На сьогоднішній день, ледь не всі бренди з аутдор індустрії заявляють про те, як ревно вони піклуються про навколишнє середовище. Вже нікого не здивуєш позначкою з написом BPA-free або PVC-free – вона свідчить про відсутність у виробі токсичних пластмас, які можуть нашкодити організму людини та довкіллю. Ще є така річ, як “Bluesign” – цей сертифікат говорить про виготовлення найбільш безпечних матеріалів та технологій для людини і природи.
Та сьогодні, ці показники екологічності у спорядженні, ми маємо як наслідок. А ранніми послідовниками стали ці двоє: досвідчена та з набитими синцями Patagonia, і молоді, амбітні, нахабні французи з Picture Organic.
Крута версія Patagonia
Усе починалося приблизно так. Тріо друзів, Жюльєн Дюрант, Вінсент Андре та Жеремі Рошетт були пристрасними сноубордистами та кожного року їздили разом кататись в Альпи. Жюльєн в той час працював в сфері маркетингу, розвивав великі бренди. Вінсент будував кар’єру в IT, а Жеремі був успішним архітектором.
Разом вони вирішили покинути успішні кар’єри, натомість зібратись та створити гірський бренд зі свіжим дизайном, і абсолютно новою філософією, як вони самі казали: «крута версія Patagonia зі сноубордичним духом Burton». Кожен з них приніс зі своєї професійної сфери власну експертизу та досвід.
У 2008-му, тема екологічності у спорядженні не була пріоритетом серед клієнтів, а витрати на виробництво могли бути значно більшими. Маленька французька компанія з дуже скромним стартовим капіталом заявила, що акцент на “еко” буде її головною фішкою, ступала на тонкий лід, під який вже пішли чисельні еко-стартапи.
Наріжний камінь
Жюльєн, Вінсент, Жеремі, були твердо переконані в ідеї сталого розвитку. Це було не лише підґрунтям, а ідеологічною основою бренду. Екологія, гарний маркетинг, крутий дизайн – це чудові складові успіху. Та ще нещодавно була глобальна фінансова криза 2008 року. Постало питання: чи стануть люди купувати екологічно чисте спорядження?
Хлопці об’їздили альпійські курорти та опитали близько 500 чоловік. Кожному вони поставили чотири запитання. Перше запитання було: «Чи вважаєте ви екологічно чистий одяг цікавим і важливим?» Більшість людей відповіли: “так”. Тоді їх запитали: «Чи заплатили б ви на 10% більше за екологічно чистий продукт?» 99% опитаних сказали: “ні”. Вони опустилися до 5 % – все ще відповідь негативна. А якби їхні продукти мали таку ж ціну, як і ті, що вже були на ринку? Усі вони відповіли : «так».
Останній пункт був фундаментальним для успіху Picture. Середня на ринку ціна, ті самі технології, що і у всіх, нічим не гірша якість, що є у топових сноубордичних, лижних брендів. Ось тут і спрацьовує ідея сталого розвитку, яку Picture зробили наріжним каменем свого бренду.
Французький підхід до екології
Підхід братів-французів до екології полягає в тому, щоб кожен етап виробничого процесу розглядати критично та суворо. Це дало бренду можливість досягти кількох важливих віх. Наприклад, Picture була однією з перших компаній верхнього одягу, яка виключила токсичні перфторовані сполуки (PFC) з усіх лінійок своїх продуктів.
Вони також допомогли розробити першу в світі водонепроникну дихаючу мембрану на біологічній основі. Лише зараз компанія Gore-Tex розробила мембрану з матеріалу ePE (пінополіетилен) замість тефлонових (PTFE) мембран, що містять шкідливі сполуки.
Вже згодом компанія отримала низку нагород за цікаві інновації у спорядженні. До прикладу, вони створили лижну мембранну куртку, яка на 100% переробляється. А також куртку, що виготовлена на 50% із відходів цукрової тростини. У 2019 році Picture отримали статус “B Corp” – це сертифікат для компаній, які досягають найвищих стандартів соціальної та екологічної ефективності, прозорості та підзвітності.
Доволі нещодавно компанія випустила перший лижний шолом, виготовлений із 100% перероблених компонентів органічного походження. Він отримав оболонку, виготовлену з відновлюваного полілактиду на основі кукурудзи, і полістирольну підкладку, виготовлену з панелей приладів автомобіля. Навіть застібка на підборідді та амбушури зроблені з переробленого поліестеру. Подивіться коротке відео про це:
Але виробництво екологічно чистих продуктів насправді лише верхівка айсберга. Основна проблема та пропорційно найбільша частина забруднень – це енергія, яка використовується для створення цих продуктів. Можливо, ви шиєте екологічний одяг використовуючи електроенергію, що була згенерована від спалювання вугілля? Тоді, мабуть, вам не дуже йдеться про сталий розвиток. Picture і тут намагається знайти рішення. Наприклад, перемістивши свої виробництва в країни з нейтральним викидом вуглецю.
Шитво для райдерів
Бренд Picture виріс з пристрасті до сноуборду. Засновники ще на етапі ідеї орієнтувались на Burton – культового у бордичних колах виробника. Та позиціонування лижних чи бордичних брендів, лежить скоріше у площині стилю та моди, ніж функціональності.
Якщо придивитись до умовно “лижної” та “бордичної” куртки, то ви не знайдете суттєвих відмінностей. Сніжна спідниця, кишеня для скіпаса, еластична манжета з отвором для великого пальця, водонепроникна мембрана, вентиляційні отвори – все це буде спільним. Та завжди знайдуться ґіки, які скажуть: “агов, бордичні куртки мають широкий вільний крій, а лижні приталені”. Але для катання це не має жодного значення. Ціла дюжина лижників катають у широкому костюмі, а бордистам, навпаки, нічого не заважає катати у приталеному одязі.
Справа в тому, що сноуборд з’явився дещо пізніше за лижний спорт, як альтернатива фешенебельним лижникам з дорогих курортів. В сноуборд прийшили серфінгісти та скейтери, і принесли з собою свій вуличний стиль. Більшість брендів, в тому числі Picture, не акцентують увагу на тому, бордичні вони, чи лижні, і роблять різні силуети, більшість з яких помірно вільні.
У Picture є щось специфічно бордичне. По-перше – це яскраві геометричні дизайни – суто бордична фішка, що також поєднується з архітектурним мисленням одного з засновників та паризьким “haute couture”. По-друге – це специфічне почуття гумору, що не так вже й часто зустрінеш серед аутдорних брендів. Подивіться хоча б короткі відео, а якщо маєте час, цілі фільми(!) від Picture, де вони іноді по-дитячому дуркують на фоні снігової альпійської безодні.
Одяг Picture – це скоріше про гарний настрій, про вираження себе через стиль, через якісні красиві речі. Це про величезне ком’юніті людей, що розділяють спільні цінності свободи, сталого розвитку. Це про поєднання функціональності та екологічності.
Трішки про технології Picture
Мембрана Dryplay. Розроблена спеціально на замовлення Picture та виготовлена з переробленого поліестру. Це безпорова мембрана, а отже вона працює шляхом дифузії – це коли волога у вигляді пару осідає на внутрішній стороні мембрани та проникає через її структуру назовні. В лінійці одягу застосовані мембрани з різними показниками водонепроникності та паропроникності: від 5000\5000 у речах, що потребують мінімального захисту, до 20000\20000 у лижному одязі топового рівня, що захистить від вологи навіть у складних умовах.
Teflon EcoElite. Це водовідштовхувальне покриття, яке дозволяє воді стікати по поверхні різних тканин та не всотуватись всередину. Це перший бар’єр, який забезпечує водонепроникність одягу Picture, перед самою мембраною. Його особливість в тому, що технологія розроблена на біологічній основі та не містить фтору. Покриття можна наносити на різні за текстурою тканини і це жодним чином не впливає на їх дихаючі властивості. На додачу, Teflon EcoElite є більш стійким ніж інші нефторовані водовідштовхувальні покриття.
Утеплювач Thermal STD. Виготовлений з повністю переробленого поліестеру, що є гідрофобним матеріалом, тобто він не затримує вологу та продовжує зберігати тепло, навіть коли мокрий. Разом з тим, його структура дозволяє забезпечити гарну термоізоляцію при малій вазі та об’ємі.
Як правило, Picture у своїх лижних куртках застосовує комбіновані варіанти утеплювача, коли в основній частині куртки його щільність 80 грамів на метр квадратний, в рукавах 60 грамів, а у капюшоні 40 грамів. Це дозволяє покращити терморегуляцію.Також за покращення терморегуляції відповідають технології Thermal Dry System та Coremax, що використовуються у підкладці одягу. Вони працюють за принципом “body mapping”. Перша відводить вологу на тих ділянках, які більше цього потребують, а друга зберігає тепло там, де ми найбільше мерзнемо.
(ось так виглядає Thermal Dry System зсередини)
Що далі?
Вже зараз Picture став чимось більшим, ніж бордичний бренд. Компанія робить одяг для різних літніх активностей, стильні повсякденні речі, заходячи на територію street fashion. Та основне, заради чого колись зібрались три друга залишається незмінним. Picture все ще про сталий розвиток. Тільки зараз це вже не диваки-стартапери, що ступають у незвідане. Це компанія, що створює нові тренди на ринку.