В Карпатах серед мандрівників відомо багато точок звідки беруть початок популярні маршрути (Дземброня, Осмолода, Бистриця, Заросляк), і часто, ні віддаленість від цивілізації, ні логістична складність, ні погана дорога (а іноді її відсутність) не зупиняє бажаючих побачити красу гір.

Чорногора: 7 маршрутів для мандрівки із села Луги

Карта для проходження маршруту: Чорногора (ламінована) | Чорногора

Село Луги що на Рахівщині чомусь не потрапляє в перелік цих популярних точок і, іноді, навіть досить “прокачані” туристи не знають про існування цієї чудо-точки. А дивно, адже це село оточене з одного боку Мармароси, а з іншого Чорногора, і з нього (або його присілків Говерла та Бребоя) можна запланувати багато цікавих, і не надто звичних маршрутів та побачити знайомі вершини з нових ракурсів.

Це село є прекрасною відправною точкою для маршрутів на Піп Іван Чорногірський, Бребенескул, Гутин-Томнатик, Туркул, Говерла, а з сусіднього Богдана починається з одного боку мальовничий маршрут на Петрос, з іншого – стрімкий і краєвидний підйом на Мармароський масив. Оскільки, ця точка є менш популярною – на більшості стежок кількість туристів є меншою (до виходу на Чорногору, звісно).

Бребенескул Юрій Шушкевич

Впевнена, що 95% людей, що читають цю статтю ніколи не чули про гору Олан. З цієї вершини відкривається чудовий краєвид на Мармароси. Цьогоріч ми зустрічали там Новий Рік, і в той час, коли на популярних хребтах Кукул і Кострича було безліч людей, ми були (єдиними!) мандрівниками на весь хребет.  

Як дістатись Лугів

Відстань з Рахова до Лугів – всього 20 км, дорога (як і в більшість віддалених карпатських сіл) погана. Хоча останнім часом її трохи підлатали і невимовно болючих ям залишилось менше 10 км. Згідно інформації від місцевих (і порівнюючи прогрес за останні роки), минулого року її почали ремонтувати і планують завершити до кінця цього року. Дорога проходить через села Видричка і Розтоки, населення яких частково складається з ромів. Їх будинки місцями нависають прямо над дорогою, самі ж роми часто групками спілкуються посеред дороги, абсолютно не зважаючи на транспорт. Виглядає дуже колоритно.

Доїхати з Рахова можна автобусом Рахів — Луги (10:00, 13:00, 15:30, 18:00), таксі (станом на 2019 рік ціна орієнтовно 500 грн) або ж власним транспортом. До Рахова можна дістатись залізницею, автобусами з Івано-Франківська, ну або ж власним транспортом (досить непоганою дорогою, варто зазначити).

Де зупинитись

Туристична інфраструктура в Лугах не розвинена, тут немає багато садиб, де приймають туристів. Є мініготель “Говерла” , котедж “У Бурі” .

Маршрути

1.На Піп-Іван Чорногірський

Чудовий дводенний маршрут з ночівлею на вершині ПІЧ (Піп-Іван Чорногірський). Луги – Вихід – ПІЧ – Бальзатул – Луги (Трек)

Протяжність – 39 км, набір висоти – 1715 м, тривалість 2 дні. 

2.ПІЧ – Бребенескул

Підйом на ПІЧ одним з трьох маршрутів, ночівля на вершині, перехід до озера Бребенескул та спуск в Луги вздовж потічка Бребенескул. Дуже гарний маршрут, який поєднує одну з найвідоміших вершин Карпат – ПІЧ та другу за висотою, проте менш популярну вершину – Бребенескул (а в період цвітіння рододендронів ця ділянка Чорногори неймовірна), найвисокогірніше озеро Бребенескул, яке оточене стінками ще одного двотисячника – Гутин-Томнатика, та краєвидний спуск долиною річки Бребенескул, затисненою стрімкими схилами однойменної вершини з лівого боку та Гутин-Томнатика – з правого.

3.Туркул – Говерла

Протяжність – 50 км, набір висоти – 2230 м, тривалість 2-3 дні (трек)

 Підйом серпантином проходить через ліс, аж поки стежка не виходить на полонину Туркульську, звідки відкриваються краєвиди на Мармароси та Петрос. З полонини маршрут веде на гору Туркул (1933 м), ще одну чорногірську вершину. Можна спуститись на ночівлю до озера Несамовите і звідти продовжити маршрут Чорногорою у напрямку Говерли. З Говерли можна спуститись в Заросляк, Лазещину або через “перемичку” назад в Луги. Можна продовжити прогулянку до Петроса.

Чорногіський хребет, фото Ю.Шушкевич
Вид на Говерлу, фото Ю.Шушкевич

4. Лазещина

Протяжність – 35 км, набір висоти – 1885 м, тривалість 2 дні (трек)

Туркул – Бребенескул. Підйом, як в маршруті №3, спуск, як в маршруті №2. Під час маршруту вдасться відвідати два найбільш високогірні озера України – Несамовите та Бребенескул, та два двотисячника – Гутин-Томнатик та Ребра (трек).

Чорногірський хребет, озеро Несамовите фото Ю.Шушкевич
о.Несамовите, фото Ю.Шушкевич

5. Олан

Протяжність – 36 км, набір висоти – 1880 м, тривалість 2 дні. 

Хребет, який зʼєднує Луги з Мармаросами.  Цей маршрут є непромаркованим, проте досить цікавим, особливо на проміжку після гори Камʼяна. Стежка місцями губиться, а потім знову виринає. Помітно, що це не найпопулярніший серед туристів маршрут, а дарма. В лісі можна зустріти величезне каміння, та і сам ліс там дуже гарний. З хребта відкривається чудовий краєвид на Мармароси. 

6.Олан – ПІЧ

Вихід на хребет Мармаросів до гори Корбул, як у варіанті 5, звідти маршрут пролягає поблизу гори Стіг (вона знаходиться за межами інженерних споруд, тобто прохід на неї заборонений) через полонини Радул, Щівник на вершину ПІЧ. Заходити з цього боку на ПІЧ дуже цікаво, відкривається краєвид на засипаний камінням південних схил гори. Спуск через полонину Вертопи та урочище Бальзатул в Луги.

Ділянка між Лугами та виходом на хребет Мармароси промальована схематично, на картах ViewRanger чомусь немає стежки, проте на актуальних картах Гутиряка вона позначена, і по факту вона теж є.

Протяжність – 48 км, набір висоти – 2530 м, тривалість 2-3 дні (трек)

7.Говерла

З Лугів можна потрапити на Говерлу дорогою, яка виводить на перемичку між Петросом та Говерлою. З Говерли трек можна продовжити будь-яким популярним маршрутом. Відстань до перемички – 18 км, до Говерли – 21 км. Заночувати можна на перемичці, а звідти вже продовжити маршрут далі. Трек з Лугів до Говерли 

Чорногірський хребет, прикордонний стовбчик фото Ю.Шушкевич
фото Ю.Шушкевич

Бонусом підкину ще ідею для маршруту на Петрос з села Богдан, яке знаходиться на півдорозі з Рахова до Лугів. Дорога довгою та плавною стежкою виводить на полонину Розгнєска, з якої відкривається краєвид на гору Шешул та Мармароси, а потім так само плавним серпантином (який влітку можна “зрізати”) виводить на хребет – відріг гори Петрос, звідки як на долоні вся Чорногора (до Говерли взагалі, здається можна рукою дотягнутись), збоку Петрос з незвичного ракурсу, а позаду Мармароси. Тут розташований туристичний притулок, з вікна та порогу якого можна насолоджуватись цією красою. Біля притулку проходить траверс гори Петрос, яким можна пройтись до виходу на один з маршрутів на гору. Ми ж продовжили маршрут цим відрогом, вийшовши на хребет за 1.5 км від вершини. З Петроса можна продовжити маршрут на Говерлу, або ж спуститись вниз одним із маркованих шляхів у Кваси, Ясіня чи Лазещину. Зі спуском в Ясіня протяжність – 34 км, набір висоти – 1675 м, тривалість 2 дні (трек).

Чорногірський хребет фото Ю.Шушкевич
фото Ю.Шушкевич

Тож, з Лугів (або сіл в радіусі 10 км) можна потрапити на всі двотисячники та на два найбільш високогірних озера України, поєднуючи з не надто популярними серед туристів стежками.

Важливо, село Луги знаходиться у прикордонній зоні, тому обовʼязково потрібно мати при собі паспорт громадянина України. Якщо плануєте вихід на Мармароський хребет – потрібно оформити дозвіл у прикордонній службі. Зареєструватись можна на прикордонній заставі в селі Богдан.

Карпатські хребти:

Боржава 

Красна

Свидовець 

Пішконя

Явірник

Мармароси

Чіохелька

Сокільський

Аршиця

Яйко-Ілемське

Ракова

Чивчинські гори

Запрутські Горгани

 

  1. до маршруту №5 , прикріплений на правильник трек. Там трек маршруту №6

    1. Оксана

      Насправді, маршрут 5 є частиною маршруту 6, яку Ви можете продовжити у напрямку ПІЧ (власне тоді вийде маршрут 6), повернути на Мармароси і спуститись в Богдан, Рахів або Ділове, або ж просто вийти на полонину Олан і повернутись назад в Луги (ідеально для зимових маршрутів, ми так робили цьогоріч на Новий Рік – було дуже гарно і затишно).

  2. З Лугів у Кваси по Чорногорії. Місця ночівлі: пі Васкулем, оз.Бребенескул (обов’язково кожному в’язочку хмизу або примус), на притулку КБЗ (або трохи далі під Петросом), ну і – Кваси. Проходив реально з дітьми 11-15 років. Проходите всі вершини Чорногірського хребта і Петрос. Можна додати ходовий день і заночувати біля Вухатого Каменя або біля Марічейки (райське місце).

  3. Станом на сьогодні спуск в Луги вздовж потічка Бребенескул практично неможливий!!!
    Річка розмила стежку і засипала її каменями!
    Спуск дуже небезпечний

  4. Не дивно, що г. Олан непопулярна, якщо маршрут на неї не промаркований. Все-таки це небезпечно – ходити немаркованими маршрутами. Таке можуть собі дозволити тільки дуже досвідчені туристи)

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *