Комарі та кліщі – маленькі, але грізні істоти. І хоча поки що малярія нам загрожує лише в південних країнах з вологим кліматом, та все ж нікому не подобаються сверблячі місця укусів, а кліщі можуть спричинити і більші проблеми зі здоров’ям.
Коли ми починаємо шукати захист від комах, то бачимо величезну кількість засобів, що відрізняються за формою, принципом дії, активною речовиною. А також маємо велику кількість виробників, більшість з яких нам, скоріше за все, невідомі.
В цій статті ми розглянемо різні форми репелентів та їх принцип дії, щоб розуміти в яких ситуаціях вони будуть ефективнішими. А також звернемо увагу на діючі речовини, що в них застосовуються, щоб визначити їх переваги та недоліки, і розвіяти деякі упередження щодо шкідливості чи безпеки їх застосування.
Спіралі та фумігатори
Всі засоби захисту від комах можемо поділити на кілька типів. Одні з них ви можете наносити на шкіру, інші на одяг або, наприклад, тканину тенту намету в якому ви плануєте знаходитись. Ще один тип розповсюджується в повітрі. Який з типів підійде саме вам, залежить від умов використання.
Якщо ви зупинились в певному місці, наприклад, відпочиваєте в кемпінгу, займаєтесь барбекю в лісі чи просто проводите час після вечері на веранді, то вам буде зручніше скористатись тліючою спіраллю чи свічкою або фумігатором, що може працювати автономно на батарейках. Переваги тут очевидні. Не потрібно нічого наносити на себе чи свій одяг, а потім змивати перед сном чи прати. Є, однак і недоліки. Якщо дутиме вітер, то ефективність такого способу буде вкрай низькою. Тут, однак слід зауважити, що і комарі у вітряну погоду не такі надокучливі.
(Спіралі від комах Lifesystems Mosquito Coils)
Найчастіше у тліючих спіралях та фумігаторах в якості діючих речовин застосовуються олія цитронели, алетрин, пралетрин. Цитронела з цього переліку найменш ефективна діюча речовина. Дослідження показали, що вона запобігає укусам комарів лише на 20-40 відсотків і тільки в радіусі кількох метрів. Більш ефективним є алетрин, синтезований рослинний інгредієнт хризантеми, що використовується, до прикладу, в деяких фумігаторах виробника Thermacell, які стали популярними по всьому світу.
Алетрин та пралетрин мають також і інші застереження. Якщо ви використовуєте тліючі спіралі з цими діючими речовинами, то варто робити це на відкритому повітрі і не вдихати прямо дим від них. Якщо ж алетрин використовується у фумігаторі, то він може бути шкідливим для водних видів. Це означає що ним не слід користуватись якщо ви живете поблизу річки чи озера. Також варто зазначити, що всі перераховані діючі речовини захищають в основному від комарів і менш ефективні від мошок чи інших комах та неефективні від кліщів.
(Пристрій від комарів Thermacell Rechargeable Mosquito Repeller працює від вбудованого акумулятора)
Спреї
Одна з неочевидних переваг спреїв – діючі речовини, що в них застосовуються, більш вивчені на предмет безпечності для організму. Всі діючі речовини, про які ми згадаємо нижче рекомендовані до застосування американською Агенцією з охорони довкілля, і це гарантія того, що вони пройшли відповідні дослідження та є безпечними. Також вони стійкіші, отже їх можна використовувати в русі і під час фізичних активностей, коли багато пітнієте. Але головна перевага спреїв у тому, що їх захист більш ефективний. Від діючої речовини залежатиме чи потрібно його наносити на шкіру, чи на одяг.
Найбільш вивчена наразі речовина – діетилметатолуамід, який найчастіше впізнаємо за абревіатурою DEET. Саме ця речовина є основою більшості репелентів, що ви знайдете на ринку. DEET захищає від комарів, інших комах та кліщів. Від його концентрації залежить наскільки він буде ефективним та наскільки тривалою буде його дія. В різних засобах захисту можна зустріти від 10% концентрації DEET, та найбільшої ефективності речовина досягає коли її концентрація складає 30-50%. Це забезпечить 95% ефективності до 8 годин, якщо ж збільшувати концентрацію (вона може бути і стовідсотковою) то ефективність залишиться сталою, а час дії буде збільшений до 12 годин.
(спреї від комах з діючою речовиною DEET: Lifesystems Expedition Max, Lifesystems Expedition 50 Pro, Lifesystems Expedition 100+)
Спреї з DEET наносяться на відкриту шкіру. Особливість цієї діючої речовини в тому, що вона є розчинником для багатьох синтетичних матеріалів, а отже може пошкодити синтетичний одяг, оправи окулярів, ручки трекінгових палиць чи лямки рюкзаків. Ще один недолік спреїв з DEET це різкий запах та масляна основа, на якій може осідати, наприклад, пилюка. Однак з іншого боку це перевага, адже засіб буде стійким на шкірі, особливо коли ви пітнієте.
Пікарідин відносно нова діюча речовина для репелентів, тож і зустрічається рідше ніж DEET. Вона також може зустрічатись під назвою ікарідин а також Салтідин (Saltidin), що є комерційною назвою. Перевагою пікарідину є відсутність різкого запаху та значно менша жирність, а ще він не руйнує пластик та синтетичні тканини, отже можете не переживати за ваш одяг та спорядження. Це робить його надзвичайно привабливим у порівнянні з DEET, враховуючи що дослідження доводять схожу ефективність цих двох речовин.
(спреї від комах з діючою речовиною пікарідин: Lifesystems Tick Repellent, Lifesystems Midge Repellent, Lifesystems Expedition Sensitive)
Достатнім для ефективного захисту протягом 8 годин буде концентрація цієї діючої речовини на рівні 20%. Пікарідин захищає від комарів, інших комах та кліщів, так само як і DEET може наноситись на шкіру та використовуватись для дітей віком від двох років.
Якщо вам не подобається наносити спреї на тіло, то для захисту від комах та кліщів ви можете застосувати спеціально просочений одяг. В абсолютній більшості випадків спреї для просочення міститимуть в якості діючої речовини перметрин. Є два варіанти скористатись таким захистом. Перший – мати попередньо оброблений одяг або навіть спорядження. Такі речі після просочення на виробництві можуть витримувати до 70 циклів прання поки не втратять ефект.
(серія пов’язок Buff Insect Shield обпроблена для захисту від комарів)
Другий варіант – самому просочувати свої речі спреєм з перметрином. Перевага обробки власного одягу полягає в тому, що ви можете нанести його на свої улюблені речі. Ви також можете розпилювати перметрин на такі речі, як намети, рюкзаки, гамаки або навіть сітки від комах для додаткового захисту. Ви навіть можете застосовувати його до собак, захищаючи їх від бліх та кліщів, однак для котів перметрин токсичний і небезпечний. Тож якщо ви тримаєте вдома кота, то краще не використовувати одяг та інші речі просочені перметрином.
Оскільки перметрин, що ви наносите спреєм самостійно, глибоко проникає в тканину, його дія може тривати дуже довго та пережити до 5 циклів прання. Важливо дати вашому одягу, взуттю або спорядженню висохнути щонайменше 2 години, щоб отримати максимальний рівень захисту та переконатися, що ваша шкіра не контактує з діючою речовиною, яка не встигла проникнути в структуру тканини. Контакт зі шкірою може призвести до подразнення.
Детальна інструкція по обробці речей спреєм з перметрином Lifesystems EX-4 Anti Mosquito:
Також у якості діючих речовин можуть використовуватись різні рослинні олії, синтезовані, такі як олія лимонного евкаліпта та IR3535, і несинтезовані – олії лемонграсу, цитронели, кедру, герані та інших. Ефективність засобів на основі цих олій менша у відсотковому значенні ніж DEET, пікарітин чи перметрин, до того ж їх дія розповсюджується лише на комарів та деяких інших комах і вони не діють на кліщів. Також меншою є тривалість їх дії.
Рекомендації щодо застосування
- Наносьте лише мінімальну рекомендовану кількість засобу. Більші дози репеленту не роблять його ефективнішим
- Не наносьте репеленти на порізи, рани або подразнену шкіру.
- Щоб покрити репелентом обличчя, спочатку нанесіть його на долоні, а потім втирайте, уникаючи очей та рота
- Не використовуйте поблизу їжі та мийте руки відразу після застосування репелента, адже пізніше ви можете випадково торкатись руками будь-яких слизових
Резюме на завершення
Якщо ви шукаєте максимально ефективний засіб, то використовуйте такі де діючою речовиною є DEET чи пікарітин. Ефективність перметрину, що наноситься на одяг також висока, однак він все ж не захищатиме достатньо на відкритих ділянках тіла. Спіралі та фумігатори часто є ефективними у безвітряну погоду, однак тліючі спіралі не варто використовувати у закритих приміщеннях та вдихати дим від них.
Обов’язково вивчайте етикетки з інструкціями перед застосуванням. Ви побачите там корисну інформацію щодо того, як правильно наносити засіб, тривалість його дії та скільки разів підряд можна його наносити.