Ліга Доброго Бігу – це організація бігунів, що об’єдналися навколо бажання бігати та допомагати іншим. Все почалось з того, що засновник проєкту, Остап Онишко, шукав для себе стійку мотивацію виходити на пробіжку і зрозумів, що значно легше це робити, коли навколо тебе є спільнота таких же людей, ви підтримуєте один одного, змагаєтесь між собою, а ще робите разом добрі справи. Зараз це вже благодійний проєкт, що регулярно допомагає Збройним Силам, конвертуючи кожен набіганий кілометр у підтримку військових.

 

Ми вирішили поспілкуватись з Остапом, та розпитали у нього як все починалось, звідки люди беруть мотивацію бігати та як, власне, влаштована Ліга Доброго Бігу.

 

 

Gorgany Pro: Привіт, Остапе! Розкажи, з чого почалось, та як переросло у таку живу бігову спільноту твоє бажання бігати?

Остап: в 2013 році я долучився до співорганізації “Забігу заради добра” у Львові разом з Андрієм Бандрівським, засновником Gorgany. Ми тоді вперше спробували поєднати на зразок європейських бігових подій змагання з благодійною складовою. Я не планував бігти цілий напівмарафон, але коли почав, то мені так гарно пішло, що просто не зміг зупинитись.

 

І в той момент я зрозумів, що треба починати бігати постійно, тримати форму. Але пройшов рік, і бігати я так і не почав. Зате наступного року знову взяв участь у напівмарафоні. Мені знову це сподобалось, але бігати постійно все ще не спонукало. 

Тому в 2016 році я написав у соцмережах заклик до таких само людей як і я, яким потрібен додатковий зовнішній стимул, якась певна мотивація, і запропонував бігати разом, змагатися і за підсумками місяця скидатися по результатах забігів на різну благодійність. На початку було 16 людей, всім це подобалось, учасники ділились зі своїми знайомими, інформація про наші забіги розійшлась по соцмережам і стали долучатися більше людей.

 

Gorgany Pro: і як це все зараз працює, як рахуються кошти на благодійну мету?

 

Остап: коли нас стало більше, ми почали ділитись на команди. На зараз ми маємо команди по 10 людей. Вони спілкуються між собою в окремих чатах, в кожної команди є капітан. Учасники команди фіксують результати своїх пробіжок у різних бігових додатках та за підсумками місяця набігає певний кілометраж, що пробігли в сумі кожен з учасників. Отже ми маємо результати кожної команди в кілометрах. 

 

 

Ми встановили курс пожертвувань 2 гривні за один кілометр. А щоб додати трохи змагальності вирішили, що каманда, яка пробігла найбільше платить стільки, склільки пробігла остання за результатами команда, і навпаки. Хто бігає менше, той платить більше. Таким чином це мотивує бігати всіх і пожертви стають більшими. 

 

Ми розподіляємо людей так, щоб команди були між собою приблизно рівними, тобто щоб в одній команді не опинились усі спортсмени, а в іншій лише бігуни початківці. Тому до нас не можна прийти однією вже сформованою командою. Організатори беруть на себе такий розподіл. Виключення буде, якщо до змагань зголоситься команда, сформована компанією чи якоюсь фірмою.

 

 

Gorgany Pro: як ви визначаєте благодійну ціль?

 

Остап: у нас є два сезони, літній та зимовий, які ми бігаємо по шість місяців. І до початку війни ми всі разом визначали благодійну ціль на сезон. Ми збирали різні варіанти, куди можемо витратити благодійні кошти. А потім за них спільно голосували і так визначали кожного сезону окрему благодійну ціль. 

 

Ми збирали, наприклад для дитячого центру «Мрія Марти» у Чернівцях, центру реабілітації «Джерело» у Львові, сиротинцю «Sunshine» під Києвом, дитячої лікарні Охматдит у Львові та пластової Оселі на Львівщині. Але ми ніколи не передавали просто гроші. Ми спочатку запитували за конкретну потребу і зібравши гроші за сезон купували ту чи іншу річ. 

(ми допомогли притулку “Домівка врятованих тварин” збудувати вольєр)

З початку повномасштабної війни. Ми змінили цілі. На початку ми всі зібрані кошти донатили на фонд Притули, але зараз кожного місяця ми збираємо кошти на fpv-дрони. Команда, яка перемогла має право назвати цей дрон та відправити його до того підрозділу чи передати тому конкретному бійцю, якого вони самі визначають.

 

За місяць ми приблизно можемо зібрати на один дрон, а якщо коштів більше, то додаємо ще щось з амуніції, наприклад наплечник, чи щось подібне. 

 

Gorgany Pro: ти можна до вас долучитись протягом сезону?

 

Остап: так, можна. Кожна команда складається з десятьох людей, але в деяких командах може бути й менша кількість учасників через різні обставини. Організатори розподіляють рівномірно нових учасників по командах і такі випадки публічно комунікуються зі всіма учасниками. 

Зараз ми якраз проводимо набір на літній сезон, який починається першого квітня, тож кожен бажаючий може долучитись до нашої Ліги доброго бігу. Це можна легко зробити заповнивши коротеньку анкету . Ми маємо вже сформовані команди з минулого сезону. Вони, при бажанні всіх учасників, можуть перейти у наступний. Або, якщо учасники захочуть побігати в інших командах, то їх ми сформуємо шляхом сліпого жеребкування. 

 

Gorgany Pro: розкажи про мотивацію. Що мотивує таке організовувати, брати участь та підтримувати?

 

Остап: Ліга Доброго Бігу відбувається виключно на волонтерських засадах. Більшу частину роботи всередині роблять капітани команд та волонтери. Щоб мотивувати учасників, їх потрібно постійно підтримувати, чимось драйвити, спілкуватись, придумувати щось нове та цікаве.

Важливо також вчасно, правильно та регулярно звітувати про витрачені кошти. Що також займає певну частину комунікації. Дуже важливо, що всі розуміють та бачать перед собою спільну мету, а не просто що ми передаємо кошти комусь, в якийсь фонд чи організацію, хто вирішує що з ними робити.

 

Також важливим є те, що ми загалом змагаємось у форматі гри. Ми постійно обмінюємось результатами та підтримуємо один одного. Адже якщо ти бігаєш сам один, то навряд чи ти будеш кожного дня скидати скріншоти зі Strava у соцмережі. Врешті настане момент, коли всім твоїм знайомим це стане нецікаво. А в нас всі у цьому ангажовані, тому оцей обмін результатами для кожного в Лізі такий важливий. Великою перевагою є те, що бігуни не повинні бігати фізично разом – це дає можливість долучатися до Ліги людям зі всього світу. І навіть якщо бігун живе в селі і він там єдиний бігає, то з Лігою він вже не самотній, а має цікаве товариство.

На початку повномасштабної війни в Лізі відбувся спад, і ми не знали, чи люди хочуть бігати зараз чи ні. Але біг дуже добре дає можливість провітрити голову і саме цей фактор почав стимулювати людей повертатись до бігу. Також, я думаю, зараз важливо те, що всі хочуть долучатись робити добрі справи. Не просто десь скинути на благодійну банку свої пару гривень, а долучитись до конкретного результату.

 

Ось такий приклад. Ще до війни ми вирішили допомогти притулку “Домівка врятованих тварин”. І врешті вирішили збудувати їм вольєр. Ми разом обдумували де взяти деревину до того вольєру, бажаючі мали можливість ходити до притулку та бачити як воно будується, коли вольєр був збудований, ми прийшли туди ще зі своїми кормами для тварин. Тобто учасники відчувають власну причетність до таких добрих справ і це важливо.

 

 

Gorgany Pro: ви проводите ще офлайн забіги. Розкажи трохи про них.

 

Остап: вже два роки підряд, окрім регулярних змагань між собою, ми проводимо забіги для всіх, не лише для безпосередніх учасників Ліги Доброго Бігу. Минулого року ми провели, наприклад, чотири таких забіги. Скоро, 13 квітня буде Spring Trail у Львові. Гроші, що зберемо на реєстраціях ми передамо у фонд Повернись Живим. Ми підготували дуже класні цікаві дистанції, гарними місцями. Вони будуть під силу кожному. Будуть також подарунки учасникам, призи переможцям, напої на дистанції та борщ на фініші.

 

Gorgany Pro: як би ти коротко сформулював, що дає участь у Лізі Доброго Бігу?

 

Остап: наш формат дає гарну мотивацію бігати для тих, кому важко самостійно налаштуватись бігати регулярно. Також це користь для свого здоров’я. І звісно, це користь для інших, тобто долучення до добрих справ. 

 

Gorgany Pro: що треба зробити, щоб долучитись до Ліги?

 

Остап: приєднатись до групи у фейсбуці та заповнити реєстраційну форму.

 

Gorgany Pro: додам також що Gorgany цього сезону всім учасникам команди-переможця дарує сертифікати та призи. В якості призу – бігові кросівки Merrell Morphlite, що однакого добре підходять як для бігу по асфальту, так і для бездоріжжя. А ще в них товста та м’яка проміжна підошва з інноваційної піни, що демонструє гарну віддачу. Тож ці кросівки якнайкраще підходять для постійних тренувань на будь яких дистанціях.

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *