Якби ви потрапили машиною часу на десять років назад в туристичний магазин, то відчули б неабияке розчарування. Порівняння з сьогоденням змусило б вас зрозуміти, що всі історії великих аудор-компаній про інноваційний розвиток та технологічний поступ це лише пісеньки у вуха клієнтів. В той час як всі тупцюють на місці, змінюються лише слова.
В цьому магазині ви б побачили намет MSR Hubba Hubba NX, конструкції якого на той час виповнилося б вже 10 років, вагою ті самі 1,7 кілограма, що і сьогодні. Килимок від Exped та Therm-A-Rest вагою близько 360 грамів, майже так само, як і зараз. Пуховий спальник від Sea To Summit важив би в півтора раза більше ніж сьогодні. Однак деякі моделі рюкзаків від Osprey десять років тому були в середньому в півтора раза легшими, ніж зараз.
(стара версія рюкзака Osprey Kestrel 50 легша на 400 грамів ніж сучасна)
В цій статті ми дослідимо як змінився ринок аутдор спорядження, чому риторика про ультралегкі технологічні речі, актуальна десять років тому, перестала захоплювати широку туристичну спільноту, чому важкі рюкзаки, килимки та намети знову популярні та що нас всіх чекає в майбутньому.
Змінилось все, не змінилось нічого
Коли я тільки почав ходити в гори, то мене не дуже хвилювала вага рюкзака за спиною. Але згодом я зрозумів, що не хочу виглядати як дядьки туристи, з величезним рюкзаком, на який ззовні начеплено “іжевський” килимок, намет і кульок картоплі. Тому за кілька років я повністю поміняв всі важливі елементи. Моя друга генерація спорядження поміщалась в рюкзак на 42 літри і важив він близько 8 кілограмів.
(я постарішав на 10 років, але вага мого рюкзака не змінилась)
Щоб це зробити я влаштувався в магазин туристичного спорядження та влився в аутдор спільноту, читав багато англомовних статей і слідкував за новинками. Найбільшим трендом на той час був ультралайт у всьому. Від силіконізованого нейлону щільністю 15 ден у тентах, пуху з fill power 850 до титанових ложок з дірками у ручках. Здавалось, ринок рухають ентузіасти, нас чекають технологічні прориви та космічні технології. Все дійсно змінилось, однак не так, як очікувалось. Вже кілька років існували Instagram, Booking.com та авіакомпанії лоукостери з дешевими перельотами. В різні куточки світу ринули купи нових туристів за легкими враженнями, тревел блогери задавали напрямки, про які раніше ніхто не чув.
(коли я вперше побував на Лофотенах, то зустрів там одну відому тревел блогерку, якій все ще був цікавим цей напрямок, а через кілька років сотні українців поїдуть сюди в організовані тури)
Зрештою, з’являються відомі фільми “Дика” та “Таємне життя Волтера Мітті”, можливість пройти деякі найцікавіші етапи Pacafic Crest Trail розігрують в лотерею, а в Ісландію кожного літа прилітає у кілька разів більше туристів, ніж мешканців країни. Звісно новим туристам не дуже подобаються намети з майже прозорої тканини, безкаркасні рюкзаки, килимки з дірками які шелестять від кожного руху. Дорогі і незрозумілі речі часто рвуться та ламаються, якщо з ними неправильно поводитись. Але найголовніше, некомфортно спати у наметі, де неможливо рівно сісти на вузькому килимку з якого скочуєшся у спальнику квілті без капюшона.
(одна з численних ідей як полегшити спорядження, яку так і не оцінили туристи)
Нові туристи обирають традиційне спорядження, частина ентузіастів ультралайт підходу повертаються до широких товстих килимків, спальників у формі кокона, а замість тентів та пірамід, обирають двошарові намети. Великі бренди закінчують свій короткий роман з надлегкими матеріалами і весь ультралайт переходить до нішевих брендів, та тої частини туристичної спільноти, яка залишилась вірною стилю fast and light, коли кількість пройдених кілометрів та швидкість мають більшу цінність, ніж перенесення домашнього комфорту та затишку в дику природу. За кілька сезонів змінилось все, за десять років не помінялось нічого.
Чому ультралегкому спорядженню не вдалося
Окрім того, що масовий турист його не оцінив і віддав перевагу більш надійному традиційному спорядженню та одягу існують ще кілька вагомих причин. Перші спроби інноваційних продуктів як правило мають свої недоліки, що швидко стають очевидними і впливають на досвід користувача. Великі бренди, для яких важлива репутація надійних виробників, на хвилі збільшення попиту запроваджували надлегкі моделі та стикнулись з численними негативними відгуками. Вони швидко почали згортати свої ультралайт лінійки та менше експериментувати, віддаючи перевагу поступовому розвитку.
(Dyneema так і не став популярним матеріалом серед великих брендів саме через свою низьку зносостійкість)
Деякі технології просто вичерпали свій потенціал до полегшення. Просто недоцільно робити тканину, що буде менш щільною ніж 7 ден, показник пружності пуху fill power також має свої межі, легші за титан матеріали не матимуть такої ж практичності. В деяких речах ультралайт революція вже відбулась і ми вперлись в елементарні закони фізики, а сфера застосування полегшених матеріалів виявилась більш обмеженою, ніж ми очікували.
На зміну комунікаційній стратегії брендів про технологічність прийшла нова риторика – і вона про екологічність. Нові, розроблені в лабораторіях композитні матеріали, вже не викликають ні захоплення, ні довіри. Так само як аутдор індустрія легко відмовилась від PFC у водовідштовхуючих обробках і замінила їх на менш ефективні аналоги, ультралегкі тканини відійшли на задній план. Тепер важливішим параметром, що впливає на вибір як виробника, так і кінцевого споживача є те, наскільки той чи інший матеріал піддається вторинній переробці, чи вже є хоча б частково переробленим.
(рюкзаки Osprey стали важчими, однак сучасний користувач готовий пожертвувати вагою заради більшої екологічності)
Нова надія
Хоча ультралегкий надувний килимок від Exped Ultra не змінив кардинально своєї ваги за десять років, та все ж це вже не той продукт, що був у минулому. Він став надійнішим та комфортнішим у використанні. Те саме можна сказати про NeoAir XLite від Therm-A-Rest – інженери витратили багато років, щоб він перестав шелестіти.
Osprey вже десяток років випускає свою найбільш вдалу модель Atmos. Цей рюкзак має велику вагу, але його натяжна сітчаста спинка настільки ергономічна та добре розподіляє навантаження на пояс, що користувачі відчувають цю модель як надзвичайно комфортну. І вага тут перестає відігравати першочергову роль. Разом з тим Osprey робить ставку на важкі рюкзаки, такі як Aether Plus з багатьма деталями, а мінімалістичний Levity, найлегший з трекінгової лінійки Osprey, зник, проіснувавши кілька сезонів.
(модель Atmos від Osprey попри вагу більше 2 кілограмів стала справжнім хітом і змінила уявлення про трекінгові рюкзаки та рівень комфорту, який вони можуть забезпечити)
Sea To Summit зробили відчутний прогрес зі своєю найлегшою серією спальників коконів Spark. Тепер модель на -1°C ліміту комфорту важить менш як 500 грамів. Однак паралельно вийшла серія Spark Pro, важча, але з більшою кількістю елементів, що роблять використання спальнику більш універсальним та зручним.
В той час як ультралегкі речі стали більш надійними та продуманими, загальний асортимент спорядження збільшується, враховуючи прагнення користувачів до більшого комфорту та універсальності. Після короткого сплеску та поступового відкочування назад інтерес до ультралегких речей знову повертається і таке спорядження займає свою нішу. Сучасний турист має зараз найбільший вибір в історії, і може знайти саме те, що відповідатиме його потребам. Весь цей час ультралегке спорядження потроху вдосконалювалось, ставало більш надійним та практичним.
(зараз конструкції ультралегких наметів значно зручніші та продуманіші ніж перші піраміди. На фото X-Mid 2 Ultralight від Durston та Duplex Flex від Z-Packs, що важать менше одного кілограма)
Вже зараз сет туристичного спорядження, що забезпечує достатній комфорт та включає двомісний намет, трисезонний спальник, трисезонний килимок та рюкзак може важити до трьох кілограмів. Навряд чи нас чекають технологічні прориви, що зменшать вагу запакованого рюкзака. В найближчому майбутньому слід очікувати тенденцій до більшої універсальності товарів, зручності їх застосування, врахування більшої кількості деталей, екологічності матеріалів.
(намет Sea to Summit Alto TR2 вагою 1156 грамів, рюкзак Osprey Exos Pro 55 вагою 980 грамів, килимок Exped Ultra 3R M Mummy вагою 365 грамів, спальник Sea to Summit Spark -1°C вагою 493 грами)
Замість висновку
Ультралегке спорядження пройшло свій шлях еволюції, від ранніх помилок та проблем росту до знаходження балансу між кількома параметрами – вагою, зручністю, що задовольнить більшість користувачів та надійністю. Разом з тим туристів стало більше і вони, оце так новина, всі різні. Вони ходять в різному стилі, потребують різних речей у своєму рюкзаку, люблять короткі або довгі дистанції, ходять повільно або швидко. Можливо, ми дуже близькі до точки рівноваги, коли якість спорядження для походів в гори наближається до його зручності та у своїй різноманітності може задовольнити будь-яку потребу різних користувачів. І вага, хоч продовжує бути важливим параметром, та все ж далеко не найважливішим.