Іван Носик, Gorgany

Ми уже розглянули багато аксесуарів для катання на лижах чи сноуборді, розказали, як обрати шолом, маску та різного роду захист для безпечного та комфортного катання. Сьогодні розглянемо ще один атрибут кожного фрірайдера та любителя скітуру – рюкзак для катання.

Як вибрати рюкзак для катання?

Чим рюкзак для катання відрізняється від звичайного? Виробники передбачають два обов’язкові елементи конструкції, які обов’язково мають бути у лижних рюкзаках. Перший – це наявність місця для кріплення гірських лиж або борду. Другий, не менш важливий елемент – спеціальне відділення для лавинно-рятувального спорядження: лопати та щупа. Часто ще може бути кишеня для радіоприладів (рації, gps-трекера тощо). Також такі рюкзаки мають кишеню для гірськолижної маски. Зазвичай, вона із м’якої тканини та знаходиться в швидкому доступі.

рюкзак для катання

Сьогодні на ринку представлено багато гірськолижних рюкзаків, і райдеру легко розгубитися серед широкого асортименту. Щоб зробити оптимальний вибір, необхідно чітко визначитися: для чого саме вам потрібен рюкзак на горі?

Рюкзак для катання поза трасами та для скітуру

Для любителів позатрасового катання рюкзак стає одним з найважливіших елементів спорядження. Тому переважна більшість представлених на ринку моделей так чи інакше орієнтовані на потреби фрірайдерів та шанувальників скітуру. Асортимент цих рюкзаків найширший, і причина цього у різноманітті видів позатрасового катання.

рюкзак для катання
Кишення з відділенням для щупа та снігової лопати у Osprey Kresta 30

Райдерам, які використовують для підйому вгору транспортні засоби, не потрібен великий обсяг спорядження, і часто вони застосовують ті ж рюкзаки невеликого об’єму, що і на трасах. Але є один важливий нюанс. Для фрірайдерів лавини – це безпосередня загроза, тому конструкція відділення для лавинного спорядження починає відігравати важливу роль. У рюкзак повинні поміщатися лопата і щуп для рятувальних робіт, а також має бути місце для аптечки. При цьому підвищуються вимоги до ергономіки відділення для спорядження. Доступ до нього повинен бути доступним максимально швидким та зручним, незважаючи на одягнені рукавиці, оскільки рятувальне спорядження задіяне в позаштатних ситуаціях, де рахунок часу триває на секунди. Тому перед покупкою варто переконатися, наскільки відділення для лавинного екіпірування зручне в роботі і чи достатній його обсяг для лопати і щупа.

рюкзак для катання

Фрірайдне катання цілком можливе в межах, або в безпосередній близькості, від гірськолижного курорту, адже багато придатних для беккантрі ділянок знаходяться в малій відстані від станцій підйомників. У цій ситуації вага та обсяг необхідного райдеру спорядження зростає і, як наслідок, підвищуються вимоги до рюкзака. Звичайно, якщо піші маршрути в пошуках “недоторканих” людьми снігових ділянок не відрізняються тривалістю і трапляються в житті райдера епізодично, то можна обійтися рюкзаком невеликого обсягу, схожі на ті, про які йшлося вище.

Від нього потрібно забезпечити комфортне транспортування всього використовуваного екіпірування, вага якого може виявитися досить пристойною. Адже фрірайдеру необхідна можливість закріпити на рюкзаку лижі, сноуборд або допоміжне спорядження, взяти з собою більший запас їжі та пиття, додати до лавинного спорядження та аптечки теплу куртку, а також запасні рукавички та маску.

Загальні особливості

Об’єм 20-30 літрів. Зазвичай, його достатньо для усього спорядження.

Досить жорстка спинка із щільною посадкою та широкими м’якими лямками та поясом. Така підвісна система допоможе розвантажити плечі та перенести навантаження на стегна, що зробить перенесення вантажу на порядок зручнішим та заощадить ваші сили на підйомах та переходах. Питання вентиляції та ергономіки для спинки «катального» рюкзака не таке актуальне, як у туристичних моделях, тому що він використовується у порівняно холодну погоду та одягається поверх куртки, або кількох шарів одягу.

Система перенесення сноуборду та/або гірських лиж. Зверніть увагу, чи влізуть у петлі ваші улюблені широкі лижі і чи вистачить довжини строп, щоб закріпити ваш сноуборд. Важлива надійність деталей системи перенесення – при частій та тривалій експлуатації гострі канти лиж або сноуборду можуть серйозно пошкодити стропи або петлі. А відбувається це, як правило, у найвідповідальніший момент, коли ви вже на великій відстані від благ цивілізації.

Наявність додаткових кріплень під різне спорядження райдерів. Насамперед вони необхідні для трекінгових палиць та шолома, оскільки всі ці кріплення є великою допомогою у перенесенні будь-якого спорядження. Часто, якщо маршрут передбачає скіальп елементи, то система, мотузка та карабіни теж мають бути на своєму місці.

Зверніть увагу, що далеко не завжди в моделях для тривалих скітурних маршрутів є кріплення для сноубордів і досить великі петлі для фіксації дуже широких гірських лиж. Все-таки передбачається, що райдер використовує порівняно «тонкі» та легкі лижі. Тому перед покупкою потрібно впевнитись, що ваші широкі лижі або половинки сплітборду помістяться у відповідні петлі-кріплення.

рюкзак для катання

Рюкзаки з системою ABS

Окремо серед гірськолижних рюкзаків варто виділити моделі, обладнані системою активного порятунку з лавин – надувними балонами, які не дають затягнути райдера вглиб снігової маси, залишаючи його якомога ближче до поверхні та скорочуючи час на його пошук. Лавинні рюкзаки вже зарекомендували себе як ефективний рятувальний засіб, і їхнє придбання можна рекомендувати всім фрірайдерам, які стикаються з серйозним ризиком потрапити в лавину. Крім самих ємностей, що наповнюються, і передбаченого для них відділення, лавинні рюкзаки також оснащені особливою петлею, яка охоплює стегно райдера і не дозволяє сніговій масі стягнути рюкзак через голову.

рюкзак для катання
Osprey Soelden Pro з електронним ABS

На даний момент, існує два вида рюкзаків з ABS. Перший – спрацьовує від газового балону, його основним недоліком є те, що такий рюкзак спрацьовує одноразово, і у ситуації коли лавина не зійшла, а система спрацювала, доводиться припиняти катання та спускатися, щоб перезарядити балон. Не дуже зручно, правда ж? Тому сучасні рюкзаки комплектуються електронною системою ABS, яка дозволяє накачувати та спускати повітряну подушку багато разів.

Особливості різних систем перенесення гірських лиж та сноубордів на рюкзаку

Сноуборди можуть фіксуватися на рюкзаку у горизонтальному або вертикальному положенні. Вертикально сноуборд кріпиться за допомогою двох строп, розташованих на передній панелі рюкзака. Такий спосіб найбільш зручний і практичний, тому використовується практично повсюдно. Певним мінусом вертикального перенесення є віддаленість дошки від центру тяжіння райдера, що збільшує навантаження на плечі. Проте, найпомітнішим недоліком такої системи є неможливість траплення в дуже глибокому снігу, що, втім, трапляється нечасто. На спуску стропи кріплення можна використовувати для фіксації пари снігоступів.

Горизонтальне кріплення це невеликий клапан-кишеня, що відкидається, на спинці рюкзака. На жаль, йти з горизонтально розташованою дошкою далеко не завжди зручно – райдеру складно розгортатися на стежці, коли навколо стирчать гілки, каміння та кущі, а також сноуборд може помітно «задувати» на вітрі, забираючи сили. Горизонтальне кріплення дошки найчастіше не є єдиним та доповнює стропи для вертикального перенесення.

рюкзак для катання

Як і сноуборди, гірські лижі можуть бути також закріплені на рюкзаку у двох положеннях:

«Будиночок» – найбільш популярний спосіб фіксації. Він дозволяє залишити передню панель рюкзака відкритою, при цьому лижі щільно притиснуті та розташовані близько до корпусу райдера, розподіляючи навантаження більш рівномірно. Лижі вставляються в петлі бічних кріплень по черзі, які носки додатково стягуються манжетою чи стропою.

По діагоналі. Основна перевага – швидкість. Лижі дуже легко фіксуються та знімаються. Тому діагональне кріплення активно використовується в рюкзаках, призначених для змагального скі-альпінізму.  Але, на жаль, діагональне кріплення має кілька вагомих недоліків. Фронтальна панель рюкзака повністю перекривається, і на ній стає складно закріпити допоміжне спорядження, а також швидко отримати доступ до внутрішніх відділень. Самі лижі знаходитимуться віддаленими від центру тяжіння райдера, підвищуючи навантаження на плечі, і можуть відчутно розгойдуватися при ходьбі.

Найчастіше у рюкзаках представлені обидві системи перенесення гірських лиж. У такому разі, одне з кріплень можна використовувати не за прямим призначенням. Наприклад, діагональне кріплення може вмістити масивний штатив для фото- або відеоапаратури.

рюкзак для катання

Корисні опції гірськолижного рюкзака

Кріплення для шолома

Корисна опція, коли доводиться долати деяку відстань пішки, наприклад, щоби дійти до курорту. Це ж кріплення стане в нагоді, якщо ви берете шолом в ручний багаж у літак. Як правило, системи перенесення шолома на рюкзаку представлені знімними еластичними сітками, які щільно притискають шолом, не дозволяючи йому розгойдуватися, стукати по спорядженню та забиватися снігом.

Вбудований захист спини

Для надання жорсткості в більшості гірськолижних рюкзаків використовуються піноматеріали різної щільності, які мають обмежені ударопоглинаючі властивості. На жаль, це не скасовує застосування спеціалізованого захисту спини, якщо райдер хоче додатково убезпечити її від травм при катанні поза трасами. У деяких випадках виробники поєднують рюкзак із сертифікованим захистом спини.

Доступ до рюкзака зі спини

Як уже згадувалося, передня панель рюкзака може бути зайнята навішаним спорядженням, яке не дає швидко розкрити рюкзак і дістати потрібну річ. Тому в багатьох гірськолижних рюкзаках передбачена можливість доступу у внутрішнє відділення через спинку. Вона широко розкривається, дозволяючи райдеру швидко побачити весь вміст, а головне – акуратно дістати щось необхідне.

рюкзак для катання
Osprey Soelden 32 для скітуру та скіальпу

Кишені на поясі рюкзака

Часто знімати рюкзак на маршруті незручно, тому потрібні дрібниці доцільно розподілити по кишенях одягу. Тому додаткові кишені на поясі рюкзака теж не зайві. Туди можна покласти швидкий перекус (горіхи, енергетичний гель або батончик), телефон, карти. У деяких випадках на поясі також розміщують петлі для розвішування альпіністського спорядження – карабінів, відтяжок, тощо. Сноубордистам актуально триматиме в кишенях поясного ременя викрутку.

Перевірте, чи зручно користуватися блискавкою та фурнітурою в одягнених рукавицях. Не біда, якщо пуллери на бігунках блискавок не ергономічні – їх можна замінити або доопрацювати. Наприклад, нав’язати ними великий вузол чи прикріпити брелок.

Якщо ви хочете активно кататися поза трасами, зверніть увагу, чи не бовтаються на рюкзаку після всіх необхідних приготувань довгі стропи та петлі. Перевірте, чи можна сховати елементи кріплень, що не використовуються, на зразок верхньої стропи для діагонального лижного кріплення. Адже, чим менше виступаючих елементів бовтається на рюкзаку в процесі катання, тим менше у вас ризиків зачепитися.

Усім приємного та безпечного катання!

 

 

 

 

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *