Оксана та Юрко Ковальчуки, фото І.Дзвонковської
Шацькі озера – одна з небагатьох локації в нашому регіоні для активного відпочинку на воді, і спот для віндсерфінгу. Тут гарна природа, чиста вода в озерах, комфортно і безпечно для дітей, можливості різнопланового часопроведення, непогана інфраструктура.
Шацькі озера: віндсерфінг, велосипеди та кемпінг
Сімейний відпочинок біля озера з ночівлею в кемпінгу розбавлений віндсерфінгом та іншими водними активностями, та велопрогулянками.
Можлива тривалість – від 2 днів.
Сезон
Найкраще їхати звісно влітку, але якщо розглядати без купання, то можна розширити сезон, при цьому потрібно мати відповідні гідрокостюми, тоді можна серфити і в холоднішій воді, крім того травень і вересень може чудово підійти для велопрогулянок.
Планування поїздки
Тут все починається з перевірки прогнозу погоди – якщо розглядати віндсерфінг як основну ціль поїздки (як ми), то їхати варто тільки якщо буде вітер, без нього нічого не вийде. Для початків підійде мінімальний – від 3-4 м/с, а далі то вже кожен сам собі зможе вирішувати. Є спеціалізовані сайти прогнозів погоди для “вітрозалежних” активностей, один з таких – Windguru.cz. Він має можливість безкоштовного перегляду, або платного аккаунта з більш детальними прогнозами. Крім того на сайті вже є додані найбільш популярні локації.
Коли рішення про поїздку прийняте, ми починаємо збирати речі, а їх в нас багато (див. розділ Спорядження), тому цей процес зазвичай забирає багато часу. Деяке спорядження краще брати в прокат у Львові, наприклад, SUP, – не зустрічала їх в прокатах у Шацьку.
Добирання
Зі Львова Гугл Мапс прокладає 2 маршрути:
– через Червоноград – коротший, якість дорожнього покриття місцями сумнівна, але не критична
– через Луцьк – дорога значно краща, але довша (+85 км)
Тут вже кожен для себе вибирає дорогу, для нас оптимальним є маршрут через Червоноград, часом трохи “потерпіти”, але по часу виходить на годину швидше.
Проживання
В Шацьку багато різних варіантів де зупинитись, – приватних садиб, баз відпочинку і т.д., а також є кілька кемпінгів. Про них розповім трохи детальніше, оскільки ми частіше всього ночуємо саме в наметі. Нам відомі 4 кемпи в Шацьку, 3 з них на березі озера Світязь, один є на озері Пісочне. З тих, що на Світязі, найбільший – “Незабудка” знаходиться за селом Світязь, намети можна ставити в сосновому ліску, від наметів до води 200 метрів. В кемпі проведена питна вода, є туалети і “літні” душі (вода в чорному баку нагрівається від сонця). Пляж широкий і є дерева, де можна сховатись в тіні, і повісити гамак. Місце гарне і комфортне, проте коли багато людей, є один мінус – може бути дуже шумно до пізньою ночі, “тихої години” тут не існує. Є ще кілька місць, де ми зустрічали рокладені намети, проте варто врахувати, що тут територія Національного парку, і діють певні заборони на кемпінг в “недозволених місцях”, тому з цим треба бути обережно.
Віндсерфінг
Віндсерфінг – це неймовірне почуття свободи, коли ти одночасно опановуєш дві стихії – воду і вітер. Збалансовуючи їх, ти вчишся бути частинкою цієї сили. Ти мчиш по хвилях і відчуваєш цей баланс, і тільки бризки води у відповідь, освіжаючи, повертають до реальності. Та щоб досягти цього треба пройти непростий шлях.
У віндсерфінгу треба освоїти дві речі: стояти впевнено на дошці (звісно коли вона на воді), та приборкати вітер у вітрилі, і за його допомогою змусити дошку рухатись в потрібному напрямку. При правильному підході, ідеально ходити на віндсерфі в напрямку, перпендикулярному напрямку вітру в обидва боки. Подаючи вітрило на ніс або на корму можна коригувати курс дошки по вітру або проти.
Чесно кажучи, віндсерфінг – заняття трохи незвичне, якщо до моря тобі більше 1000 км. Зазвичай, з ним знайомляться перебуваючи у відпустці на морі, і вже коли привозять це нове захоплення домів, починають думати як цим можна займатись в своїй місцевості. В нас ж навпаки, – друг запропонував спробувати віндсерф – це було щось нове й цікаве. Ми помітили, що на противагу майже будь-яким іншим нашим активностям, віндсерфінг дуже легко і комфортно поєднується з відпочинком з дітьми. Малюкам дуже подобається борсатись у воді і бавитись в піску, а це вагомий аргумент, щоб приділяти побільше часу новому захопленню. А вже потім ми почали їздити до морів, де все таки можна значно підняти свій рівень майстерності.
З навчанням віндсерфінгу у Львові зовсім не багато варіантів. У нас є досить велике віндсерф ком’юніті, але на жаль немає інструкторів. Проте, відносно недавно відкрився яхт клуб на озері Сірка біля Яворова, ймовірно у них є навіть школа.
Коли ми починали, ніяких курсів, ні школи біля Львова не було, тому освоювати ази доводилося самотужки, використовуючи ролики з Youtube та літературу, а вже різні нюанси розпитували у інших серферів.

Діти та активності на воді
Озеро Світязь особливо добре підходить для дітей, адже має досить широку мілку прибережну зону, і діти навряд чи зможуть випадково потрапити на глибину. Пляжі є на будь-який смак від типових курортних з розвиненою інфраструктурою, до “таємних” диких місцин.
В Шацьку, як озерному краю, доступні для оренди різноманітні плавзасоби, можна взяти в оренду човен, катамаран, байдарку чи каяк. Посеред озера Світязь є досить великий острів, сімейна мандрівка на байдарці до нього чи довкола може перетворитись на чудову пригоду. Також є можливість прогулянки озером на вітрильній яхті. Виходячи на воду з дітьми важливо не забувати про заходи безпеки – рятувальні жилети, накриття на голову від палючого сонця, а також одяг на довгий рукав чи сонцезахисні засоби.
Цікавою і допоміжною річчю в нашому активному відпочинку є SUP, – це дошка, схожа до серфа тільки з веслом. Є окремий спортивний напрям – sup-серфінг, але ми його використовуємо трохи по-іншому. По-перше, це неабияка розвага для дітей, вони бавляться з ним у воді, плавають, наче на надувному матраці. Варто зауважити, що sup-серфи бувають досить великі, і можуть тримати на воді навіть двох дорослих з дітьми. Також sup досить швидкий і маневрений, тому ми використовуємо його для підбору горе-серфігніста, який не може самостійно вернутися до нашого берега. Величезним плюсом є те що sup буває надувним, тому дуже зручний в транспортуванні.
Вело
Мені здається для велосипедистів тут взагалі рай. Можна заїхати туди, куди на авто не можливо, і куди пішки не дійдеш. Можна подосліджувати таємні малолюдні пляжі (а вони тут точно є), розвідати менш популярні озера, і по дорозі натрапити на “плантації” чорниці в лісі. Рівнинний рельєф, широкі стежки в соснових лісах роблять цю місцевість комфортною для сімейних веломандрівок. А при пекучому сонці завжди можна звернути вбік озера і освіжитись. Як додатковий бенефіт, тут є промарковано кілька веломаршрутів, які в потрібних місцях (напр. болото) обладнані мостиками.
Якщо немає можливості взяти з собою велосипеди, не проблема – тут є достатньо вело прокатів, навіть з кріселками для дітей.
Їжа
Проживаючи в кемпінгу чи в просто в наметі, ми зазвичай беремо продукти з собою, і готуємо самі на пальнику чи на вогні. Якщо проводити час на більш-менш популярному пляжі, можна зустріти місцевих панянок на велосипедах, що продають домашні смаколики – пиріжки або пончики з ягодами, і рідко, якщо пощастить, – вареники чи налисники. Звичайно тут є і кафе/піцерії, можна харчуватись і там.
Особливості
Тут дуже багато комарів, тому не забувайте прихопити засоби захисту від них!
Бюджет
- вартість палива – багато чинників від яких залежить сума (орієнтовно від 700 грн і більше на авто)
- вартість проживання – помешкання від 400 грн двомісний номер, якщо кемпінг – суми майже символічні, від 60 грн за намет + авто (готівка)
- плата за в’їзд – 20 грн з дорослого (треба мати готівку, терміналу немає)
- прокат спорядження за потреби (орієнтовні ціни):
- віндсерф – 200 грн/год
- ровери – 200 грн /день, чи 50 грн/год
- байдарка, човен – від 50 грн/год
- SUP (прокат у Львові) – 500-600 грн/день
Спорядження
- віндсерф – в загальному це комплект спорядження, який складається із дошки, “верхівки” та шарніра, що їх з’єднує. Основний параметр дошки це її об’єм (“літраж”). Для навчання найкраще підійде дошка 145-160 літрів. Верхівка, в свою чергу, складається з вітрила, гіка, щогли та подовжувача щогли. Основним параметром вітрила є його площа. Підбирати вітрило треба в залежності від сили вітру, а також вправності серфера. Отже, для початку вітрило на 4-5 квадратних метрів – це те що треба.
- для кемпінгу: намет, спальники, килимки, добре мати тент від дощу і сонця, кемпінгові стільці і стіл, мангал (це екологічніше ніж палити вогонь на землі).
- для пляжу: парасоля від сонця, килимки, гамаки, ті самі кемпінгові стільці, засоби захисту від сонця.
- для дітей: купальні костюми з довгим рукавом, рятувальні жилети/нарукавники, пасочки, надувні круги, м’ячі, накриття на голову, гідрокостюми (якщо холодна вода).
На Пісочному є прокат SUPів. 100 грн/година. І на в’їзді в нацпарк є термінал, але те, що він не завжди працює – правда)