Близько 30 років тому, під впливом мінімалізму австрійський ентузіаст-мандрівник Фріц Бартель винайшов революційну систему лижних кріплень Dynafit.

Лижні кріплення Dynafit: революція мінімалізму

«Лінь керує прогресом. Прості речі – це Мистецтво. Спрощені технології приходять на заміну високим».

На початку 80-х студент факультету інженерії та машинобудування з австрійського містечка Куфштайн подався з другом на сходження у гори Каланк, Франція. По дорозі додому в Австрію вони їхали повз Монблан. В захопленні вражаючими сніговими краєвидами величного чотиритисячника у друзів виникла думка: “Ми б могли його взяти”.

Без доброї акліматизації мандрівники розпочали підйом від гори Егюй дю Міді, через вершини дю-Такюль і Мон-Моді. Це було на початку року і їм довелось прокладати шлях першими. Лише перед заходом сонця вони досягли вершини  Монблану.

Для двох сильних альпіністів цей підйом видався доволі складним. Як потім згадає Фріц, втома та маршрут не був головною причиною, натомість складностей додало незручне спорядження, зокрема двометрові лижі з масивним кріпленням.

Менша вага — більше енергії

Цей досвід став поштовхом для ідеї Фріца про виготовлення легшого спорядження. Саморобні речі були його хобі ще з дитинства (він любив будувати моделі літаків). Тому Фріц одразу взявся за удосконалення скітурного спорядження у себе вдома. Він швидко виявив, що важка металева рама існуючих кріплень робить лижі суттєво важчими і змушує людину докладати більше зусилля для кожного кроку. Щоб справді виграти у вазі, винахідник вирішив перекласти функцію рами безпосередньо на черевик, таким чином залишити на лижах лише невеличкі фіксатори для нього. Рішення доволі очевидне і просте. Вислів винахідника виявився правдивим: “Обдарованість — це 1% натхнення і 99% виснажливої праці.”

Спочатку ніщо, крім хобі та зацікавлення конструюванням не затримувало молодого студента в майстерні над розробкою кріплення. Фріца не цікавив  комерційний бік цієї справи, доки йому не прийшла на думку хитра вигадка.

Успіхи його друзів у тестуванні винаходу коливались від крайнього песимізму до шаленого ентузіазму. У час появи комп’ютерів, щоб бути успішним, все треба було називати “високотехнологічним”. Однак, як назвати це легке і механічно просте кріплення? Звичайно ж – “низькотехнологічним” (LowTech)*. Назва говорила сама за себе.

Мінімалістичні лижні кріплення Dynafit для скі-туру. Перший прототип 1983 року

 

Зразок кріплень 1984 року

 

Зразок кріплень 1985 року

 

Зразок кріплень 1986 року

Сучасні кріплення Dynafit Low-Tech

«Низькі технології” — тоді й тепер»

Після безлічі невдалих спроб знадобилось ще 25 років, щоб переконати більшість лижників по всьому світу у революційності нової системи кріплення. Емброуз Бірс (Ambrose Bierce) якось сказав: “Витривалість – скромна чеснота, за допомогою якої простота досягає успіху без слави”.

Підйом на гору з використанням скі-турних лиж. Фото: dynafit.com

Можливо, несприйняття було пов’язане також з надзвичайно мінімалістичним зовнішнім виглядом (в порівнянні, звісно), або з іншими особливостями, такими як степ-ін механізм, який так довго розроблявся. Однак, наскільки спочатку був величезний скептицизм щодо цього кріплення, настільки потім зросла його популярність серед фахівців.

«Виготовляти речі з чогось трішки більшого, ніж з нічого»

Що роблять альпіністи сьогодні? Вони користуються легким спорядженням, так ніби ніколи не було його попередників і це допомагає їм прямувати швидше і вище. Унікальна система кріплення черевиків Dynafit стала основою розробок всіх інших товарів, хоч початково це не було задумом винахідника. Сьогодні Dynafit практикує кредо полегшення спорядження як і 30 років тому: “Виготовляти речі з чогось трішки більшого, ніж з нічого” (Make a product from something more than nothing)  — принцип Dynafit.

Фріц Бартель

“Прогрес відбувається завдяки лінивій людині, яка шукає простіших способів виробництва речей.” Це виявилось абсолютною правдою про “низькотехнологічність” лижних кріплень, вважає Фріц Бартель.

Додамо, що ви можете спробувати лижі та черевики Dynafit, взявши їх у прокат. Усі деталі на сторінці Dynafit Україна у Facebook.

Переклад з англійської: Дзвінки Набитович

*початково в основі назви технології кріплення Dynafit використовується антонімічна гра слів англійської мови – “Hi-tech” та “Low-tech”, відповідно. Український переклад “низькі технології” або “низькотехнологічний” слід розуміти у межах цього контексту.

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *