Оля Шафран, фотограф.

 Бещади – найближча закордонна гірська локація поблизу Львова. Чудовий варіант для маленької відпустки або довгих вихідних.

Польща: сімейна мандрівка в Бещади (Бескиди)

Нитка маршруту та дати: 2-6 денні поїздки різними маршрутами в період з травня до жовтня.

Формат подорожі: сімейні мандрівки з вкрапленнями хайкінгу, велосипедів, кемпінгу біля озера, культурної програми.

Добирання

До часів ремонту дороги Львів-Самбір єдиним найближчим маршрутом легковою машиною був через кпп Шегині-Медика. На щастя, тепер можна доїхати зі Львова в Бещади коротшим шляхом (і економнішим за часом пунктом перетину кордону) через кпп Смільниця і не розгубити при цьому колеса.

Стосовно громадського транспорту, то оптимальним лишається варіант добирання перез Перемишль.

Проживання. За всі поїздки доводилось ночувати в наметі, готелі, в приватних садибах, в гірському притулку, просто в машині.

Найкраще і вигідніше по ціні шукати житло не через звичний букінг, а на локальному польському сайті nocowanie.pl.

Гірські притулки (наприклад, Schronisko PTTK „Chatka Puchatka” na Połoninie Wetlińskiej) краще бронювати по телефону. Йти з надією на вільне місце не варто. “Хатка Пухатка” притулок бюджетний, але без благ цивілізації у вигляді душу, туалету з унітазом в основній споруді, постіль не видають, потрібно мати спальник. Як і воду з крану. За водою 10 хвилин ходу стежкою до джерела, тому варто ще на підйомі поповнити запаси води.

Але, знаєте, за мої три рази в цьому притулку я тричі бачила оленів. Величезні олені, які уважно роздивляються тебе блискучими очима. Можна було навіть розгледіти їх оксамитові роги. Тому відсутність душу і води сприймаються не так трагічно, а сам притулок це скоріше, як варіант ночівлі в колибах в українській частині Карпат.

Польща, Бещади
Польща, Бещади
Польща, Бещади
Польща, Бещади

До речі, будьте готові при нічному поході в туалет до зустрічі з оленями! Бо я готова не була, і в сутінках добряче злякалась, коли в пару метрах від мене почала бігти величезна постать.

Харчування. Всі рази ми харчувались приблизно за одною схемою. Закуповувались продуктами в “бедронці” і готували їсти самі на пальнику або в орендованому будиночку. А після трекінгу навідувались в “Zajazd Pod Carynska” в Ущиках Горних. Там гарна атмосфера, публіка в трекінгових черевиках і смачна кухня! Навіть можна попросити, щоб зварили щось окремо для дитини. Тож щиро рекомендую цей заклад! Обов’язково спробуйте в цьому місці сир осципек. Його тут подають з ягідним джемом з сусідніх полонин.

Загалом, в кожному більш-менш великому селі є нормальний супермаркет з усім необхідним.

Також можна поїсти в домашній атмосфері в місцевих жителів. Звертайте увагу на таблички “Agroturystyka” і чи там згадано про домашні обіди.

Трекінг. В Бещадському народному парку прокладені марковані маршрути різної протяжності і складності на любий смак і вік. Зі стежок краще не сходити. Входити в парк через касові пункти, отримавши квиток. Який, до речі, можуть потім перевірити.

Польща, Бещади
Польща, Бещади
Польща, Бещади
Польща, Бещади

Багато речей, які можна робити в українській частині Карпат, недоступні. Такі як польоти дрону, розведення ватри.

На початку маршрутів є таблички з забороною збирання чорниць. І їх дійсно ніхто не збирає! Проте, моїй донці це важко було усвідомити і вона паслась в чорницях. Думаю, що багато вона не витоптала і оленів голодними не лишила.

Польща, Бещади
Польща, Бещади

Веломаршрути вражають своєї тематичністтю і асортиментом! Є маршрути “дерев’яні церкви”, “велика петля бещадська”, якісь історичні і крайознавчі. В супермаркетах можна купити мапи типу “Бещади на роверах” з маршрутами і позначками майстерень.

На дорогах всі толерантні до велосипедистів. І їх там дійсно багато.

Польща, Бещади
Польща, Бещади
Польща, Бещади

Якщо жага велопригод є, а можливості за станом здоров’я чи наявності маленьких дітей немає, то можна спробувати “дрезину роверову” в Угерце Мінеральне. Якщо ваша мандрівка випадає на літній сезон або довгі вихідні в Польщі, то краще заздалегідь забронювати дрезину через сайт drezynyrowerowe.pl. Ціна такої розваги не сама дешева, але якщо розділити суму на всіх, то не так відчутно для бюджету. Не забудьте прихопити з собою якийсь теплий одяг і бафи.

Солінське озеро на якому можна спробувати багато видів водних розваг. Можна і просто взяти на пару годин катамаран чи човен і плавати численними затоками на озері. Є нагода побачити бобрів, якщо не шуміти.

Більшість прокатів працюють в незручні години з 10 до 17 години, що в спекотні сонячні дні не комфортно. Ми заздалегідь домовлялись про прокат катамарану з самого раннього ранку. Дуже рекомендую затишний кемпінг “cypel” біля Полянчику.

Польща, Бещади
Польща, Бещади

Кінні прогулянки в Бещадах поки що моя мрія! В Бещадах розташовано багато шкіл верхової їзди, в тому числі і для дітей. Тому є сенс взяти декілька уроків перед мандрівкою лісом, щоб відчувати себе комфортніше. Докладніше можна ознайомитись тут konie-bieszczady.pl.

Якщо погода не дозволяє інших активностей, то є багато інших варіантів часопроведення.

Польща, Бещади
Польща, Бещади
Польща, Бещади
Польща, Бещади

Можна навідатись а заказник до зубрів і подивитись на них з спеціально облаштованих оглядових майданчиків. Відвідати музей-млин в Ущиках Дольних, скансен в Сяноку. Покататись на вузькоколійному поїзді в Цісна. Там є закриті і відкриті вагони, тому навіть в дощ буде комфортно. Але обов”язково уточнюйте розклад на сайті kolejka.bieszczady.pl.

А ще дуже рекомендую всім поціновувачам мистецтва відшуковувати мурали Аркадіуша Андрейкова з проекту “Тихий меморіал” в Бещадах. Художник за допомогою соцмереж віднаходив старі фотографії людей, які жили в цьому регіоні і відобразив ці фото на старих ангарах і хатах. При наявності авто, термосу гарячої гербати і відсутності погоди для гір це класний варіант часопроведення. Ці мурали дійсно вражають і чудово вписуються в атмосферу і історію краю.

Польща, Бещади
Польща, Бещади
Польща, Бещади

Можливі нюанси. Варто закласти додатковий час на пересування дорогою на ділянці Ущики Горне – Соліна. Останній раз охорона кордону зупиняла нас тричі! Двічі на шляху в гори і перевірка документів і авто займала 30-60 хвилин. Наявність дитини, трекінгового взуття і рюкзаків в багажнику, велосипедів на даху авто їх не переконувала, що ми не контрабандисти. Відповідно мені з донькою забракло часу щоб зайти на вершину Тарніци.

Тому варто закласти час на такі перевірки і варто одразу з ними говорити англійською, а не церемонитись з польською. Чомусь це подіяло і нас пропустили через пару хвилин.

Спорядження

  • В суху погоду для гір достатньо надійних кросівок.
  • Щоразу мали з собою пальник з необхідним посудом. При подорожі з дитиною рекомендую брати, оскільки в нас були ситуації, що прикордонна служба тримала нас цілу годину. А голодні діти в машині, то страшна річ.
  • Потрібно мати дощовик, теплі фліси, бафи або шапки. Бещади хоч і низькі гори, але змерзнути там навіть літом можна. Також теплі речі знадобляться для велодрезини або відкритих вагонів поїзду на вузькоколійці. Навіть при Т+18 на швидкості хотілось надягнути на себе шапку.
  • Сонцезахисні окуляри.
  • Налобний ліхтарик. Може знадобитись, якщо ви підніметесь в гірський притулок, а місць для ночівлі немає.

 

 

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *