softshell

Думаю більшість із вас добре знайомі з різними видами тканин, які використовуються при виготовленні аутдорного одягу і спорядження. Зазвичай, ми шукаємо щось максимально легке та функціональне для наших подорожей в гори, адже там кожен грам доводиться нести на собі і чим більше тих грамів – тим менше буде задоволення від походу, а більше втоми. Основні наші друзі – мембранні куртки, фліси, шерсть мериноса, пух – вже досить докладно описані в раніших публікаціях, проте часто ми пропускаємо цілий кластер одягу з матеріалів Softshell. Мені здається, що для частини мандрівників, він залишається незрозумілим, і саме тому, поза увагою. Що ж таке Softshell і для чого він призначений? Давайте розбиратися…

Softshell: розбираємося у його різновидах

CFM

Здавалося б, проста річ, дві людини обговорюють між собою аутдорний одяг і тут хтось згадує цей термін, в контексті, якого-небудь елемента спорядження, та от це той самий конкретний випадок коли слід все ж уточнити, що ви маєте на увазі, оскільки, в цю категорію може потрапляти:

  1. Кількошарова тканина зі значним показником CFM та внутрішним утепленням.
  2. Виріб, який містить у собі мембрану проти вітру (наприклад, рукавиці або шапка).
  3. Нейлонові або поліестерові трекінгові штани, які завдяки своїй структурі також мають певний рівень захисту від вітру.

Тобто говорячи Softshell виробники мають на увазі дуже широкий спектр матеріалів із спільним знаменником -хорошими показниками зупинки вітру (CFM).

Кубічний фут в хвилину (CFM, англ. Cubic Feet per Minute) — неметрична одиниця швидкості переміщення повітряного потоку, що використовується зазвичай для вимірювання об’ємних витрат рідин і газів. Саме CFM став тим показником, завдяки якому категорія матеріалів Softshell набула такого поширення.

softshell
Softshell куртка Dynafit Mercury

СFM vs Паропроникність vs Водопроникність

І ось ми підійшли до трьох китів, яким ніяк не вдається зійтися між собою. Одне з найскладніших інженерних завдань звести ці три змінні до оптимальних показників. Адже якщо ви, наприклад, розробляєте тканину з високим показником вітрозахисту, вона, як правило, втрачатиме у паропроникності, або ж хороші мембрани з екстремальними показниками водозахисту часто мають посередні значення паропроникності.

Тому коли ми говоримо про softshell в найширшому можливому значенні, то під ним розуміємо матеріал призначений захищати вас, в першу чергу, від вітру – будь-це легкі одношарові літні нейлонові штани чи softshell-куртка для зимового скітуру з вітрозахисною мембраною та утеплена флісом зсередини.

softshell
Зимові утеплені softshell штани Turbat Aurora

Що таке ж Softshell?

Якщо ми розглянемо Softshell в класичному та найбільш поширеному розумінні, то найчастіше це матеріал розроблений за структурою “сендвіча” – складається з кількох функціональних шарів.

  • Зовні – відносно щільна тонка тканина зазвичай з поліестеру, і помірно тягнеться в різні боки під час руху. Додатково софтшел зазвичай обробляють DWR просоченням, щоб забезпечити захист від вологи.
  • Посередині – мембрана, що дає додатковий захист від вологи (мембрана є не у всіх різновидах софтшелу).
  • З внутрішнього боку – тканина підкладки.

Водовідштовхування, мембрана, здатність до дихання – дуже схоже на добре відомі нам мембранні куртки. Але в чому різниця? Софтшел – це такий собі-брат-близнюк хардшелів (як називають мембранний одяг в англомовному середовищі), а основна відмінність – зрозуміла вже з самої назви. Типові мембранні куртки з хорошою мембраною зазвичай досить “дубові” – тканина відносно жорстка і добре тримає форму. В той час як софтшел, досить м’який на дотик, при цьому має певну еластичність, за рахунок чого, дає більшу свободу руху і комфорт. Обидва типи матеріалу – забезпечують водовідштовхування, не продуваються, та дихають, проте мембранні тканини, в першу чергу, орієнтовані на захист від води, в той час як в софтшелі – основний акцент на здатність до дихання в поєднанні зі стійкістю до вітру.

Обираючи мембранну куртку ми завжди звертаємо увагу на її водовідштовхуючі властивості. Проте закони фізики ніхто не відміняв – при хорошому захисті від вологи ззовні – тканина не може бути лідером за показниками паропроникності і виведенні вологи назовні. На додачу до цього, хороші показники “дихання” можуть запропонувати лише топові різновиди мембранних тканин, наприклад – Gore Tex Active. І якщо вже говорити про Gore Tex, то в лінійці мембран, є певна специфікація – мембрана, або краще дихає, або краще захищає від вологи ззовні (Gore Tex Pro, наприклад – має найкращі показники зносостійкості та захисту від води, в той час як Gore Tex Infinium – в першу чергу захищає від вітру, а показники захисту від вологи значно нижчі).

softshell
Trekmates Kurber Windstopper Beanie з вітрозахисного матеріалу Gore-Tex Infinium

В цілому вся плутанина стосовно того, що вважати софтшелом, а що ні, виникла, оскільки, не було єдиного виробника, який би придумав і запатентував цю технологію (як наприклад з Polartec). Були різні спроби винайти гібридний матеріал, який захищав би від вітру та зігрівав, але був легшим за дві речі, які мав би замінити – вітрівку і утеплюючий шар. Ряд рішень в тому напрямку запропонували основні компанії-гіганти і результати їх експериментів, зараз можна віднести до так званої класики “софтшелу” – Gore Windstopper, Polartec Power Shield, Polartec Windbloc, Pertex Equilibrium. З появою цілої лінійки різних тканин такого типу, щоб якось їх класифікувати і означити у своїх виробах, компанія Patagonia і запропонувала новий термін “softshell”. Проте єдиної концепції якими саме мають бути такі тканини – досі немає. Тому віднести ту чи іншу тканину до цієї категорії, можна хіба методом виключення, а іноді лише досить умовно. А якщо подивитись на ті речі, які ми віднесемо в таку категорію – може виявитись, що вони дуже різні – це може бути досить легка еластична вітрівка і утеплена, мембранна стрейчева куртка з флісовою підкладкою. Можливо саме через неоднозначність ця категорія досі не набула такої популярності, як більш зрозумілі – мембранки, вітрівки, фліси і т.д.

softshell
Рукавиці Black Diamond Windweight Fleece Mitt з Polartec Windbloc

 

Різновиди Softshell

Як я вже писала вище, однієї чіткої концепції яким повинен бути софтшел, досі немає і кожен виробник робить своє “прочитання” цієї ідеї. В межах найбільш класичного розуміння софтшел все ж таки повинен складатись з трьох шарів. При цьому мембрана, яка знаходиться посередині, буває двох типів – водонепроникна, аналогічно до мембранних курток чи мембрана типу Windstopper (тоді вона від дощу вас не захистить, але робить одяг повністю непродувним).

softshell
Softshell штани cередньої товщини  Salewa Puez Dolomitic DST

Водонепроникні різновиди софтшелу – досить популярні в світі аутдору, для катання на лижах, а також як речі для носіння в місті і при пошитті тактичного одягу. Їх суттєвою перевагою є більша зносостійкість та зазвичай менша ціна в порівнянні з класичними мембранними речима. Недоліком – більша вага та менша компактність, а також порівняно низькі показники водотривкості (на рівні базових мембранних тканин, зазвичай). Проте не варто забувати, що наприклад куртка з такого софтшелу – фактично заміняє комплекс мембранної куртки + фліс. І для умов де таке поєднання актуальне, а основними вимогами є хороші показники дихання, вітрозахисту і меншою мірою – захисту від вологи (для зимового походу, катання на лижах, скітуру) – речі з таких тканин будуть просто незамінні.

Вітронепроникний софтшел – серед загалу часто називають словом Windstopper, хоча в цю категорію часто потрапляють речі далекі від оригінального Gore Windstopper. Це класичний сендвіч, як і в першому випадку, проте пори мембрани значно більші, що позитивно впливає на дихання матеріалу, хоч при цьому він сильно втрачає водозахист. Вітрозахисний шар може поєднуватись з флісовим шаром, або з обох боків бути покритим відносно тонкою тканиною. Таким чином – це може бути аналог вітрівки, або утеплений одяг для вітряних умов. Тканини можуть бути або повністю вітронепроникними, що добре для штормових умов чи сильного навантаження повітря, або частково вітронепроникними, що позитивно впливає на показники дихання.

Речі з таких тканин дуже популярні серед велосипедистів, а також для скітуру, сноубордингу, катання на гірських лижах.

softshell
Рукавиці Salewa Windstopper Finger Gloves з вітрозахисного матеріалу Gore-Tex Infinium

До софтшелу можна також віднести і безмембранні еластичні тканини, які захищають від вітру. І категорія речей з такого вітростійкого безмембранного софтшелу дуже популярна, адже такий одяг чудово дихає, порівняно з іншими різновидами софтшелу – дуже компактний та відносно легкий. Порівняно з мембранним одягом, звісно програє в параметрах захисту від дощу, проте сильно випереджає по паропроникності, показниках дихання і комфорту у використанні за рахунок еластичності, а також зносостійкості. Порівняно з вітрівками – комфортніші завдяки еластичності та більш зносостійкі до абразивних пошкоджень. Гібридність – одна з найкращих опцій, що виробники часто використовують різні типи тканин, які ми можемо віднести до софтшелу у одному виробі. 

Речі з таких тканин найбільш популярні в сфері швидких сходжень (speedhiking), скелелазіння, велоспорті, пішому туризмі, щоденному носінні в місті.

softshell
Куртка гібрид з високою вітростійкістю Salewa Pedroc Hybrid TWC Mns Hood

Чому варто спробувати речі з Softshell?

Хоч категорія досить розмита, проте фактично всі речі, які потрапляють сюди – еластичні, захищають від вітру та добре дихають, що робить їх чудовим варіантом для будь-яких вітряних умов та активного руху. Утеплені софтшели – гарний вибір для зимових видів спорту та подорожей. Різновиди з водотривкою мембраною – підійдуть для зимових активностей та щоденного використанні в місті в холодний сезон.

softshell
Куртка вітрівка Turbat Fluger 2, яку можна віднести до легкого літнього softshell

Загалом, якщо ви любите носити мембранну куртку по місту в холодний сезон – раджу придивитись до софтшелу, оскільки він вже матиме утеплюючий шар, проте буде більш довгоживучим, за рахунок вищої зносостійкості. Якщо ж говорити про еластичні вітрівки – це дуже гарна категорія для одноденних подорожей, носіння в місті, катання на велосипеді в теплу пору року.  

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *