Дощ: як вберегтися від негоди?

Коли ми вирушаємо у мандрівку, дощ зазвичай сприймається, як щось небажане, незалежно від того хочемо ми погуляти по місту, піднятись на вершину, чи сплавитись річкою. Керувати погодою вміють лише справжні мольфари, а нам варто навчитись як зробити це природне явище максимально комфортним та безпечним для себе, де б ми не були.

Негода: як захиститися від дощу?

В першу чергу, варто розуміти, що дощ буває дуже різним, і щоб забезпечити собі комфорт максимально ефективно за будь-яких умов, варто враховувати ці нюанси. Залежно від того, наскільки довго буде тривати ваша мандрівка та на скільки затяжний дощ передбачається – варто обирати різне спорядження.

Куртки від дощу

Мембранна куртка: як вибрати?

Мембранна куртка: як доглядати?

Від легкого дощу на прогулянці в місті буде в нагоді легка компактна мембранна куртка з базовими показниками (10 тис. мм водяного стовпа), наприклад, Turbat Juta чи Salewa Aqua, або аналогічні варіанти від інших виробників. Таку куртку зручніше носити з собою, ніж парасолю, оскільки вона компактна та легша. Додатково зможе захистити вас від вітру та мінімально утеплити. Ну і порівняно з парасолею нормально працює і у випадку дощу з вітром, де звичайна парасоля часто може виявитись безсилою.

Дощ: як вберегтися від негоди?

Базових мембранок на ринку дуже багато, тож у вас буде широкий вибір кольорів і покроїв, що дозволить підібрати щось під ваш образ. Деякі виробники пропонують мембранні куртки з опцією приєднання флісу, це може бути дуже зручно в міжсезоння. Проте варто пам’ятати, що від активного користування мембрана з часом починає втрачати свої властивості, саме тому, для міста на кожен день краще обирати базові моделі, адже захочеться і випрати таку куртку і використовувати ви її будете часто, відповідно зношуватись вони будуть інтенсивно. Для використання в місті базова мембрана цілком покриє всі вимоги, а заміна на нову не буде так сильно впливати на бюджет.

Якщо ж ви плануєте похід у гори, а саме на ті дні, на які ви купили квитки, передають часті дощі – варто захопити з собою мембранну куртку з вищими показниками – від 20 тис. мм водотривкості. Такий одяг дозволить вам комфортно себе почувати, в складних погодних умовах де поєднуватиметься дощ, вітер, випаровування вологи в середовищі і виведення вологи від тіла при активному русі. На ніч куртку варто повісити в наметі, щоб вона могла хоч трохи просохнути. Не залишайте мембранний одяг у вологому стані скуйовдженим і без належної вентиляції, так річ служитиме вам довше.

Варто пам’ятати, що мембрани мають свої обмеження – у випадку, якщо рівень вологості назовні та всередині буде однаковим, то виведення вологи буде дуже повільним і може здаватись, ніби одяг, який під курткою стає вогким. Іноді люди переживають, що куртка почала промокати, хоча часто це просто конденсат. Вологість може накопичуватись в місцях тиску та тертя – під лямками рюкзака, поясом розгрузки – це також нормально, адже в цих місцях тканина куртки затиснута і не може забезпечити нормальне відведення вологи від тіла. Щоб дізнатися більше про те як працює мембрана та зрозуміти яку модель вам варто обрати, можете зазирнути до нашої статті. А щоб куртка служила вам максимально довго – не забудьте про догляд.

Turbat Турбат аутдорні бренди

Плащі – пончо

Також від дощу популярною альтернативою курткам є пончо, тому варто згадати і про них.

Пончо відносно компактні, хоч зазвичай важчі за мембранну куртку. Їх часто обирають початківці, через нижчу, ніж у мембранних курток ціну. Як і будь-який варіант, пончо мають свої переваги і недоліки.

Дощ: як вберегтися від негоди?

Переваги пончо в порівнянні з куртками:

  • дешеві;
  • закривають не лише верхню частину тіла, але і нижню, також можуть накривати рюкзак;
  • якщо це пончо-тент, то можна використовувати ще як тент;

Недоліки пончо в порівнянні з куртками:

  • незручні в умовах походу в горах – коли дме вітер, або треба йти вгору по схилу чи через жереп, чи в лісі з перешкодами на стежці;
  • важкі – якщо брати звичайне пончо бюджетного сегменту то важить воно суттєво більше, ніж куртка;
  • менш універсальні – куртку ви можете використовувати у місті і в горах, а також вона захищає не лише від дощу, але і від вітру, тому мембранки використовують і в зимовому поході, як верхній шар;
  • більшість пончо без нормальних рукавів, тому рукави вашого одягу під пончо – будуть мокрі.

Ну і ще один пункт, на який можна дивитись двояко, це ідея пончо в принципі. Мембранні куртки дихають + захищають від вологи, а пончо – це повністю водонепроникна тканина, яка з одного боку не реагує на різницю рівня вологості зовні і всередині куртки, але з іншого боку – вона і не дихає, тому при активному русі в пончо цілком можна запаритись, хоч його ширина і забезпечує деяке провітрювання. Однак, якщо розглядати малоактивний формат, кемпінг, наприклад, то пончо досить зручне.

Дощ: як вберегтися від негоди?

Що ще допоможе комфортно почуватися в дощ?

Якщо ми все ж таки розглядаємо варіант захисту від дощу – куртку, то можна розглянути варіанти захисту нижньої частини тіла – штани, спідниці і бахіли.

Бахіли (гамаші) – мабуть, найбільш поширені серед туристів, оскільки досить універсальні. Можна використовувати взимку, як захист від снігу і в теплий сезон, як захист від болота, камінців, пилу, які хочуть потрапити у ваш черевик. Якщо розглядати їх в контексті дощу, то найбільше виправдовують себе у міжсезоння. В цей час на вас можуть чекати усі варіанти погоди за один похід – вгорі мокрий сніг під ногами, який може доповнюватись дощем, внизу – зазвичай, розмокле болото, від якого важко відмивати штани після походу.

Найкраще обирати бахіли з мембранної тканини, інакше волога не зможе нормально виходити з черевика і буде ефект “сауни”. На літо виправдовують себе за певних умов (каменистий маршрут, де у взуття може потрапляти дрібне сміття, або використання взуття яке не промокає, наприклад, мембранних черевиків. Відповідно бахіли захистять від заливання води в черевик зверху. Якщо ж на літо ви обираєте сандалі чи сітчасті кросівки без мембрани, то і бахіли не матимуть сенсу.

Водонепроникні штани – не такий популярний аксесуар, проте також має своє застосування у боротьбі з дощем. Бувають двох варіантів, з покриттям з поліуреатну чи аналогічних речовин (повністю не промокають, проте і не дихають) і мембранні. Не дихаючий варіант – виправдовує себе для малоактивних варіантів відпочинку, якщо очікується цілодобовий дощ і заховатись від нього нікуди. Проте більш універсальними будуть мембранні штани, оскільки, і від дощу захистять і вологу від тіла будуть відводити. Зазвичай, вони досить компактні та легкі, і на випадок дощу – сильно додають комфорту.

Водозахисні спідниці – маловідомий спосіб захищатися від вологи на наших теренах, проте цікавий, його часто використовують легкоходи. Це спідниця виготовлена з водонепроникної тонкої тканини, яка закриває ноги приблизно до коліна. Порівняно зі штанами, більш дешева, оскільки не має мембрани. Вода, яка стікає з куртки, просто скочується по спідниці далі вниз. А природня вентиляція не дає утворюватись “сауні”. Єдине, що в умовах вітру не така зручна, як штани.

Взуття на випадок дощу

Трекінгове взуття: як доглядати?

Щоб комфортно почуватись у дощ варто подбати також про взуття. І тут потрібно відштовхуватись ще і від температурних умов та рельєфу місцевості. Для нескладних маршрутів, в теплу пору року, я обираю трекінгові сандалі чи кросівки без мембрани, просто тому, що вода швидко виливається з такого взуття і як тільки вийде сонце, воно висохне на мені під час руху за кілька годин.

При цьому таке взуття має досить хороше зчеплення з ґрунтом і дозволяє почуватися впевнено. Проте, якщо маршрут складніший і хочеться почуватись в безпеці (наприклад, похід в Горгани, де в дощ на вас чекатиме багато каміння, через яке можна травмуватись), то варто обирати закрите взуття з хорошою фіксацією стопи. Це або міцні кросівки, або легкі черевики.

І тут два варіанти – або це взуття, яке вдасться швидко висушити (синтетичні тканини без мембрани), або мембранне взуття, яке не дасть вашим ногам промокнути. Якщо взуття з мембраною ваш вибір, тоді варто використовувати бахіли. Якщо ж ми говоримо про міжсезоння, то ідеальним варіантом буде взуття з гладкої шкіри – воно дуже повільно набирає вологу і його найлегше відчистити від болота. Також майте на увазі, що синтетичні черевики чи кросівки з мембраною практично безсилі при сильному болоті, просто тому, що налиплий шар бруду позбавить вашу мембрану функціональності. 

Плюсом до будь-якого взуття, на випадок дощу, буде агресивний протектор на підошві, для закритого взуття, також наявність обрезинки (полегшить відчищання болота і взуття повільніше намокатиме). Якщо у прогнозі дощ – не забудьте обробити взуття перед походом спеціальними водовідштовхуючими засобами, щоб ваші ноги максимально довго залишались сухими.

Корисні аксесуари проти дощу

Ніщо так не гріє душу в дощовий день в поході, як думка про відпочинок – сухий намет, теплий спальник, смачна вечеря… Все це можливо, якщо речі у вашому рюкзаку були спаковані правильно. Завжди складайте цінні і важливі речі у водонепроникні гермомішки – одяг, спальник, гаджети, аптечку. Окрім того ще дозволяє зручно розподілити простір в рюкзаку і дозволить швидко знайти потрібні речі.

Також класний варіант – pack liner. Це велетенський гермомішок, який займе весь об’єм рюкзака. Таким чином, всі ваші речі будуть водозахищені. Для організації простору тоді можна використовувати сітчасті мішечки для зберігання.

Не забуваємо про рейнкавер на рюкзак, він допомагає захистити рюкзак від дощу та бруду, пошкоджень і дрібного сміття. Я раджу комбінувати гермомішки чи паклайнер і рейнкавер, щоб бути абсолютно спокійним за будь-якої погоди.

Також можна брати з собою надлегку трекінгову парасолю, з нею зручно ходити біля намету на біваку. Як варіант, можна брати тент пончо для біваку, а за потреби його можна використати власне як тент, чим збільшити площу, якою можна користуватись, наприклад,  для приготування їжі.

Якщо в прогнозі дощ, я завжди беру футпринт для нашого намету. За потреби він може служити тентом, але при використанні за призначенням, його можна буде спакувати разом з зовнішнім тентом та закріпити зовні рюкзака, а внутрішній намет залишиться сухим. Розділяючи мокрі і сухі речі, ми залишаємо сухі речі сухими довше. (:

Gorgany Race

Як розплановувати подорож, щоб максимально нейтралізувати дощі?

Далі інсайдерська інформація і лайфхаки від мольфарів.

Отже, в ідеалі звісно, якщо ви їдете у подорож власним авто і можете глянути прогноз погоди за день-два до виїзду, оскільки чим віддаленіший в часі прогноз тим він менш точний. В цілому, в міжсезоння можна користуватись вилазками на 1-2 дні, оскільки погода тоді більш прогнозована. Якщо свого авто немає, можна оперативно поїхати в гори блаблакаром, Gorgany Bus’ом (якщо залишились місця) чи електричкою.

Проте незалежно від формату походу, раджу дивитись погоду не будь-де, а на більш спеціалізованих ресурсах, як приклад windguru, windy чи rp5. Окрім того, що ці ресурси подають більш точну інформацію там ви можете знайти більше налаштувань і точніше обрати точку, в яку плануєте їхати, адже погода в Ворохті не завжди те саме, що Кривопільський перевал. Також ідеально, моніторити погоду кілька днів, щоб розуміти чи прогноз рухається в більш сприятливий бік чи до гіршого.

Якщо погода не певна, обирайте маршрут з різними варіантами руху. Наприклад, якщо буде сонячно – ви пройдете 60 км за три дні, а якщо дощ, то 40 і спуститесь раніше (маршрут має передбачати ці резервні варіанти спуску в цивілізацію). Окрім того, якщо в прогнозі дощ, тоді не варто обирати високі відкриті хребти, на випадок грози, або у вас повинні бути шляхи для відступу з висоти в найкоротший термін.

Якщо дату для поїздки і купити квитки потрібно сильно завчасно, також залишайте собі простір для маневру. Можна купити квиток, наприклад, до Франківська, і там по ситуації і найсвіжіших прогнозах погоди обрати в який район їхати, якщо на Чорногорі дощ, то можна автобусом з Франківська поїхати в Горгани чи навпаки. Не так часто дощить всюди одночасно, хоча і таке буває. 

Ще трохи підвищити свої шанси можна, плануючи поїздку в ті гірські масиви де протягом року кількість опадів менша. Для цього можна скористатись картою середньорічної кількості опадів в Карпатах. Наприклад, такою як тут. З неї ми робимо висновок, що на Чорногорі чи Боржаві більш ймовірно буде дощ, ніж в інших регіонах.

А якщо дощу уникнути все ж не вдалося, користуйтесь порадами вище, і почувайтесь за будь-яких умов комфортно і затишно.

Як казав класик: “нехай проблеми та негоди – не роблять вам в житті погоди” (с)

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *