Олексій Кушнєр

Олексій Кушнєр, Nomad live.

Кінбурнський півострів  – піщана коса, розташована на межі Херсонської  та Миколаївської областей, між Чорним морем та Дніпро-Бузьким лиманом. Безкраї пляжі з теплим морем, багатим тваринним світом та чистим піском залишаються у пам’яті назавжди і ви захочете відвідати півострів ще не один раз. 

Кінбурнська коса

Приморські локації: Кінбурнська коса

Логістика

Перед тим як відправлятися у подорож, вам потрібно вирішити, який формат відпочинку імпонує цього разу. Ми розповімо про два способи:

Спосіб «спокійний відпочинок». Катер прямує відразу майже на кінець коси і відправляється з причалу центрального пляжу в Очакові, Миколаївської області. Є офіційний перевізник «Нібулон», але у вересні він зменшує кількість рейсів, тому треба перевіряти наявність їх на сайті. Також є приватні перевізники, вони теж відправляються з центрального пляжу, але не регулярні, а курсують згідно наповнення катеру людьми. Окрім цього, є ще можливість потрапити на регулярний щоденний рейс від причалу «Лісхоз», але він йде до центральної частини коси до Покровських хуторів, що є не завжди зручно, адже це далеко до краю коси. Ціна квитка плюс-мінус 100 гривень. Є можливість найняти приватний катер, це буде коштувати близько 1500 гривень. Зрозуміло, за неспокійної води катери на воду не виходять. 

Кінбурнська коса

Спосіб «побачити всю косу». Ми обрали пішохідний маршрут. Стартували з міста Херсон. Автобус Херсон – Геройське відправляється з приміської автостанції (Центральний ринок).  Шлях у 100 кілометрів маршрутка долає за 3 години, адже дорожнє покриття дуже погане (врахуйте це якщо розглядаєте рух власним автомобілем). За Геройським асфальтова дорога закінчується і далі тільки пересічна місцевість з пісчаними дюнами, які не подолати без висопрохідного транспорту.

Кінбурнська коса

Інфраструктура

Цього разу ми вирішили пройтись не зовсім класичним маршрутом (класичний пролягає через центр півострова і цим маршрутом користуються більшість туристів). Ми ж спустились безпосередньо між солоними озерами до моря, і далі йшли береговою лінією чорноморського мілководдя Ягорлицької затоки. У цьому відрізку довелося перейти шість мілководних бродів, перехід сушею довший та важчий. Довелося трішки намочити ноги, але воно того варте. 

Кінбурнська коса

Солоні озера на косі дуже різні. Звичайно, що ми проклали маршрут через солоні рожеві озера. Це неймовірні водойми із високим вмістом солі, з яких її видобувають. Рожевий колір є заслугою водорості з важковимовною назвою Дуналиелла Саліна (Dunaliella salina). Під впливом сонця вона виробляє каротиноїди, а коли дуже спекотно вода випаровується і колір стає ще насиченішим.  Рожеві озера виглядають казково, особливо на світанку, тому щиро раджу внести їх у свій маршрут.

Весь шлях опісля пролягав по узбережжі Чорного моря. Таборувалися ми біля пірсу (село Покровське). Саме там збирається на відпочинок багато людей, але ввечері вони повертаються у село. А колони пірсу слугують місцем проживання мідій, які щовечора урізноманітнювали наш раціон їжі. 

Отож, далі маршрут пролягав до кінця коси. Два крайніх кілометри коси – це природоохоронна зона, а тому в цій місцині заборонено розбивати табір. На кінці коси знаходиться баржа, яка затонула і стала фотозоною для туристів. І нарешті, те заради чого усі туристи їдуть на півострів – місце зустрічі Чорного моря та Дніпро-Бузького лиману. Вода у морі прозора і світла, натомість в лиману – мутна і темна і це неймовірні емоції бачити, як зустрічається між собою однакова, але така різна, стихія.

Увесь маршрут дуже багатий на птахів, які густо населяють півострів.  Тут їх можна побачити 240 видів – чаплі, пелікани, мартини, чоботарі, крижні та орлани білохвости. Щодо тварин то можна зустріти: лисиць, зайців, видр,  борсуків, білок та кабанів. На косі мешкає і табун здичавілих коней (щоправда ми їх не зустрічали), а також постійно тішать око  дельфіни, які вистрибують дуже близько біля берегу та, навіть, цілі сім’ї дельфінів.

Кінбурнська коса

Їжа та вода

Щодо їжі, то ми пішли стандартним шляхом – набори із «Їдло» та вівсяна каша, солодощі. Продуктів, які швидко псуються брати не рекомендуємо, адже на півострові досить спекотно, а мати розлад шлунку коли навколо така природа не дуже комфортно).

Маршрут пролягає близько населених пунктів, тому кожні 5-10 кілометрів Ви маєте змогу поповнити запаси їжі (хліб, солодощі, горіхи, печиво тощо). Окрім цього, великим бонусом стають дари моря – креветки і мідії можна ловити самостійно та досить просто готувати (радимо взяти із собою в похід декілька лимонів), а рибу завжди можна придбати у місцевих рибалок. 

Найбільш проблематично на півострові із водою, оскільки усі озера, які трапляються на шляху – солоні,  а відкритих водойм із прісною водою тут обмаль. Поповнити запаси води можна лише в населених пунктах, тому воду доведеться нести з собою. 

Важливо! На всьому маршруті заборонено розводити вогнище, адже сухий клімат може призвести до серйозних пожеж, тому готували їжу ми на газовому пальнику

Кінбурнська коса

Погода

У вересні температура вдень досить комфортна, +25 °C, вночі не опускається нижче +15 °C. Море дуже тепле, оскільки добряче прогрілося за літній сезон. Захід сонця сміливо зустрічали о 19:00, а схід 6:30 (можна насолодитися кольорами заходу і сходу, і не вставати досить рано, щоб побачити схід як влітку). Дощі досить рідке явище на Кінбурні, а от вітер буває сильний. 

Кінбурнська коса

Спорядження

Отож, для походу на Кінбурн вам знадобиться намет, оскільки зранку досить велика вологість і з’являється конденсат. Загалом, якихось великих особливостей у спорядженні немає. 

Кінбурнська коса

Варто взяти із собою лопатку, щоб викопати туалет і не забудьте закопати після себе. Також просимо не забувати своє сміття забирати з собою, щоб люди могли і далі приїжджати на чистий півострів, а не в смітник. Не паліть вогнище та не ставте намети в природоохоронній зоні, цінуйте матінку-природу і вона Вам віддячить. 

Не забувайте про засоби від комарів та від сонця, адже і одне, і інше може мати негативні наслідки для Вас. Є один лайфхак – ставайте з наметом ближче до води, там бриз просто зносить комах.

Аксесуари для кемпінгу на узбережжі

Головне, що потрібно не забути взяти з собою на Кінбурн – купальник чи плавки. Гарного відпочинку та теплого моря! 

Кінбурнська коса

 

Один Коментар
  1. Дякую що написали про газ і лопатку, а також про необхідність забирати своє сміття із собою. На жаль, за нашими спостереженнями протягом декількох сезонів на Кінбурні, люди цього або не знають або просто забивають

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *