Таня Троянь

Таня Троянь, бренд-амбасадор Salewa в Україні, керівниця в TroyanTrekking

В зимовий період Петрос належить до категорії підвищеної складності – не рекомендовано повторювати без попередньої підготовки та досвідчених інструкторів

Петрос (2020 м)одна з найвищих вершин Українських Карпат. Четверта за висотою після Говерли, Бребенескула і Попа Івана Чорногірського. Петрос є вершиною Чорногірського хребта, але розташований збоку від основної його частини.

Карпатські локації: Петрос

Карта для проходження маршруту: Чорногора (ламінована) | Чорногора

Це, безперечно, одна з найгарніших і найскладніших вершин Українських Карпат. На відміну від сусідньої Говерли, сходження на Петрос вимагає часу і зусиль. На вершині Петроса знаходяться капличка і хрест. Їх стан пряме свідчення, що гори – це територія стихій і рукотворному тут не місце. Великий кований хрест гнуло і клало на землю під вітрами і вагою снігу. Кілька років тому його відновили, зміцнили і поки він стоїть.

В капличку влучила блискавка і вона вже давно втратила свою верхівку. Але варто сказати, що ця маленька і пошарпана стихіями будівля все ж грає важливу практичну роль. Вона стала прихистком на вершині – крихітним простором, де можна перепочити після сходження, сховатися від вітру і підкріпитися перед спуском. Взимку це особливо цінно. Вітер і сніг роблять її дуже цікавою і схожою на зефірку, а коли на горі назбирується рекордна кількість снігу – навіть на печеру.

фото Павло Вавілов

Точки виходу на гору

Лазещина – Козьмещик – пол. Головчеська – г. Петрос (Жовте маркування до Козьмещика, синє – до підніжжя Петроса).

Відстань:  17 км (від Козьмещика – 8 км).

З Козьмещика – найкоротший маршрут на гору, через це найпопулярніший для сходжень взимку. Та не найбезпечніший, адже підйом на вершину Петроса з підніжжя відбувається по дуже стрімкому схилу. 

Петрос

Ясіня – Буковина – пол. Шиса – Петросул – Петрос (синє маркування).

Відстань: 15 км.

Прекрасний маршрут насичений краєвидами вже з самого початку, коли стежка веде між розкиданих на горбах присілків Ясіні. Види на Східні Ґорґани і Свидовець будуть супроводжувати вас всю дорогу аж до вершини.

Свидовець – пол. Шиса – Петросул – Петрос (зелене маркування до пол.Шиса, далі – синє).

Відстань: 11 км.

Коротша альтернатива маршруту з Ясіні.

Кваси – пол. Джорджева Прелука – пол. Менчул – пол. Шумнєска – Петрос (червоне маркування).

Відстань: 16 км. Дуже цікавий і популярний маршрут. Починається біля джерела мінеральної води – буркута в Квасах. Зимовий варіант цього маршруту відрізняється від літнього.

Богдан – р. Богдан – пол. Рогнєска – Петрос (до Рогнєски – жовте маркування).

Відстань: 23 км.

Це маршрут складний в плані логістики добирання, але якщо вам хочеться чогось не стандартного, точно буде цікаво. Село Богдан вже знаходиться в прикордонній зоні, тому не забудьте, про всяк випадок, взяти з собою внутрішній паспорт.

Логістика

До Ясіні і Квасів найзручніше дістатися потягом – тут зупиняються пасажирські потяги (наприклад, Київ – Рахів і Одеса – Рахів), а також приміські потяги. На станціях Лазещина і Свидовець зупиняються тільки приміські потяги. Якщо вам потрібно в Богдан – можна доїхати потягом до Рахова, а далі доведеться пересісти на автобус чи взяти таксі. Сюди можна доїхатий  автобусами з Івано-Франківська з пересадкою в Яремче чи прямими. Актуальні варіанти уточняйте на автостанціях.

Автостанція №1 в Івано-Франківську: 0342 750 830.

Автостанція в Рахові: 03132 21558.

Також варіант – приватними перевізниками з Івано-Франківська, які одразу біля залізничного вокзалу пропонують свої послуги. В лижний сезон курсують приватні мікроавтобуси до Драгобрату, якими можна доїхати до Ясіні і Лазещини. З Лазещини до Козьмещика можна добратися лише на таксі і дорого, бо дорога туди дуже погана. Або пройти ті 9 км пішки, якщо маєте час і натхнення. Якщо ви плануєте їхати на власному авто. Дорога до Рахова з Івано-Франківська хороша, з Ужгорода – погана, а Рахів – Богдан – дуже погана.

Найближчі вершини

Говерла (2061 м) – найвища вершина України, яку від Петроса відділяє хребет-перемичка з перепадом висот в 500 м.

Шешул (1738 м) і Копиця (1689 м) – дві вершини, що розташовані зовсім поруч на відрозі Петроса. З них відкривається просто розкішний краєвид на всі боки та всі найвищі масиви Українських Карпат – всю Чорногору, Свидовець і Мармароси.

Петросул (1848 м) – передвершина Петроса, через яку проходить маршрут з Ясіні і яка надає Петросу з багатьох ракурсів характерного силуету.

Петрос

Джерела води і місця ночівлі

Полонина Головчеська – красива полонина в підніжжі Петроса з видом на Східні Ґорґани і сам Петрос. Тут є багато будинків, та половина з них – для худоби, а нова колиба закрита взимку. Через полонину тече кілька струмків. Для ночівлі з наметами є зручні місця над полониною біля початку стрімкого підйому на Петрос.

Полонина Шиса – красива полонина на підйомі з Ясіні, є хороше джерело в верхній її частині перед входом в ліс і пару колиб з шпаринами, але придатних для ночівлі взимку. Тут відкривається чудовий вид на Хом’як – Синяк, Свидовець та долину Ясіні.

Петрос

Полонина Печеніжеська – ця полонина лежить збоку від маршрутів, тому може бути запасним варіантом. Щоб на неї вийти потрібно знайти стару стежку з Шиси. Спускатися до полонини стрімким схилом з маршруту на Петрос, не рекомендую, особливо взимку.

Петрос

Полонина Менчул – велика полонина з розкішним видом на Близниці, які розташовані просто навпроти. Тут є джерело і комплекс вівчарських будинків. Мені не доводилося перевіряти всі, але до яких підходила – в поганому стані. Також тут розташований біологічний стаціонар Львівського Університету, взимку тут чергують сторожі, які за невелику плату можуть пустити переночувати в кімнатах біостаціонару.

Петрос

Полонина Шумнєска – наступна полонина на шляху з Квасів до Петроса. Тут є кілька струмків і місць для розташування з наметами.

Полонина Роґнєска – дуже мальовнича полонина на південних схилах з комплексом вівчарських будинків і копличкою.

У верхній її частині розташований туристичний притулок, який побудували і утримують Карпатський біосферний заповідник та товариство “Карпатські Стежки”. В притулку є одна кімната з нарами і пічкою. Якщо хочете тут ночувати, враховуйте, що дрова доведеться носити з далеку, як і воду.

Перемичка знаходиться приблизно посередині між Петросом і Говерлою. Буде зручною для ночівлі, якщо ви йдете далі на Говерлу чи з сторони Горвели. Тут знаходиться кілька будинків, які відкриті взимку, серед яких двоповерховий туристичний притулок з кількома столами і без пічки, будинок з пічкою, в якому влітку живуть працівники КБЗ. Є маленьке джерело, розташоване на маршруті зі сторони Петроса. Джерело в вигляді маленької кринички під дашком, вода в ньому набирається повільно, взимку може бути глибоко під снігом.

Галявина біля руїн недобудованого санаторію в Квасах – місце, де можна стати на ніч з наметом, якщо ви раптом пізно приїхали в Кваси.

руїни готелю с. Кваси

Козьмещик – це місце, де розташувалося з десяток туристичних притулків/готелів з різними варіантами розміщення – на нарах в власних спальниках і в ліжках з постіллю, можливістю скористатися сауною тощо. Все залежить від конкретного господаря і того, що він пропонує. Зручний варіант розміщення, щоб ночувати з комфортом і можливістю здійснювати одноденні сходження на Петрос і Говерлу.

Літній Петрос

В літній сезон не ночуйте на вершині Петроса (як і на інших вершинах), бо у випадку грози це дуже небезпечно. У вершину часто влучають блискавки, та ж капличка тому доказ. Також будьте обережні на спусках, особливо на спуску в сторону Говерли – там дуже стрімко і після/під час дощу дуже слизько. У випадку поганої погоди, якщо ви йдете по маршруту не тільки на Петрос, можна його обійти по траверсу з південного боку через полонини Роґнєска і Гарманєска, але враховуйте що цей траверс не зробить шлях коротшим.

Вершина Петросу

Зимовий Петрос

Погода на високогір’ї часто мінлива, сніг може лежати з жовтня до травня, а сам Петрос складна вершина, з крутими кулуарами, в яких сходять лавини і сніговими надувами на гребенях. Тому якщо збираєтесь сюди в холодний сезон, треба бути максимально обережними і готовими.

Перед походом зареєструйтеся в рятувальників, обов’язково візьміть з собою повноцінний gps-навігатор. Якщо доведеться йти, наприклад, супроти сильного вітру в тумані, вам буде незручно користуватися смартфоном і він може швидко відключатися від холоду, а зробити помилку і зайти в небезпечне місце дуже легко. Слідкуйте за погодою, станом снігу і візьміть відповідне потрібне спорядження – снігоступи чи кішки.

Петрос

Якщо псується погода, якщо ви рухаєтеся помаліше, ніж планували, якщо маєте якісь сумніви – не соромтеся повернутися назад. Гора буде стояти, як стояла, а ваше життя – тендітне супроти стихій. В місцях, де можуть бути снігові карнизи і надуви, тримайтеся безпечної відстані від краю.

І ні в якому разі не ходіть траверсами, бо крім загрози лавин там є й загроза зірватися зі схилу. Такий випадок був на траверсі Петроса пару років тому, коли одна туристка зірвалася, пролетіла по схилу аж до межі лісу і травмувала ногу. Потім була довга рятувальна операція, щоб її звідти дістати.

Зимові гори, карниз

Маршрут з Ясіні/ст.Свидовець – найкращий і найбезпечніший варіант для кількаденного зимового походу на Петрос, бо з зони лісу до вершини він йде по гребеню. А полонина Шиса – хороший варіант для ночівлі перед сходженням.

Маршрут з Квасів буде найважчим і важливо розуміти, що  його зимовий варіант відрізняється від літнього – з полонини Менчул потрібно йти через гору Шешул, щоб не йти по лавино небезпечному траверсі в районі полонини Шумнєска. Так, цей варіант важчий, але він безпечніший. Після спуску з Шешула до самої вершини йдіть по гребеню (на відміну від літнього маршруту, який частково йде траверсом).

Якщо ви плануєте одноденне сходження на зимовий Петрос, тоді вам потрібно йти з Козьмещика. Та враховуйте, що підйом на саму вершину дуже стрімкий і проходить по схилу, а не по гребеню. Тому дотримуйтеся всіх правил лавинної безпеки.

Усі використані фото з особистої колекції Тані Троянь, копіювання або поширення тільки зі згоди авторки.

Зимовий похід в гори, Петрос

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *