Андрій Дуда

Андрій Дуда, гід команди GRA

У світі існує безліч гірських маршрутів, коротких – на кілька днів, та довгих – на тижні, або навіть місяці. І коли говоримо, що вирушаємо у мандрівку, більшість людей розуміє це як коротку подорож, не більше двох тижнів. Але філософія подорожей значно ширша, довгі мандрівки на місяці відкривають всередині нас нові можливості, за цей час можна розібратися в собі, знайти моральний спокій та навчитися жити по-новому.    

Великі трекінгові маршрути: проект “100 Вершин”

Проект 100 вершин: підсумок

Ідея створити маршрут, який проходить через 100 вершин та триває більше місяця, з’явилася ще досить давно – у далекому 2015 році, тоді ми і придумали проект “100 Вершин”. Це не є простим походом через всі Карпати, мета значно глибша. Але перш ніж розказати про похід 100 Вершин, хочу навести кілька прикладів із світового досвіду.

Напевно, більшість із вас чули, або навіть ходили Лікійською стежкою, чи шляхом Святого Якова, але загалом таких маршрутів значно більше, і ось найбільш відомі із них:

Трансканадська стежка, або Велика стежка

Найдовший пішохідний маршрут у світі, завдовжки 24 000 км. Стежка з’єднує береги Атлантичного, Тихого й Північного Льодовитого океанів. Маршрут складається більш ніж із 400 стежок та доріг, створювався він близько 25 років і був завершений тільки у 2017 році. Він вважається гордістю Канади та приваблює туристів із всього світу. Вражає, правда?

Аппалачська стежка

Це один із найбільших відомих маршрутів у США. Створення цього шляху почалось у 1920 році, а вже за три роки було відкрито першу ділянку в Нью-Йорку. Зараз стежка має протяжність близько 3,5 тис. км від гори Катадин, штат Мен, на півночі до гори Спрінгер, штат Джорджія, на півдні та перетинає загалом 14 американських штатів. 

Тихоокеанський гребінь

Маршрут у США, який простягається від мексиканського до канадського кордону, та складає 4279 км. Вся стежка є повністю пішохідною, там заборонений рух будь-якого транспорту, включно із велосипедами, для них існує паралельний маршрут. Якщо хтось бачив фільм “Дика” 2014 року, то саме цей шлях проходить головна героїня. Після виходу фільму у світовий прокат, маршрут став дуже популярним. 

Королівська стежка (Kungsleden), Швеція

Один з найпопулярніших скандинавських  трекінгових маршрутів протяжністю 450 км, що прокладений на півночі Швеції.

Королівська стежка (трекінг) Роман Губін

Королівська стежка (скітур) Олександр Чуб 

Синайська стежка

Маршрут довжиною 550 км через пустелю по Синайському півострові в Єгипті. Стежка досить нова, її розробила влада Єгипту в 2015 році для популяризації активного туризму. Цим маршрутом ми плануємо пройтися цього року.

Великий Гімалайський шлях

Великий Гімалайський Шлях – один з найдовших високогірних маршрутів у світі. Його загальна довжина становить 4500 кілометрів. Шлях пролягає через території Індії, Непалу, Бутану, Тибету. Верхню та складнішу ділянку цього маршруту протяжністю – 1700 км пройшов Віталій Дячук, прочитати про це можна тут:

Великий Гімалайський Шлях ч.1

Великий Гімалайський Шлях ч.2

Великий Гімалайський шлях (GHT) Віталій Дячук

Арка Карпат

Стаття

Цей маршрут протяжністю понад 2500 км, який проходить через усі Карпати від Оршови до Братислави. Офіційно його ще не проходили українці. Цього року заявку на проходження зробили Богдан Ославський та Артур Сачковський, слідкувати за їхнім проектом можна тут.

Румунську частину шляху вже проходив у легкохідному соло форматі – Олександр П’ятаєв. Прочитати про це можна:

Транскарпатський румунський похід ч.1

Транскарпатський румунський похід ч.2

ультралайт похід через Румунські Карпати

Віа Альпіна (via Alpina)

Стежка, що пролягає через мальовничі Альпи. Вона включає мережу піших шляхів у восьми країнах центральної Європи – від Словенії до Монако. Маршрут у 5000 км складається із п’яти стежок, які розділено на 342 ділянки, проходження кожної з яких займає один день.

Корсика GR20

Корсика Gr20

Цей маршрут перетинає середземноморський острів Корсику, Франція. Довжина маршруту – 180 км. GR20 вважається одним із складних і водночас дуже видовищних Європейських маршрутів. 

Перераховувати можна ще досить довго, та згадати маршрут по Вогняній Землі, стежку Токай в Японії, шлях Шеклтона через Антарктику, стежку через Драконячі гори в Лесото, але висновок напрошується очевидний – більшість країн мають свій відомий туристичний шлях, вони його розвивають та популяризують. Навіть ті країни, які не мали свого туристичного шляху, намагаються його створити та популяризувати. Яскравий приклад тому – Єгипет, де нещодавно розробили Синайську стежку та працюють над її популяризацією. 

Проект “100 Вершин” від команди GRA

У світі існує ще безліч прикладів, як створювалися подібні маршрути. Можна згадати про Аппалачську стежку, яку прокладали приватні особи та організації спільно із владою та волонтерам. Цей шлях не одразу мав протяжність 3500 км, спочатку це була маленька ділянка у штаті Нью-Йорк, але стежка росла за рахунок приєднання нових ділянок, які могли географічно продовжити маршрут. Аналогічну стратегію було використано при створенні маршруту 100 Вершин, ми взяли стежки, якими можна піднятися на сто вершин та перетворили їх в одну неперервну лінію.

проект 100 вершин GRA

Навіщо люди ходять в подібні подорожі?

Найперше, що спадає на думку, це перезавантаження. Часто такими подорожами люди окреслюють певні періоди свого життя, вони дозволяють перезібратися, переглянути свої приорітети. Вони включають в себе як пригоду, так і можливість не поспішаючи подивитися на життя в людей в місцях, якими подорожуєш. На дикий ділянках маршрутів можна, як ніколи близько відчути природу, яка прекрасно відрефлектовує все з чого насправді складається людина. Єдине, що може гарантувати проходження такого маршруту, що багато речей, які вам здавалися складними і непереборними до цього, значно зменшаться у масштабах після того, як виклик собі тривалий час буде обов’язковою справою на кожен день.

проект 100 вершин GRA

А як щодо України?

Напевно, у більшості з вас зараз виникне логічне запитання: а що, в Україні ще немає таких маршрутів? Відповім, що такі маршрути вже є, це Східно-Карпатський туристичний шлях на 286 км та Закарпатський туристичний шлях на 398 км. Також існує Транскарпатський український маршрут, який поєднує ЗТШ та СКТШ та становить близько 500 км. Нам хотілося зробити щось особливе: похід мав бути складним, символічним, досить довгим, гарним та включати основні вершини Карпат. Так, ми відібрали 100 найвищих гір в Україні та перетворили шлях до них на складний та водночас захоплюючий маршрут.

Це пригода тривалістю 50 днів, впродовж яких потрібно буде пройти відстань 687 км, та це ще не все, адже багато вершин не є туристичними, туди немає прокладеного маршруту, тож місцями треба буде проходити через буреломи, хащі й жереп.

Щоб підготуватися до довгих походів, потрібно врахувати кілька основних моментів:

  • Навігація – потрібно розуміти, куди ти йдеш, знати свій час проходження відстаней та розуміти, що знаходиться поруч (вода, селище, колиби, місця, де можна поповнити запаси).
  • Фізична підготовка – потрібно бути фізично підготовленим та мати досвід гірських походів, адже негода та значні перепади висоти дуже втомлюють. 
  • Аптечка – навіть найсильніші повинні мати правильно зібрану аптечку. Також необхідно мати контакти людей, що можуть вам допомогти у екстренних ситуаціях.
  • Спорядження (туристичний виряд) – кажуть, що не буває поганої погоди, буває погане спорядження, і це частково правда. Звісно, спорядження не відіграє основну роль, але воно додає комфорту та економить ваші сили та часто зберігає здоров`я.
  •  Харчування – хоч це і похід, але він доволі довгий, тож організму потрібні сили, а отже, потрібно планувати своє меню таким чином, щоб вистачало калорій, необхідних поживних речовин та вітамінів. Також важливо, щоб їжа не була надто важкою. 
  • Гігієна – коли маршрут довгий, досить складно дотримуватися гігієни, тож потрібно спланувати днівки, щоб можна було випрати одяг (або його замінити), вичистити спорядження та нормально помитися.
  • Поповнення запасів – майже нереально нести запаси на 50 днів, тож їх потрібно поповнювати (їжа, газ, павербанки..) для цього потрібно розпланувати розподілення припасів маршрутом.
  • Побут – під час мандрівки ви будете організовувати свій похідний побут, а одним із найважливіших моментів буде приготування їжі. Якщо ви думаєте, що розводити вогонь – це нормально, то ви сильно помиляєтеся. Варто використовувати пальники та мультипаливні системи.
  • Зв’язок – кожного дня варто виходити на зв’язок, адже це ваша безпека.

проект 100 вершин GRA

Список 100 вершин, які увійшли до маршруту:    

  1. Говерла, Чорногора 2061
  2. Бребенескул Чорногора 2038
  3. Піп Іван, Чорногора 2028
  4. Петрос, Чорногора 2020
  5. Гутин Томнатик, Чорногора 2016
  6. Ребра, Чорногора 2001
  7. Менчул, Чорногора 1998
  8. Піп Іван, Мармароси 1938
  9. Туркул, Чорногора 1933
  10. Брескул, Чорногора 1911
  11. Смотрич, Чорногора 1898
  12. Шпиці, Чорногора 1883
  13. Пожижевська, Чорногора 1882
  14. Близниця, Свидовець 1881
  15. Дземброня, Чорногора 1877
  16. Вухатий Камінь, Чорногора 1864
  17. Данціж, Чорногора 1855
  18. Каминья, Чорногора 1850
  19. Петросул, Чорногора 1848
  20. Сивуля Велика, Ґорґани 1836
  21. Полонина Лемська, Чорногора 1825
  22. Неніска Велика, Мармароси 1815
  23. Ігровець, Ґорґани 1804
  24. Висока, Ґорґани 1803
  25. Шербан, Мармароси 1793
  26. Братківська Велика, Ґорґани 1788
  27. Гомул, Чорногора 1787
  28. Жандарм, Свидовець 1785
  29. Петрос, Мармароси 1781
  30. Шурин, Чорногора 1773
  31. Лопушна, Ґорґани 1772
  32. Великий Котел, Свидовець 1770
  33. Гнатася, Чивчини 1766
  34. Чивчин, Чивчини 1766
  35. Щаул, Мармароси 1762
  36. Герешаска, Свидовець 1762
  37. Догяска, Свидовець 1761
  38. Гропа, Ґорґани 1758
  39. Довбушанка, Ґорґани 1754 – обходимо гору, траверсуючи заповідник
  40. Палениця, Чивчини 1749
  41. Грофа, Ґорґани 1748
  42. Стайки, Чорногора 1743
  43. Попадя, Ґорґани 1740
  44. Струнга, Мармароси 1736
  45. Ведмежик, Ґорґани 1736 – обходимо гору, траверсуючи заповідник
  46. Паренки, Ґорґани 1736
  47. Команова, Чивчини 1734
  48. Берлебашка, Мармароси 1734
  49. Ворожеска, Свидовець 1731
  50. Васкул, Чорногора 1730
  51. Микулєска, Чорногора 1728
  52. Шешул, Чорногора 1728
  53. Молода, Ґорґани 1724
  54. Коман, Чивчини 1723
  55. Стримба, Ґорґани 1719
  56. Чорна Клива, Ґорґани 1719
  57. Межипотоки, Мармароси 1713
  58. Негровець, Ґорґани 1709
  59. Унгарська, Свидовець 1707
  60. Татарука, Свидовець 1707
  61. Дурня, Ґорґани 1705
  62. Стіг, Свидовець 1704
  63. Трояска, Свидовець 1702
  64. Петрос, Ґорґани 1702
  65. Довбушанець, Ґорґани 1701 – обходимо гору траверсуючи заповідник
  66. Корбуль, Мармароси 1696
  67. Боревка, Ґорґани 1695
  68. Полєнски, Ґорґани 1693 – обходимо гору, траверсуючи заповідник
  69. Буштул, Ґорґани 1691
  70. Силугул, Чивчини 1688
  71. Горб, Ґорґани 1687
  72. Крачунська, Свидовець 1686
  73. Берсинескул, Мармароси 1682
  74. Стіг, Боржава 1681
  75. Яйко-Ілемське, Ґорґани 1680
  76. Будичевська Велика, Чивчини 1678
  77. Руська, Ґорґани 1677
  78. Дезескул Грунь, Мармароси 1676
  79. Короткан, Ґорґани 1675
  80. Коретвина, Ґорґани 1671
  81. Велика Гропа, Ґорґани 1667
  82. Поганець, Ґорґани 1667
  83. Берть, Ґорґани 1666
  84. Синяк, Ґорґани 1665
  85. Пікун, Ґорґани 1657 – обходимо гору, траверсуючи заповідник
  86. Лостун, Чивчини 1653
  87. Стреминіс, Ґорґани 1652
  88. Стіг, Мармароси 1650
  89. Степанець, Чорногора 1650
  90. Прилучна, Чивчини 1646
  91. Молочна, Ґорґани 1645
  92. Сиваня Лолинська, Ґорґани 1643
  93. Великий Канусяк, Ґорґани 1642
  94. Рижовата, Чивчини 1641
  95. Середня, Ґорґани 1639
  96. Темпа, Свидовець 1634
  97. Странжул, Ґорґани 1630
  98. Підпула Свидовець 1629
  99. Ясеновець, Ґорґани 1628
  100. Полонинка, Мармароси 1627

проект 100 вершин GRA

Програма

Шлях починається у Воловці, де ми піднімаємося на полонину Боржаву та йдемо за таким маршрутом: 

1 ділянка – День 1-4 Боржава: Воловець – Стій – Міжгір’я

2 ділянка – День 5-6 Пішконя: Міжгір’я – озеро Озірце – Негровець – Дарвайка

3 ділянка – День 7-9 Південні Ґорґани: Дарвайка – Стримба – Берть – кемп за горою Пробита

4 ділянка – День 10-16 Західні Ґорґани: кемп Пробита – Коретивна – Петрос Горганський – Плісце – Молода – Яйко Ілемське – Аршиця – Осмолода

5 ділянка – День 17-20 Центральні Ґорґани: Осмолода – Висока – Сивуля – пол. Бистра (ур. Пекло) – Боярин – Бистриця

6 ділянка – День 21-26 Східні Ґорґани: Бистриця – річка Зубринка ( перед горою Довга) – Синяк – Буковель – Трояска кемп

7 ділянка – День 27-30 Свидовець: Трояска кемп – Герешаска – Догяска – Ворожеска – Великий Котел – Крачуняска – Стіг – Драгобрат – Близниця – Кваси

8 ділянка – День 31-39 Чорногора: Кваси – Шешул – Говерла – Смотрич – селище Дземброня – Піп Іван – озеро Марічейка

9 ділянка – День 40-45 Мармароси: озеро Марічейка – Берсинескул – Щаул – Неніска Велика – Межипотоки – Піп Іван – Струнга – кемп Тонатик – кемп Стіг

10 ділянка – День 46-50 Чивчини: кемп Стіг – Чивчин – річка Перкалаба – РЛС Памір – Шепіт 

Команда GRA збирається пройти цей маршрут в період із 31 липня по 18 вересня, й ми готові взяти із собою однодумців. Це насправді щось нове, а це проходження маршруту, що триває 50 днів у групі незнайомців, щось божевільне та захоплююче водночас. Після проходження маршруту ми виставимо детальний план та всі необхідні подробиці у відкритий доступ на своєму сайті, щоб кожен, хто бажає, міг пройти цей маршрут самостійно. 

GRA

 

 

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *