Вже традиційно щороку восени відбувається Нічний Чорногірський марафон від команди Ture для всіх любителів трейлраннігу. Як готуватися та що з екіпірування варто прихопити з собою, про це поговоримо в цій статті. 

Нічний Чорногірський марафон: щоб брати з собою?

Погода в Карпатах є досить непередбачуваною, тому, неможливо спрогнозувати, якою саме вона буде на Осінньому Нічному Чорногірському Марафоні 2019. В середині жовтня на Чорногорі вночі може бути як +10 та ясно і безвітряно, так і -10 зі снігом та хуртовиною. Проте, найімовірніше, варто готуватись до температури близько 0 з туманом та дощем, а там, як пощастить. Для моніторингу прогнозу погоди раджу використовувати це джерело (деталізує хмарність високу-низьку-середню, показує прогноз вдень з інтервалом у три години) та та це (показує не лише фактичну температуру, а і температуру “відчувається як” з врахування вітру та вологості). 

Окрім погоди, варто зважати також на темп руху. Якщо ви плануєте бігти дистанцію (час фінішу до 11-12 годин), екіпірування може бути легшим. Якщо ж в планах пройтись, місцями підбігаючи, краще подбати про тепліший комплект одягу і термос з гарячим чаєм.

Фото Ю.Мархевка

На собі:

– тайтси для бігу або ж зручні штани (якщо температура повітря вночі на Говерлі буде вище 10°С і плануєте більшість дистанції бігти – можна взяти шорти)

термофутболка на довгий рукав (можна замінити на термофутболку (або ж просто синтетичну футболку) на короткий рукав, якщо дозволить погода)

термошкарпетки для бігу (компресійні гольфи або шкарпетки+гетри для кращого кровообігу, підтримки мʼязів та сухожиллів, зменшення травматизму та легшого відновлення)

– зручні кросівки для бігу по пересічній місцевості (звертайте увагу на протектор, взуття з гладкою підошвою не дуже підходить для таких завдань). Якщо плануєте повністю іти дистанцію і будете долати таку відстань вперше, можете обрати черевики, в них нога буде більше захищена від травматизму. Памʼятайте про розмір – взуття має бути десь на 1 см більшим.

повʼязка або шапка на голову

біговий рюкзак (може бути звичайний туристичний, але не більше 20 л)

налобний ліхтарик

Фото Ю.Мархевка

З собою:

трекінгові палиці (допоможуть на підйомах, підстрахують на спусках)

– питна система або фляги, обʼємом не менше 1 л (на маршруті місць поповнення води дуже мало, тому потрібно мати запас)

фліс (якщо плануєте долати дистанцію не в біговому темпі можна взяти товстий флісовий або, навіть, пуховий светр)

мембранна або вітрозахисна куртка з капюшоном 

– рукавиці

– їжа: енергетичні гелі та батончики, банани, сухофрукти, горішки, канапки

– заряджений телефон

– засоби навігації (gps-навігатор, навігаційна програма із завантаженим треком на телефон, компас, карта, спортивний годинник)

– powerbank

– комплект змінних батарейок для ліхтарика

– особиста аптечка з ізофолією

термос з чаєм (якщо ваш темп ходовий, а не біговий)

– невичерпний запас оптимізму

Даний список включає в себе всі речі, які є необхідними на дистанції. Ці всі речі, окрім термоса з чаєм, беруть з собою всі учасники, незалежно від темпу руху. Додатково можна взяти ще трохи теплого одягу, змінні шкарпетки, більше їжі, але памʼятайте, що чим більше ви візьмете з собою речей, тим важчим буде ваш рюкзак, тим тяжче вам даватиметься дистанція, і, відповідно, тим довше ви її долатимете.

Для новачків не раджу виходити на старт, якщо погода буде із значною мінусовою температурою і сніговим покривом, або ж екіпіруватись швидше як для походу в холодну пору року, аніж для бігових змагань.

Фото Ю.Мархевка

Навігація 

Маршрут зазвичай є гарно промаркований, та і взагалі, логічний – всі двотисячники, проте не варто думати, що навігація буде елементарною, бо ви вже 10 разів ходили Чорногорою. В тумані, особливо на роздоріжжях, дуже легко обрати не ту стежку, як наслідок находити зайвого і втратити час. Такі речі дуже демотивують, тому краще подбайте про засоби орієнтування на маршруті заздалегідь. Це може бути або gps-навігатор, або спеціальний додаток на смартфоні, або ж залитий трек на спортивному годиннику. Я користуюсь додатком Viewranger, поширені є також OsmAnd, Oruxmaps, Maps.me. Обовʼязково завантажте потрібну офлайн карту і трек. Можна використовувати паперову карту і компас, проте, якщо ви впевнені, що при нульовій видимості зможете використати їх по призначенню. Памʼятайте, навіть, якщо перед вами біжать інші учасники, це не завжди означає, що ви всі рухаєтесь у вірному напрямку 🙂 При найменших сумнівах звіряйтесь з треком! 

Фото Ю.Мархевка

Тактика проходження дистанції

На довгих дистанціях (особливо для новачків) важлива не швидкість, а витривалість. Частою помилкою є невірний розподіл сил, і, як результат, сили закінчуються швидше, аніж дистанція. Намагайтесь не долати жодну з ділянок на максимумі своїх сил, краще завжди трохи мати запасу. Передивіться уважно маршрут, запамʼятайте підйоми і спуски, подумки пройдіться маршрутом кілька разів, зверніть увагу на роздоріжжя, де ви можете повернути не туди. Перед змаганнями я намагаюсь по максимуму вивчити маршрут, це допомагає краще розподіляти сили (ця гірка має протяжність близько 1 км і набір висоти 400 м, пройду її спокійніше, а за нею пологий спуск – там можна буде пробігтись). Памʼятайте про харчування та воду.

Харчування

Їжте до того, як відчуєте дикий голод. Стан “зголоднів” може критично позначитись на залишку ваших сил. Сприймайте їжу, як пальне, без неї “двигун” не працюватиме. Вживайте їжу мінімум щодвігодини. Це може бути невеличкий перекус (банан, батончик, жменя сухофруктів, гель). Окрім всього, я завжди під рукою тримаю карамельки (або ж аскорбінки), на випадок, якщо раптом організму почне не вистачати енергії. Зверніть увагу, що їжа на дистанції буде лише на першому КП (банани, або щось подібне), тому візьміть достатньо їжі з собою (щоб мати чим перекусити щодвігодини). Не забувайте про воду, пийте частіше дрібними ковтками.

Гелі, ізотоніки тощо

Гелі швидко засвоюються в організмі та дають необхідну енергію. Впринципі, все, що потрібно на змаганнях.  Дія гелю відчувається десь близько години, тому їх добре використовувати перед підйомами, щоб вистачило сил видертись на гірку. Гелі можуть бути з кофеїном, подвійним кофеїном та без. Зважте, що гелі з подвійною порцією кофеїну не можна вживати більше, аніж 2 на добу. Окрім того виробники спортивного харчування пропонують енергетичні шоти та ізотоніки.  

Лінк на реєстрацію

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *