Криворівня

Вже давно планував запустити матеріали в категорії: “редакторська колонка” і сьогодні користуючись тим, що, нарешті, випала нагода вибратися в Карпати, а отже це гарний знак для старту. І вибрався не куди-небудь, а на Кривопільський перевал та ще й з велосипедом та зі свіжою рефлексією стосовно нещодавно опублікованої статті про софтшели. А якщо додати до всього, що є кілька речей з якими належно поекспериментувавши можна зробити софтшел в різніх комбінаціях, то загалом сьогодні ми поговоримо про багато дотичних питань до велотематики і одягу, який має зупиняти вітер.

Кривопільський перевал: велосипедний релакс та сотфшели

Розпочнемо з того, що минулого року значна частина місцевих карпатських доріг була відремонтована, і як наслідок, те, що раніше було не дуже проїздним, або умовно проїздним без задоволення, стало непоганими варіантом провести вихідні крутячи педалі. Звісно за умови, якщо ви маєте велосипед і знаєте яким чином його сюди телепортувати або де в цих місцях його можна орендувати. Якщо для вас це не проблема, тоді торкнемося першого логічного питання: “Яку обрати тактику пересування карпатськими дорогами?

Кривопілля

Туринг

На вашому байку 25-40 кг спорядження, і ви гордо рухаєтеся на зустріч сонцю не рахуючи кілометри.

Плюси: абсолютна автономність (все спорядження, польова кухня та велоремонтна майстерня на вашому “хроммолібденовому коні”). Найбільша можлива дальність подорожі. Виходячи з автономності максимальна бюджетність подорожі в перерахунку на кілометри.

Мінуси: відсутня як аеродинаміка, так і маневреність, і гальма на спусках мають дуже добре відпрацьовувати, щоб не опинитися зі всією цією масою у кюветі. Однак найбільше випробування це підйом та набір висоти, настільки сумнівне задоволення, що так в Карпатах їздять тільки справжні “мамонти”, які люблять перевіряти себе на стійкість.

Кривопілля

Байкпекінг

Ви з усім спорядженням втискаєтеся в 10 кг (таке собі велолегкохідство), що дозволяє їхати швидше та далі.

Плюси: ви все ще автономні. У вас менше сумок, а отже розганятися та маневрувати значно легше та приємніше. Ви можете подолати чималу відстань за день не прив’язуючись до певної точки ночівлі, це може бути як садиба, хостел, так і видове місце на якомусь перевалі.

Мінуси: ультралегке та ультракомпактне спорядження, зазвичай, має відповідні цінники.

Кривопілля

Веломінімалізм

У вас кілька кілограмів найнеобхіднішого за плечима або під рамою, ночуєте в попередньо зарезервованому житлі, в усьому іншому – абсолютна свобода.

Плюси: Мінімум спорядження, тому найкраща можлива аеродинаміка, маневреність та швидкість. Виходячи з цього, можна як імпровізувати та їхати вільною програмою задля задоволення від процесу та краєвидів, або обрати спортивний варіант з максимальним набором та кілометражем.

Мінуси: Якщо рухаєтеся так кілька днів, ви прив’язані до житла в контрольних точках, які попередньо зарезервували. Цінник за комфорт у цивілізації вищий, ніж у автономній подорожі.

MTB, крос-кантрі та всі радості руху гірським бездоріжжям тут зачіпати не будемо, це велика тема, яка заслуговує окремого матеріалу. З усього переліченого, мені особисто, найближчі варіанти – від абсолютного мінімалізму до 10 кг спорядження. Вони дозволяють відчути свій велосипед та дають можливість бути більш гнучкими при плануванні маршруту, а якщо ще додати сюди перспективу гірських підйомів, то чим менше та легше спорядження на вашому велосипеді, тим більше задоволення від процесу.

Кривопілля

Трек

Враховуючи, що цього разу в моєму розпорядженні був тільки день, питання, у якому форматі мала б бути поїздка, відразу відпало. Мінімум речей – максимум задоволення. Кривопільський перевал виглядав як ідеальне місце для висадки, і я вирішив спробувати його в обох напрямках. Особливість цієї локації, розташованої між Ворохтою та Верховиною, полягає в тому, тут суттєво нижчий трафік ніж на сусідній ділянці Ворохта-Яремче. Звісно, це не відміняє шолома та інших елементів безпеки, а також уважності, адже швидкість руху окремих автівок доволі висока, а варіантів куди ховатися через вузькість дороги у вас не так багато. Тому під час спусків доводиться контролювати і рух за спиною, і акуратно заходити в повороти не збільшуючи радіусу, щоб не потрапити на зустрічну смугу. Це трохи зменшує загальну швидкість, однак такі речі варто враховувати, якщо ви їдете за містом.

Криворівня

Якщо говорити про сам трек, то рух в сторону Ворохти мені видався не таким цікавим. Можливо через те, що там зараз в окремих місцях є ділянки, які ремонтуються. Можливо через те, що втрата висоти тут значно швидша, а дорога, яка переважно пролягає через ліс і це суттєво зменшує оглядовість та краєвиди.

Зовсім інша справа – спуск в сторону Верховини. Тут на вас чекають 8 км швидкісного та динамічного спуску аж до Ільців з кількома короткими, але агресивними підйомами.  Сюди ж слід додати прекрасні краєвиди, як на мініатюрні будиночки на сусідніх горбах, так і на скелі та гірську річку, повз яку пролягає дорога. До речі, за цим маршрутом трохи не доїзджаючи до Стаїща, обабіч дороги є сірководневе джерело, якщо любите мінеральну воду зі специфічним смаком, варто зупинитися.

Кривопілля

В Ільцях в мене було два варіанти: або через Верховину проїхатися у Криворівню, або перевірити стан грунтової дороги на Дземброню. Я вирішив навідатися в кемп Білий Слон, тому обрав другий варіант. Дуже не хотілося потрапити на грунтовці у болото, але дорога від Ільців майже ідеально накатана чималою кількістю бусиків, які просто у конвеєрному режимі перевозять рафтерів та їхні плавзасоби. На Черемоші зараз високий сезон і кількість людей, які сплавляються перевищила всі мої очікування, як тільки одна група човнів зникає з поля зору, на горизонті з’являється нова.

Кривопілля

На Білому Слоні зараз також йде активний рафт та каяк сезон, а на верхів’ях ще добрий місяць можна буде скітурити, тому якщо хтось ще не до кінця втамував свою зимову катальну спрагу, тут можна надолужити. Ті хто запланував навідатися в Дземброню на травневі свята мають бути готові до того, що вони цього року будуть холодніші, ніж зазвичай, і повноцінна весна тут закінчується десь на відмітці 1200 м. Дорогою назад, я не втримався, і ще раз заїхав на Кривопільський перевал. Затяжний підйом трохи важчий, ніж зі сторони Ворохти, але він на 100 % того вартий, коли знову маєш 15 хвилин вільного спуску.

Софтшел комбінації

Як одягатися на такі поїздки? Загалом цієї зими я тестував на собі можливі варіанти під велопоїздки за умови, якщо температура трохи вище або трохи нижча 0 °C. І так як до статті про найкращі місцеві дороги поблизу Львова поки не дійшли руки, тому частину напрацювань викладу тут. Отже, який одяг найкращий, якщо ви зібралися кататися при температурі + 5  – -5 °C, без опадів?

Відповідь дуже проста: софтшел – вітростоп + утеплювач. Верх – шапка або бафф, якщо тепліше. Бафф, я б сказав взагалі обов’язковий елемент будь-якої мандрівки, це легкий резерв на випадок, якщо ви десь промахнулися і не утеплилися як слід. Наступний тришаровий комплект – термобілизна, фліс, легкоутеплена куртка, яка добре зупиняє вітер. Якщо тепліше можна поєднати легку вітрівку та фліс. Я використовую середньої товщини софтшел рукавиці, це абсолютно обовязкова річ, загалом на холодний сезон, не тільки на велосипед. Низ – термобілизна плюс легкі літні нейлонові штани, які дуже добре тримають вітер. Кросівки для таких умов бажано з мембраною вони краще тримають вітер та тепліші, ніж  безмембранні, шкарпетки завжди – найтовстіші шерстяні (в моєму випадку улюблені Lasting WSM), зима та міжсезоння це ідеальний час для них.

В чому перевага модульної системи та власноруч зібраної Softshell комбінації? 

Перша  очевидна  перевага – можливість  підлаштовуватися під зміни погоди, перший шар – в даному випадку всюди покликаний забирати вітер, утеплення – не заважати та не парити при фізичних навантаженнях. Все разом має бути легким та давати свободу руху, такий список речей універсальний, його можна використовувати як для велосипеда, так і для трейлу, або ж, якщо ви деретеся кудись з наплічником.

Кривопілля

Тепер,  нарешті,  до конкретних речей в моєму гардеробі. Першою і улюбленою є куртка – Salewa Pedroc Hybrid TWC, саме завдяки їй я змінив свої уявлення про категорію сотфшел курток. Після двох років використання, можу сказати, що це  найпрактичніша куртка  з  тих,  якими доводилося мати справу. Вона всесезонна, не одягаю тільки в найтепліші та найхолодніші періоди року.  Підходить під всі можливі активності, може бути як першим, так і другим шаром. Коли я порахував кількість часу, виявилося, що мембранки використовую десь в 15-20 % подорожей, а ця гібридна вітрівка помічна десь у 60 % випадків.

В чому її секрет? Все дуже просто – це два шари нейлону, які добре затримують вітер та базово тримають вологу, не на рівні мембранок, але десяток – другий хвилин під непроливним дощем їх вистачає. При тому, що нейлон не славиться своїм “диханням”, в цієї куртки є приємна особливість, яку помітив під час зимового катання на велосипеді, мокра спина не охолоджується. Не знаю це заслуга утеплювача, який тут доволі нестандартний, чи все того ж нейлону, який зберігає тепло всередині. Перевага тонкого шару утеплювача також в тому, що з ним комфортно розганятися, до порівняння пуховки на таку активність через понаднормове утеплення, такий собі варіант.

Другий шар – у моєму випадку фліс Turbat Omalo (свого часу дуже виручив мене у Словацькому раю) класичний утеплювач з Polartec Micro з хорошим коефіціентом теплоізоляції до ваги (CLO). Завдяки цьому флісу в поєднанні з Salewa Pedroc Hybrid TWC, температура комфортного зимового катання знаходиться десь біля позначки -4 °C (загалом тестував до – 7 °C, але там вже потрібно додатково утеплювати руки, стопи та торс, тому чим нижче температура тим більший це компроміс). Одним цікавим лайфхаком з розряду “не зрозуміло чому, але працює” є використання фліса поверх куртки, за умови відсутності опадів, таким чином, вітер видуває зайве тепло при їзді, а при зупинках, ви швидко відігріваєтеся. Куртка в такому випадку виконує роль вітрозахисної мембрани.

Кривопілля Turbat Fluger 2

Третьою складовою для складання свого softshell’a, а саме літньої його версії, у моєму випадку є Turbat Fluger 2. Вона важить близько 110 г і разом з флісом Omalo в районі 400 г, це на 25 відсотків важче за Salewa Pedroc Hybrid TWC, вага, якої близько 300 г і при цьому вона трохи тепліша та краще за рахунок двох шарів нейлону проти одного тримає вітер. Однак комплект Fluger + Omalo, все ж має значну перевагу у теплий сезон, він може використовуватися, як разом, так і окремо.

Кривопілля Turbat Fluger 2

Якщо ж говорити, про сам оновлений Turbat Fluger 2, то він в порівнянні з першою версією зазнав кілька змін у конструкції. Було замінено гумки на рукавах. Самі ж рукави та низ трохи подовжені. Кишеня тепер відкривається зверху-вниз, я спочатку з засторогою сприйняв цю зміну, однак в користуванні ніяких незручностей це не становить. Вона достатньо глибока, щоб не хвилюватися за те, що щось із завантажених речей може випасти. Спочатку інтуїтивно шукаєш, додаткові кишені, окрім нагрудної, однак з часом звикаєш до цієї опції. Цього року також додалася жіноча модель цієї куртки та насичений синій колір.

Кривопілля

Turbat Fluger 2 можна розглядати не тільки як вітростоп, але як легкий та компактний утеплювач за умов коли вдень спекотно, а зранку або ввечері – прохолодно. Також матеріал вітрівки має базове DWR просочення, що дозволить йому справитися із легким нетривалим дощем, хоча очікувати чогось більшого від неї не варто.

Висновок

Якщо хочете рухатися швидко та комфортно та не переохолоджуватися у вітряну погоду, варто звернути увагу на різні softshell комбінації, які можна зібрати чималою кількістю способів та тонко підлаштувати саме під ті умови, в яких ви задумали свої пригоди. І хоч, я сьогодні акцентував на велотематиці, однак такі комбінації підійдуть для дуже багатьох аутдор активностей і дозволять гнучко адаптуватися під зміни погоди та підвищення-пониження температури.

Кривопілля

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *