Ірина Байдужа, художниця-ілюстраторка

Чотири роки тому ми відвідали Норвегію, і з того часу мріяли повернутись туди знову, побачити більше, зануритись з головою у північний край. Плани поступово зростали у відстанях і часі, хотілось покрити велику територію і мати свободу у пересуванні, тому зупинились на форматі автоподорожі. Це чудовий формат, коли є бажання робити зупинки по дорозі, не залежати від місцевого транспорту та кожну ніч прокидатись у новій країні.

Норвегія: автоподорож з друзями

Маршрут формувався з кінцевих точок – острова Senja, фото якого нас вразили, та парку Rago з його концентрованою красою. Багато національних парків півночі Скандинавії надто малі, щоб планувати там повноцінний трек, тому їх доцільно поєднати в одну мобільну подорож. На цьому етапі ми мали уяву про відстань та необхідну кількість часу. Решта точок обирались по ходу маршруту. Задля оптимізації бюджету поїздки подорож планували на чотирьох. Попутників шукали та знайшли серед друзів. За місяць до поїздки спільними побажаннями склали остаточний маршрут. Чим триваліша поїздка, тим більше часу потрібно приділити підготовці та плануванню.

Формат подорожі: на авто з радіальними прогулянками.

Нитка маршруту: 

Підготовчі подробиці

  • Правила перетину кордонів. З біометричним паспортом у вас немає виникнути проблем. Будьте уважні з порядком прийняття вірної смуги автомобілем на кордоні. Зокрема в Білорусі займайте чергу для декларування (червоний коридор) – необхідно задекларувати авто на умовах тимчасового ввозу.
  • Правила оплати доріг в кожній країні. Приміром, в Білорусі, потрібно одразу ж придбати прилад для користування платними дорогами BellToll, інакше при наступному перетині кордону на вас буде накладено штраф. Країни Балтії – без проблем, ніяких перешкод при пересуванні. Швеція – автоматичне зчитування реєстраційного номеру авто з подальшим виставленням рахунку за користування платними дорогами (щоправда, на момент створення статті жодних рахунків не надходило). Норвегія – єдина країна, особливості пересування платними дорогами по якій ми так і не зрозуміли), по опису схоже на варіант Білорусі – прилад на лобовому склі.
  • деталі пересування паромом. Чітко плануйте подорож дорогами, де є паромні переправи. Особливу увагу звертайте на “сезон розкладу” – в різні місяці він суттєво змінюється. За наявності інтернету це можна робити за день-два до такої переправи.
  • Паром: ми зарання придбали квитки на паром компанії Tallink за маршрутом Таллін-Стокгольм. Ціна формується з класу транспорту (висота) та класу каюти, кожна з яких оснащена душем, кондиціонером, WC. Квитки треба роздрукувати. Приїжджати мінімум за 1,5 години до відправлення. Запам’ятати номер місця і ліфту де припаркована машина – перевірено, це важливо 😉
  • Шлях через Білорусь поганий тим, що фактично ви перетинаєте два кордони і кожен може красти невідому кількість часу (наполегливо не раджу користуватись пунктом Нова Гута).

У випадку, коли ваше авто працює на бензині або дизельному паливі – з заправками проблем у вас не виникне (вартість пального у кожній країні легко гуглиться). Якщо ж ваше авто має ГБО, то проблеми почнуться лише в Скандинавії, так як цей тип палива там майже не використовується для заправки автомобілів. Тому радимо встановити додаток myLPG.eu, який покаже всі місця, де можна здійснити таку заправку (прийміть до уваги, що, на відміну від України, майже всі LPG заправки Скандинавії – самообслуговування).

Корисні посилання:

https://outtt.com/en

https://www.mylpg.eu/

http://beltoll.by/

Харчування

Більшу частину їжі ми брали з собою і готували на пальнику (каші, сушена їжа, сухе молоко, сублімати). Їжу по дорозі добрати не проблема, проте добре мати й автономний запас. Швеція і Норвегія суттєво дорожчі, тому варто основні закупки зробити до них. Прийнято вважати, що Норвегія скажено дорога країна, проте є виключення – у великих маркетах часто акції, наприклад консервований тунець в олії = 10 NOK (28 грн), багато які товари можна знайти за прийнятною ціною.

Ну і звісно ж, при нагоді варто скуштувати місцеві страви, щось нове для вас, це цінний і цікавий досвід. Для водія – обов’язково мати карманку для перекусу і концентрації на дорозі. Перевірено: кава – ніщо в порівнянні з сумішшю горіхів, шоколаду та родзинок для бадьорості.

Зручно мати окремий контейнер для їжі у багажнику. Рано чи пізно, хаос серед речей неминуче буде зростати, тому варто відразу розгрупувати речі: їжа, одяг, спорядження. Це значно спрощує життя і допомагає підтримувати відносний порядок.

З нашим мультипаливним пальником були проблеми, тож користувались в основному запасним газовим (балон Primus в Норвегії вийшов дешевше ніж в Києві). Тож майте при собі резерви та будьте трохи параноїком;) 

Ночівля

Весь час ми ночували у власних наметах, хоча майже на всьому шляху будуть й альтернативи – кемпінги, будиночки, мотелі.

Також у більшості кемпінгів можна користуватись душем за окрему платню (від 1Є). Душ також буває на заправках (приблизно 4 Є). 

Одного разу заночували в кемпінгу у Швеції. Чудове місце на березі озера, тож вже не хотілось щось шукати вздовж траси і ціна за місце була прийнятна.

Про спорядження

Якщо більшість часу ви плануєте ночувати в наметах, варто врахувати, що спорядження має бути комфортним, аби не впливати негативно на враження від подорожі. В нас був доволі просторий намет (список спорядження додам в кінці розповіді), зручний надувний двоспальний килимок і подушки. Також брали з собою розкладні стільці та стіл – вони були ой як не зайві! Отже, ми мали змогу зупинятись на ночівлю майже будь-де, тож керувались переважно естетичними вподобаннями (звісно, якщо дозволяв час і погода). Обов’язковим атрибутом є резервуари для води, яка знадобиться і для пиття і для приготування їжі. Про це варто подбати заздалегідь, щоб не прив’язуватись до джерел.

Для ночівлі просто неба потрібно враховувати клімат. В Швеції та Норвегії на стику літа та осені доволі багато дощів – в довгій подорожі їх не уникнути точно. У нас не було довгих треків (лише радіальні вилазки максимум на 2 дні). Не можу сказати що трекінгові палиці це необхідність, проте, якщо ви звикли з ними ходити, або маєте проблеми з суглобами – беріть, знадобляться. Більшість підйомів доволі різкі і переважно кам’янисті.

Взуття варто брати не одну пару. В мене були трекінгові черевики, які я одягала на всі вилазки, крім міст. Більшість туристичних маршрутів можна пройти і в кросівках, проте я прихильник черевиків. Інше взуття по зручності – кросівки чи сандалі.

Одяг

Щоб дощ не став на заваді, крім мембранної куртки варто захопити пончо. Мембранку варто залишити на прогулянки та походи, оскільки не факт, що нагода просушити мокрі речі з’явиться скоро. Що до просушки речей – варто використовувати всі бездощові нагоди.

Теплі речі краще взяти з запасом. В ідеалі, щоб можна було їх комбінувати, а не лише на зміну (наприклад: шерстяне термо, фліска, пуховка, шапка, тепла жилетка, флісові штани). Це, напевно, більше порада для дівчат і тих, хто мерзне. Набагато приємніше насолоджуватись заходом сонця чи зірками, коли тобі тепло)

Щоб зручно розподілити речі в багажниках – ми використовували мішки, що не промокають та прозорі пакети на зіпці з Jysk, врешті головний розподіл був на “чисте” і “брудне”.

Одяг брати по погоді. Мені знадобилась і тепла пуховка з шапкою і шорти з майкою. Для трекінгу ідеально підійде тонка шерсть або середня синтетика.

Косметика: якщо мандруєте літом чи на початку осені – краще захопити засоби від комах, захисний крем від сонця, крем для рук і обличчя.

Дорога

Білорусь ми минули транзитом, тому крім – “непогані дороги” та “види на поля з журавлями” нічого не можу сказати. 

В Литві проїжджали замок Тракай, який розташований на одному з острові на озері – раджу відвідати! Дуже гарне місце і місто. Дерев’яні старі будиночки, набережна і тур-інфо-центр з купою цікавих безкоштовних мап і брошур.

Латвія – як і Литва дуже зелені країни з гарними дорогами. Провели пів дня в Ризі, цього вистачить лише на поверхневе знайомство з містом. Ніч на березі Балтійського моря.

Естонія має багато природних парків. Ми були в Соомаа – це світ болот. Дуже гарний і багатий на природу і тварин. Він безкоштовний і вільний для відвідування. В тур-інфо-центр запізнились, проте ми зарання підготували маршрути ним. Парк має багато коротких маршрутів (від декількох годин), які починаються з місць стоянок чи від туристичних будиночків, де можна зупинитись на ніч. Також є туалети, місця для багаття та дрова. Самі маршрути чудово облаштовані, мають вказівники, інфо-таблички, тропи і мости над болотами. Легко можна підлаштувати маршрут під себе, пересуваючись між треками пішки або автівкою. Багато де грунтова дорога, яка по якості краще за більшість асфальтованих в Україні. Через дощі ми встигли пройти лише 2 маршрути.

Швеція – спокійна північна природа, багато лісів та озер. Тут безліч національних парків. Всі, що ми встигли відвідати, були в чудовому стані та безкоштовні. Більшість мали інфо-центри, деякі – музеї та сувенірні крамнички. Проте, заночувати в деяких – надзвичайно дорого або просто заборонено. Треки не складні, проте дуже мальовничі. Парки відвідує доволі багато людей, та це не псує атмосферу. Після перетину полярного кола світлові дні стають суттєво довшими. Частково, тому ми і надали перевагу поїздки влітку (тут не так спекотно, як вдома, проте ще й не настільки холодно, щоб було не комфортно спати в наметі).

Автоподорож до Норвегії
Автоподорож до Норвегії
Автоподорож до Норвегії
Автоподорож до Норвегії

Тим паче, це сезон ягід та грибів, які тут практично не збирають, тож білі гриби на вечерю, а лохина, чорниця і морошка на десерт –  гарантовано!) 

Норвегія – концентрована краса. Низькорослі дерева, бірюзова вода, водоспади, скелі і мох. Вся берегова лінія виточена фьордами, що треба врахувати в дорозі – довгі об’їзди чи платні пороми. Крім парків Раго і Сенья ми відвідали блакитний льодовик-велетень – Svartisen. Крім поромів, якими необхідно скористатись, щоб дістатись місця призначення, також потрібно придбати квиток на катер (на місці). Саме він і відвезе вас до початку трека (не забудьте перевірити розклад останнього катера!). Воно того варте!

Ціна паромів коливається від 300 до 1500 грн за машину.

В національних парках, де ми були, по маршруту трапляються будиночки вільні для відвідування. Вони бувають простенькі і просто королівські. Проте їх може хтось зайняти до вас, тож розраховувати лише на них я б не радила.

В Норвегії багато тунелів різної довжини і ширини. На острові Сенья є тунель з перехрестям, є шириною в 1,5 машини. Звертайте увагу на час роботи тунелів, деякі закриваються на технічні роботи на ніч. 

Житло дороге, проте є місця де можна стати з наметом. Головне – знайти з’їзд з дороги, що не веде до приватного будинку.

Авто подорож – це захоплююча пригода! Головне розрахувати ритм і зібрати хорошу компанію. Враховуючи мої висновки, для приємної подорожі такого формату:

  1. Не має бути чіткої кінцевої дати, або більше днів на відпочинок в дорозі, щоб не поспішати, а насолоджуватись кожним кілометром.
  2. Має бути запас грошей, щоб бюджет не обмежував жорсткими рамками.
  3. Бажано два водія, щоб ніхто не стомлювався.

Як і в будь-якій подорожі, траплятимуться непередбачувані моменти – їх неможливо уникнути, тому сприймайте їх як частину пригоди.

Гарної подорожі!

Бюджет подорожі

Витрати на подорож на 1 людину: 7000 грн (пальне, документи, пороми, їжа в дорозі, сувеніри)

Їжа, з собою (розрахунок на 2 людини): 2200 (максимум)

Газ для пальника: 2 шт 450 балони = 560 грн

Список спорядження

Намет MSR Elixir 2

Спальники Trimm Balance, Highlander

Килимок Exped DUO L

Взуття трекінгове Salewa і Zamberlan. Для трекінгу черевики мають бути витривалі і в хорошому стані, оброблені від вологи. Крім дощів багато заболочених ділянок, слизького каміння і скелястих урвищ.

Мембранки POWERTEX EXTREME, якщо куртка не нова – треба щось серйозніше.

Бокс на дах – якщо є можливість придбати дорожчий варіант (на кшталт THULE) це добре, а якщо подорож планується зимою – то це просто необхідність, оскільки за холодних температур матеріал має бути не просто пластиковий судок (рівень Terra Drive), а стійкий якісний, витривалий бокс. Зверніть увагу на двосторонні замки, це значно зручніше у використанні. Також, читайте інструкцію, яка швидкість з боксом є критичною.

Аптечка: зібрати крім автомобільної особисту, де будуть включені особисті ліки та ті, що на вашу думку можуть знадобитись.

Технічні нюанси: забезпечити надійний стан авто (ТО, заміна рідин), наявність запаски та набору інструментів.

Всі фото взяті з архіву авторки, копіювання та використання тільки з її дозволу.

 

 

 

2 Коментарі
  1. Корисна стаття. Чи не задумувались про палатку на даху для таких довгих поїздок?

    1. Дякую) ні, не задумувались, оскільки тоді не було б місця для багажного боксу.
      ну і це суттєве грошовкладення, ми ж вперше їхали в настільки довгу авто-подорож і не були певні, що цей формат стане для нас популярним 🙂
      проте, якщо подорожувати удвох – то це, напевно, оптимальний варант. а от для чотирьох не підійде.

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *