Низькі температури, сильний вітер та сніг навколо це завжди виклик. Особливо, якщо ви щойно прокинулись і залишили теплий спальник, щоб приготувати собі сніданок, або втомлені після важкого дня хочете теплої вечері та чаю перед сном. Готувати, та навіть просто закип’ятити воду, взимку важче ніж літом. Вода гріється повільніше, розхід газу більший, шукаєш місце де краще поставити пальник. У цій статті ми поділимося з вами кількома практичними порадами, які перевірили на власному досвіді, щоб приготування їжі у зимовому поході стало для вас простим та безпроблемним процесом.

Виберіть правильний газ

 

Всередині газових балонів, як правило, знаходиться суміш пропану, бутану та ізобутану. Різний газ змішують, щоб досягти балансу між внутрішнім тиском та можливістю працювати при різних температурах. Річ у тім, що кожен з видів газу має свою температуру випаровування. У пропану це – 42 °C, ізобутану -12 °C, а бутану -1 °C. І чим більшою є температура від точки випаровування, тим більший тиск створює той чи інший газ. Це також означає більший ККД при горінні.

 

З трьох типів зрідженого газу саме пропан забезпечує найвищий тиск, а отже, найкращі характеристики горіння в холодну погоду. І хоча це добре, та туристичних газових балонів зі 100% пропану не існує, бо для нього знадобилася б набагато важча каністра, щоб безпечно витримати такий високий тиск. З іншого боку чистий бутан не думав би виходити з балона в газоподібному стані вже при  -2 °C. Тому пропан доводиться змішувати з ізобутаном, щоб ваш балон бува не вибухнув літом, та з бутаном, як дешевою альтернативою ізобутану. 

(різні виробники мають різний склад газу, про що зазначають на своїх балонах. У Primus це пропан та ізобутан, у Pinguin – пропан, бутан, ізобутан)

Щоб ваш пальник гарно горів у зимовому поході, обирайте газові суміші з пропаном та ізобутаном. Це дасть достатній тиск при низьких температурах, а отже ваш пальник буде горіти краще та дасть достатньо тепла, щоб швидко закип’ятити воду. 

 

Підготуйте місце

 

Якщо ви зупинились в притулку чи колибі, то пошук місця для пальника не є для вас проблемою. Кухня швидко організовується на столі. Та коли ви ночуєте в наметі, а кругом лише сніг, потрібно бути вигадливим. Найгіршим рішенням буде поставити газовий балон з пальником та посудом на ньому у сніг. 

 

Якщо у вас пальник зі шлангом, то сніг швидко розтане під ним і вся конструкція завалиться. Якщо ж ви накручуєте ваш пальник зверху на балон, то поставивши його у сніг, ви зменшуєте температуру газової суміші. Під час роботи пальника температура газу падає, це наслідок фізичного процесу випаровування. Тому балон не має контактувати з жодними холодними предметами, снігом, льодом чи камінням, щоб додатково не знижувати температуру суміші. При певному збігу обставин, поганій суміші, низькій температурі, цей фактор може стати вирішальним і газ перестає горіти, бо не зможе більше випаровуватись. 

(інтегрована система MSR Reactor на пінному килимку)

Тому варто підшукати для пальника з балоном рівну поверхню, наприклад шматок дошки, сідачку, пінний килимок або кухонну дощечку. Дехто опускає балон у ємність з водою, якщо є така можливість. Вода точно тепліша за нуль градусів.

Оберіть пальник

У переважній більшості ми користуємося газовими пальниками. Вони компактні, зручні, легкі, з ними набагато менше мороки, ніж з рідкопаливними. Та обираючи пальник для зимового походу потрібно вирішити чи беремо пальник, що накручується зверху на балон, чи пальник зі шлангом. Пальники без шланга легші та компактніші. Однак якщо обирати систему приготування їжі зимою маючи в пріоритеті мінімальну вагу, то логічно буде віддати перевагу пальника зі шлангом. І ось чому.

 

Більшість пальників зі шлангом мають попередній підігрів газу. Це така мідна трубка, що додатково проходить над соплом. При низьких температурах це дуже важливий елемент. Попередньо підігрітий газ краще згорає, а отже щоб закип’ятити умовний літр води знадобиться менша його кількість, ніж якби це було на пальнику без підігріву. Якщо ви збираєтесь у похід на один чи два дні така різниця не є вирішальною. А от на тиждень це може скласти додатковий балон газу.

(мідна трубка пальника Primus Gravity III від шлангу додатково проходить над вогнем, щоб нагріти суміш)

Пальники, що накручуються на балон не мають попереднього підігріву газу. Також, якщо пальник зі шлангом, балон можна поставити ближче до каструлі та сопла з вогнем, щоб додатково його нагріти. Або повільно його помішувати, щоб прискорити випаровування газу всередині. Все це робить пальники без шланга менш ефективними в зимових умовах.

 

Які є альтернативи газовому пальнику?

 

В деяких ситуаціях навіть газовий пальник зі шлангом не буде найкращим рішенням. Але все залежить від ваших пріоритетів. Уявімо таке. Ви збираєтесь у коротку соло мандрівку з однією ночівлею. Розраховуєте лише кип’ятити воду на сублімовану їжу та чай. В такому випадку ваша система приготування їжі може цілком складатися з алюмінієвої чи титанової кружки з кришкою, кількох таблеток сухого спирту та маленького спиртового пальника. Таким чином вам не потрібен газовий балон та пальник. Трьох таблеток спирту достатньо, щоб вода закипіла у кружці об’ємом 0,6-0,8 літра.

(найлегше рішення для системи приготування їжі на кількаденний похід з субліматами, казанок Esbit Titanium pot та пальник Esbit Solid fuel stove titanium в сумі важать лише 117 грамів)

Ще однією альтернативою використанню газу є твердопаливні пальники-пічки з внутрішньою камерою, де згорає хмиз, дрібні гілочки, тріски, шишки. Часто такі пічки мають вентилятор, що нагнітає повітря в середину камери, щоб температура під час згорання була достатньою для кип’ятіння води. Якщо мати досить сухого палива, на такому пальнику можна навіть готувати складні страви. 

(дров’яна пічка Biolite Campstove з акумулятором, що заряджається від температури всередині)

Окремо варто розповісти про інтегровані системи. Їх розробили спеціально для високогірних сходжень, тож для умов зими в Карпатах це цілком розумне рішення. Ідея інтегрованої системи це максимально збільшити ККД від згоряння газу. Тобто взяти дуже потужний пальник, посуд з теплообмінником, захистом від вітру, скласти це все у компактну конструкцію, а зверху на чашу надягти термоізолюючий матеріал, щоб мінімізувати втрати тепла. 

 

В інтегрованій системі можна швидко розтопити сніг, якщо для неї не знайдеться спеціального рівного місця, щоб поставити, систему можна тримати в руці або підвісити. Тож якщо ви віддаєте перевагу зручності та швидкості приготування їжі перед легкістю, то інтегрована система стане найкращим рішенням для вас. 

(інтегрована система Primus Essential Stove Set добре працює навіть за сильного вітру)

Який посуд обрати?

 

Так, від обраного вами посуду теж залежить наскільки швидко та чи взагалі закипить вода, коли ви готуєте за низьких температур. Тут справа в кількох факторах. Перше, це матеріал казанка. Різні метали мають різний коефіцієнт теплопровідності, тобто здатність передати тепло від вогню зовні до води всередині. Простими словами, вода в алюмінієвому казанку з тонкими стінками закипить швидше, ніж у каструлі з нержавіючої сталі. Тому що теплопровідність алюмінію більш ніж в чотири рази вище, ніж у сталі. Якщо ж порівнювати з титаном, то тут різниця у чотирнадцять разів на користь алюмінію. 

 

Більш важливим фактором є відповідність площі дна казанка пальника. Якщо казанок широкий, а полум’я від пальника б’є вузьким струменем лише в центр, то можлива ситуація, коли вода під стінками казанка буде швидше стигнути, ніж ви зможете її нагріти. Тому для широкого посуду обирайте пальники з широким соплом. І навпаки, якщо ви поставите вузьку кружку на широкий пальник, полум’я буде розсіюватись поза кружкою та гріти повітря, а не воду. 

(діаметр полум’я MSR PocketRocket, Kovea Eagle та  Primus Mimer сильно відрізняється)

Якщо у вашого пальника буде теплообмінник, це також підвищить ефективність всієї системи приготування їжі. Ця хвиляста конструкція по краях дна казанка захоплює тепло, що розходиться в сторони. Не забувайте також про вітер, правильний вітрозахист зберігає як ваш час, так і газ в балоні. 

 

Підсумки

 

Що ж, уявімо собі ідеальну систему приготування їжі у зимовому поході. Це буде балон з сумішшю пропану та ізобутану. До нього додаємо газовий пальник зі шлангом та попереднім підігрівом газу або інтегровану систему. Якщо ми обрали пальник, то до нього в комплект обираємо відповідний за розміром казанок з анодованого алюмінію та з теплообмінником.

(пальник та алюмінієвий казанок з теплообмінником Jetboil Stash спеціально збалансовані між собою та продаються в комплекті)

Ми не дарма називаємо це системою, адже кожен елемент додає трохи до загальної ефективності. Якщо ж система буде розбалансована, наприклад, на вулиці буде – 20 °C, а газова суміш у вас буде переважно з бутаном, або у вас буде занадто велика каструля на маленькому пальнику, чи банально ви не зможете захиститись від вітру, що швидко розвіює все тепло, то є великий ризик залишитись без гарячих страв. Літом це не має вирішального значення, та взимку кожен елемент важливий та має пасувати до інших.

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *