Нірмал "Німс" Пурджа

 16 січня 2021 року о 16:58 за місцевим часом, коли група із десяти непальських альпіністів ступили на вершину другої за висотою гори світу – Чогорі (К2), 8611 м, тим самим завершивши 33-літню історію спроб зимових сходжень на цей восьмитисячник. “Вся група зупинилася за 10 метрів від вершини, щоб зібратись разом, і разом зійти на вершину, співаючи при цьому національний гімн Непалу. Ми пишаємося тим, що стали частиною історії людства і показали, що співпраця, командна робота та позитивний настрій можуть розширити межі досяжного.” – так резюмував цю історичну мить у своєму блозі лідер групи та герой нашої статті Нірмал Пурджа

Нірмал “Німс” Пурджа: розширити межі досяжного

Окрім захоплення фактом, що після кількох десятиліть невдач, людям врешті-решт вдалося здійснити зимове сходження на К2, світові альпіністи та інші дотичні до гір  люди щиро раділи від того, що такий складний та показовий проєкт вдалося втілити саме команді, яка складалася, в основному, з непальських шерп. Дуже символічно, що цю складну та здавалося б неможливу місію здійснили ті, хто стояв біля витоків альпінізму у Гімалаях.

Терміном “шерпа” в світі outdoor прийнято називати усіх непальців, що працюють у складі висотних експедицій в Гімалаях.  Проте, шерпи – це не професія, а народність, представники якої проживають в найбільш високих районах Непалу. Завдяки прекрасній адаптованості до умов високогір’я термін “шерпа” так міцно вкорінився у альпінізмі, що став синонімом гірського провідника. Втім не варто забувати, що не всі носії шерпи, і не всі шерпи – носії.

Історія аутдору 

Історія співпраці “західних” альпіністів із непальськими шерпами розпочалася разом із зародженням альпінізму в цьому регіоні, коли різні експедиції, що розвідували маршрути на Еверест та інші вершини, наймали місцеве населення як носіїв чи провідників. Перше сходження на “вершину світу” було здійснено новозеландцем Едмундом Гілларі та шерпою Тенцингом Норгеєм.

Сьогодні ж, практично жодна високогірна експедиція в Непалі не відбувається без участі шерп. Завжди залишаючись в тіні, шерпи виконують найбільш небезпечну роботу. Вони переносять вантажі, облаштовують базові й висотні табори, готують їжу, обладнують маршрути “перилами” та роблять ще багато інших завдань, які значно спрощують життя закордонних альпіністів упродовж перебування “на горі”. Багато успішних експедицій не стали б такими без участі шерп.

Нірмал "Німс" Пурджа

Займатися саме цією справою шерп змушує практична повна відсутність альтернативи. Економіка Непалу є досі слабо розвиненою, а в високогірних районах туризм та альпінізм є, фактично, єдиним джерелом заробітку для місцевого населення. Потрапити в ряди носіїв, гідів чи інших членів експедиції є хорошим шансом отримати високооплачувану (по місцевих мірках) роботу, яка здатна прогодувати всю родину та дати шанс на краще майбутнє для дітей. 

Нірмал Пурджа не є шерпою за народженням, однак відчуває свій зв’язок із всіма хто займається цією важкою та небезпечною справою. Його команда складається повністю з непальських альпіністів, причому, вони беруть участь у проекті не як гіди або фахівці з кріплення мотузок, а на рівних.

Нірмал Пурджа та його шлях до вершини

Щоб краще зрозуміти, хто такий Нірмал Пурджа та як за дуже короткий час йому вдалося вписати своє ім’я в історію альпінізму, слід заглянути в його життєву історію. 

Як уже згадувалось, Німс за походженням не є шерпою. Він народився в рівнинному, сільськогосподарському районі Непалу, в доволі небагатій родині. Як професію він обрав військову справу. У 18-річному віці Нірмал був прийнятий на службу до бригади гуркхів, як і його батько та брат. Гуркхи – це елітний підрозділ британської армії. Нірмал пройшов дуже суворий конкурсний відбір, коли з 32000 претендентів відбиралося лише 320 чоловік. Ці 16 років служби (Нірмал служив у армії аж до початку проекту “Project Possible”) загартовують солдата фізично та ментально, однак навіть серед колег по підрозділу він виділявся своїм характером.

“Для багатьох це нерозсудливість. Навіть у спецзагоні мене всі знали як хлопця, котрий любить масштабно ризикувати. Але ж ризик не універсальний, для кожного є свій допустимий рівень ризику. Наприклад, бейсджампери люблять свою справу і дуже ризикують, я так не можу. Так, ти живеш теперішнім моментом, але це зовсім не означає, що ти перестаєш оцінювати ризики. Це тонка грань між хоробрістю і дурістю, життям зараз і смертю. Я хочу жити зараз якомога довше.” 

Нірмал "Німс" Пурджа

До 29 років Нірмал Пурджа ніколи не користувався кішками, а в 2012 році вперше піднявся на висоту більше 6000 м – вершину Лобуче Східна, не маючи жодного альпіністського досвіду. Вже через два роки в його особистому списку досягнень з’явився перший восьмитисячник – гора Дхаулагірі. Під час тих перших сходжень він і помітив в собі щось, що вирізняло його з поміж інших альпіністів. І це щось – здатність надзвичайно добре переносити висоту й максимально швидко відновлюватися від її впливу.

Еверест підкорився йому 13 травня 2016 року, а через рік він повторно зійшов на цю вершину, цього разу очолюючи команду з 13 гуркхів – так вони вирішили відсвяткувати 200-річчя служби гуркхів британській короні. Відразу після цього Пурджа знову піднявся на гору, тепер уже мріючи поставити світовий рекорд. І йому це вдалося: всього через 5 днів наш герой знову стояв на вершині Евересту, а незабаром піднявся і на Лхоцзе й Макалу. Як виявилось згодом, це був лише перший з встановлених ним рекордів у альпінізмі.

Нірмал "Німс" Пурджа

“Project Possible”

Надихнувшись своїми вдалими сходженнями та все більше закохуючись в гори й альпінізм, у 2018 році Нірмал вирішує покинути службу в армії та почати підготовку до здійснення надзвичайно амбітного плану – піднятися на всі 14 восьмитисячників світу за немислимо короткий час – 7 місяців. 

Коли інформація про проект Німса Project Possible почала поширюватися, в колах альпіністів ніхто не сприйняв її серйозно. І не важко зрозуміти причини. По-перше, Німс – колишній солдат, який був новачком в альпінізмі. По-друге, на той момент рекордний час зі сходження на всі восьмитисячники, встановлений у 2013 році корейським альпіністом Кім Чхан Хо, був 7 років, 10 місяців та 6 днів. До нього польський альпініст Єжи Кукучка завершив аналогічний проект за 7 років, 11 місяців та 14 днів.

Для більшості проект 14/7 звучав максимально абсурдно та нагадував радше ідею для сценарію фантастичного фільму. 

Вже на початку підготовки перед Нірмалом постала перша й головна перешкода – брак фінансування. Весь проект потребував, за підрахунками, близько 750 тисяч фунтів. Компанії й бренди один за одним відмовляли непальцю у серйозному фінансуванню. Не бажаючи відмовлятися від задуманого, Німс вдається до відчайдушного кроку – здає під заставу власний дім, отримавши за нього 60 тис фунтів, та починає проект із десятиною від усього необхідного фінансування. 

23 квітня 2019 року Нірмал Пурджа зійшов на вершину Аннапурни – найнебезпечнішої гори світу, а вже 24 травня у його списку значилося 6 пройдених непальських восьмитисячників, у тому числі траверс Еверест – Лхоцзе, пройдений протягом 22 травня. Наступним етапом був Пакистан з його піками Гашербрум І й Гашербрум ІІ, Броуд-Пік, Нанга-Парбат та, звісно, К2. 

Для другої (пакистанської) фази Німсу вдалося отримати титульного спонсора в особі виробника преміум-годинників компанії Bremont, а також підтримку компанії Osprey. Нірмал показав світові, на що він спроможний, тепер і світ захотів шматочок його успіху. За допомогою сторінки проекту на GoFundMe, Bremont Project Possible отримав підтримку від тисяч людей з усього світу. 

Нірмал "Німс" Пурджа

Під час цього етапу Німс побив 6 світових рекордів за швидкістю сходження. Крім думки, що він помре на вершині Гашербрум I, а також сильного сумніву в здатності піднятися на К2 через максимально погану погоду, коли 90% альпіністів відмовилися від сходження, все пройшло досить гладко.

На третьому етапі доволі швидко й успішно були пройдені тибетська вершина Чо-Ойю та непальська Манаслу. Однак, як і в класичних голлівудських фільмах, перед нашим героєм раптово постала серйозна перешкода, що ніяк не залежала від його здоров’я чи вмінь. Китай закрив кордон для іноземців, тим самим відрізавши Німса від останньої вершини зі списку – Шишапангми. На щастя, 29 жовтня 2019 року, після тривалих переговорів з китайською владою щодо отримання дозволу на сходження, Німс таки здійснив сходження на тибетський восьмитисячник Шишапангма (8013 метрів). Це і була 14 вершина, яка ознаменувала собою успішне виконання Project Possible.

Німс завершив проект за рекордно короткий термін – 189 днів. У його ході він встановив ще шість світових рекордів.

Зимовий К2

До 16 січня 2021 року єдиною неприступною в зимовий період залишилася лише одна вершина-восьмитисячник – К2. Сходження на неї вважалося неможливим. Історія спроб зимового штурму суворої та вкрай небезпечної гори затяглася на 33 роки. Найскладніші висотні умови, ураганні вітри, негода та морози до -60° C не змогли зупинити команду з Непалу. Десять альпіністів на чолі з Нірмалом Пурджею одночасно ступили на вершину, співаючи гімн своєї країни. Ця подія стала найважливішим досягненням останнього часу для всього світового альпінізму. Стоячи на вершині, Нірмал сказав: “Це було неймовірне сходження. З радістю можу сказати, що ми з командою зійшли на чудову К2 у найекстремальніших зимових умовах. Ми змогли зробити неможливе можливим, і для нас велика честь поділитися цією подією з альпіністами всього світу”.

Група розпочала штурм вершини 16 січня о 01:00 за пакистанським часом із третього висотного табору, на позначці 7200 метрів, при цьому невелика частина групи залишалася у четвертому таборі на висоті 7800 метрів, який було встановлено 15 січня. До 4 години ранку команда пройшла «bottleneck» – найскладнішу та найнебезпечнішу ділянку перед вершиною. Це вузький і довгий кулуар на позначці вище 8200 метрів із ухилом до 60 градусів прямо під гігантським висячим сераком. Він знаходиться лише за 400 метрів перепаду від вершини. Ще через 5 годин група була за 200 метрів перепаду від вершини. І нарешті, ще за годину команда впритул підійшла до вершини. Таким чином весь штурмовий маршрут шерпи подолали за 14 годин. До складу групи, що, як вже згадувалося, синхронно піднялась на вершину, входили представники трьох непальських команд: команди Нірмала Пурджі, команди Мінгми Шерпа, команди Seven Summit Treks (Сона Шерпа).

Щоб краще зрозуміти, чому цю вершину вважають такою небезпечною, надамо трохи статистики: на грудень 2018 року рівень смертності на К2 складав 23% на 367 спроб сходжень, більше лише на Аннапурні – 28% на 261 сходження. Так, радість від зимового першопроходження  К2 затьмарила звістка про загибель відомого іспанського альпініста Серхі Міньготе, який упав в ущелину при спуску в базовий табір. Пізніше, коли непальська команда вже покинула базовий табір, сталася ще одна трагедія: 4 лютого на спуску з 3-го табору зірвався і загинув болгарський альпініст Атанас Скатов.

Нірмал "Німс" Пурджа

Співпраця з Osprey

Однією з компаній, що підтримала Нірмала Пурджу на шляху до втілення його проекту був американський бренд Osprey. Як рюкзак для своїх сходжень та експедицій Німс обрав модель Aether, який компанія переробила під вимоги альпініста, так з’явилася модель – Aether Pro. Саме разом з непальським альпіністом нова модель, фактично, пройшла бойове хрещення та тест на придатність для сходжень у найскладніших умовах.

Також компанія анонсувала появу ще одного спеціалізованого рюкзака для високогірних сходжень – Nimsdai у серії “Mutant” присвяченого Нірмалу Пурджі.    

На “Project Possible” співпраця бренду з альпіністом не завершилася. Нірмал Пурджа заснував організацію – Nimsdai Foundation, метою діяльності якої є різноманітні екологічні акції та ініціативи. До однієї з них – Big Mountain Cleanup, приєднався європейський підрозділ бренду Osprey. Big Mountain Cleanup має на меті вирішити проблему постійно зростаючого накопичення експедиційних відходів, які забруднюють незаймане довкілля Гімалаїв. Зокрема, спільними зусиллями фундації Німса та Osprey Europe було прибрано 500 кг сміття з гори Манаслу. В подальших планах схожі акції на інших восьмитисячниках Непалу, зокрема на Евересті, влітку 2022 року. 

Після втілення в життя “Project Possible” та успішного зимового сходження на вершину К2, Нірмал Пурджа став, без перебільшення, зіркою світового масштабу. Про нього знімають фільми, запрошують на численні інтерв’ю, кількість підписників на сторінці Німса в Instagram сягнула позначки в 1,8 млн. Також, непальський альпініст видав власну книгу “Beyond Possible”,  в якій розповідає про свій досвід перетворення неможливого в можливе.

Попри раптову популярність, Німс залишається доволі простою та невибагливою людиною. Він здобув повагу і любов серед усіх непальських альпіністів, що дали йому прізвисько Nimsdai – “старший брат”.  Будучи в останні роки головним ньюсмейкером у середовищі альпінізму, він не припиняє повторювати, що його проекти, зокрема й “Project Possible” – це, в першу чергу, не про самолюбство, а про прагнення показати, що людські кордони “можливого” знаходяться значно далі, ніж ми собі уявляємо.

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *