Напевно ви неодноразово стикалися з тим, що підбираючи спорядження доводиться розбиратися у купі технічної інформації, якою оперують виробники, і не завжди просто зрозуміти чому схожі за виглядом елементи спорядження можуть мати різну ціну та функціонал. В цій статті збираємо терміни та технології – з якими часто можна зустрітися в світі аутдору.

Аутдорний (outdoor) словник

Утеплювачі

Філософія тепла

Пух чи синтетика

Аутдорні утеплювачі: пух

CLO – коефіцієнт теплоізоляції розроблений для порівняння утеплювачів в одязі, до прикладу:

FP (Fill Power) – здатність пуху розпрямляючись займати більший об’єм. Чим вища цифра, тим кращі показники теплоізоляції.

Який пух кращий гусячий чи качиний? Гусячий – він має кращі теплоізоляційні властивості, відповідно, і дорожчу ціну.

Primaloftбренд (синтетичні утеплювачі), розроблений для армії США для заміни пуху. Існує кілька серій: sport, one, black, silver, gold. Існують також бленди в який пух поєднаний із синтетикою. Чимало світових аутдорних брендів використовують Primaloft у своїй продукції.

Polartec бренд найбільш відомий розробкою матеріалів для виробництва флісів, також виготовляє матеріали для виготовлення термобілизни та софтшелів.

Tirolwool celliantутеплювач розроблений компанією Salewa на основі тканин отриманих з мінералів та вовни.

Для порівняння (CLo на унцію):

Важливо! Цю таблицю слід розглядати як таку, яка дає загальне уявлення. Щодо певних утеплювачів зустрічаються не статичні дані, а радше такі, що варіюються в певних межах. Самі ж виробники не охоче розкривають карти, оскільки, CLo не єдина важлива характеристика при розробці утеплювачів.

Бавовна – 0,04

Вовна мериноса – 0,084

Polartec 100, 200, 300 series, Classic micro – 0,16

Polartec Thermal Pro high loft Extreme – 0,21

Thermolite – 0,3

Thinsulate – 0,33

Thermolite Extreme – 0,61 – 0,68

Пух з F.P 550  – 0,7

Primaloft Sport – 0,79

Climashield Apex – 0,82

Thinsulate Lite Loft – 0,84

Primaloft one – 0,92 (зустрічається також 0,84 (0,82 – в мокрому стані))

PrimaLoft® Gold Down Blend (суміш пуху та синтетики) – 1,2

Пух з F.P. 750  – 1,4

Пух з F.P понад 900 – більше 2

Мембранні куртки

Стаття

DWR (durable water-repellent) – водовідштовхувальне просочення.

Мембрана – це тонка (бл. 0.01 мм) полімерна плівка із своєрідною структурою. Вона складається з мікроскопічних отворів, які менші за краплину води, однак більші за молекулу водяної пари. Сама по собі мембрана є надзвичайно делікатною й чутливою до пошкоджень, тому виробники приклеюють її до тканини, щоб захистити її. Залежно від комбінації шарів мембрани бувають 2, 2.5 та 3-шарові.

Gore-Tex (GTX) –  світовий бренд виробник мембран для туристичного одягу та взуття. Спеціалізується на мембранах з екстремальними показниками більше ніж 20/20 к.

RET (Resistance of Evaporation of a Textile — «супротив матеріалу паропроникненню»). Визначається за шкалою від 0 до 30, де 0 – відповідає диханню голого тіла, 30 – пластиковому пакету
  • RET 0-6 — екстремальний рівень;
  • RET 6-13 — високий рівень паропроникнення;
  • RET 13-20 — середній рівень;
  • RET більше 20 — поганий рівень.

2 L – двошарова куртка, з внутрішньої сторони підкладка.

2,5 L – двошарова куртка, з внутрішньої сторони ламінування.

3 L –  тришарова куртка, мембрана з обох стрін захищена тканиною.

Куртки softshell – категорія курток з розроблених для вітрозахисту.

Килимки

Стаття

R-value (стаття) – коефіціент теплоізоляції для туристичних килимків, прийшов із будівничої сфери. Використовується для розуміння наскільки той чи інший килимок добре ізолюватиме, чим вищий показник r-value, тим краще. Для літа підійдуть килимки з R-value 1-2, для міжсезоння – 2-4, для зими – 4 та вище.

ASTM F3340 – стандарт розроблений в 2018 для того, щоб була змога порівнювати R-value килимків різних виробників.

Взуття

Стаття

Vibram (стаття) – італійський виробник зносостійких підошв для трекінгового взуття.

Нубук — тип матеріалу, здобутий в процесі ретельної обробки та полірування шкіри.

Замша – м’який та оксамитовий на дотик матеріал, який виготовляється з внутрішнього шару шкіри великої рогатої худоби.

Рант – край черевика за який чіпляються кішки. М’які кішки чіпляються до безрантового взуття, напівавтомати – за задній рант, автомати за обидва ранта.

Туристичні окуляри (для альпінізму)

Стаття

Ступінь затемнення:

0 – 2 – для додавання контрасту та захисту від UV – випромінювання.

3 – для помірних висот.

4 – для висотного альпінізму, через значний ступінь затемнення не рекомендовані для водіїв.

Поляризація – спеціальне нанесення, яке додає контрастності та прибирає відблиски.

Фотохромні лінзи (хамелеони) – лінзи, які можуть змінювати ступінь затемнення в залежності від яскравості світлового потоку.

Олефобне покриття – покриття, яке зменшує кількість жирних слідів від контакту з пальцями на лінзах.

Спальники

Стаття

Комфорт/Ліміт/Екстрім

Температура комфорту (comfort / T comf.) – це температура навколишнього середовища, при якій середньостатистична жінка може комфортно спати 8 годин у розслабленій позі. При цьому, береться до уваги, що для сну достатньо тонкої термобілизни.

Температура ліміту (limit / T lim.) – нижня межа температури середовища, за якої середньостатистичний чоловік може спати 8 годин в “позі зародка” не прокидаючись.

Екстремальна температура (extreme / T ext.) – мінімальна температура, при якій звичайна жінка може перебувати протягом 6-ти годин без ризику загинути від переохолодження.

Квілт – тип спальників із зрізаною нижньою частиною, з метою економії ваги. Для таких спальників важливо мати килимок з яким може бути утворена спальна система, поширений серед легкоходів.

“Мумія” (кокон) – анатомічний спальник з коміром, в якому звужений простір дозволяє максимально ефективно зберігати тепло.

“Ковдра” – спальник, який має багато простору, однак має більшу вагу, і гірші показники в параметрі теплоізоляції в порівнянні з “муміями”, як правило без коміра, при розгортанні може перетворюватися в ковдру.

ISO 23537‐1, EN 13537 – міжнародні стандарти перевірки теплоізоляційних властивостей спальників.

Намети

Стаття

Матеріали дуг:

Скловолокно (файберглас) – дешевші, однак більш крихкі дуги.

Алюміній – дорожчі, однак легші та зносостійкіші дуги.

Тип конструкції

Хаб – всі дуги з’єднані в єдину конструкцію, з єдиним ребром, яке тримає купол намету. Така конструкція забезпечує економію ваги, проте є менш стійкою та міцною, оскільки навантаження йде на одну дугу. Назва походить від спеціальних елементів, які дозволяють з’єднувати в одній точці елементи дуги.

Тунель – декілька окремих дуг, що кріпляться поперек намету, утворюючи тунельну конструкцію. Такі намети зазвичай дуже просторі, проте не стійкі. Для їх встановлення обов’язково потрібно використовувати кілочки та відтяжки.

Зовнішні дуги – ще один підвид наметів, особливістю якого є розташування дуг зовні від тенту (а не між тентом і внутрішнім наметом, як зазвичай). Такі намети трапляються в наметах різного цінового діапазону. Їх перевагою є зручне і швидке встановлення намету. Особливо це актуально в негоду – якщо внутрішній намет вже був прикріплений до тенту, то ви можете розкласти конструкцію не замочивши спальні).

DACбренд, який спеціалізується на виробництві легких та зносостійких дуг.

YKK – японська група виробничих компаній, що спеціалізується на фурнітурі для наметів, рюкзаків та одягу.

Деньє (D) – товщина нитки/волокна, наприклад 15 d – ультратонка тканина.

Thread count – показник щільності, часто поєднується з деньє для характеристики тканини з якої виготовлений намет, наприклад, nylon 70D/210T.

Поліестр – популярний матеріал виготовлення наметів. Дешевший за нейлон, може вбирати молекули води, тому значно важчий у вологому стані та швидше ніж нейлон деградує під уф випромінюванням.

Нейлон – преміум матеріал виготовлення наметів та рюкзаків, легший за поліестр, не вбирає вологу, але може розтягуватися за умови тривалої експлуатації.

Ріпстоп (англ. ripstop) – тип тканини зі спеціальним зміцнюючим плетінням, яке дозволяє в разі пробиття стримати поширення розриву.

Пальники

Стаття

Різьбовий балон – поширений тип балонів під більшість туристичних пальників.

Цанговий балонтип балонів, який часто використовується в пальниках для кемпінгу, менш поширений в Україні.

Трекінгові палиці

Стаття

Система замків Speed lock – замки, що легко та швидко розстібаються та застібаються  позицію “on-off “. Перевага – зручність, недоліки – трохи більша вага та наявність виступаючих елементів.

Цангова система замків – замки, що закрючуються в позицію “on-off “. Перевага – менша вага та немає виступаючих елементів, недолік – якщо замок не закручений це непомітно, більша вірогідність падінь внаслідок цього.

“Фікси” – палиці з фіксованою довжиною.

Трекінгові штани

Стаття

Штани softshell – бувають як літні (еластичні, швидко сохнуть, зупиняють вітер) як наприклад, або ж зимові (товсті з флісовою частиною всередині), як наприклад.

Загальні

BPA Free – відсутність небезпечного органічного хімічного складника бісфенола-А, як правило, це стосується пляшок з пластику.

Sustainability (сталий розвиток) – головна ідея, якого споживати менше та максимально збільшувати життєвий цикл кожної речі, таким чином зменшуючи навантаження на природні ресурси.

«Zero waste» — це принцип, спрямований на зміну способу життя людей та заохочення до створення стійких природних циклів, де всі надлишкові матеріали призначені для того, щоб стати ресурсами для інших.

Захист від UV(ультрафіолетового) випромінювання (0дяг) – здатність тканин захищати від UV випромінювання, показник варіюється від 10-15 в звичайних бавовняних тканинах до 50+ в спеціальних пристосованих до екстремальних умов.

Трекінг vs хайкінг – якщо з трекінгом більш менш зрозуміло, це тривалі походи з рюкзаком та з ночівлями в наметі, то хайкінг тільки починає з’являтися в наших широтах. На заході, в країнах з розвиненою туристичною інфраструктурою це кількаденні мандрівки з 20-30 літровими рюкзаками з ночівлею в притулках без спальників та наметів.

Легкохідствонапрям в аутдорі, учасники якого тестують методи та засоби за допомогою яких можна полегшити своє спорядження.

Матеріали

Du Pont – хімічна компанія виробник волокон та синтетичних матеріалів на їх основі. Винайшли ряд відомих сучасних матеріалів, серед них: KevlarNeopren, NylonCorduraLycra.

Cuben – топовий матеріал у співвідношенні міцність волокна/легкість, його використання дозволяє отримувати намети вага яких менша за 1 кг, однак ціни на такі намети будуть екстремально високий цінник. Поширений серед легкоходів, з нього виготовляються також інші елементи спорядження.

Merino Wool – шерсть овець мериносів, завдяки тонкій структурі (16 мкрн) “не колеться” і часто використовується, як преміум матеріал для виготовлення одягу для аутдору.

Фліс (fleece) – штучний пустотілий матеріал, який добре зберігає тепло, паропроникний, швидко сохне, проте продувається вітром. Використовується, як середній утеплючий шар в одязі.

Аксесуари

Гермомішок – використовується для зберігання та зонування речей, забезпечує захист від вологи.

Догляд

За наметом (стаття)

За мембранною курткою (стаття)

За пуховою курткою (стаття)

За взуттям (стаття)

За термобілизною (стаття) 

За рюкзаком (стаття)

 

 

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *