Олександр Бондаренко

Олександр Бондаренко, співзасновник блогу Captain Dzembronia

Покутсько-Буковинські гори – це terra incognita українських Карпат. Якщо ви втомилися від маршрутів з великою кількістю туристів – вам сюди. Сокільський хребет – один з найбільш мальовничих куточків Покутсько-Буковинських Карпат. Знаходиться він поміж річками Рибниця та Черемош і простягаються на 15 кілометрів – від Соколівки та Яворова і до Тюдова.

Карпатські хребти: Сокільський або магія та затишок Покутських Карпат

Карта для проходження маршруту: Покутські гори – ламінована| не ламінована

Трек

Максимальна висота на хребті – 940 метрів. Попри незначну висоту тут надзвичайно красиво, є багато оглядових точок, отже при мінімальних зусиллях ви отримаєте максимальний результат. Сокільський знаменитий своїми скелями, найвідоміші з яких це – Михасюкове каміння, Свинячий гук, Кашицький камінь, Тутурівський камінь, Чортів палець та інші. 

Сокільський хребет

Логістика

Спочатку вам потрібно приїхати в Косів, а вже звідти вибирати місце старту – Соколівка, Яворів, Бабин чи Тюдів. В Бабин можна взяти таксі з Косова (200 гр +-), в Яворів та Соколівку можна доїхати на будь-якому автобусі, який їде з Косова у Верховинському напрямку. Якщо ви хочете стартувати з Тюдова – буде трішки складніше: спочатку потрібно добратися до Кутів, звідти або до Вижниці, або до траси Вижниця-Путила і ловити автобус в Путильському напрямку до пам’ятника Шевченку понад Сокільською скелею поблизу водоспаду Сикавка.   

Сокільський хребет

Веломаршрути 

Через хребет прокладено веломаршрут, який можна розпочати з Косова або з однієї з точок підйому на Сокільський.

Маршрути

  • З Яворова до Тюдова. Початок маршруту недалеко від церкви на зупинці. Мені він подобається найменше.
  • З Соколівки до Тюдова. Від зупинки біля церкви (на Гуцульщині “церковка світая” – то найголовніше місце) йдемо стрімкою дорогою вгору і вже за 40-50 хвилин ми на хребті. Закінчується цей маршрут, як і “яворівський” біля пам’ятника Шевченку.
  • З села Бабин. Старт маршруту на перевалі, де сходяться 2 дороги (головна з них прямує на Малий Рожин) і достатньо стрімкою “дорогою в небо” піднімається на хребет. Цим маршрутом ви виходите десь на середину хребта і пропускаєте Михасюкове каміння (ми його називаємо Язик Довбуша, бо тролі в Карпатах не водяться), Свинний гук і Кашицький камінь. Зате ця дорога найшвидша і найбільш мальовнича.

Сокільський хребет
Фото Олег Артюх

Михасюкове каміння

Дехто називає це місце “Язик Довбуша” по аналогії з норвезькою копією цього місця. Скеля розташована на початку маршруту, якщо йти з села Яворів. Місце дуже красиве, тут обов’язково потрібно робити фоточки. Внизу знаходиться полонина, на жаль, вже не діюча, що досить характерно для Карпат сьогодні. Колись тут жив дід Лук’ян, який мав багато овець, а зараз під скелею тільки покинуті хати, в яких теоретично можна переночувати, але то тільки теоретично.

Сокільський хребет
фото Тарас Ковальчук

Свинячий гук

“Гук” на гуцульському діалекті це свиняче рило – саме на цю частину обличчя свинок схожа скеля. Ця локація прихована серед лісу, тому до неї важче дістатися. Але воно того вартує. Поблизу Свинячого гука є скеля Сирник, в якій є цілі коридори печер. По них можна спуститися аж до підніжжя скелі, або ж піднятися на гору. Якщо ви шукаєте опришківські скарби, то це чудове місце для пошуку.

Сокільський хребет
Сокільська скеля, фото Тарас Ковальчук

Кашицький камінь

Він же Тигр, він же Голова Довбуша. Одна з найпопулярніших локацій на Сокільському це 40-ка метрова скеля на яку, відносно, легко залізти. Камінь легко впізнати по УНСОвському прапору, який майоріє на вершечку. Під скелею є місця під намети і місце під ватру. Єдиний мінус – немає води. 

Сокільський хребет
Фото Олег Артюх

Тутурівський камінь

Найпопулярніша локація на цілому хребті. Якщо ви прийдете сюди на вихідних – будьте готові до фестивалю з великої кількості наметів під скелею. Але можна ставити намет трішки вище, знайти місце не проблема. Тутурівський камінь є широко відомий у вузьких скелелазних колах, тому є сенс сюди приїхати поклаймбити. 

На каміннях сокільського хребта є давні надписи (петрогліфи). Відчуваючи силу цього місця, сюди любив приїздити Бааль Шем Тов – засновник хасидизму. За легендою саме на Сокільському його і “просвітило” заснувати новий релігійний рух. 

Тутурівський популярний ще й тому, що там є вода, а з водою на хребті проблеми. Є 2 джерела, де ви зможете її набрати – біля Свинного гука (з вірогідність 50 на 50) та біля Тутурівського каменя (там джерело надійне). Але, оскільки хребет невисокий, завжди можна збігти по воду до села, якщо виникне необхідність. 

Якщо піднятися на хребет від Тутурівського – зможете знайти ідеальне місце для споглядання сходу сонця.

Якщо ви продовжите рух в сторону Тюдова та пройдете ще кілька скель і спуститесь до пам’ятника Шевченку під Сокільською скелею. Сучасний пам’ятник знаходиться біля місця, де гуцули поставили перший в історії пам’ятник Кобзарю.

Не забудьте відсвяткувати чудовий похід купанням в Черемоші.

Сокільський хребет
Фото Олег Артюх

Село Бабин та Хата-майстерня

Якщо ви спуститеся в село Бабин, обов’язково забіжіть подивитися на колекцію гуцульського одягу Богдана Петричука – там є чим потішити око. 

Ще однією цікавинкою Бабина є Хата-майстерня. В 2014 році група однодумців взяла в оренду хату в селі для організації творчого простору. Це будинок хостельного типу, який ідеально підходить для проведення семінарів, тренінгів. Для організаторів у пріоритеті є групові заїзди, адже для них створені затишні умови: від кімнат хостельного типу до семінарського обладнання. Простота, затишок та природа – це те, за чим варто їхати на Хату-Майстерню. 

Сокільський хребет
Сокільський хребет. Хата-майстерня

Ukraїner про Хату-майстерню 

The Ukrainians про Хату-майстерню

Сокільський хребет восени, фото Ю.Шушкевич

Сокільський хребет – це любов на все життя, якщо ви сюди приїдете (особливо в золоту осінь) неодмінно захочете повертатися ще і ще. Сокільський – це місце, яке доводить, що не обов’язково йти в високі гори для того, щоб отримати фантастичні враження і шалені емоції. Сокільський – це місце сили, місце, де відчуваєш щастя.

Щастя є! Вйо до горбів!

Карпатські хребти:

Чорногора

Красна

Свидовець 

Пішконя

Явірник

Мармароси

Боржава

Чіохелька

Аршиця

Яйко-Ілемське

Ракова

Запрутські Горгани

 

 

 

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *