Дехто ходить в похід, щоб гарно поїсти, дехто навпаки, редукує свої гастрономічні примхи до пачки сушеної їжі та шоколадного батончика з горіхами. Правильного способу харчуватись в поході не існує, все залежить від вашого бажання та фантазії, тож немає і якогось ідеального набору спорядження для приготування їжі. 

 

Зайшовши в туристичний магазин ви побачите на вітрині нескінченне різноманіття посуду, пальників та аксесуарів, про частину з яких, можливо, навіть не здогадувались. В цій статті ми розкладемо все це приладдя по поличках, щоб ви могли вибрати саме те, що вам до душі та відповідає вашим кулінарним вподобанням.

Хлопчики на другий день походу обговорюють, що вони замовлять в ресторані спустившись до цивілізації. Чоловіки на першу ж вечерю в горах готують витриманий вакуумований стейк та пасту з блакитним сиром. На людній стоянці десь біля Несамовитого можна побачити якими різноманітними є погляди туристів на приготування їжі. Більшість, звісно, запарює окропом сушену або сублімовану їжу в пакетах. Однак знайдуться і ті, хто повноцінно готує страви, або додає щось складне та вишукане до готової їжі в пакетах. Все це потребує різного посуду.

 

Який посуд нам потрібен в поході

 

Якщо з пальниками все просто, то вибір основного посуду, в якому ми будемо готувати змушує задуматись. В першу чергу над матеріалом, з якого він виготовлений. Найбільш поширеними є алюміній, титан, нержавіюча сталь. Також окремо варто відмітити каструлі з силіконовими стінками, що складуються та посуд з антипригарним покриттям. Далі ми окреслимо переваги та недоліки кожного з цих матеріалів, щоб ви змогли обрати найбільш підходящий для вас.

Алюміній легкий та має добру теплопровідність, що означає більшу ефективність та кращу рівномірність нагрівання. Це робить посуд з алюмінію майже ідеальним у польових умовах. Сам по собі сирий алюміній не є нейтральним, він вступає в реакцію з їжею, змінюючи її смак та може потрапляти до організму, тому алюмінієвий посуд покривають анодацією. Це загальний стандарт в індустрії, без анодації можна зустріти лише якість старі армійські казанки – тому їх варто уникати.

 

Алюмінієвий посуд краще не використовувати на відкритому вогні, з часом він може прогорати та руйнуватись. Також варто обережно мити його зсередини, щоб не пошкодити шар анодації. Найкраще використання алюмінієвого посуду: походи в компанії від двох і більше людей будь-якої складності та тривалості, якщо плануєте готувати на газовому пальнику.

 

(алюмінієвий набір, що складається з літрового казанка та кришки, яку можна використати як кружку від Esbit)

Найвагомішою перевагою титану є його легкість у поєднанні з міцністю. Насправді титановий посуд приблизно на 45% легший за сталь і міцніший за алюміній. Це найлегший матеріал для посуду без шкоди для міцності. Він також стійкий до корозії та довговічний. Завдяки тонким стінкам, які використовуються в конструкції титанового казанка, він ідеально підходить лише для кип’ятіння води, оскільки він швидко й ефективно передає тепло. 

 

Однак, як і каструлі з нержавіючої сталі, вони не розподіляють тепло рівномірно та мають тенденцію до утворення гарячих точок безпосередньо над пальником із набагато холоднішими поверхнями в інших місцях. Це означає, що готувати повноцінні страви на титановому посуді не найкраща ідея. Найкраще застосування титану: походи з надлегким рюкзаком коли плануєте харчуватись лише сушеною їжею чи субліматами.

(зазвичай титановий казанок у соло поході виконує універсальну роль кастрюльки і кружки водночас)

Сталевий посуд поступається в легкості й алюмінію і, тим більше титану. До того ж він має низьку теплопровідність. Тобто він буде добре та швидко нагріватись лише у місці контакту з вогнем. Іноді для кращої теплопровідності в середину дна ставлять мідну пластину, але це робить казанок ще важчим. Перевага нержавіючої сталі у тому, що її можна використовувати на відкритому вогні, а також не жаліти в експлуатації. На сталевому посуді не залишаються вм’ятині від ударів як на алюмінієвому, а також його можна чистити будь-якими абразивними щітками. 

 

Такий посуд найкраще використовувати на кемпінгу та якщо плануєте замість пальників користуватись відкритим багаттям.

(казанок з нержавіючої сталі Sea To Summit Sigma Pot на відкритому вогні твердопаливної пічки від Biolite Campstove з грилем)

Тефлонове покриття найчастіше можна зустріти в алюмінієвому посуді. Воно значно спрощує життя туристу: ризик, що їжа пригорить значно менше, а мити такий посуд після приготування значно легше, особливо в холодній воді. Однак є і темна сторона тефлону. З часом він може руйнуватись від необережного поводження, наприклад якщо ви користуєтесь металевими ложками чи чистите абразивними щітками. Після руйнування часточки тефлону можуть потрапити в організм.

 

Як альтернативу деякі виробники використовують керамічне антипригарне покриття. Тефлонове та керамічне покриття руйнуються приблизно з однаковою швидкістю за інших рівних умов. Однак, оскільки тефлон руйнується, шкідливі для здоров’я частки потрапляють у вашу їжу. Часточки кераміки також потрапляють у їжу, але вони в основному інертні.

 

Зараз часто можна зустріти посуд, який має силіконові стінки, що складаються. Каструлі з силіконовими стінками мають алюмінієве або сталеве дно, варто постійно слідкувати, щоб вогонь від пальника був завжди по центру дна та не виходив за його периметр і не пошкодив силікон. Такий посуд значно економить місце в рюкзаку, але важчий за повністю алюмінієві аналоги. 

(серія посуду з силіконовими стінками від Sea To Summit)

На що звернути увагу при виборі основного казанка

 

Деякі казанки мають припаяне до дна кругле кільце з рифленого металу. Цей елемент називають теплообмінник чи радіатор і він служить для захоплення тепла, яке інакше б вийшло, і проведення його до внутрішньої поверхні казанка, щоб ефективніше нагрівати воду. У всіх випадках тестування, які мені доводилось бачити чи читати про них, казанки з теплообмінником показали більшу ефективність ніж звичайні за інших рівних умов.

 

Якщо в одно або кількаденному поході влітку таким теплообмінником можна знехтувати, то в зимових умовах, коли потрібно постійно топити сніг такий посуд є надзвичайно доцільним. Танення снігу відбувається значно повільніше, ніж кипіння води. В зимовому поході ви витрачатимете значно більше часу та газу, щоб натопити потрібний об’єм і в такому випадку теплообмінник робить процес набагато швидшим та економнішим.

(казанок Primus PrimeTech Pot з теплообмінником, керамічним антипригарним покриттям, зйомною універсальною ручкою та пластиковою кришкою зі зливом. Всі найкращі технології в одному виробі)

Не забуваємо і про кришки. Вода закипає значно швидше, якщо каструля закрита кришкою. Це скорочує час приготування та зберігає вам газ. Кришки також використовувати в ролі сковороди в деяких наборах або як додаткову тарілку чи миску. Якщо ж кришка пластикова, то добре якби вона мала спеціальні отвори для зливу води, а також зручну прихватку.

 

Різні виробники намагаються зробити зручні механізми, що дозволяють сховати ручку каструлі. Деякі з них надійніші, деякі мінімалістичні і легкі. Нам подобаються такі що добре фіксують і кришку у закритому положенні і самі себе у відкритому. Гарне співвідношення зручності, легкості та надійності мають механізми ручок від Sea To Summit.

(ручка з силіконовим покриттям, фіксатором та поворотним механізмом від Sea To Summit)

Що ще може знадобитись з посуду в поході

 

Якщо ви збираєтесь готувати на компанію, вам також буде доречно мати окрім основного казанка додатковий схожого об’єму або чайник для того, щоб паралельно закип’ятити воду на гарячі напої. Звісно, для цього можна використати і той самий казанок пізніше, але зауважте, що його потрібно буде ретельно помити спеціальним миючим засобом, щоб чай або кава не тримали аромат попередньої страви. 

 

Якщо ви гурман, то вам захочеться мати також сковорідку на якій можна підсмажити додаткові страви. Свою похідну алюмінієву сковорідку з тефлоновим покриттям я купував спеціально для того, щоб готувати смажену рибу, зловлену в нашому поході на Лофотенах. Сковорідка також буде в нагоді якщо ви зберете на шляху гриби, або коли захочете додати підсмажений бекон до основної страви.

(сковорідка з керамічним антипригарним покриттям MSR Ceramic Skillet має діаметр 21 сантиметр, високі стінки та важить всього 190 грамів) 

До свого набору також можна додати гриль, якщо плануєте на вечір соковитий стейк. Деякі з грилів мають цілком похідні розміри та вагу, деякі зручніше транспортувати машиною, тому вони підійдуть краще для кемпінгу. Якщо ж у поході ви не готові вдовольнитись розчинною кавою чи дріпами, то можете взяти з собою гейзерну кавоварку

 

Який пальник нам потрібен в поході

 

Якщо ви не бажаєте готувати в поході вам знадобиться всього лиш обладнання для кип’ятіння води. Це може бути більш екзотичний вибір, наприклад пічка на твердому паливі або спиртовий пальник. Однак найбільш поширеними є інтегровані системи та комплекти з газового пальника та казанка.

(інтегрована система Primus Lite Plus та набір з казанка та пальника Primus Essential Trail Kit)

Перевага інтегрованої системи у тому, що вона спеціально створена для максимально ефективного кип’ятіння води. Це означає, що її полум’я дуже добре захищене від вітру, вона зроблена з легкого та теплопровідного алюмінію та має радіатор, який вловлює тепло і не дає йому розсіюватись. Пальник в такій системі добре пасує до чаші, тобто його потужність і діаметр оптимальні для того, щоб швидко закип’ятити воду.

 

Інтегровані системи не розраховані на те, щоб в них готувати. Їх потужність занадто велика і страва буде пригорати, а вода швидко википить. Її перевага у компактності, ергономічності, швидкості приготування та економії газу. Об’єм чаші в таких системах може бути різним, від 0,8 до 1,8 літра, але варто пам’ятати що ефективний об’єм завжди менший, адже важливо не наповнювати чашу по вінця. В такому випадку під час кипіння окріп буде розбризкуватись з чаші. 

(інтегровані системи першочергово були розроблені для альпінізму, щоб можна було організувати гарячий перекус навіть на складному рельєфі та при сильному вітрі. Тож якщо ви любите часто зупинятись на чайок за будь-якої погоди, це оптимальне для вас рішення. На фото інтегрована система Primus Lite XL )

Однак найбільш універсальним рішенням є газовий пальник та казанок. Підбираючи один до одного ці два елементи ви можете отримати похідну кухню для всього спектру умов, від ультралегкого варіанту на одну людину, до можливості нагодувати групу з 10 людей. Важливо щоб пальник добре пасував до казанка. Його потужність та діаметр сопла має бути достатнім, щоб ефективно нагріти дно посуду і разом з тим, щоб вогонь не розсіювався дарма за межі дна. 

 

Маленькі пальники з вузьким соплом, що, як правило, накручуються на балон, розраховані здебільшого на посуд з ефективним об’ємом до одного літра. Більші пальники можуть мати виносний шланг, більший діаметр сопла та ніжки, що розраховані на великий діаметр дна казанка. 

(похідна кухня автора на двох, загальна вага без газу 532 грами)

Газові пальники, частіше за все, не мають інтегрованого захисту від вітру або він малоефективний. Ви можете придбати окремий захист від вітру, що складається з набору пластин на шарнірах. Для пальника зі шлангом висота такого захисту може бути невеликою, пальник, що накручується на балон потребуватиме вищого вітрозахисту. Разом з тим існує багато інших способів захистити вашу кухню від вітру в польових умовах. Наприклад можна заховати пальник за камінь, поставити його в тамбур намету або закрити зі всіх сторін пінним килимком.

(Захист від вітру можна зробити буквально зі сміття)

***

 

Кожен має власні харчові звички у поході, більш аскетичні чи різноманітніші у виборі страв. Також залежно від обставин ми можемо їх змінювати. У соло-поході в стилі fast & light можна рахувати калорії та поживну цінність на грам ваги, а якщо йдете в компанії та хочете здивувати партнера, то не зайвим буде й мінітертка для пармезану. Тож варто час від часу заглядати на сторінку з похідним посудом – може це наштовхне вас на свіжі кулінарні ідеї в поході.

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *