Борис Білоус 

Ми вже були на іспанському острові Тенеріфе, тому мали бажання відвідати і материкову частину. Ставлення до туристів бачили, лишень доброзичливе, умови для перепочинку, ночівлі, трекінгу на високому рівні. Багато історичних будівель, замків, фортів, соборів, церков, храмів та монастирів. Можна просто пройти шлях святого Якова, дуже популярного, але довгого пішого маршруту.

Іспанія: трекінг, каяк та авто

Формат подорожі: авто+трекінг+каякінг.

Нитка маршрутуЛьвів – Краків – Жирона – Каталонія – Арагон – Жирона – Краків – Львів. Дати: 13-20.05.2019. 

 В Іспанії спочатку планували побувати в різноманітних місцях, розкиданих по всій країні, але кілометраж в три тисячі кілометрів і відповідно декілька днів (по 400-500 км) в дорозі, нас змусив перебудувати маршрут. Знайшли досить гарне рішення, розділити країну на декілька відвідувань, а зараз зосередитись на півночі: Каталонія та Арагон.

 Орендований автомобіль

Чому вирішили взяти авто, а не користуватися громадським транспортом?

 •  Основною причиною є мобільність, немає прив’язки до однієї локації, можливість змін маршруту у будь-який момент.
 •  Ціна за пересування на заплановані відстані, була б набагато вищою на громадському транспорті. Звісно, це залежить від кількості учасників подорожі, але нас було четверо, відповідно і витрати за оренду, страхування, пальне розділяли на чотирьох;
 •  Можливість взяти набагато більше продуктів харчування, які не потрібно завжди носити на собі, й можна залишити в багажнику. Завдяки цьому і трішки більшим витратам газу, ми кожного вечора варили смачну, поживну вечерю з додаванням домашньої тушківки.

З собою ми взяли інтегровану систему. Звісно вони бувають різні, вітрозахист, але коли на вулиці шалений вітер то досить зручно кип’ятити в зачиненій машині. Джетбойл флеш справляється з цим завданням за лічені хвилини. 

 Є також і певні незручності з авто, більшість з яких можна вирішити під час планування подорожі:

 •  Орендувати потрібно онлайн і завчасно! Від цього буде суттєво, залежати ціна оренди.
 •  При виборі фірми, що здає авто, окрім ціни ОБОВ’ЯЗКОВО потрібно розібратися з умовами оренди, щоб не виникло неприємної ситуації потім.

Наприклад:

 1. Чи є обмеження в пробігу, бо по Іспанії з обмеженням в 100км на день, далеко не заїдеш, а переліміт влетить в нормальну копійку.
 2. Дізнатися з пальним, скільки є та скільки потрібно, щоб залишилось після повернення. Де і коли повертати.
 3. Інколи, авто можна брати в одному місці, а повернути в іншому,хоча деколи за це доведеться доплатити.
 4. Визначитися з кількістю водіїв, це також суттєва доплата.
 5. Страховка зі всім, чи без скла і коліс (суттєва різниця в ціні).

Додаткові аспекти

 •  Мати роздруківку броні з ціною,наполягати на цьому авто,за цією ціною. Хоча ми й мали,але консультант все одно пропонував різні авто, вибір палива, кольору, але це все могло добавити до вартості +200 Євро.
 •  Радіальні треки. Потрібно завжди повертатися на місце парковки машини. Це не є проблемою, коли треки не довгі або можна закільцювати стежки і повертатись іншим шляхом. Хоча і не проблематично зайти дуже далеко і повернутися на автобусі. Таке задоволення буде вартувати декілька євро, але йти дорогою 15км не варто. Для таких маневрів потрібно знати розклад автобусів, місця зупинок, тоді цей варіант досить легко втілюється в життя; 
 •  Мати надійного водія, бажано з правами міжнародного взірця, де написані дані англійською мовою;
 •  Завчасно планувати місця паркування, можна занести в навігатор, а ще краще декілька, бо з безкоштовними місцями може бути скрутно. Не забуваємо, що в недозволених місцях, краще не паркувати, штраф суттєвий, а в гіршому випадку працює евакуатор!
 •  Залишаючи машину, моя порада: заберіть все з салону машини та відкрийте порожній бардачок. Якщо в багажнику залишаєте речі, то коли вже запаркувалися, його не відкривайте, розбирайтесь з ним завчасно!

Організаційні моменти

Я вже писав, що вирішили орендувати автомобіль, для можливості охопити більшу площу, завдяки мобільності. З цим все зрозуміло і на перший погляд чудово, але чим більше локацій, тим більше інформації потрібно підготувати. Цього разу для вирішення цього завдання, підійшли досить просто, розділили їх на всіх. Одній людині це б забрало безліч часу, а так кожен був відповідальним за якусь локацію.

 Тобто маршрут на день: 

 • трек, чи декілька, плюс запасні варіанти;
 • місця паркування авто, безкоштовні або платні (бажано відразу ввести в навігатор);
 • розповідь про те, що побачимо (памятники, собори, міста, історія, легенди….), звісно дещо дочитували під час переїздів;
 • місце ночівлі, бажано декілька.

Розглядали такі варіанти:

 •  літак з Львова в Краків чи Катовіце, але навіть лоукостами, це більше десяти євро в одну сторону, а на той момент ціни вже підвищили суттєво, тому мінус;
 •  автобус Львів-Краків, ціни бувають різні, я їздив за 250грн в одну сторону, але є можливість затримки на кордоні, більш-ніж десять годин. Відповідно, через затримку на літак, може зіпсуватися вся мандрівка, тому теж мінус.
 •  на власному автомобілі, цей варіант сподобався найбільше, мобільність, можливість планувати коли виїхати і куди заїхати.Звісно зі Львова виїхали завчасно о 19:30 і в 3:00 були в Кракові.

 Для навігації на треку, користувалися програмою OsmAnd, під час руху на автомобілі, теж підійшла найкраще. Для ізолінії висот використовували програму Mapy.cz.

Забронювати парковку в Польщі

Камера біля притулку до гори Монте Пердідо 

Від притулку на гору

Парковки в Іспанії

Каяки

 Забронювали:

 •  Парковку в Польщі, де залишили власне авто на тиждень;
 •  Авто у компанії Sixt, залишились не дуже задоволенні ставленням менеджера, але з авто все супер, пробіг був +- 14000км, ми приблизно півтори тисячі накатали, без нарікань.
 •  Каяки, знайшли відразу. Сервіс на високому рівні.
 •  Останній кемпінг Tres Estrelles, через букінг. Він виявився, за вищою ціною, на декілька євро, але були причини його взяти. Це була остання ночівля, після кемпінгів, де спали в наметах, а тут ліжка, душ, пляж, море, 15 км до Барселони. Вибираючи його я думав, що попередні кемпінги, будуть не завжди з душем, можливо з незручним розміщенням, загалом мало комфорту. Тут хотів перед від’їздом, нормально виспатись, випрати деякі речі, гарно відпочити. Насправді в ньому було все на що очікував, але і в попередніх кемпінгах теж все було. Окрім ліжок і моря, нічим дуже не відрізнявся, але близькість до Барселони відігравала певну перевагу, на наступний день нам туди. Ціни поблизу цього міста доволі високі, але ми на авто і могли собі дозволити орендувати кімнату, на відстані 15 км. 

Добирання

Переглянули на сайті, завантаженість митниць, найменше машин було в Грушеві, туди і попрямували. На який кордон їхати, визначалися  завдяки сайту, де показано кількість, очікуючих машин.  

Парковки в Кракові, звідки ми відлітали, переважно в нічний час з 22:00 до 8:00 і у вихідні безкоштовні. Машину лишали на парковці, поблизу аеропорта. Хоча на бронюванні були координати, завели нас в зовсім інше місце, тому рекомендую зробити точну позначку в навігаторі, ще вдома.

 В багатьох людей, при проходженні контроль на авіаційну безпеку,  викидають: ножнички, пилочки, парфуми, гелі, йогурти і т.д. тому краще завчасно, здати в багаж. 

 Менеджер компанії Sixt в якій ми бронювали авто в Іспанії, всіляко намагався збільшити вартість оренди:

 • пропонував різні марки авто;
 • машини на дизелі, чи бензині;
 • додаткових водіїв;
 • збільшення страхування;
 • можливість приїхати не з повним баком.

 Маючи роздруківку з визначеним авто і ціною за нього, ми просто не погодилися на ці опції.

 Зробили з усіх сторін фото авто, хоча не впевнений, що це було якимось доказом. Страховку взяли з нульовою франшизою, але вона покривала все, крім скла та колес, тому завжди думали де лишати авто.

На дверях кемпінгу Ager був аркуш паперу з номером телефону, на який ми зателефонували і за декілька хвилин, до нас підійшли та розмістили. Тому раджу бути на зв’язку, хоча б одному з групи. Я на Київстарі мав тариф Ідеальний роумінг, що давав 100 хв дзвінків, або 1000 Мб інтернету, за досить хорошою ціною. Відповідно міг роздати інтернет відразу на три телефони.

Іспанія
Іспанія

Між Каталонією та Арагоном

Переночували в кемпінгу Ager, який виявився затишним і майже порожнім. Там був теплий душ, wifi біля ресепшн, дерев’яні лавки з столиками, загалом все, що потрібно. Зранку поїхали в сторону каяків, відстань лише 10 км, але через вузенькі вулички і круті повороти, часу втратили більше, чим очікували.

Пройшли інструктаж, вмістився в каяк, перший раз в своєму житті. Відштовхнули від берега і от, я сиджу в ньому, а його хитає то вправо, то вліво і щоразу сильніше. Вже думав, що зараз прийдеться купатися, але ще декілька хвилин і я пробую повернути або зупинитись, плисти швидко або повільно, чи взагалі покласти весло і насолоджуватись навколишньою красою.

В каньйоні спробував підплисти до скелі, на той момент, ідея мені здалася вдалою! Насправді виявилося не так вже і весело, каяк несло прямо на тріщини в скелі, як на таран, що могло завершитись перевертаням, чи пошкодженням. Відштовхнутися пробував руками, веслом і все марно, швидко, страшно. 

Далі нас чекав короткий трекінговий маршрут. Перейшовши міст, опинилися на території Арагону, де були сходи прикріплені до вертикальної скелі, для сміливих і відчайдушних. Пройшли ми їх, звісно не так сміливо, але обережно.

Піренеї, водопади

 Після ночівлі в найкращому кемпінгу за мандрівку, де навіть була батарея, на якій висушили  одяг, ми й не підозрювали, що плани доведеться коригувати. Першим по плану був каньйон Аніскло, але через можливі обвали каміння дорога була перекрита. На автомобілі ця проблема, не проблема, а деяке збільшення часу, для огляду інших локацій.

Наступним був національний парк Ордеса, Піренеї і трек в сторону Monte Perdido (втрачена гора). Перед початком треку є велика безкоштовна парковка, ресторан, туалети. На саму гору піднятись не планували через сніг. Щоб вийти на висоту 3355м. спорядження потрібно більше, чим ми взяли.

Від парковки є декілька треків, але верхня дорога була заборонена, через сніг, хоча ми планували піти верхом і повернутися низом.Йшли до водоспадів, їх там багато, від основної стежки є недалекі відгалуження до оглядових майданчиків. Водоспади різні, високі, потужні, каскадні.

Рефуджіо на висоті 2160м може дати притулок на ніч, або можна щось поїсти, за нормальною ціною, багато місць. Думаю в інший час, можна відпочивши продовжити шлях до вершини.

Старовинні місця, насичені треки

Приїхавши в Хака (Jaca), подивилися на форт лишень зовні, бо ще ранок і вхід зачинений. Обійти навколо нам нічого не заважало, так і зробили. Під стінами гуляли олені, неподалік: парк, лавочки, тренажери, парковка, крани з водою. Монастир San Juan de la Peña, де зберігався Священний Грааль, ми спочатку проїхали, щоб припаркуватися на верху біля нового, від якого йшли різні треки.

Пройшли через ліс та мірадори, останній дуже гарний, Balcón de los Pirineos, видно гори і є табличка з назвами гір, направлень. Від нижнього монастиря, той що в скелі, можна під’їхати на автобусі до запаркованої машини, але краще пішки лісом. Дорога суцільний серпантин, їздять велосипедисти, обережно! Трек в 5 км+- Mallos de Riglos (скельні утворення) пройшли за 2 год. Замок Лоарре нас дочекався відкритим, до зачинення залишалося дві години, нам цього було, більш ніж достатньо.

Замки, собори, наскельні малюнки

Погода в Іспанії теж мінлива, незважаючи на жаркий день, ніч була дощова з блискавками та громом. Вітер був настільки сильним, що прижимав дуги і два шари намету, майже до мене. Вітрові розтяжки, деколи потрібно ставити. Сарагоса зустріла нас дощем та туманом. Знайти парковку, як часто буває, не так просто, але ми вже мали декілька намічених місць. Звісно не з першої спроби, але таки знайшли, біля палацу Альхаферія, де виявилось багато місць.

Дорогою не оминули закинутий замок МонтеарагонХоча він зачинений на реконструкцію і деякі кімнати зачинені, погуляти є де. Також це хороше місце перепочити, поїсти, приготувати чай. Далі нас чекали печери з наскельними малюнками,  яким вже тисячі років. Звісно доїжджати довелось серпантинною дорогою, але воно того варте. На парковці був опис малюнків в якій печері, що можна побачити.

 

Монсеррат

Доїхати до якогось замка на початку дня, це вже стало звичним ділом, але все одно приємно, тим паче, нам по дорозі, тому так і зробили. До замка заїхали майже під стіну, дивно, але паркінг був безкоштовним. Монастир розташований на висоті 725м. Назва пішла від гір “розрізані гори” Montserrat вони так і виглядають. Дехто їде в заповідник, подивитись на природу. Дехто йде на саму гору. На яку бажано взяти куртку, хоча біля монастиря тепло, на вершині може бути зовсім інакше.

Море, хамон, Барселона

Кемпінг Tres Estrelles, виявився кращим, ніж відгуки про нього. Ліжка, постіль, столик біля номера, на території навіть магазин. Машину на цей раз залишили на критій платній парковці, щось в останній день не хотілось сюрпризів з розбитим вікном, чи втратою куплених речей. Почали прогулянку довжиною в +-30км з площі Каталонії. З неї беруть початок дороги до різноманітних цікавинок.

Іспанія
Іспанія
Іспанія
Іспанія

 • Будинок Бальо (будинок кісток) виглядає, як з кісток, схожий на дракона, химерні балкони, дах, як з луски.
 • Будинок Міла, аналогічно багато туристів, фотографували будівлю. Хоча він його не добудував, через сварку з замовником, однак будинок оголошений Всесвітньою спадщиною ЮНЕСКО.
 • Балкон Гауді, початок його творчої діяльності.
 • Парк Гуеля, посередині стоїть дім Гауді, де він жив. Багато куди, щоб зайти, потрібен квиток.Є ще одна прикрість, на квитку вказана година з котрої можна зайти в ту, чи іншу локацію, а це може бути через 2год після купівлі. Є в парку безкоштовні туалети, місця для перепочинку, або приготування їжі (не вогнища звісно). Посередині є мости, чи тунелі, які важко описати, вони дуже незвичної форми, як і усі творіння Гауді.

Пройшовши по різноманітних вуличках, підійшли до найбільш бажаного і відвідано місця. Саграда де Фамілія, це те, що дійсно варто відвідати і бажано з екскурсоводом, або описом всіх подій, що відображені на фасаді.

На зворотньому шляху мали ще довгу історію з купленим в Іспанії хамоном, який провезти в Україну виявилося ще тим квестом. Але це вже зовсім інша історія.

Витрати

Загальні витрати з людини – 307 Є: 

Літак з багажем – 78$, каяки – 45$, машина з страховкою, кемпінги 5шт. (по 8-10Є). 15Є – заправки – 5 шт, газ, хліб, вхід в замок, тур збори, вечері – 4Є, Інтернет 1.5Є, заправка до і з Кракова, парковки Польща, Барселона – 16 Є .

 Список спорядження

 •  Рюкзак Asket – вага 400 гр. об’єм близько 40 л. безкаркасний, пакується в ручну поклажу 10 кг. несеться легко, а тут ходив з 6-7 кг;

В друзів були різні наплічники: Osprey Tempest 30,  Osprey Talon 33 і ще один Asket. 

 •  Nylofume (заміна гермомішку) – вага 24 г міг бути дощ, а гермомішок більш важкий, тому взяв його і пакував спочатку в нього, а тоді в наплічник.
 •  Надувний килимок Klymit Insulated Static V Lite 183х58х6,5 – вага 600 г об’єм в здутому виді малий, а при перельотах це має велике значення, мягко, зручно, швидко складається;
 •  Спальний мішок пуховий Aegismax G1 – вага 827 г температурний режим +3 -2 -20, достатньо для усіх запланованих ночівель. Аналогічно переваги в малому об’ємі, але складання вже часу потребує більше;
 •  Намет Naturehike Mongar M – вага 1.975 кг два входи, ціни в кемпінгах за кожен намет, але набагато комфортніше ніж в чотиримісному.
 • Трек палки Quechua – вага 390г. Знав, що будуть підйоми, де без них буде складно, пригодилися 100%, легкі,поміщаються в багаж до 10кг.
 •   Jetboil Flash Модель 2018 року + підставка, об’єм кружки 1 літр – вага 398 г Незамінна річ в такій мандрівці, кава водію, швидке кип’ятіння навіть в машині, запарити кашки на всіх, зручно, швидко. 
 •  Пальник великий Fire Maple 2990 Вт FMS-118 – вага 150 г. витримує каструлю з 2-3л води, невеликий, компактний, добре кип’ятить, потребує вітрозахисту.
 •  Пальник малий BRS-3000T – вага 25гр. Для підстраховки, не пригодився.
 •  Перехідник на цанговий баллон
 •  Кастрюля 2л алюмінієва з кришкою – вага 300г для вечерь на чотирьох супер;
 •  Кросівки трекінгові Merrell Moab FST, в таких були троє, всі задоволені, не ковзають коли мокро і на підйомах.
 • Душ  Sea to Summit Pocket Shower переносний – вага 120г.
 •  Зарядне автомобільне – вага 40г на три роз’єми, щоб одночасно заряджати побільше гаджетів.
 •  Ліхтар налобний + батарейки. 
 • Телефон.
 • Зарядне.
 • Водонепроникний чохол на тел.
 • Паспорт закордонний.
 • Страховка медична.
 • Гроші € + картка.
 • Камера, аквабокс, кріплення на голову, батарейки 2шт.
 • Аптечка особиста: травлення, температура, тиск, спазми, знеболюючі, вата, бинт, спирт, лейкопластир, пантенол крем.
 • Крем від обвітрювання.
 • Крем від згорання.
 • Рушник з мікрофібри.
 • Зубна паста, щітка, мило, плин.
 • Пляшка на воду м’яка 1л + 0.5л пластик.
 • Кружка з кришкою (пластик) 62г.
 • Ложка титанова, довга.

 Висновок щодо спорядження

Більшість спорядження було вже перевірено в багатьох мандрівках, хоча з кухнею були новинки, але все відпрацювало суперово. Однозначно рекомендую брати полегшене спорядження і це стосується всього, не лишень наплічника, килимка, спальника, а й одягу, трекінгових палиць, намету, кухні, електроніки. 

 Завдяки авто, завжди є можливість залишити більшість всього в багажнику, але завжди є але. Бувають ситуації, що, навіть, радіальний трек затягується на декілька днів і тоді потрібно нести з собою, майже все. Звісно деяку їжу можна залишити, а от намет, спальник, каремат, теплий і одяг від дощу, кухню, прийдеться нести на собі!

В нашій ситуації, ми завжди брали з собою, все цінне і важливе для подальшої подорожі. Також полегшене спорядження, переважно менше в об’ємі, а це в свою чергу дозволяє зекономити, на дорогому багажі в літаку. Об’єднавши ці фактори, випливає, що чим легше, тим більше переваг і не лише на треку. Полегшення спорядження, немає знижувати комфорт, а навпаки його підвищувати. Наприклад з наплічником в 400 г в порівнянні з іншими, я зекономив 650 г, а це їжі ще майже на два дні.

Кип’ятити на  Jetboil Flash зручно, швидко, брати його потрібно, але варити їсти в ньому на чотирьох не вийде, тому потрібен пальник і каструлі. Двомісні намети з двома входами гарний вибір для комфортної подорожі.

Надувні килимки, мало того, що малі в об’ємі, то щей дають змогу виспатися на поверхні де присутні горбики, корені дерев, нерівності з якими пінці важче справитись.

Панаму та одяг з довгими рукавами обов’язково, сонце пече сильно! Засоби від і після згорання не забуваємо. Випрати речі була можливість кожного вечора, чи зранку в кемпінгу, тому лишнього не варто набирати.   

 

                

 

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *