Все велике починається з малого: річка з джерела, дерево із саджанця, а великий бренд – з ідеї. Здавалось би, гіганти outdoor-індустрії, як Osprey, The North Face чи Scarpa існували завжди, проте, більшість з них започаткувались на ентузіазмі та були на початку звичайними гаражними брендами. Тільки згодом, завдяки наполегливій праці, розумному плануванню та, часом, вдалим збігам обставин стали такими, що ми їх знаємо сьогодні. У цій статті ми познайомимо вас з історією виникнення та розвитку найвідоміших брендів й технологій зі світу outdoor.

Історія аутдору в брендах

Відразу попереджу, що сюди потрапила лише частина з всесвітньовідомих аутдорних брендів, адже існує близько сотні виробників тільки першого ешелону і спроба розповісти про всі в одній статті перетворить її на повноцінну книгу. Однак, якщо цей матеріал набере достатню кількість відгуків, на Gorgany Pro з’явиться друга частина, в якій ми торкнемося тих брендів, які не увійшли до першої підбірки.

Поява інноваційних матеріалів

Історія розвитку аутдор спорядження тісно пов’язана із винаходами та покращенням вже існуючих матеріалів в середині ХХ століття. Основним напрямком був високогірний альпінізм, який постійно потребував нових більш захищених від вологи, “дихаючих” та легких матеріалів для того щоб робити все складніші сходження. Після цього нові матеріали поступово ставали набутком і інших аутдор напрямків, поступово завойовуючи увагу та любов любителів активного відпочинку.

DuPont та їхні патенти

З винаходами компанії DuPont, в тій чи іншій мірі, кожен із нас контактує щодня, адже цьому бренду належать патенти на велику кількість звичних сьогодні тканин й матеріалів. Багатьох з них ми сьогодні, можливо, і не знали, якщо б на початку XX століття компанія, яку заснували французькі мігранти зі США, та яка займалася виготовленням вибухівки, не вирішила диверсифікуватися та одним з напрямів обрала виробництво інноваційних тканин. Першим відомим винаходом компанії став целофан. Мабуть, сьогодні важко уявити собі, що колись цієї водонепроникної плівки не було. У 1935 році хіміки DuPont придумали нейлон, який, в підсумку, став потужним конкурентом конопляної нитки чи, навіть, повністю замінив її у деяких галузях. Сьогодні з нейлону виготовляється величезна кількість речей, в тому числі туристичного спрямування: намети, гамаки, спальні мішки та одяг. 

Наступним вагомим винаходом компанії став тефлон. Так, так, той тефлон, яким покриті наші сковорідки, та який використовується при пошитті курток. В одязі тефлонове покриття захищає від забруднення, плям та води. Вологозахисна тканина Teflon полегшує збереження властивостей матеріалу, не впливаючи на вагу тканини, зовнішній вигляд, відчуття, колір або повітропроникність. 

Також, саме в DuPont створили лайкру і кевлар. Перший – матеріал, що використовується для надання виробам еластичності (панчохи, шкарпетки, термобілизна), другий допомагає створювати легкі та надійні бронежилети, трекінгові черевики й кросівки. Також, активним мандрівникам може бути знайомий ще один матеріал бренду – DuPont Sorona – інноваційний утеплювач, що використовується в зимовому одязі. 

Gore-Tex та їхні мембрани

Аутдорні бренди: Gore-Tex

До з’яви мембран, при виготовлені одягу й взуття використовували різні непромокаючі та вітростійкі матеріали, що були часом досить таки ефективними, однак мали суттєвий недолік – не пропускали назовні випаровування від тіла. Як наслідок, речі ставали мокрими зсередини, особливо під час активного руху.

Перша мембрана, що не пропускає вологу та, водночас, “дихає” з’явилась на початку 1960-х завдяки зусиллям Боба Гора. Експерементуючи з властивостями тефлону (про який ми згадували вище), він випадково відкрив його здатність до наделастичності –  в нагрітому вигляді цей матеріал міг розтягуватися до 800% від початкового розміру. Дослідивши глибше своє відкриття, Гор довідався, що в результаті розтягнення, у волокні утворюється величезна кількість пор – до 1,7 млрд на 1 см². Ці пори в тисячі разів менші від краплі води, але є в сотні разів більшими від молекули водяної пари! 

Перший одяг – парка й анорак американського бренду Early Winters, оснащений мембраною Gore-Tex, з’явився у продажу у жовтні 1976 року. Проривними ж роками для Gore-Tex стали 1980-ті. В той час більшість гігантів індустрії почали оснащувати свої вироби мембранами. 

Оскільки мембрана сама по собі є надзвичайно тонкою – всього 0,01 мм, для посилення та захисту від зношування вона склеюється з тканиною виробу. Комбінація тканини та мембрани називається мембранним ламінатом. Розрізняють три основні конструктивні різновиди ламінатів: 2-шарові (позначаються як 2L), 2.5-шарові (2,5L) й 3-шарові (3L).

В різноманітності видів й підвидів мембранних тканин дуже легко заплутатися, тому Gore-Tex для зручності користувача виділяють кілька основних категорій. Gore-Tex Pro — зносостійкі непромокаючі матеріали для використання в екстремальних умовах.

Gore-Tex Active — максимально дихаючі водостійкі тканини для інтенсивних фізичних навантажень. Gore-Tex Products — найбільш універсальні тканини для широкого спектру активностей. Gore-Tex Infinium – вітрозахисні водостійкі тканини зі збільшеною паропроникністю, виділені в окрему лінійку у 2018 році.

Polartec та поява флісів

Сьогодні компанію Polartec знають як найвідомішого виробника флісових тканин, а чорний ярлик із червоним трикутником – логотип компанії, став справжнім знаком якості. Всю свою більш ніж 100-літню історію Polartec (до 2007 року компанія мала назву Malden Mills) займалася виключно виробництвом текстильних матеріалів.

У 1970-х, на тлі екологічних протестів щодо застосування натурального хутра в одязі, компанія активно взялась за винайдення його синтетичної альтернативи. У результаті пошуків і було створено продукт, що згодом став візитівкою бренду. Надалі новий матеріал став відомим як Polartec Classic, з якого сьогодні робиться більшість всіх «флісок» світу. Вже з моменту появи фліс почав швидко витісняти вовняні речі зі спортивної індустрії. Фліс багато в чому повторює структуру вовни, в сухому та мокрому стані вироби з цих матеріалів мають однакову теплопровідність, однак висихає фліс в рази швидше. Не менш важливими перевагами є і його довговічність й простота в догляді.

Turbat Турбат аутдорні бренди

Фліс також остаточно сформував трьохшаровий концепт в одязі – базовий, утеплюючий та захисний. Сьогодні різноманіття виробів Polartec є надзвичайно великим. Їх використовують для виготовлення не тільки утеплюючого шару, але й для базового та захисного. До найбільш поширених серед утеплювачів, крім вже згаданого Polartec Classic, належать Polartec Thermal Pro, Polartec High Loft, Polartec Wind Pro, Polartec Alpha. Серед тих, що використовуються для базового шару, виділяються Polartec Power Dry, Polartec Power Stretch й Polartec Power Stretch Pro, Polartec Power Grid. Для захисного шару виробниками використовуються зокрема такі різновиди як Polartec Windbloc, Polartec Power Shield й Polartec Power Shield Pro, Polartec NeoShell. 

Pertex і тканини з нейлону

Компанія Pertex – одна з тих, що сформувала наше сучасне уявлення про матеріали outdoor спрямування. Сьогодні ми не боїмося тонкої тканини у спальнику чи пуховій, адже знаємо, що тонкий матеріал це не обов’язково значить не міцний. 

Появі класичного Pertex – гладкої, тонкої й міцної, як на її вагу, тканини, ми зобов’язані шотландському скелелазу та конструктору спорядження Хемішу Хемілтону. 1979 році ним разом з компанією Perseverance Mills було випущено перший різновид тканини. Головною її особливістю стало використання надзвичайно тонкого нейлонового волокна у поєднанні із гранично щільним його переплетенням – це забезпечувало легкість тканини за достатньої міцності. Крім того, Pertex не «тиснув» пух: його легкість, м’якість і гладкість допомагали пуховому утеплювачу вільно розправлятися, займаючи весь відведений йому обсяг. Домігшись успіху та отримавши матеріал з потрібними характеристиками, Хемілтон заснував компанію Buffalo, яка почала виробляти спальні мішки із зовнішньою тканиною з Pertex. У середині 1980-х років особливості нової тканини привернули увагу інших британських брендів –  Rab та Montane. А на сьогодні понад 80 виробників одягу для туризму й спорту у всьому світі використовують Pertex® для пошиття своїх виробів.

Найпоширенішими видами матеріалів “сімейства” є Pertex Classic, Pertex Microlight, Pertex Quantum, Pertex Quantum GL, Pertex Endurance, Pertex Equilibrium, а також мембранні тканини – Pertex Shield, Pertex Shield+ та Pertex Shield AP.

Бренди, які змінювали уявлення про вигляд аутдор спорядження

Після того, як ми познайомилися з брендами, які долучилися до розвитку матеріалів, з яких створювали та створюють одяг та спорядження для пригод, тепер варто познайомитися з тими хто ж працював на еволюцією як окремих елементів, так і загалом всього аутдор напрямку.

 

Arc’teryx

Щоб бізнес став успішним, започаткуй його у гаражі. Принаймні, так здається, якщо аналізувати історії багатьох північно-американських брендів. Заснований у 1980-х в канадському місті Ванкувер бренд Arc’teryx не є винятком із цього правила. Становлення бренду почалося з виробництва страхувальних систем, що, у порівнянні з існуючими на тогочасному ринку, були проривними в плані комфорту для користувача. В 1994 році була запущена у виробництво й продаж серія рюкзаків з анатомічними деталями в підвісній конструкції Bora Series Backpack, в якій також застосовано технологію термоформування парою. Після рюкзаків у Arc’teryx вирішили безжалісно покращити й одяг для альпіністів.

Саме завдяки запуску лінійки курток бренду світ отримав вдосконалену технологію виробництва блискавок WaterTight™ Zippers, без якої тепер не обходиться жоден виробник верхнього одягу для outdoor. Сьогодні бренд, девізом якого є слоган “Еволюція в дії”, по праву вважається одним з найбільш технологічних та надійних у світі. Arc’teryx випускають одяг й спорядження для походів, альпінізму та скелелазіння, гірськолижного спорту та ще ряду активностей.

 

The North Face

Завдяки яскравим дизайнам, сміливим колабораціям та агресивному маркетингу, бренд The North Face зараз є чи не найбільш впізнаваним у світі. Причому, це твердження стосується не лише outdoor- , але й street-культури. Почалася ж історія бренду TNF в місті Сан-Франциско з невеликого роздрібного магазину альпіністського спорядження, заснованого в 1966 році. Назва бренду – The North Face (Північна сторона) – це данина, як правило, найхолоднішим і найгрізнішим маршрутам на Горі. Знаменитий логотип у вигляді чверть-кола, розроблений у 1971 році, символізує силует легендарної вершини Half Dome.

Виробництво спорядження бренду почалося із випуску рюкзака Ruthsack, що вирізнявся значно легшою, ніж в конкурентних моделей, вагою. Практично одразу ж після рюкзаків у продаж поступили пухові куртки бренду моделі Sierra Parka, трішки пізніше – спальні мішки й намети. Речі бренду The North Face вирізнялися високою функціональністю, продуманістю й інноваційністю. Запуск власної лабораторії дозволив TNF відбирати максимально якісну сировину, що вигідно вирізняло їх пуховий одяг та спальники від конкурентів. The North Face була серед перших партнерів компанії Gore-Tex, випустивши свій мембранний костюм вже в 1978 році. Варто відмітити й екологічно дружній підхід до виробництва компанії. При цьому, вони почали його впроваджувати ще на рубежі 1970-х – 1980-х, тобто, до того, як це стало мейнстримом.

 

Osprey

Аутдорні бренди: Osprey

Перший рюкзак Osprey було виготовлено в Каліфорнії, в 1974 році, однією швейною машиною, ідеями однієї людини – Майка Пфотенхауера, з готовністю творити, розробляти нові дизайни та впроваджувати інновації в створення нових рюкзаків найвищої якості. Він почав робити різноманітні рюкзаки на продаж, в маленькій майстерні у Санта Круз, Каліфорнія, де й була заснована фірма Osprey, більш як 40 років тому. 

Шлях святого Якова

В 1976 році бренд створив серійний рюкзак з сітчастотого матеріалу, що дозволяло спині “дихати”. На початку 90-х в колекції бренду з’явилася перша жіноча модель рюкзака на ринку – Isis. В 2014 році представлений рюкзак Osprey Atmos AG з повністю вентильованою спиною та стегновим поясом.  Новинка отримала золоту медаль Outdoor Industry Award 2014, а вже в 2017 році  Osprey презентує революційно легкий трекінговий рюкзак Levity об’ємом 60 літрів і вагою 850 грам і знову здобуває Outdoor Industry Award.

Salewa

Аутдорні бренди: Salewa

Один з найвідоміших європейських брендів, який здобув велику популярність та авторитет у світі бере свій початок 8 липня 1935 року, коли Йосеф Лейбхарт (Josef Liebhart) відкрив фірму Salewa GmbH в Мюнхені. Співпрацюючи з найкращими альпіністами, такими як Райнхольд Месснер (Reinhold Messner), Ганс Каммерлендер (Hans Kammerlander), Курт Альберт (Kurt Albert) і Крістоф Гайнц (Christoph Heinz).

softshell

Salewa була винахідником продуктів, що запровадили нові стандарти в світі спорядження. Світову славу бренду принесло виробництво лижних палиць й лиж у 1950-х, винахід легкого пустотілого льодоруба у 1960-х, намету Sierra у 1970-х, перехід до виробництва надлегкого одягу й спорядження в 1990-х та 2000-х роках. Сьогодні бренд Salewa входить до складу групи компаній OberAlp. 

Zamberlan

Аутдорні бренди: Zamberlan

Джузеппе Замберлан – засновник бренду Zamberlan, розпочав свою справу у міжвоєнний період в Італійських Доломітах. Наявне на той момент альпіністське взуття було не дуже зручним, мало невідповідну суворим гірським умовам підошву. Розуміючи це, він підтримав революційні ідеї Віталі Брамані, засновника Vibram, який в цей час вивчав і розробляв підошви з гуми. Вкупі з якісним шкіряним верхом, сімейству Замберлан вдалося створити дійсно непересічне взуття, що мало не багато аналогів не тільки в Італії, але й в усій Європі. Тому, досить скоро невелике виробництво розрослося у серйозний прибутковий бізнес.

В 1970-х роках керівництво бізнесом перейняв син засновника – Еміліо. Він успішно продовжив експансію Zamberlan закордон, утримуючи при цьому якість виробництва на найвищому рівні. Знаковим для бренду став 1992 рік, коли продукція Zamberlan почала продаватися у США. В 1993 році у взутті бренду почала використовуватися мембрана Gore-Tex. На початку 2000-х виробництво, в основному, було перенесено в країни з дешевшою, ніж в Італії, робочою силою, однак бренд не відмовився повністю від ідеї виготовляти взуття там, де все починалося. Виробництво основної традиційної колекції Zamberlan зберігається в Торребельвічино з позначкою “Made in Italy”. Тож, купуючи, до прикладу, легендарні Tofane, ви дійсно можете розраховувати на черевики преміум-якості родом з Італійських Доломітів. Сьогодні справу Джузеппе продовжує його внук – Марко, разом з сім’єю.

Patagonia

Історія Patagonia – одного з найвідоміших американських брендів одягу та спорядження для активного відпочинку, своїм корінням сягає не так далеко, як Zamberlan чи Salewa, тим не менш, за 50 років свого існування компанія встигла вплинути на американську культуру. Секрет її успіху простий – поки багато брендів намагаються розвивати певний імідж, що змінюється залежно від метаморфозу ринку, Patagonia дотримується власної ідентичності від самого початку. Її засновник Івон Шенар започаткував компанію із непідкупною пристрастю, бо його першим покупцем був він сам.

Будучи досвідченим мандрівником, він точно знав, що потребують його однодумці. Хоча Шенар розробляв верхній одяг упродовж усіх 70-х, дійсно відомою компанією Patagonia стала у 1977 році, коли випустила свої знамениті флісові куртки Pile Fleece Jacket. Саме цей бренд можна назвати головним популяризатором флісового одягу для активного відпочинку. Також, саме Patagonia впровадила серед альпіністів, скелелазів та інших поціновувачів outdoor моду на одяг яскравих кольорів. Також бренд є одним з найбільших сподвижників еко-підходу у виробництві. З переробленого матеріалу шиють цілі лінійки, а на виробництві Patagonia впроваджені найвищі стандарти екобезпеки.

Dynafit

Аутдорні бренди: Dynafit

“Прогрес відбувається завдяки лінивій людині, яка шукає простіших способів виробництва речей” – так скромно пояснює успіх лижних кріплень Dynafit їх розробник та засновник бренду Фріц Бартель. В пошуках полегшення власного лижного комплекту, Фріц прийшов до винаходу найбільш прогресивних та, за його словами, низькотехнологічних лижних кріплень у всьому світі. Хоча, для всезагального визнання знадобилося 25 років, адже не всі одразу ж оцінили його рішення.

трейлові кросівки, трейловий біг

Унікальна система кріплення черевиків Dynafit стала основою розробок всіх інших товарів, хоч початково це не було задумом винахідника. Сьогодні Dynafit практикує кредо полегшення спорядження як і 30 років тому: “Виготовляти речі з чогось трішки більшого, ніж з нічого” (Make a product from something more than nothing)  — принцип Dynafit. В асортименті компанії зараз ви знайдете усе для катання: лижі, палиці, черевики й кріплення, одяг й аксесуари. Окрім того, Dynafit активно розвивається й в напрямку трейлового бігу, альпінізму, випускаючи високофункціональний одяг, взуття та аксесуари для цих видів активностей. Як і Salewa, бренд входить до складу групи компаній OberAlp

 

Helly Hansen

Норвезький бренд Helly Hansen вже понад 140 років виробляє професійне екіпірування для мандрівників та шукачів пригод. Все почалося в 1877 році, коли морський капітан Хеллі Джуелл Хансен і його дружина Маргарет заснували підприємство з виробництва курток і штормівок з грубого льону, просоченого лляною олією. Так народився легендарний бренд Helly Hansen. Екіпірування Helly Hansen носять і поважають в океанах та горах. Helly Hansen можна побачити на всіх гірськолижних курортах. Бренд також виступає партнером найзнаковіших спортивних регат та вітрильних асоціацій. 

У середині минулого століття компанія вигадала плащі з тонкого напівпрозорого ПВХ-пластику Helox, які були повністю водонепроникними. Ця революційна технологія стала маст-хев для вуличного одягу і була дуже затребувана, за місяць випускалося 30 тисяч таких плащів. Їх носила навіть норвезька делегація на Олімпійських іграх 1952 року у Гельсінкі. У 1961 р., у співпраці з Norwegian Fiber Pile Inc., компанія розробила оригінальний матеріал Fiberpile – перший у світі фліс. Чергова ж революція у галузі відбулася у 1970 році, коли Helly Hansen представила першу термобілизну з матеріалу Lifa.

Одяг Хеллі Хансена отримав найбільший розвиток серед британського робітничого класу в кінці 1990-х і в стилі одягу міської молоді. Бренд отримав довгоочікувану любов мас і тепер продається в туристичних, спортивних магазинах і магазинах одягу, які далекі від вузьких спеціалізацій, як це було раніше.

Sea to Summit

Молодий, але дуже амбітний бренд Sea to Summit за останні роки зумів досягти небувалої популярності як просто серед любителів активного відпочинку, так і серед професіоналів у різних сферах туризму. Заснували бренд у 1990-му двоє австралійських друзів –  Роланд Тайсон і Тім Маккартні-Снейп, що захоплювалися екстремальними видами спорту та не уявляли свого існування без подорожей. Вони хотіли поєднати чудову якість, ультралегкість, технологічність і екологічність докупи, що в них успішно і вийшло. Назва компанії пов’язана із мрією Тіма здійснити сходження на Еверест (що він і зробив) від моря до вершини – Sea to Summit.  

За короткий термін бренд став найбільш популярним в рідній країні, тому амбітні засновники вирішили поширити свою експансію на інші країни, а особливо США. Вони представили на одній з outdoor-виставок спальник власної розробки. Творіння двох друзів стало найкращим і завоювало головний приз. Так, за допомогою всього одного товару, Sea to Summit прославилася в Америці, що відкрило їй шляхи для розширення експорту. Сьогодні філії компанії вже є у 35 країнах світу, а її продукція експортується у понад 60 держав. В асортименті бренду переважають ультралегкі високотехнологічні вироби: гермомішки, гамаки, спальники, надувні килимки, намети.

 

Black Diamond

Історія компанії Black Diamond корінням сягає не гаража, як це зазвичай буває в американських брендів, а кузні. У середині 50-х років у США ще не існувало великих виробників альпіністського екіпірування (на відміну від Європи), оскільки скелелазіння тут ще не було таким популярним. Практично все необхідне спорядження створювалося, як то кажуть, «на коліні» – на замовлення у місцевих майстернях, або у великих металургійних підприємствах.

В 1957 році молодий скелелаз і серфер Івон Шенар (Yvon Chouinard) у своїй імпровізованій кузні починає вручну кувати скельні гаки, які надалі продає прямо з багажника своєї машини, забезпечуючи себе засобами існування. Так, так, це той ж Івон, що був засновником іншого відомого бренду Patagonia. Отже, досить випадково Івон став засновником невеликого бізнесу, й почав кувати у своїй кузні по два скельні гаки на годину й продавав їх по 1,5$ за штуку.  З моменту заснування компанія називалася Chouinard Equipment. Окрім як гаків, загальне визнання бренду принесли перші в світі жорсткі кішки (створені в партнерстві з Salewa), винайдення вигнутої форми льодоруба, що згодом стала вважатися класичною, закладні елементи “гекси”. Незважаючи на всі успіхи в галузі розробки революційного спорядження для скелелазів та альпіністів, 1989 стає останнім для Chouinard Equipment, Ltd. – за два роки компанія пережила відразу кілька судових позовів із претензіями до якості продукції (один із яких був пов’язаний з тим, що на виробах не було ярликів, що попереджає про небезпеку скелелазіння). Окрім того, від управління компанією відійшов її засновник, зосередившись на іншому його дітищу – Patagonia.

Бренд Black Diamond можна вважати наступником Chouinard Equipment по тій причині, що він був заснованим частиною менеджменту старого бренду й продовжував від части його політику впровадження інновацій в світ outdoor. До виробів та винаходів бренду, що по праву вважають легендарними, можна віднести перший в світі пластиковий лижний черевик Terminator (вироблений вкупі з Scarpa), затискач сегментів трекінгових палиць FlickLock, перший в світі льодоруб з карбоновим тримачем, страховочно-спусковий пристрій Air Traffic Controller (ATC), а також усю лінійку налобних ліхтарів, що вважаються одними з найкращих та найзручніших в сегменті outdoor. 

Petzl

Перше спорядження, позначене лейблом Petzl, побачило світ у 1970 році, а в 1972 році в компанію, засновану Фернандом Петцлем, було найнято першого співробітника. Цього ж року було розроблено механічний аналог прусика – затискач SHUNT. За сорок з лишнім років затиск так і не змінив своєї форми. Оскільки одним з головних захоплень засновника бренду була спелеологія, майже відразу після заснування асортимент компанії розширюється у бік освітлення, адже у темряві печер світло – це одна з найважливіших частин спорядження. PETZL випускає електричний ліхтарик з кріпленням-гумкою на лоб. ​​Слідом за спелеологією бренд починає займатися створенням спорядження для скелелазів та альпіністів, а потім і для висотних робіт. З початку саме цей напрямок стає вкрай важливим для компанії. 

Turbat Турбат аутдорні бренди

Місія PETZL полягає у створенні інноваційних інструментів, які дозволяють любителям та професійним атлетам досягати нових висот та висвітлюють шлях у темряві. Зараз бренд випускає спорядження для заняття альпінізмом, скелелазінням, скітуром, льодолазінням, драйтулінгом, каньйонінгом, спелеологією, трейлраннінгом, віа феррата, бігом, трекінгом та риболовлею, для тактичних операцій та для рятувальних робіт. Сини Фернандо продовжують справу батька і допомагають тисячам і мільйонам людей досягати недосяжного.

Big Agnes

Big Agnes – американський виробник туристичного спорядження. Назва компанії походить від назви скелястого піку, розташованого в нацпарку The Mount Zirkel Wilderness Area, що на північному заході штату Колорадо. Близькість до гір дозволяє всій команді Big Agnes, шанувальникам активного відпочинку, швидко тестувати прототипи нового спорядження та краще розуміти потреби хайкерів, альпіністів та мандрівників. Бренд існує відносно недовго – з 2001 року, а до його асортименту входять туристичні килимки, спальники і навіть утеплений одяг.

Проте, всесвітнє визнання Big Agnes принесли ультралегкі намети з футуристичним дизайном й функціоналом, які удостоїлись безлічі престижних нагород. Тільки за 2007-2019 роки намети компанії 9 (!) разів отримували премію «Вибір редакції» від журналу Backpacker — найавторитетнішого та найстарішого у США видання, присвяченого походам й подорожам. Для порівняння, намети від не менш авторитетної марки MSR аналогічну нагороду отримали лише тричі. При цьому найвідоміші моделі Big Agnes – Fly Creek і Copper Spur незмінно входять до топ-5 найчастіше використовуваних серед туристів на стежці Pacific Crest Trail (PCT) – одному з найпопулярніших пішохідних маршрутів США та всього світу. 

Mountain Equipment

Mountain Equipment – один з найбільш шанованих британських виробників одягу й спорядження для активного відпочинку. Особливою гордістю компанії є її пухові вироби: спальники, куртки, штани, рукавиці. Кожний такий виріб має унікальний код, за допомогою якого можна відстежити всю інформацію про пух – його виробника, місце, час і умови його виробництва. Продукція компанії, заснованої в 1961 році, пройшла успішні випробування гімалайськими восьмитисячниками, Північним і Південним полюсами, а також іншими важкодоступними місцями на всіх континентах нашої планети. У розробці та тестуванні нових виробів бере активну участь ціла команда відомих альпіністів, лижників й скелелазів з усього світу.

Зараз компанія випускає широкий асортимент продукції для екстремальних видів спорту: куртки та штани з мембранами GORE-TEX® й DRILITE® для захисту від води і вітру, одяг з пуховими та синтетичними утеплювачами, одяг із softshell та флісу, одяг для скелелазіння, шапки, гетри, рукавички, спальні мішки з температурою комфортного сну до -45°C, баули для транспортування та самонадувні килимки. Бренд використовує провідні технології та найсучасніші матеріали, ні на секунду не зупиняючись на досягнутому.

Scarpa

Саме слово Scarpa з італійської перекладається як взуття (назва компанії правильно пишеться S.C.A.R.P.A.). Це, мабуть, найголовніше, що потрібно знати про цей бренд. Так, так, я натякаю на те, що Scarpa – це і є взуття. Хоча, гаразд, розкажу ще трохи деталей. Бренд заснований у 1938 році в містечку Asolo (також, погодьтесь, не маловідома назва). Справжньої популярності вироби бренду набувають в 1950-х, а вже в 1965-му взуття Scarpa з’являється на північно-американському ринку. 

Наприкінці 70-х Scarpa отримує міжнародне визнання за якість та інновації. Два продукти тих років варто виділити особливо – гірськолижні черевики Rally і відомі висотні черевики Grinta, що стали справжнім хітом. Їх брали в гімалайські та наукові експедиції, у тому числі в Антарктиду. У кінці вісімдесятих компанія вкупі з Black Diamond випускають перші повністю пластикові лижні черевики Terminator.

У наші дні Scarpa – світовий лідер у виробництві гірського взуття, компанія виробляє пластикові черевики для телемарку, гірськолижного спорту та висотних сходжень, а також гірське, трекінгове, прогулянкове взуття та скельники.

MSR

Один з найвідоміших в наші дні американський бренд MSR був заснований у 1969 році, як це годиться для outdoor, друзями-спортсменами, які багато часу проводили на природі та точно знали, чого їм не вистачає для максимального комфорту. Перша продукція була випущена вже за кілька місяців з моменту створення підприємства.

Продукти бренду з самого початку виділялися технологічністю та продуманістю. Першим масово визнаним продуктом MSR (Mountain Safety Research) стає льодоруб Thunderbird («Буревісник»). Новаторство конструкції полягало у формі дзьоба, що полегшувала самозатримання в льоду, а також в рукоятці, що була виконана з авіаційного алюмінію, на противагу традиційній дерев’яній. Також, особливої уваги заслуговують досягнення компанії у розробках та виробництві різноманітних пальників, що стали проривними в галузі. В 1989 році MSR створює власну газову суміш, яка містила ізобутан, що дозволяв пальнику стабільно працювати в широкому діапазоні температур. Це справило справжню революцію в галузі портативного паливного обладнання — газові балони замінили фляжки з бензином та газом у рюкзаках у більшості любителів активного відпочинку. В середині 1990-х бренд запропонував ринку унікальні снігоступи, на поверхню яких не налипає сніг. 

Сьогодні в Україні, та й в усьому світі, намет MSR Hubba Hubba, пальник Pocket Rocket та інтегрована система Windburner вважаються культовими серед любителів активного відпочинку. 

 

2 Коментарі
  1. Дуже крута, інформативна, цікава стаття! Дякую!
    Чекаємо на продовження цієї теми і не тільки! 😉

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *