лижні шоломи, сноуборд шоломи

Данило Кравець, Gorgany

Шолом давно став невіддільним атрибутом більшості лижників та сноубордистів. Не дивно, адже більшість країн давно вводять заборону на катання без захисту голови. Також, хочу підмітити, що шоломи вже давно перестали бути виключно елементом захисту, зараз виробники приділяють увагу і їх дизайну, і комфорту використання. Сьогодні будемо розбиратися з цим елементом спорядження.

Лижні шоломи: як вибрати?

Досить популярним є міф, про відмінності у шоломах для катання на лижах та сноуборді. Насправді це не так, конструктивно шоломи для обох груп людей нічим не відрізняються, та сертифікуються за однаковими стандартами.

Ось які вони бувають:

  • CEN 1077
  • F2040
  • Snell RS-98

Дані сертифікації вимагають тестування виробів на різні типи ударів, їх силу, швидкість та температуру навколишнього середовища.

Єдиною ж різницею у шоломах лижників та сноубордистів може бути їх зовнішній вигляд. Заведено, що лижникам до вподоби більш стримані аксесуари та одяг, коли сноубордисти полюбляють яскраві, виразні речі, проте цей поділ з кожним роком зникає.

лижні шоломи, сноуборд шоломи

Як працює шолом?

При ударі, вся його енергія розподіляється по площі шолому, і поглинається внутрішнім м’яким шаром полістиролу, який від цього деформується. При дуже сильному ударі шолом розколюється, чим ще більше поглинає силу удару. Слід розуміти, що шолом має здатність зношуватися, виробники рекомендують заміняти його щонайменше раз у два-три роки, за умови активного катання. За цей час шолом встигає брати на себе певну кількість ударів, які напряму впливають на ступінь його захисту. У випадку сильних зіткнень, рекомендується замінити шолом одразу, адже конструкція може не витримати наступного удару.

Шолом DMD Dream
Шолом DMD Dream

Конструкція шоломів

На цей момент усі лижні шоломи складаються з трьох компонентів (шарів):

  • Зовнішній шар
  • Внутрішній шар
  • Підкладка з м’якого матеріалу

Зовнішній шар повинен розподілити енергію від удару по всій площі шолому, відвести його вбік. Також, він захищає внутрішній шар від проникаючих ударів, деформацій, зберігає її форму. Зовнішній шар може бути виготовлений з різних матеріалів: АВС-пластик, карбон, скловолокно, кевлар. Матеріал напряму впливає на ступінь захисту та вагу шолому.

Внутрішній шар повинен послабити силу удару, захистити голову від можливих струсів. Зазвичай цей шар виконаний з поліпропіленової піни чи полістиролу.

Основною метою підкладки є приємний та комфортний контакт голови з шоломом. Також, однією з її функцій є відведення вологи. Переважно, ця підкладка є знімна, що дає змогу випрати її.

Виділяється три типи конструкції шоломів:

  • Hard Shell
  • In-Mold
  • Hybrid

Технологія Hard Shell, що є найпопулярнішою на ринку, полягає у склейці зовнішнього шару з внутрішнім. Ця конструкція є найбільш витривалою та стійкою до неодноразових ударів, а відносна дешевизна виробництва робить такі шоломи доступними більшості спортсменів, проте, мінусом даної конструкції є більша вага у порівнянні з іншими типами конструкції. Такі шоломи підійдуть для новачків, людей, що не бажають витрачати великі кошти на спорядження або лижникам/сноубордистам з агресивним стилем катання. Така конструкція дає змогу зробити більшу кількість вентиляційних прорізів, адже не є дуже складною в плані виробництва. Також, важливою особливістю для людей буде те, що такі шоломи не потребують особливого догляду.

In-Mold відрізняється способом виготовлення, внутрішній м’який шар покривається шаром полікарбонату під високим тиском, що надає шолому конкурентну міцність попри тонший шар зовнішнього матеріалу. Ця конструкція є набагато легшою своїх конкурентів, проте потребує кращого догляду і поступається у довговічності.

Hybrid – поєднання технології Hard Shell та In-Mold. Такі шоломи, зазвичай, виграють в плані ваги у першого типу та в міцності у порівнянні з другим типом.

Визначити конструкцію шолому достатньо просто, слід розвернути його внутрішньою стороною та глянути на стик зовнішнього та внутрішнього шарів: якщо ви бачите простір між шарами, то шолом виготовлений за технологією Hard Shell, якщо повністю прилягає – In-Mold. Гібридні шоломи переважно дорожчі за своїх конкурентів та їх можна вирізнити так само.

Нещодавно, на ринку з’явилися шоломи з принципово іншою конструкцією – SoftShell шоломи. У них, замість твердого, проте крихкого полістиролу використовують еластичні полімери, що дають змогу створити гнучкий шолом, що добре витримує удари та відновлює свою форму.

Шолом POC Auric Cut
Шолом POC Auric Cut

Форми шоломів

  • Закритий шолом
  • Відкритий шолом

Закриті шоломи нерідко використовуються для зимових видів спорту з підвищеною травматичністю, проте вони мають ряд серйозних недоліків у порівнянні з відкритими шоломами: набагато гірша вентиляція, несумісність з більшістю оптики та її надмірне запотівання при використанні у тандемі з таким шоломом, вага.

Відкриті шоломи – легший та менш габаритний варіант, що є причиною його популярності серед лижників та сноубордистів. Існують моделі зі знімним захистом лиця.

Також, слід зазначити різні типи «вух» у шолому. Вони бувають двох типів – м’які та жорсткі. Шоломи з м’якими вухами зручніші для більшості людей. М’які вуха надають кращу вентиляцію, змогу чути усе що відбувається на трасі, а також, важливим фактором є їхня вага, проте вони програють в плані захисту своїм жорстким аналогам, які нададуть кращий захист вух при падіннях та аеродинаміку. Крім вищесказаного, хочу наголосити на тому, що більшість шоломів з м’якими «вухами» не мають змоги встановити на себе захист підборідку.

Вентиляція

Вентиляція у шоломах буває різною. Існують шоломи без вентиляції, зазвичай, це недорогі дитячі моделі, у яких дитина не проводить багато часу, так і шоломи зі статичною та регульованою вентиляцією.

Регуляція вентиляції відбувається завдяки повзунку, що дає змогу користувачу закривати та відкривати вентиляційні канали відповідно до стилю та умов катання. Інколи можна зустріти два повзунки, які відповідають за різні області шолому (передню та задню), що дозволяє набагато краще відрегулювати вентиляцію. Найцікавішою є трьохпозиційна регуляція. Завдяки їй, лижник може як відкрити/зарити отвори повністю, так і відкрити їх частково.

Кількість вентиляційних отворів у шоломах також часто різниться. Шоломи, які не мають можливості регуляції, зазвичай, мають їх відносно менше за своїх конкурентів, а розміщені вони у районі потилиці, що зменшує ймовірність потрапляння снігу при катанні. Натомість шоломи з регульованою вентиляцією можуть похвалитися більшою кількістю цих отворів.

Козирок

У цього варіанту є свої плюси і мінуси. З одного боку козирок захищає очі від сонячних променів, захищає маску та ніс лижника при падінні, фіксує маску на чолі, коли лижник відпочиває. З іншого боку – наявність козирка не дозволяє одним простим рухом змістити маску на чоло і навпаки, що може викликати певні незручності при катанні. Слід зазначити, що деякі шоломи комплектують знімним козирком.

Шолом Bolle Motive 55-59см 31896
Шолом Bolle Motive

Додаткові опції

Можливість регулювання – дозволяє підігнати шолом під розмір голови.

Петля для маски – знаходиться позаду шолома та фіксує маску, у разі падіння вона лишається разом з вами, а не відлітає кудись вниз по схилу.

Аудіо навушники – для тих хто полюбляє слухати музику під час катання. Це невеликі динаміки, які підключаються до плеєра. Не рекомендовані новачкам, оскільки можуть відволікати увагу.

Зйомні накладки на вуха – захищають від холоду, однак зменшують звукопроникнення, тому при потребі знімаються.

Висновок

Сучасні шоломи для лиж та сноуборду є дуже технологічними та мають чимало опцій для підлаштування під ваш стиль катання. Їхнє призначення захищати від несподіванок, які можуть трапитися, як з досвідченими райдерами, так і з початківцями. Тому цей елемент спорядження є незамінним як для класичного катання на гірськолижних курортах, так і для фрірайдерів.

 

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *