Іван Носик, Gorgany
Не секрет, що при зимовому катанні всі падають, встають і знову падають. Падіння – невід’ємна частина катання на лижах чи то сноуборді. І не дарма інструктори вчать спочатку просто стояти, а другим етапом буде падати та просто підійматися. Це абсолютно нормальні та необхідні для безпеки знання. Володіючи ними ви точно почуватиметесь впевненіше та нестимете менше загрози для інших любителів активного відпочинку. Падати неприємно, іноді боляче, а місцями і дуже небезпечно.
Захисне гірськолижне спорядження: як вибрати?
Сьогодні ми поговоримо про спеціальні аксесуари, чи то “винаходи”, які люди придумали, а зараз і активно використовують в спорті та повсякденному катанні, щоб не зазнавати серйозних травм.
Лижний шолом
Його використовують усі: від початківця, який вперше приїхав на гірськолижний курорт до професіоналів-фрірайдерів, які знаходяться в зоні ризику постійно. Варто поєднувати з захисною маскою.
Захист колін
Найбільшою популярністю користуються наколінники у сноубордистів. Їм вони потрібні з перших років катання – спроба зловити передній кант провокує падіння саме на коліна. Та й згодом захист коліна річ не зайва – вона захистить від дрібних бічних ударів гілок, на ній тепліше стояти, чекаючи товариша, що затримався, тощо. Часто наколінники комбінуються із захистом гомілки.

Захист ліктів
Необхідний насамперед джиберам, що мають справу з жорсткими рейлами, сходинками та іншими фігурами для ковзання та акробатичного катання. Роздроблений лікоть – дуже неприємна і хвороблива травма, і краще подбати про свої руки наперед.
Захист зап’ястя
Захист зап’ястя справжній must have для сноубордистів всіх стилів катання. Перелом променевої кістки, п’ясті, пальців, розтягнення зап’ясть – найпопулярніші травми бордерів. Звісно, треба вчитися падати правильно. Однак з інстинктами не завжди посперечаєшся, і, втрачаючи баланс і падаючи, ви напевно виставите руки як опору.
Захист зап’ястя досить компактний, але все ж таки при покупці рукавичок ми рекомендуємо брати їх з собою на примірку. Ви також можете розглянути варіант купівлі рукавичок з інтегрованим захистом. Але врахуйте, що найчастіше вона незнімна і, як тільки «помруть» рукавиці або рукавиці, доведеться знову купувати і захист.

Зараз перейдемо до уже більш серйозного захисту, хоча, на мою думку і з власного досвіду – необхідна річ!
Захисні шорти
Захисні шорти розподіляють і поглинають удар під час падіння на п’яту точку. Як правило, захисні накладки розташовуються на стегнах і куприку, опціонально – закривають всю поверхню сідниць. Шорти пом’якшують удари по куприку та кульшовому суглобі, а також оберігають від ковзних ударів м’яких тканин сідниць або стегна при втраті рівноваги, дуже характерної для новачків на схилі.

Захисні шорти обов’язкові для сноубордиста. У перші сезони катання падіння на попу при втраті балансу для бордерів дуже типово. Шорти в цьому випадку не лише знижують ризик травми, але й допомагають упоратися зі страхом перед падінням. А далі ви й самі не захочете з ними розлучатися. У захисних шортах тепліше сидіти на снігу або на кріселці, ви не боїтеся зачепити стегном гілки в лісі тощо.
Гірськолижникам бажано вибирати шорти з вираженим захистом стегна, а сноубордистам – з акцентованим захистом куприка та сідниць.
Захист спини
Захист спини, або «черепаха», розподіляє силу удару об борт, лід, камінь або рейл при невдалому падінні. Найважчі травми трапляються при зіткненні двох райдерів, коли один буквально влітає до іншого. Завдання захисту спини – запобігти одні з найнебезпечніших травм, такі як перелом або забій хребта.
Захист спини вкрай необхідний усім райдерам, що катаються в парку. Також вона дуже рекомендується тим, хто катає слалом на високих швидкостях та любить спуски поза трасами.
Існують два основні варіанти захисту спини:
М’які та гнучкі жилети та панцирі без пластикових пластин, що складаються повністю з ударопоглинаючої піни або гелю. Вони, порівняно, мало важать, добре “дихають” і зовсім не сковують рухів. Вони підійдуть фрістайлерам і рядовим гірськолижникам і сноубордистам, які падають на схил, що є порівняно рівною, але жорсткою поверхнею.

Жорсткі панцирі, зібрані з міцних пластикових елементів та ударопоглинаючої піни, а часом і додатково посилені алюмінієвими стільниками. Цей варіант призначений скоріше для шанувальників фрірайду, тому що там можливі удари каменів і гілок, що проникають, від яких і покликаний захистити спину пластик.
Захист торсу
Іноді це прості жилети, що включають захист спини і дві невеликі грудні пластини. Але часом це повноцінні куртки із захистом плеча, ліктя, спинною «черепахою», пластиковими грудними пластинами та жорстким фіксатором на нижніх ребрах. Такий захист корпусу потрібний тільки в тих стилях катання, де падіння досить різноманітні та погано передбачувані, — у парку та фрірайді. Однак повноцінний захист торсу – це не потреба, а індивідуальний вибір райдера. Врахуйте, що вона досить сильно обмежує рухи і чимало важить.
Захист корпусу Cairn Proride D3O
Як підібрати захист для гірськолижного катання за розміром
Які б види захисту ви не вибирали, важливо, щоб всі вони відповідали вашому розміру і не сковували рухи. Виробники сьогодні пропонують широкі розмірні сітки (розміри L, M, S, більш рідкісні XS-XL). Кращий спосіб вгадати з розміром – піти на примірку.
Наприклад, якщо купуєте захист, переконайтеся, що він повністю закриває спину. Одягніть його і оцініть, як він розподіляє енергію удару, різко спершись (вдарившись) об стіну. Ви відчуєте, як розходиться удар – м’яко і рівномірно або є слабкі місця. Або, наприклад, купуючи наколінники, походіть в них по магазину, щоб побачити, чи не сповзають вони, як сидять, тримаються кріплення. Приміряючи захист, зігніться в ньому, зробіть повороти корпусом, і не забудьте, що поверх нього буде ще ваш основний гірськолижний одяг. Словом, потрібно переконатися в тому, що в купленому захисті буде комфортно кататися цілий день.
Існує ще багато різних типів захисту: плечові, гомілкові, захист обличчя, гарди на палиці, або досить вузькоспеціалізована річ, різновид наколінників – так звані «брейси». Їм ми віддаємо перевагу, коли вибираємо захист для лижника, що має в недавньому минулому травму коліна. Однак, якщо ви вирішили покататись і трохи зменшити ризик травми-переліку, що вище абсолютно достатньо.
Популярні запитання:
Який вибрати захист для гірськолижної їзди?
Це залежить від того, як ви катаєтеся (фрірайд, слалом, скі-тур), наскільки агресивно, по якій місцевості і яким досвідом володієте. Чим небезпечніше катання, тим серйозніше потрібен захист. Обов’язково рекомендовано для всіх шолом, окуляри залежать від погоди та стилю. Для бордерів захисні шорти та захист зап’ястя. Лижникам звернути увагу на тіло та спину.
Чи правда, що захист потрібен тільки професійним спортсменам, а лижники-любителі можуть обійтися без нього?
Цей міф стає причиною того, що багато лижників-любителів або новачки отримують травми, іноді серйозні, виходячи на схил. Захист потрібен всім. Чи усім одразу – дуже суб’єктивно.
Я ніколи не падаю і добре катаюся, чи потрібен мені захист?
Навіть в такому випадку захист не буде зайвим. Ніхто не застрахований від зіткнення з іншим лижником, який може «летіти» в вас на великій швидкості, або з прихованим під м’яким снігом каменем.
Які правила вибору захисту для новачків?
Максимально зручний, не сковує рухів, легкий і надійний. Особливо важливо мати шолом, окуляри.