Словацький рай

Вересень, мабуть, найулюбленіший мій місяць для подорожей, вже немає літньої спеки, але ще достатньо тепло для того, шоб десь поспостерігати медитавний пейзаж на Татри на горизонті… Саме такий краєвид відкривається з Словацького раю, ідеального місця для кемпінгу та сімейного відпочинку в яке цього разу був прокладений маршрут Gorgany Bus. Сюди на тестування взяв з собою спальник Turbat Vatra 3s та фліс Turbat Turkul.

В Словацький рай з Gorgany Bus

Словацький рай (словац. Slovenský raj) це приклад того, як з місця, яке має потенціал, витиснути все, і навіть, більше. Територія на якій розташований національний парк має багато скельних виступів та водоспадів, і протягом прогулянки я неодноразово ловив себе на думці, щось подібне можна було б реалізувати в Яремче. Словаки створили величезний парк, в якому кожен може знайти заняття собі до смаку: трекінг, велосипеди, скелелазіння, via feratta, озеро та багато інших активностей все зроблено для того, щоб якщо ви хочете провести активний вікенд у вас не було відмовки, чому ви це не зробили.

Словацький рай
Словацький рай
Словацький рай

Для ночівлі та як базову точку ми вибрали кемпінг Подлєсок його місцеположення дуже зручне для огляду Словацького раю, фактично з нього і починається кілька популярних маршрутів. Для ночівлі слід було окремо оплатити намет (3.50 Є) та за особу (4 Є) плюс туристичний збір тому вийшло близько 8ми євро за одну особу. Також для компаній з 5 осіб були доступні будиночки за 50 євро за ночівлю, що виходило б 10 євро з людини, втім ми не стали перевіряти цю опцію. Приємним доповненням цього кемпінгу була наявність безкоштовного вайфаю на території, з чим, як пізніше виявилося пощастило не всім, хто шукав житло на букінгу в сусідніх Бетлановце (Betlanovce) та Грабушице (Hrabušice).

Як вже писав зверху Словацький рай це більше про кемпінг та відпочинок, для любителів складного трекінгу та сходжень за 50 км є Високі Татри, але якщо ви маєте бажання добре прогулятися тут ви знайдете гарні маршрути. Для першого дня ми обрали синій маршрут (Prielom Hornádu) він проходить гирлом одноіменної річки через, яку перекинуто багато містків, які забезпечують відчуття атракції та краєвиди на стрімкі скельні гори навколо. Він дуже легкий і підійде, навіть, якщо ви вирішили його пройти з дітьми.

Словацький рай
Словацький рай

Далі ми набрали висоту і піднялися до руїн середньовічного монастиря (Kláštorisko) з якого відкривається непоганий краєвид на Татри, але чесно кажучи виглядає він досить лаконічно, якщо у вас є очікування, він може їх не виправдати.

Словацький рай
Словацький рай
Словацький рай
Словацький рай
Словацький рай
Словацький рай

Повертатися вирішили не по червоному велосипедному маршруту, а дали трохи вліво на синій маршрут, а потім біля джерела повернули на зелений і опинилися на рідкохоженому маршруті, так і не розібрався це був Veľký Kyseľ чи Malý Kyseľ, який дуже схожий на зменшену копію маршруту Suchá Belá (який ми лишили на другий день), однак майже без людей. Всього за перший день було пройдено близько 23-24 км, і це ще одна переваг Словацького раю ви без проблем можете скласти маршрут на свій смак з безлічі менших відрізків, на яких часто можна бачити вказівники, які підкажуть скільки, яка відстань та скільки часу лишилося до наступної контрольної точки.

Коли ми повернулися на кемпінг отримали нагоду поспостерігати ідеалістичну вечірню картинку, як словаки приїзджають сюди з родинами з кемпінгоми причіпами або бусами, щоб провести час з дітьми та посмажити барбек’ю.

Словацький рай
Словацький рай
Словацький рай
Словацький рай
Словацький рай
Словацький рай

На другий день через обмеження в часі ми пройшли маршрут Suchá Belá – його головною перевагою, окрім видовищності, є швидкість проходження, за 4-5 годин можна піднятися до рівня хребта та спуститися асфальтною дорогою, яка веде до кемпінгу. Проходити його я брадив ближче до осені, коли річка по якій прокладено маршрут є менш повноводною.

Якщо ви вперше в Словацькому раю варто пройти трекінгові маршрути з безліччю драбин та водоспадів, а на другий раз, я б їхав сюди з велосипедом (або брав на прокат на території кемпінгу), так можна розвідати і більш далекі локації, і дістатися до озера до якого ми так і не вирушили через брак часу.

Turbat vatra 3s
Turbat vatra 3s
Turbat vatra 3s

Turbat Vatra 3s та Turbat Turkul

А тепер про речі, які брав на тестування. Отже, спальник Vatra 3s позиціонується виробником, як трисезонний з показниками (Extreme/Limit/Comfort): -22/-5/0°C він знаходиться якраз між багаторічними бестселерами Trimm Highlander та Trimm Balance. Загалом для того, щоб розібратися в ієрархії недорогих синтетичних спальників на утеплювачі Thermolite Quallo , пропоную поглянути на таку схему:

Спальник Trimm Balance (-25/-8/-2°C) – 1550 г. – 2 шари утеплювача 150 г/м².

Спальник Turbat Vatra 3s ( -22/-5/0°C ) – 1350 г. – 2 шари утеплювача 125 г/м².

Спальник Trimm Highlander (-20/-3/+2°C) – 1400 г. – 2 шари утеплювача 100 г/м².

Спальник Turbat Vatra 2s (-14/0/+4°C) – 990 г. – 2 шари утеплювача 75 г/м².

Спальник Trimm Impact (-10/+4/+9°C) – 950 г. – 1 шар утеплювача 100 г/м².

З власного досвіду (доводилося мати справу з 3ма з 5ти), якщо ви хочете добре і комфортно виспатися, а не просто переночувати, вам слід орієнтуватися на першу цифру – t°Сom (комфорт), бо тестуються зазвичай такі спальники в наближених до ідеальних умовах, а в житті ви можете потрапити в місця в яких вологість додасть свої корективи.  Моя ночівля в кемпінгу мала відбуватися за прогнозом при +2°C (однак судячи з ранковому інею на наметі та траві, температура все ж опустилася до близько 0°C) відповідно, для комфортного комфортного сну мені не вистачило тільки термобілизни, довелося утеплитися ще й фліскою. Тому, якщо ви плануєте ночувати при легких мінусах, я б все ж радив Trimm Balance.  Turbat Vatra 3s буде комфортним (суб’єктивно) до 0°C, а далі я б брав його тільки з продуманим утепленням або одягом, або якимось із тепліших вкладишів.

Turbat Turkul
Turbat Turkul
Turbat Turkul
Turbat Turkul

Фліс Turbat Turkul дуже виручив мене не тільки під час ночівлі, але і під час нічних переїздів кордонів на автобусі, це була єдина тепла річ, яку я брав з собою (вкотре переконуюся, що пуховку слід мати про запас завжди, це точно не зайві 300 г в наплечнику). Я добре пам’ятаю першу його версію, яку свого часу подарував сестрі, і з тих часів цей фліс встиг змінити матеріал та колір. Якщо колір це справа смаку (я особисто в захваті від цього відтінку зеленого), то Polartec mikro дуже вагомий аргумент для його придбання. Тут маємо і тактильно приємні відчуття від дотику, і кращий показник теплоізоляції в порівнянні зі звичайними флісами.

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *