Сьогодні 24 серпня 2024 року – 33 роки Незалежності України. Наша країна молода, і проходить дуже складні випробування. В цей важливий для всієї нації день, хочеться поговорити про те, що гріє кожного читача Gorgany PRO – подорожі, і в першу чергу Україною.
У цьому тексті ми зібрали рекреаційні місця з різних куточків України, які стали популярними під час її Незалежності. Ви запитаєте, яка мета цієї статті? Напевно, поностальгувати, згадати, де з цих місць ви були і нагадати собі, що наша країна різноманітна, цікава і малодосліджена.
Крим
До 2014 року в Криму активно відновлювали та модернізували готелі, санаторії і будинки для відпочинку. Зокрема в Ялті, Алушті та інших відомих курортних містах. Крим – це перлина і частинка субтропіків в Україні, там інше солоне повітря, високі скелясті гори, омиті Чорним морем і безліч покручених кримських сосен, з великими голками.
(с) Маргарита Пінчук
Додам сентиментальності. В дитинстві, я часто їздила з батьками в Крим. Ці фото з 2013 року, з міста Судак. Часи були такі щасливі і безтурботні. Вірю, що настане день, і я зможу повернутись в Судак, щоб прогулятись по пляжу з гальки, подивитись на гору Сокіл і з усмішкою зустрічати захід сонця, яке ховається на горизонті моря.
(с) Маргарита Пінчук
(с) Маргарита Пінчук
Східна частина України. Донеччина і Приазов’я
Регіональний ландшафтний парк “Клебан-Бик”. Донецька область
Створений у 2000 році в Донецькій області. Парк має унікальні природні ландшафти, серед яких крейдяні скелі та озера. Під час Незалежності було розвинуто інфраструктуру для екотуризму, включаючи маршрути для піших прогулянок і зони відпочинку на природі.
Заповідник “Хомутовський степ”. Донецька область
Територія дикого степу з унікальними природними ландшафтами, де можна спостерігати за рідкісними видами птахів і рослин. Відчути себе, як в Африці, на сафарі, і невпинно фотографувати ландшафти і безкраї простори.
Хомутовський степ — це унікальне місце, де можна побачити справжній дикий степ у всій його красі та різноманітті, доторкнутися до природи, що збереглася практично незмінною протягом століть.
Сумно, що наразі ми не маємо змоги помилуватись красотами цього регіону. Віримо, що прийде час і ми зможемо взяти квиток на поїзд до українського Донецька чи Маріуполя і досхочу дослідити цей край.
Південна частина України. Херсонщина
Біосферний заповідник “Асканія-Нова”. Херсонська область
Цей заповідник був створений ще у ХІХ столітті, за роки Незалежності він отримав новий імпульс у розвитку інфраструктури для відвідувачів, включаючи екскурсії та екотуризм. Заповідник є домом для багатьох видів диких тварин, а ще налічував безліч видів червонокнижних рослин.
На жаль, зараз територія окупована країною-агресором. Ми не можемо оцінити в якому стані Асканія-Нова зараз, лишається мріяти, що ми ще неодноразово відправимось туди на сафарі і побачимо зебру з вікна прогулянкового авто.
Рожеві озера. Херсонська область
Це унікальне природне явище, що привертає все більше уваги туристів і дослідників. Вони відомі своєю незвичайною рожевою водою, яка створює вражаючий контраст з навколишнім ландшафтом.
Рожевий колір води зумовлений високою концентрацією солі та наявністю мікроскопічних водоростей. Місце стало досить популярним під час Незалежності, багато туристів, з захопленням, постили фото в соцмережі на фоні яскраво-режевих озер, потім, їх друзі, також їхали на Херсонщину, щоб перевірити – чи справді ці озера такі ж рожеві в реальності?
Центральна частина України. Черкащина і Полтавщина
Буцький каньйон. Черкаська область
Це природний феномен Черкащини. Каньйон глибиною до 20 метрів, який тягнеться на кілька кілометрів вздовж річки Гірський Тікич. Навколо – гранітні скелі, яким понад 2 мільярди років, і річка з порогами, які схожі на імпровізовані водоспади. Під час Незалежності каньйон став популярним місцем для скелелазів, фотографів і туристів.
(с) Маргарита Пінчук
(с) Маргарита Пінчук
Національний природний парк “Пирятинський”. Полтавська область
Цей парк є одним із наймолодших національних парків України, створений у 2009 році для збереження природних комплексів долини річки Удай та прилеглих територій. Річка Удай і численні її притоки створюють систему озер, боліт і заток, які дарують загадкову атмосферу, ніби з Лісової пісні Лесі України.
Північна частина України. Київщина
Шумна столиця, мальовничі села, Дніпро і кручі – усе це скарби Київщини.
Витачів. Київська область
Це село на правому березі Дніпра в Обухівському районі Київської області. Одне з найстаріших сіл України, яке має багату історію та унікальний природний ландшафт. Витачів розташований на високому пагорбі, з якого відкривається захоплюючий вид на Дніпро.
Сюди їдуть, щоб попікнікувати з казковим виглядом, особливо на заході сонця, відпочити від міської рутини і розслабитись. Місце стало особливо популярним за останні роки, як серед жителів столиці, так і серед туристів з інших областей. Село має необхідну інфраструктуру для прийому туристів: невеликі гостьові будинки, місця для кемпінгу та екскурсії.
Національний ботанічний сад імені М. М. Гришка у Києві
Один із найбільших ботанічних садів України. Під час Незалежності було проведено реставраційні роботи, оновлено колекції рослин, а також розширено туристичну інфраструктуру, зокрема створено нові оранжереї та тематичні сади.
Сад сподобається естетам ботаніки і любителям паркового затишку у місті. Тут часто проводять фотосесії, особливо в травні, у пік цвітіння бузку, неспішно досліджують усі стежинки, бігають і милуються краєвидами на Дніпро. До саду курсує багато громадського транспорту, сполучення зручне і регулярне.
(с) Маргарита Пінчук
(c) Маргарита Пінчук
Парк “Феофанія” у Києві
Розташований на південно-західній околиці Києва, відновлений і модернізований під час Незалежності. Створено нові пішохідні маршрути, зони для пікніків, відновлено водойми та облаштовано території для відпочинку на природі.
(c) Маргарита Пінчук
Це варіант, коли немає можливості їхати далеко за місто, але водночас хочеться забутись серед глуші дерев і помилуватись на безліч різновидів відтінків зеленого кольору.
(с) Маргарита Пінчук
(c) Маргарита Пінчук
Західна частина України. Хмельниччина, Галичина, Волинь і Карпати
Різноманітний край, багатий на історичні пам’ятки, кришталеві озера, дрімучі ліси та горбисті ділянки.
Бакота. Хмельницька область
Бакота – колишнє село, яке стало відомим туристичним об’єктом після того, як його затопили під час будівництва Дністровської ГЕС. Саме в часи Незалежності люди почали досліджувати цей край, і з кожним роком він продовжує привертати все більше уваги туристів.
Там можна прогулянково покататись на човнику по Дністру, поспостерігати за птахами і дикою природою, погуляти і надивитись на пейзажі, ніби з картин художників. Можна лишитись з наметом на ніч, і довго споглядати сходи і заходи сонця, вони там особливо прекрасні.
Це місце є чудовим прикладом того, як природа та історія можуть гармонійно поєднуватися, створюючи унікальний простір для відпочинку та відновлення.
Палацово-парковий комплекс у Підгірцях. Львівська область
Підгорецький замок, який є однією з найвизначніших пам’яток епохи Ренесансу в Україні, зазнав значних руйнувань у ХХ столітті. В період Незалежності були здійснені реставраційні роботи, спрямовані на відновлення комплексу.
На жаль, стан замку бажає кращого, але відвідати його точно варто. Там зберігся “шарм” минулих часів, дух загадковості і відчуття, ніби ти у фільмі, а з дверей замку вийде граф чи вельможний поміщик. Це місце дивує, і відкриває Україну по-новому.
(с) Маргарита Пінчук
(c) Маргарита Пінчук
Шацький національний парк та річка Стохід. Волинська область
Синьоока Волинь – це безліч озер, можна влаштувати собі тур з наметами, або заночувати у будиночках. Комплекс Шацьких озер має розвинену рекреаційну інфраструктуру. Можна знайти житло на будь-який бюджет. З розваг – купайся досхочу, запливи на острів озера Світязь, сходи в ліс по гриби і чорниці. Волинь – це спокій, чіл-зона і поєднання з природою. Але є нюанс – комарі, бзззз, спрей від комах – твій кращий друг.
(с) Маргарита Пінчук
(с) Маргарита Пінчук
Річка Стохід. Волинська область
Якщо хочеться екстриму і диких вражень можна сплавитись по річці Стохід. Це справжні нетрі, ніби джунглі Амазонки. Річка звивається і проходить через хащі дерев, кущів і очерету. Під час Незалежності цей край досить розвинувся, з’явились туристичні компанії та гіди, які супроводжують туристів по перевірених і безпечних маршрутах.
Карпати
Регіон, який асоціюється з наметом, походом в гори і відпочинком від соціуму. Зібрали для вас статті, які допоможуть згадати улюблений гірський маршрут:
50 днів українськими Карпатами: спорядження та досвід
Проект “100 Вершин”: 770 км Карпатами за 50 днів
Карпатські локації: Сивуля, Ігровець, Висока
Перкалаба, або 83 броди до Шибеного
Карпатські локації: Міжгір’я, Колочава та околиці
Сподіваюсь, що цей короткий екскурс надихнув вас на спогади і ностальгічно дозволив розслабитись. Звісно, це лише маленька добірка місць. Діліться в коментарях своїми улюбленими місцями в нашій країні, куди вам хочеться повертатись знову і знову.
Я щаслива, що маю змогу жити в нашій Україні, в часи, коли вона, вкотре, виборює свою Незалежність. І як казав класик (Кузьма): “Не стидайся, то твоя земля, не стидайся то Україна. Добре там є, де нас нема, стань для батька нормальним сином!”
З Днем Незалежності! Слава Україні!