Gorgany Race

Gorgany Race — це щорічні пригодницькі перегони, які проводяться в різних локаціях Горган вже 15 років поспіль. Вони є однією з візитівок компанії Gorgany і віддзеркалюють її головні принципи, адже створені для “сміливих та сильних духом”. Тож сьогодні поговоримо про одні з найстарших та наймасштабніших аутдор змагань, що проводяться у одній з атмосферних частин українських Карпат.

Аутдорні змагання: Gorgany Race

Формат змагань

  • Півспринт – 12 годин, приблизно 40 км пішки;
  • Спринт – 24 години, приблизно 60 км пішки;
  • Трек – 30 годин, приблизно 90 км пішки;
  • Велоспринт – 24 години, приблизно 120 км на велосипеді;
  • Вело – 30 годин, приблизно 130 км на велосипеді + 30 км пішки.

Gorgany Race

Змагання відбуваються у гірській місцевості у понад 30 квадратних кілометрів, в межах яких попередньо встановлені контрольні пункти. Завдання учасників знайти якомога більше КП (контрольних пунктів) та повернутися на фініш до закінчення контрольного часу. Переможцями стають ті, хто найшвидше фінішував, сфотографувавшись біля найбільшої кількості КП.

Кожна команда формує свій унікальний шлях адже брати КП можна у будь-якому порядку.  На результат впливає не лише фізична витривалість і швидкість руху, але й вміння орієнтуватися на місцевості та здатність тактично правильно спланувати маршрут.

Gorgany Race

Особливості та цікаві факти про Gorgany Race

  • Вперше відбулися у 2007 році, а участь тоді взяло участь близько 40 учасників (14 команд);
  • Велокатегорія додалася у 2009 році, а в 2014 з’явився клас спринт (контрольний час 24 години, дистанція – 70-90 км);
  • Контрольні пункти (КП) беруться в довільному порядку, якщо немає чітко вказаного графіку роботи тех.етапів;
  • Перші 100 зареєстрованих учасників отримують в подарунок термошкарпетки від чеського бренду Lasting;
  • Всі на старті учасники отримують пов’язку з принтом, який змінюється щороку;
  • Щороку відбуваються на новому місці, проте незмінно це гірський масив Горгани;
  • Дата проведення прив’язана до Дня Конституції, тому не складно передбачити, коли змагання відбуватимуться наступного року;
  • Це некомерційний проект компанії Gorgany, кошти отримані від учасників та спонсорів йдуть на покриття витрат організації.

Gorgany Race

Андрій Бандрівський, СЕО Gorgany, про ідею Gorgany Race

Мені дуже подобалися змагання “Стежками Героїв”, в яких я і сам неодноразово брав участь. Також в той же час розвитком подібних змагань займався Олександр Олівсон, який дуже багато зробив для популяризації трейлових змагань в Україні. І ще пригадую, що Андрій Осавуленко тоді робив змагання в Криму. Всі вони десь підштовхували нас до подібного формату. Ще великим натхненням для створення Gorgany Race стали англійські “Karrimor International Mountain Marathon”. В Англії немає високих гір, однак сама ідея пройти подібну пригодницьку 110-кілометрову дистанцію за 24 години підштовхнула нас з друзями до участі у цих змаганнях. І саме проходження цього маршруту найбільше надихнуло на створення чогось подібного в Україні.

Gorgany Race

Чому для своїх змагань ми обрали Горгани? Це один з найдикіших і, в той же час, дуже красивих гірських регіонів, ідеальний для пригод разом з друзями. Ми створили такий формат, щоб він був і легким для входження початківцям, і в той же час був цікавим для досвідчених орієнтувальників. Першого року коли нас було трохи більше 40 учасників, мені запам’ятався підхід команд до підбору спорядження. Одна з команд тоді обрала стиль “мілітарі” з важким спорядженням, а ті що потім перемогли – “fast&light”. І коли ми вже нагородили переможців, зібрали табір та вже збиралися їхати, на зв’язок вийшла перша команда, яка десь тільки збиралася фінішувати. Це стало лейтмотивом Gorgany Race: якщо ви претендуєте на призові місця, то маєте продумати своє спорядження, так щоб воно було максимально легким та відповідало всім умовам в яких доведеться бігти.

Gorgany Race

Знаковою горою для мене є гора Овул, вона має дуже великий перепад висот і дуже схожу на альпійську рослинність. Одного разу один з моїх друзів, теперішній керівник дистанції Роман Чепіль, спускався з Овулу, то вони з колегою були однією з небагатьох команд, яка досягнула цієї точки. І під час нічного спуску через безкінечні зарості жерепу, вони побачили ще два ліхтарики, що наближалися знизу. Виявилося, що це знайома команда, їх діалог виглядав приблизно так:

“- Догори тим маршрутом краще не йти. Там через жереп не проб’єтеся! Жахливо все заросло!

– А ви краще вниз не йдіть, там такий бурелом, ледве сюди дісталися!”

Багато учасників Gorgany Race усіх років, як ніхто інший, зрозуміють цей діалог. Саме в цьому суть змагань: дуже складно під час них, однак після проходження відкривається відчуття безмежного ресурсу та впевненості у собі. І тому слоган Gorgany Race “для сильних та сміливих” означає, що кожен учасник відчує цю силу та сміливість у собі та значно розширить своє уявлення про власний потенціал.

Gorgany Race

Станіслав Провальний, керівник оргкомітету Gorgany Race

Підготовку перегонів ми, зазвичай, починаємо з вересня-жовтня. Починаємо з ідей, цікавих місць, роботи з партнерами. Перша головна ціль – знайти ідеальне місце старту. Ми завжди шукаємо особливе місце. Традиційно – подалі від людей, ближче до дикої природи, та, на жаль, логістика не завжди хороша для такої кількості учасників, тому наше завдання збалансувати наявність і електрики, і мобільного зв’язку, і гарної локації для старту великої кількості людей при цьому, щоб з цього місця можна було стартувати на дистанцію, яка відразу кидатиме виклик учасникам. 

Gorgany Race

В лютому ми стартуємо етап підготовки, збираємо перші наради організаторів, фіналізуємо місце старту, безпеку району і готуємо реєстрацію учасників. 

До початку реєстрації ми маємо затвердити місце, внесок для учасників, який би міг компенсувати витрати: карту, пов’язку, трансфери організаторів, витрати на технічні етапи і функціонування базового табору. Перегони – некомерційний проект, тому нам важливо, щоб він був самоокупний та не збитковий. Всі організатори  – волонтери. Це водночас складно і цікаво. Поза перегонами ми – маркетологи, працівники магазинів, бухгалтери, логісти, адміністатори, а на час підготовки і проведення ми – волонтери, бо перегони, то частинка життя нашої компанії вже протягом 15 років.  

Gorgany Race

Робота з спонсорами та партнерами – це теж значна частина нашої роботи. Завданням організаторів є, з однієї сторони, познайомити учасників з цікавим продуктом, тим самим наповнити стартовий пакет і призовий фонд, з іншої – дати можливість партнерам якісно представити свої бренди. 

Співпраця з громадами – це цікавий досвід. В останні роки все досить спокійно та конструктивно, але були роки, коли старт перегонів був під загрозою, бо виникали непорозуміння всередині самих громад. Все це ми намагаємось компенсовувати тим, що даємо можливість громадам презентувати свою кухню, продавати смачну їжу, тим самим доносимо перспективи туризму для місцевих жителів. 

Gorgany Race

Роман Чепіль, учасник 2008 – 2014, з 2014 року організатор планування та постановки дистанції

Перед Gorgany Race займався орієнтуванням, але не в горах, і мав шок при переході з “стометрівки” на “500 метрівку” (масштаб карти – ред.) – менша деталізація, незвичний масштаб, інколи доводилося користуватися відразу двома картами. Чому після першого разу почав їздити щорічно? Сподобалося бігати горами без спорядження у швидкому темпі, і все це разом з нічним ривком. Абсолютно новий досвід. 

З часом я перейшов у велокатегорію, такий формат цікавий тим, що відстані збільшуються, і тут є поєднання різних ділянок – пішої та велосипедної. 

Gorgany Race

Про нічне орієнтування. Вночі “рубає” всіх (стан між сном та легкими галюцинаціями – ред.). Якщо бачите, що вашого товариша починає “заносити”, то йому бажано чимось зайнятися: дивитися в карту, світити в карту, пробувати розмовляти, співати. Зазвичай, це від 30 хв до 100 хв, а далі відкривається друге дихання. Краще планувати, щоб вночі йти по дорогах, відкритих ділянках, хребтах. Хоча інколи важкі ділянки краще долати саме вночі, бо вдень ти бачиш чим дерешся, а темряві ти просто долаєш те, куди просто злякався б лізти у світлу пору доби.

Gorgany Race

Про спорядження. Радив би, взяти облягаючі синтетичні штани, або бріджі з гетрами, їх можна як підтягувати, так і спускати вдень, якщо спекотно. Обов’язково мати з собою утеплення, я використовую тришарову комбінацію – футболка + фліс + мембранна куртка. Мультифункціональна повязка, вона видається на старті; надійний ліхтарик теж, на команду – 2 штуки;  безмембранні кросівки, бо мембранні на змаганнях спарюють ногу зсередини або зачерпують десь воду і не випускають назовні. Термошкарпетки мінімум – 2 пари. 

Важливий момент: якщо на змаганнях дуже сильно дощить, то не варто намагатися долати річки, а будувати маршрути, з використанням мостів або по хребтах, оскільки в горах рівень води може швидко підніматися.

Gorgany Race

Про постановку КП. Як правило я ставлю КП так, щоб на його фоні було щось характерне, щоб можна було у випадку його зняття ідентифікувати місцевість за фото на його фоні. Умовно кажучи, якщо КП позначене на куті галявини, то його може бути не видно зі сторони галявини, а навпаки – зі сторони лісу. Це необхідно для того, щоб фотографії учасників були на впізнаваному фоні. В мене є традиція: на найцікавішому КП залишаю шоколадку для тих, хто першими дістануться, як додаткову мотивацію. Хоча бували випадки, коли учасники її не знаходили. 

Gorgany Race

Велике прохання для учасників. Для фотографування пейзажів використовуйте окремий фотоапарат, щоб, судді могли швидко переглянути ваші фото, бо таких команд більше сотні і це забирає багато часу.

Поради від Романа Чепіля

  • Не рвіть зі старту;
  • Їсти треба постійно, кожні 2 години, або частіше, якщо ви швидко долаєте дистанцію;
  • Уважно переносьте КП в GPS і все-одно звіряйтеся з паперовою, бо саме по ній відбувалася постановка дистанції;
  • Якщо ви не бачите КП, однак впевнені, що ви на ньому, зробіть кілька панорамних фото, примітних обєктів навколо контрольного пункту. Інколи,  їх можуть зняти місцеві жителі;
  • Тіло має бути повністю закрите, і бажано мати з собою щось для утеплення.

Gorgany Race

Богдан Кухарук “Кук”, керівник та координатор рятувальників на Gorgany Race

Рятувальники на Gorgany Race. Спочатку ми (я представляю ГОРС) зустрічаємося з представниками ДСНС та волонтерами і опрацьовуємо маршрут. Попередньо розбиваємо територію змагань на зони відповідальності, визначаємо спосіб комунікації та координації роботи в разі виникнення надзвичайних ситуацій та таймінг рятувальних робіт. Зазвичай, якщо на маршруті є ділянки без мобільного зв’язку ми маємо радіостанцію, яку останні 3 роки встановлює ГО “Зелена хвиля”, завдяки чому маємо радіозв’язок між собою та можемо оперативно реагувати у випадку потреби.

Gorgany Race

Якщо у когось на дистанції виникають неприємності, є випадки коли можемо під’їхати на авто і евакуювати, інколи доводиться пішки. Найшвидше та найкраще, це коли потерпілий може дійти сам, найдовше – у 2019 зносили пару з Аршиці, це зайняло 4 години, вони були настільки виснажені, що навіть не могли подякувати. Тому дбайте про запас енергії, щоб нам не доводилося витягати вас з халеп.    

Поради, як не додати роботи рятувальникам

  1. Розраховувати власні сили.
  2. Наявність ліхтариків, взуття, аптечка.
  3. Не забувати підкріплюватися, щоб раптово не втратити енергію.
  4. Не вживати спортивне харчування попередньо не перевіривши його дію.
  5. Попереджати про сходження з маршруту, щоб ми не шукали людей після змагань.

Тематичні статті та відео:

Відео Gorgany Race 2015

Відео Gorgany Race 2018

Gorgany Race – більше ніж змагання (2017)

Gorgany Race 2018: наймасовіші гірські перегони

Gorgany Race 2019: результати

Gorgany Race 2019: поради від Нестора Грицая

Gorgany Race 2021: результати

Gorgany Race

 

 

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *