В далекому 1786 році 8-го серпня двоє відчайдухів Жак Бальма та доктор Мішель Паккар піднялися на найвищу точку альпійський гір – вершину Монблан. В багатьох країнах прийнято відзначати цей день як день зародження альпінізму. Сходження було здійснене з ініціативи Ораса Бенедикта Соссюра, який пообіцяв премію тому хто розвідає шлях підйому на білу гору.

Монблан: нові правила сходження

Монблан: шлях трьох вершин

Цей матеріал належить до категорії підвищеної складності – не рекомендовано повторювати без попередньої підготовки та досвідчених інструкторів

Шамоні

У долині під схилами білого велетня розкинулося затишне містечко Шамоні, яке прийнято вважати столицею альпінізму. З кожного куточка міста відкривається неповторна панорама з навколишніх гір. Якщо прогулятися його вуличками, стає відразу зрозуміло, що це не просто містечко – це своєрідна Мекка для альпіністів. Тут всюди гуляють люди життя яких так чи інакше повязане з горами.

Хтось збирається в гори, хтось лише спустився та з бокалом вина відпочиває біля пам’ятника першопроходцям здалека споглядаючи вершину гори на якій стояв кілька годин тому. В центральній частині міста знаходиться велика кількість кафе та ресторанів, в яких можна зустріти людей будь якого віку, статті кольору шкіри та очей в потертих черевиках з рюкзаками та льодорубами. Також в центральній частині міста незліченна кількість магазинів з туристичним спорядженням. Все спорядження, що можна знайти в просторах інтернету, можна без проблем знайти і на прилавках шамоніївських магазинів.

Атмосферу міста неможливо передати словами, ту потрібно побувати і відчути все на своїй шкурі. Окрему історію можна написати про кемпінги в селах долини в яких можна зупинятися влітку. Атмосфера там не менш душевна, ніж в самому Шамоні. Ціни також приємні до 10 євро з людини. Наступна історія була б про сири, вино та багети, але можна захопитися і забути про головне. А головне буде далі…

Висота Білої гори 4810м над рівнем моря. Як я вже сказав, вона є найвищою вершиною Альп тому притягує багатох альпіністів. З кожним роком бажаючих стає все більше і більше. В хороший сонячний день кількість людей на маршруті могла сягати п’ятиста осіб. Така активність викликає не лише незручності при пересуванні, але й підвищує небезпеку. В горах завжди вистачає різного роду ризиків, проте найбільшою небезпекою є самі люди. Тому, чим більше людей, тим небезпечнішим стає маршрут. Нажаль, жоден рік не обходиться без смертельних випадків. Місцева влада задумалась над даним питанням і за останні роки прийняла певні рішення, які допомагають знизити ризики при сходженні.

Основні моменти, які потрібно врахувати при плануванні сходження на Монблан

На Монблан існує багато різних маршрутів підйому. Найлегшим та найдоступнішим є класичний маршрут з Франції через Тетрус та Гранд кулуар. Саме він притягує найбільшу кількість альпіністів і тому саме за нього «взялася» місцева влада, і я вам розповім, як саме «взялася».
Спочаку коротко про сам маршрут та підходи до нього. З містечка Saint-Gervais-les-Bains їздить трамвай до початку маршруту. Кінцева станція в нього Le Nid d’Aige. З цього місця пішки в гору до притулку Tete Rouse. Також можна піднятися підйомником з містечка Les Houshe до станції Bellevue і там підсісти на трамвай. Також з Bellevue можна іти пішком до Tete Rouse, але все одно доведеться пройти через кінцеву станцію трамваю Le Nid d’Aige, вона є обовязковою точкою для проходження на маршруті. Далі після Tete Rouse потрібно перейти Grand Couloir (великий кулуар) піднятися до Aiguille du Gouter. Звідти маршрут йде в сторону Dome du Gouter і хребтом до вершини Mont Blanc. Спуск шляхом підйому.

Монблан: нові правила сходження
Монблан: нові правила сходження

Нові правила сходження

З сезону 2019 року ввели обмеження щодо кількості людей які перебувають одночасно на маршруті. Організували це дуже просто. Для сходження допускаються люди, які мають заброньовене житло в одному з притулків на маршруті. Бронювання перевіряє спеціально створена Біла Бригада або жандарми. В загальному кількість людей на маршуті обмежується кількістю місць в притулках і сумарно сягає трохи більше двохсот осіб.

Також з цьогорічного сезону організовано базовий табір Tete Rouse у вигляді шести великих наметів місткістю вісім осіб кожен. Якщо там ночувати, то раджу взяти з собою спальник та туристичний килимок, там дуже холодно і з усіх сторін піддуває.  Зручності в наметах не найкращі, але думаю їх покращать. В наметовому базовому таборі також можна бронювати проживання і мати дозвіл на сходження. Використовувати свій намет будь-де на маршруті заборонено.

Навіть враховуючи обмеження, кількість альпіністів є немалою. Часто на маршрут ідуть не зовсім готові до сходження персонажі. Місцева влада затвердила мінімальний список спорядження, які обов’язково потрібно мати при сходженні.

В список входять базові особисті речі:

Також групове спорядження таке як мотузка, набір для витягування з тріщин, GPS.

Жандарми можуть пройтися списком і якщо чогось не вистачає, то на маршрут не пустять. Також потрібно вміти користуватися спорядженням, але для інтенсивного потоку альпіністів такі вміння перевірити мабуть нереально.

Такі правила були придумані для того, щоб посилити безпеку під час сходження. Порушення правил карається штрафом. Також хочу звернути вашу увагу на те, що не зважаючи на підготовку в горах завжди присутні ризики. Тому перед сходженням не забувайте застрахуватися від неприємних випадків.

Хочу наголосити на ще одному моменті – для початківців Монблан є складною горою, яка потребує технічних навичок. Якщо ви ще не мали досвіду підйомів на подібні вершини, маєте мати гарну фізичну форму, належне спорядження і досвідченого інструктора, який вже водив групи на цю гору. Альпи – це не прогулянка українськими Карпатами, і якщо ви не знаєте, як поводитися в ситуації, коли потрапили в тріщину, варто спочатку пройти базовий курс підготовки.

Бажаю всім хорошої погоди в горах та вдалих сходжень! З днем Альпінізму!!!

 1. Дякую за інфо!
  Минулого року ще пускали з наметами на Тет-Русі.
  Цікаво чи не обмежили так само маршрут через 3 вершини.

 2. пішком – пішки, гребнем – хребтом

  1. Badya

   В термінології альпіністів гребінь і хребет це різні речі.

 3. З якої вершини радили б почати сходження на вищі за Карпати гори з елементами альпінізму? Дякую

  1. Badya

   Треба дивитися в які країни потрапити зараз можна. Варіантів багато, добре підійдуть гори 3-4тис метрів висотою. В Туречині багато варіантів, в Грузії.

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *