Історія аутдорних брендів

У цій статті ми продовжуємо розповідати історії брендів, що сформували сучасне обличчя outdoor-індустрії. Зокрема, ви дізнаєтесь, чому бренд La Sportiva у 1970-х різко відмовився від виробництва лижних черевиків, для кого було створено найпопулрніший рюкзак у світі Kanken, а також яке оригінальне святкування 150-річчя першого сходження на Маттерхорн організував швейцарський бренд Mammut.

Історія аутдору в брендах: частина 1

Історія аутдору в брендах: частина 2

Fjällräven

Історія чи не найпопулярнішого outdoor-бренду в Скандинавії починається цілком банально для більшості брендів туристичного одягу й спорядження – майбутньому засновнику компанії Fjallraven Еке Нордіну (Ake Nordin) довелося сконструювати власний рюкзак, який, в підсумку, виявився дуже зручним у носінні. Настільки зручним, що в 1960 році Еке засновує компанію і запускає продаж серійних туристичних рюкзаків під брендом Fjällräven.

У середині 1960-х бренд Еке Нордіна сконструював революційний 2-шаровий намет, що складався із зовнішнього водостійкого поліестерового тенту та внутрішнього спального вкладиша з дуже легкого нейлону. Інноваційний виріб отримав бойове хрещення у 1966 році – під час великої лижної експедиції по Гренландії.

Проте, головним результатом співпраці Еке Нордіна з учасниками гренландської експедиції став матеріал G-1000 та пошитий з нього одяг. Тканина, що складається із суміші поліестеру й бавовни, спочатку планувалося використовувати при пошитті легких наметів, але для цих цілей вона виявилася надто важкою. Еке вирішив з відрізу матеріалу зшити собі куртку, яку використав пізніше в декількох гірських походах. Тканина виявилася дуже міцною, добре сохла, при цьому була досить легкою і чудово дихала. Залишалося захистити матеріал від намокання. Вирішити цю проблему вдалося нанесенням на поверхню тканини суміші парафіну й воску, що після цього розігрівалася феном чи праскою. Матеріал G-1000 в різних модифікаціях використовується брендом для пошиття одягу і сьогодні.

Fjällräven Kanken

Наприкінці 1970-х розробляється і надходить у продаж найвідоміший продукт компанії Fjällräven – рюкзак Kanken. Ідея його створення спала на думку Еке Нордін через дискусію про проблеми здоров’я спини, що вибухнула в шведському суспільстві. У ті часи студенти та школярі використовували для носіння важких підручників портфелі та сумки через плече. Тому багато експертів рекомендували використовувати рюкзаки, які дозволили б розподілити вагу з одного на два плечі, тим самим знизивши викривлення хребта і попередити ризик появи болів у спині. Еке уважно стежив за цією дискусією та вирішив створити доступний та зручний рюкзак для студентів й учнів. Розраховуючи розмір та обсяг майбутнього Kanken, він відштовхнувся від габаритів двох зошитів-альбомів формату А4. Рюкзак відразу розроблявся з урахуванням побажань цільової аудиторії — дітей, підлітків та студентів. Почасти, завдяки Kanken, компанія Fjällräven набула світової популярності, адже на сьогодні цю модель можна сміливо назвати однією з найпопулярніших у світі.

Як логотип бренд використовує силует арктичної лисиці, песця. В 1994 році Fjällräven навіть запустив свою екологічну програму зі збереження популяції та ареалу проживання цього звірка.
На сьогодні в асортименті бренду налічується велика кількість одиниць спорядження й одягу для походів, подорожей, полювання: рюкзаки, намети, спальники, куртки, штани, светри й дрібні аксесуари. Головними принципами діяльності бренду є якість у виробах та бережне ставлення до довкілля, зокрема, підтримка різних екологічних ініціатив й використання перероблених матеріалів у виробництві.

Ortovox

Ortovox – німецька компанія, що займається виготовленням висококласного спорядження, одягу та різноманітних аксесуарів для альпінізму, скітуру, скі-альпінізму, скелелазіння й інших екстремальних активностей.

Визнаний сьогодні у всьому світі бренд почався з невеликого офісу та всього одного працівника – Геральда Кампеля (Gerald Kampel) – інженера і гірськолижника, який віддавав перевагу скітуру незайманими альпійськими схилами. Саме завдяки своєму цьому захопленню в Геральда народилася ідея, що згодом переросла у великий бізнес. У січні 1981 року, як результат кількарічної праці, він запускає у продаж перший у світі двочастотний лавинний біпер Ortovox F2. Усього за 4 місяці було продано 2500 пристроїв – феноменальна кількість для тих років! За два роки F2 став лавинним маяком №1 у Європі.

Заручившись успіхом першого продукту, компанія Ortovox одразу взяла курс на повне забезпечення райдерів усім необхідним спорядженням для оперативного порятунку постраждалих у лавинах. У 1985 році до асортименту виробника були включені легка лавинна лопата та гірськолижний рюкзак з відділенням для лавинного спорядження. Як покаже час, це було дуже мудрим й прогресивним рішенням, адже головні конкуренти Ortovox – швейцарці з Barryvox та австрійці з Pieps, обмежувалися виключно виробництвом біперів. Ще більш незвичайним рішенням для такої індустрії став запуск власної лінійки одягу у 1988 році. В каталогах бренду з’явилися яскраві кофти, шкарпетки, гетри, шапки та рукавички.

В 2002 році Ortovox розробили свій перший 2-антенний цифровий біпер під назвою X1. Новий лавинний маячок мав солідний навіть за сучасними мірками радіус пошуку (до 70 метрів), показував напрямок руху до потерпілого і міг в автоматичному режимі шукати кількох потерпілих у лавині.
На початку – в середині 2000-х Ortovox сильно просунулися в області створення одягу, аксесуарів та допоміжного спорядження. Лінія рюкзаків Top Rider із вбудованим захистом спини стала буквально культовою серед фрірайдерів США та Європи. У 2005 році компанія відзначила своє 25-річчя: з’являються її сучасні логотип і слоган “Voice of the Mountains” – “Голос гір”. У 2010 Ortovox презентували свою першу колекцію штормового та SoftShell одягу.

Продовжує розвиватися німецький бренд і в наші дні, невпинно працюючи над підвищенням безпеки катання в горах, удосконаленням свого обладнання та навчальних програм.

La Sportiva 

У наш час взуття бренду La Sportiva знає кожен скелелаз чи альпініст. Така популярність обгрунтована неперевершеною міцністю виробів, досягнутою завдяки уважному підходу до виробництва та вірності своїм принципам протягом ось вже більше 100 років. 

Все почалося в далекому 1918 в Італії, коли Нарчізо Делладіо вирішив заснувати невелику фірму з виробництва міцного взуття. Вироби компанії дуже швидко стали користуватися популярністю серед місцевих лісорубів, яким припали до душі такі надійні та зносостійкі черевики. Але Нарчізо не хотів зупинятися на невеликих продажах. Він серйозно підготувався до торгового ярмарку 1928 року, який проходив у місті Мілан, і це дало свої плоди – висока якість його творів не залишилися поза увагою. Як результат, Делладіо підписує угоди про продаж своєї продукції в багатьох містах Італії. Це стало новим етапом у розвитку діяльності компанії.

На початку 1940 року Делладіо бере курс виробництва спеціальних черевиків для гірничо-стрілецьких дивізій італійської армії, солдати яких відчували просто неймовірне навантаження на ноги. Щоб покращити фіксацію черевиків та запобігти ковзанню, Нарчізо розробив специфічне шнурування, яке покращило стійкість як стопи, так й гомілки. Після війни цей вид шнурування стали використовувати інші світові бренди.

1945 року фірма частково перейшла синові – Франческо. Він переселяє компанію в комуну Тезеро, у якій знаходить величезний простір діяльності та обирає новий основний напрямок діяльності компанії – гірськолижний спорт, популярність якого тоді почала масово зростати. Гірськолижні черевики La Sportiva завоювали любов публіки не лише через свою міцність, але й завдяки естетичному дизайну. Як наслідок змін, компанія отримує свою нову назву – La Sportiva. 

“Гірськолижна” сторінка історії бренду тривала до 1970-х, коли шкіряні черевики для катання поступово витіснили з ринку вироби із пластику.  Бренд, однак, був змушений відмовитися від таких змін через брак коштів на повне переобладнання виробництва, зосередившись, натомість, на виробництві шкіряного взуття для альпінізму й туризму. В середині 1970-х світ побачив кілька моделей взуття, що згодом стануть культовими, зокрема легендарну модель гірських черевиків Nepal, що, в дещо видозміненому вигляді, наявна в продажах і сьогодні.

У 1980 роках сімейним бізнесом починає займатися вже третє покоління Делладіо. Вони визначають новий напрямок діяльності фірми – взуття для скелелазів. У процесі розробки моделей брали участь досвідчені інженери та професійні скелелази. Вагомий внесок в розвиток взуття La Sportiva зробив відомий скелелаз Хайнц Маріахер, який взяв участь не лише у створенні конструкції скельних туфель, а й у їхньому дизайні. Саме йому належить ідея взяти за основу моделей жовтий колір. Можна сміливо стверджувати, що саме скелелазний напрямок і приніс бренду La Sportiva світову популярність.
В 2000 – 2010-х роках бренд відкриває для себе новий напрямок діяльності – взуття для трейлраннінгу, а також повертається до створення гірськолижних черевиків. Першим проривом стала повністю карбонова модель Stratos, призначена для скітуру й скі-альпінізму. Згодом лінійка розширилась ще кількома успішними моделями.

Сьогодні бренд La Sportiva виготовляє широкий спектр продукції для гірського туризму, скелелазіння, скітуру, технічного й висотного альпінізму. Фірмовий жовтий колір й такі назви моделей як Cobra, Spantik чи Olympus Mons у всьому світі асоціюються зі словом “якість”.

 

аутдор бренди

Marmot

Marmot – це відомий північноамериканський бренд, який займається виробництвом надійного, зручного та стильного одягу й спорядження для активних видів відпочинку.

Заснували компанію амбіційні студенти Дейв Хантлей та Ерік Рейнольдс. Допоміг їм в цьому досвід “холодної” поїздки на Аляску, внаслідок чого вони вирішили, що самі шитимуть собі тепле спордження, адже існуюче на ринку не витримувало критики. Найпершою продукцією їхнього виробництва став пуховий спальний мішок, що отримав назву PIKA. У такому спальному мішку можна було спати в наметі за температури повітря до мінус 45 градусів.
Як наслідок 1974 році з’явилася компанія, яку назвали Marmot Mountain Works (у перекладі з англійської – “творчість гірських бабаків”). Цей рік став роком офіційного створення бренду, з якого розпочалася його історія розвитку.

Того ж року, завдяки випадковому знайомство члена команди з голлівудським режисером, куртки виробництва Marmot з’явилися на екранах кінтеатрів, вдже в них одягнули героїв проекту “The Eiger Sanction” з Клінтом Іствудом у головній ролі. Що може бути кращою рекламою? Бренд Marmot одним з перших у США почав використовувати водозахисну технологію Gore-Tex при виробництві своїх курток. Як виявилось згодом, це стало дуже мудрим й прогресивним рішенням.

Наприкінці 70-х років бренд Marmot став найпопулярнішим на території США у своїй галузі. А вже за кілька років така популярність дозволила йому вийти на міжнародний ринок.

На сьогоднішній день продукція компанії виробляється з використанням найновіших сучасних технологій та користується величезною популярністю серед туристів, мандрівників, спортсменів та просто любителів комфортних речей. Серед асортименту – зручні пухові й синтетичні куртки, спальники, водозахисний одяг, якісні намети й рюкзаки. Компанія має понад 650 дилерів у США. Головний офіс знаходиться в Каліфорнії, але представництва також відкриті по всьому світі, зокрема в Канаді, Гонконзі, Англії, Німеччині.

Rab

Компанія Rab заснована у 1981 році відомим британським альпіністом та авантюристом Ребом Каррінгтоном (Rab Carrington). Мета Реба була простою: виготовити міцний альпіністський комплект, який міг би використовуватися в найбільш критичних умовах. Кожен елемент Rab був зроблений вручну і ретельно протестований самим засновником або колегами-альпіністами. Філософія бренду – альпіністи створюють зручність для альпіністів, як найкраще описує всю суть Rab.

Оскільки Реб Каррінгтоном та його дітище були невід’ємною частиною альпіністської спільноти, попит на продукцію, зокрема пухові спальні мішки, швидко зростав. Підприємство переїжджає до нових, просторих приміщень. Керінгтон, тим часом, не забуває про альпінізм, продовжуючи брати участь в експедиціях. З перших днів фірма була прихильником нових технологій і постійно займалася розробкою тканини, щоб зробити спорядження легким і упакованим, а також високоякісним.

У 1990-х Ребом розробляється технологія Vapour rise, яка ґрунтується на матеріалі Pertex, що є базою для серії softshell. Система чудово відводить вологу, перешкоджаючи її повторному утворенню. Таким чином забезпечується чудовий захист від вітру, холоду та морозу. З 2000 року у виробництві почали застосовувати полегшені високотехнологічні матеріали. Стартує плідна робота з брендом Polartec, яка продовжується до наших днів. У 2007 році Реб вирішив відійти від керма, передавши фірму концерну Equip outdoor technologies. У наступні роки популярність та популярність фірми зростає не тільки на території Великобританії, але й далеко за її межами.

Спальні мішки, пуховий та водозахисний одяг залишаються візитівками компанії. Більш ніж за сорок років у галузі розробок та досліджень, продукція Rab вибилась в лідери, забезпечуючи оптимальний баланс між теплотою, невеликою вагою та функціональністю кожного з елементів спорядження.

Norrøna

Компанія Norrona була заснована в 1929 в Осло аутдор-ентузіастом Йоргеном Йоргенсеном. В основі логотипу бренду вікінг Birkebeiners із легенд середньовічної Норвегії. Головною ідеєю Йоргенсена було виробництво надійного одягу та спорядження для активних видів відпочинку в сурових землях Норвегії. Він почав із шкіряних ременів, полотняних рюкзаків та одягу з бавовни, а далі взявся за виробництво рюкзаків, наметів й спальних мішків.
Серйозною підмогою у розвитку, як і в історії з La Sportiva, стало виробництво спорядження для збройних сил Фінляндії під час війни в середині 1930-х.
На початку 1970-х, коли до керівництва брендом прийшло вже третє покоління сім’ї Йоргенсен, компанія взялась за освоєння альпіністського напрямку. В 1972-му році в каталозі Norrona з’явився перший намет – тунель Ravneskar з передніми та заднім виходами, а в 1973 році новий рюкзак для сходжень Norrona Stetind побував з експедицією на вершині Ношак (7 492 м), що стало важливим досвідом для бренду.

Однак найбільший злет був попереду – 1977 рік став знаменним не тільки для Norrona, а й для всього європейського outdoor. Компанія випускає першу в Європі куртку з мембраною Gore-Tex. В 1998-му – було розроблено ультралегкое спорядження Norrona для експедиції на Північний полюс, а з 2002-го в продукцію Norrona додається ще один принцип — мінімалізм у дизайні. Запускається концепція Off Track, яка включає моделі курток Gore-Tex Paclite.

Незгасаюча пристрасть до інновацій, функціональність та сучасний дизайн — ось її головні візитівки. Компанія, як і раніше, сімейна і розташована так само в Осло, але тепер одяг й спорядження Norrona відомі у всьому світі. Завдяки регулярним перевіркам та тестам в екстремальних умовах, як от високогірні сходження чи арктичні експедиції, компанія Norrona може сміливо заявляти, що її спорядження дійсно добре для використання у найскладніших умовах.

Hilleberg

Сьогодні в індустрії outdoor складно знайти виробника, який спеціалізувався б на створенні виключно одного продукту, тим паче такого складного в конструюванні продукту як туристичний намет. Але шведська компанія Hilleberg — не з-поміж них. Протягом 45 років своєї історії вона слідує виключно одній, але дуже амбітній меті — створенню «найлегшого, найміцнішого, та найкомфортнішого намету». Таке формулювання принципів розробки та виробництва є прямим відображення поглядів засновника компанії Бо Хіллеберга (Bo Hilleberg), що сформувалися на основі його багаторічного досвіду, в тому числі завдяки службі в спеціальному підрозділі норвезької армії «гірські єгері». Бо довгий час працював лісником, екскурсоводом і гідом, часто буваючи в горах й тестуючи на собі різне спорядження. Внаслідок цього в нього й народилася ідея виготовляти намети – елемент спорядження, тогочасна якість якого найбільше не влаштовувала Хіллеберга.

В 1973 році світ побачив першу модель намета бренду “Hilleberg. The Tentmaker” – Keb, в пошитті якої брала безпосередню участь дружина Бо Рената. Внутрішній намет і зовнішній тент Keb були зшиті докупи і встановлювалися одночасно, що сильно полегшило процес складання в умовах негоди. Крім цього, модель стала першим двошаровим наметом виробленим серійно на території Європи. По-справжньому проривним для Hilleberg AB став 1975 рік, коли бренд почав використовувати для пошиття моделі Keb, а в подальшому й інших моделей, нейлонову тканину з двостороннім 100% силіконовим покриттям.

В 1977 року сімейство Хіллеберг розробило конструкцію намету, що відстібається і передбачає можливість окремого використання внутрішнього намету та зовнішнього тенту. Рішення було застосовано в новому наметі Keron, що мав ноу конструкцію “напівбочки”. Він з’явився у 1980 році і відразу став флагманською моделлю марки Hilleberg. Завдяки їй компанія зарекомендувала себе як виробник винятково надійних та комфортних наметів для суворих погодних умов та тривалих експедицій. В 1987 році випущено модель Nallo 2 – один з з найлегших 4-сезонних наметів у тогочасному світі. У 1990 році з’явилася одна з найпопулярніших моделей у каталозі компанії Hilleberg – вільностоячий намет Staika. Модель була створена спеціально для скельних, льодяних берегів, яких не мало в Швеції, адже на них дуже важко закріпити намет з допомогою кілочків. В 1995 році з’явився одномісний намет Hilleberg Akto – ще один проривний продукт. Він, як й інші моделі був надзвичайно легким, стійким та добре переносив зимові умови. Аналогів такому продукту не було у світі. 

В 2000 році компанія відкриває американську філію Hilleberg Inc., через яку марка виходить на ринки США та Канади, швидко завойовуючи популярність, що стає новим вагомим витком в історії бренду.  В 2013 році Бо Хіллеберга на посаді голови компанії замінила його дочка Петра. 

аутдор бренди

Mammut

Швейцарська компанія Mammut – провідний міжнародний бренд преміум-класу у сфері виробництва одягу, взуття й спорядження для любителів гірського відпочинку. Зараз Mammut Sports Group AG працює приблизно у 40 країнах світу, а почалось все у далекому 1862 році, коли засновник виробництва Каспер Таннер після завершення трирічного навчання мотузкової майстерності та роботи як підмайстра в Німеччині, почав працювати майстром з виготовлення канатів у швейцарському місті Дінтікон. Виготовляв мотузки Каспер, в основному, для потреб місцевого населення – лісників й фермерів.

Можливо, світ outdoor ніколи б і не побачив легендарного логотипу із силуетом мамонта, якби не зміна власника компанії у міжвоєнний період, та, як наслідок, переорієнтування виробництво на новий, спортивний напрямок. Згодом фірма отримує свою сучасну назву – MammutКомпанія витрачає величезні кошти на наукові роботи. Інженери вивчають сучасні технології та матеріали, щоб покращити якість мотузок, і знаходять ідеальне рішення – плести канати з нейлону. Так у 1952 році з’явилася перша альпіністська мотузка Mammut Argenta. За своїми характеристиками вона значно перевершувала конопляні: не вбирала вологу, була міцною та зносостійкою.

У 1964 році інженери компанії винаходять динамічну мотузку, здатну амортизувати навантаження при зривах. Mammut Dynamic стала першою мотузкою у світі, яка отримала сертифікат Міжнародного союзу альпіністських асоціацій (UIAA). У 1978 році компанія виводить на ринок свою першу лінійку одягу Altitude – куртки та штани з Gore-Tex для екстремальних умов високогір’я.

Фінансові успіхи від продажу мотузок та екіпірування дозволили Mammut змінити стратегію поведінки на ринку: розширювати асортимент товарів за рахунок придбання локальних монобрендів. У 1989 році Mammut купує невелику компанію з виробництва рюкзаків Furst, потім завод Toko, що випускає мазі для лиж й хімію для водозахисту одягу. У 2000-х роках у структуру Mammut вливається виробник спальних мішків Ajungilak, взуттєвий бренд Raichle та фірма Lucido, яка робить ліхтарі. З початку 2010-х років Mammut стає одним із найбільш медійно розкручених брендів.

 

 

 

Один Коментар
  1. Досить цікаво почитати про розвиток на той час невеликих компаній. Іноді навіть не здогадуєшся, що така стратегія взагалі може спрацювати!

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *