Скітур

Любов Бойко

Все частіше на зимових маршрутах можна побачити мандрівників, які піднімаються на хребти та вершини та спускаються на лижах. В багатьох це викликає подив, захват і безліч запитань. Найчастіше задають питання, а не важко підніматися на лижах, як ви взагалі йдете вгору?

Скітур: вступ до мандрівок на лижах

Почну з того, що скітур – це проходження маршрутів на спеціальних лижах з камусами, які завдяки своїй конструкції дозволяють як підніматися вгору, рухатися рівними поверхнями, і звісно ж, швидкісно спускатися схилами.  Так, саме на спеціальних лижах, саме в них основна відмінність між класичними гірськолижними і скітурними лижами.

Кріплення скітурних лиж мають два режими: катальний та підйому вгору. Крім того, при ходьбі на зовнішню частину лижі клеїться камус – спеціальна підкладка з ворсом. Таким чином, у вверх ми йдемо на камусі і не відкатуємося лижею назад. Роблять камус або з синтетики або вовни, або міксу вовни та синтетики. Зворотня сторона камусу, зазвичай клейова або силіконова. 

Для скітурних лиж відповідно потрібне скітурне взуття. І від звичайного гірськолижного воно відрізняється тим, що теж має два режими – жорсткий (для катання) та вільний (для підйому вгору та ходьби по рівній місцевості). Крім того взуття має бути адаптоване під ваше кріплення.

В чому перевага скітур проходження маршруту в порівнянні із зимовим трекінгом?

Скітур – це не сучасний винахід. Ще в давні часи мисливці і не тільки долали засніжені ліси, долини і гірську місцевість на лижах, які є прототипом сучасних скітурів і камус вони використовували з оленячої шкіри.  Вони знали, що на лижах можна пройти там де це зробити на своїх двох практично нереально.

В цьому і є основна перевага скітуру. Для таких мандрівок не потрібно спеціально підготовлених маршрутів чи стежок. Якщо достатня кількість снігу на лижах просто йдеш в потрібному напрямку (високогір’я це інша історія). В Карпатах є багато вершин (наприклад Стайки, Чорна Клива, Братківська), які важко доступні в літній період через суцільні зарості жерепу, а взимку жереп під вагою снігу вилягає і закріплюється. Тому, потрапити на такі вершини взимку за відповідних погодних умов значно комфортніше, ніж влітку. Це більше до переваг зимових мандрівок, але ж значно цікавіше йти на лижах.

Ще однією зі значних переваг скітуру, над традиційним трекінгом, є час долання маршруту. Оскільки спуск ми долаємо досить швидко, загальний час проходження маршруту значно менший і за світловий день можна пройти/проїхати значно більшу відстань. Та й вгору, зазвичай, відстань долається швидше, чим глибший сніг, тим більша перевага скітурних лиж.

Скітур

Які навички потрібно здобути перед проходженням маршруту у цьому форматі?

Для того, щоб почати мандрувати на лижах потрібно: спорядження, фізична підготовка, техніка спуску, знання місцевості, знання основ лавинної безпеки.

Спорядження

В лижній мандрівці будь-якого формату потрібний базовий комплект: лижі, камус, черевики, шолом, палиці, лижна маска. Якщо мандрівка передбачає вихід в зону високогір’я або високий рівень лавинної небезпеки (лавини можуть сходити і в зоні лісу) обов’язково мати лавинний комплект (біпер, щуп, лопата і, в ідеалі, лавинний рюкзак).

Потрібно правильно підібрати одяг. Тут дотримуємося принципу багатошаровості. В рюкзаку в нас завжди (навіть в радіальних маршрутах) має бути пухова куртка, та запасні рукавиці (лижні та верхонки), ніж, ліхтарик, сірники чи запальничка, павербанк. В гори не йдемо без gps – навігатора. З особистих порад – рекомендую брати у мандрівки компас і вміти ним користуватися, дуже потрібна річ в складних погодних умовах. Термос з гарячим напоєм має бути обов’язково в наплічнику.

При пакуванні рюкзаку не забуваємо про аптечку. Це важливий елемент вашої безпеки.

Скітур

Фізична підготовка

Оскільки вихід в гори передбачає значні фізичні навантаження, краще до таких активностей підготуватися заздалегідь. Чим краще ви готові, тим більше задоволення ви отримаєте від процесу.

Новачкам варто почати з нескладних і не тривалих мандрівок, краще в компанії більш досвідчених друзів. Під час самої мандрівки потрібно вчитися правильно розподіляти сили, не можна йти на межі своїх можливостей, а залишати сили на форс-мажорні випадки. 

Скітур

Техніка спуску

Перед тим, як почати скітурити спочатку навчитися їздити на лижах в межах підготовлених трас. Скітур передбачає спуск в місцях де потрібно мати базові навички маневрування, часто необхідно проїжджати вузькі ділянки, між деревами, часом завалами і перемінним градієнтом. Новачкам, без жодного попереднього досвіду катання, буде досить складно навчитись “по ходу” і це дуже великий ризик травмуватись.

Знання місцевості

При плануванні скітур мандрівки краще обирати маршрут, який вже проходили раніше, або добре знає хтось з товаришів по мандрівці. Якщо це тривала мандрівка, потрібно продумати альтернативні варіанти скиду в зону цивілізації. Вивчити чи є зв’язок в тій місцевості, де ви плануєте скітурити. 

Знання лавинної безпеки

Лавини в горах

Лавинна безпека для фрірайдерів

Категорично не рекомендую новачкам скітурити, там де є хоч невеликий ризик сходження лавин. Скітур – це не тільки підйом на вершини на лижах і спуск донизу, це вміння читати рельєф, оцінювати стан і структуру снігу, розуміти принципи і умови сходження лавин і як діяти, якщо все ж не пощастило тобі або комусь з друзів. І разом з набуттям досвіду підйому і спуску на лижах потрібно набувати практичного і теоретичного досвіду основ лавинної безпеки.

Скітур

Що потрібно враховувати при плануванні скітур мандрівки?

Погода, сніговий покрив: за яких умов можна планувати подібну мандрівку за яких варто відмовитися від проходження. Коли в нас є вище перелічені складові (спорядження, фізична підготовка, необхідні знання і вміння) переходимо до планування мандрівки.

Одними з найважливіших факторів при плануванні мандрівки є погода і стан снігу. Відповідно, в залежності від цих факторів ми обираємо маршрут чи переносимо мандрівку до більш сприятливих погодних умов.

Погоду варто моніторити саме в тій зоні, де плануєте скітурити. Для цього рекомендую використовувати погодні ресурси windguru, mountain forecast, snow forecast. В Карпатах погода мінлива і зазвичай погіршується в другій половині дня, тому при проходженні маршруту завжди має бути розрахований час повернення, а також врахована тривалість світлового дня. 

Не менш важливим фактором є стан та кількість снігу. Цей фактор визначає власне і рівень лавинної безпеки. При виході в зону високогір’я краще зробити шурф-тест стабільності снігового покриву. Але новачкам все ж краще обрати прогулянкові маршрути. Тому, стан снігу тут доцільно обирати під комфорт катання. Мокрий сніг, зазвичай, налипає на камус при ходьбі вгору, та й спуск по мокрому снігу не комфортний. 

Скітур

За яким принципом підбирається спорядження?

Правильно підібране спорядження – це запорука не тільки комфорту, а й власне безпеки. Щодо лиж, то при виборі потрібно визначитися, перш за все, який тип мандрівок ви будете практикувати.

Якщо це прогулянкові маршрути, чи в перспективі тривалі маршрути де вам потрібно долати значні відстані на камусах, варто обрати легкі, м’які або середньої жорсткості лижі. Якщо ж ви піднімаєтесь вгору заради того, щоб намалювати лінію спуску, слід все ж пожертвувати легкістю, і обрати важчу більш жорстку лижу. Така лижа буде більш контрольована і стабільна на спуску.

Щодо довжини лижі, то тут принцип свій ріст + 10 см, талія лижі бажано від 90 мм.

Скітурне кріплення відрізняється за принципом кріплення черевика. Найбільш поширеними є кріплення по принципу платформи та пінове кріплення. Для себе я обрала пінове кріплення, воно легке і дуже просте у використанні.

Навіть на прогулянкових маршрутах на спусках рекомендую використовувати шолом та лижні маски. Це елемент безпечного катання.

І звичайно, перед виходом на маршрут не забудьте зареєструватися в відділенні рятувальної служби, зараз це можна зробити через мобільний додаток “Порятунок в горах”.

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *