Літні спальники є досить мінімалістичними. Щоб зменшити вагу вони часто позбавлені багатьох елементів. Тому і вибрати літній спальник достатньо легко. Для зимового спальника кожна деталь та конструктивні особливості стають вирішальними, навіть критичними в деяких ситуаціях. У цій статті ми розкажемо про те, як врахувати все важливе, нічого не пропустити і вибрати свій ідеальний зимовий спальник. Тож відразу до діла.

Форма та розміри

Спальники, що мають форму кокону, або, як ще їх називають, мумії, є, як правило, легшими за прямокутні. Перед сном, конструктори спальних мішків тільки те й роблять, що думають, як знайти баланс між вагою спальника, його об’ємом, і температурою комфорту. Форма кокону найкраще допомагає змістити його в сторону зменшення ваги та об’єму. 

(спальник-кокон Pinguin Expert розрахований на тепературу – 8°C та має синтетичний утеплювач, що дуже добре компресується)

Та справа ще ось у чому. Спальники прямокутної форми, ще їх називають ковдри, бо вони повністю відкриваються, мають більше внутрішнього об’єму, ніж в коконів. Це означає, що ми маємо витратити більше власного тепла, щоб нагріти повітря в спальнику. Якщо ви ночували у ковдрі взимку, як автор цього тексту, то знаєте, що спочатку вам доведеться померзнути, аби нагріти весь об’єм спальника. І лише пізніше, повільно-повільно, спальник всередині набуває комфортної температури. У коконі ж, з мого власного досвіду, цей процес відбувається значно швидше. 

 

Найбільш оптимально використовувати ковдри під час кемпінгу, поїздок з автомобілем, коли вага та об’єм не мають великого значення. Якщо подорожуєте парою та маєте два спальника-ковдри, можете їх зістібнути блискавками, щоб спати всередині удвох. Це додасть комфорту, крім того, ви швидше нагрієте внутрішній простір.

 

(чудовий компроміс між прямокутною формою спальника та коконом від  Sea to Summit Trek TkIII – трохи завужений донизу, розкладається як ковдра, має достатньо місця всередині, компактний та легкий. Всередині пух з водостійким просоченням. Температура комфорту -5° ) 

Розміри спальника також важливі. Якщо ви оберете спальник занадто великий на ваш зріст, ви так само, як і у випадку з ковдрою будете довго нагрівати його внутрішній об’єм. Якщо ж спальник буде замалим, то сильно розтягуючи його зсередини, ви створите місця, де утеплювач буде тоншим, відповідно буде краще пропускати холод ззовні. 

 

Виробники,як правило, роблять кілька розмірів однієї моделі. Обирайте той, в якому вам вистачає місця щоб повністю витягнути ноги та не розтягувати його плечима чи складеними руками зсередини. Якщо сумніваєтесь, варто обрати більший розмір, адже ви завжди можете заповнити об’єм спальника власними речима, які, до того ж, залишаться теплими. 

Лайфхак: покладіть устілки від черевиків та термобілизну, яку збираєтесь надягти зранку в середину спальника, щоб на ранок вони були теплими та вам було комфортніше їх вдягати

Капюшон та його регулювання

Через капюшон ми втрачаємо найбільше тепла. Ми звикли сприймати це негативно, та поглянемо і на іншу сторону. Одного разу в зимовому поході мені випала можливість ночувати в натопленій колибі, на що я не розраховував. Відкривши наповну капюшон свого теплого зимового спальника я позбувся надмірного тепла та мені не було спекотно спати. Саме тому важливо щоб капюшон мав не тільки ергономічну форму. А міг як широко відкриватись, так і стягуватись, мінімізуючи тепловтрати і залишаючи лиш маленький отвір, через який ви зможете дихати. 

 

Обираючи спальник, обов’язково перевірте наскільки ергономічним є ваш капюшон та чи добре працюють всі регулювання. Часто виробники використовують дві різні затяжки на резинці або шнурівці, щоб окремо відрегулювати верхню та нижню частину капюшону. При цьому, кожна резинка чи шнурівка має свою форму, щоб ви могли тактильно розрізнити їх у темряві. Переконайтесь, щоб фіксатором та шнурками легко було маніпулювати в рукавичках.

(зрозуміле та зручне регулювання капюшону і комірця у спальнику Exped Ultra -10° M )

Додатково, у зручних зимових спальниках є комірець всередині, на рівні шиї. Закриваючи спальник комірець огортає вас (іноді його різні кінці можна зафіксувати на липучці) та не дає теплу виходити далі. Наявність такого комірця значно знижує тепловтрати, особливо уві сні, коли ви рухаючись можете вигнати тепле повітря зі спальника назовні.

 

Місце для ніг

 

Деякі виробники роблять низ спальника ергономічним, щоб мішок повторював контури тіла. Так ви у спальнику дійсно стаєте схожими на саркофаг з єгипетською мумією. Це зручно, та якщо таких контурів у спальника немає – я би це недоліком не вважав. Головне аби місця було достатньо та ви не впирались ногами у внутрішню стінку спальника. 

 

Що дійсно є корисним для зимового спальника, це отвір на блискавці в районі ніг. Уявіть, що ви прокинулись серед ночі та маєте потребу встати і вийти на вулицю. Доводиться вилізти зі спальника, одягатися у тепле, зробити свої справи, а лягати у вже холодний спальник. Та якби біля ніг був отвір, ви би встали прямо у спальнику і вам не довелось би знову його нагрівати по поверненню.

(завдяки отворам внизу у спальнику Sierra Designs Mobile Mummy можна ходити)

Пух чи синтетика?

 

Якщо влітку різниця у вазі між пуховим та синтетичним спальником може вам здатись незначною, то для зимових спальників вона може складати півкілограма, а часто і більше при тій самій температурі комфорту. Що ще важливіше, синтетичні зимові спальні мішки мають великий об’єм. Тож обираючи пуховий спальник  нема сенсу купувати великий важкий рюкзак, коли можна обійтись меншим, легшим та, часто, дешевшим.

(пуховий спальник від українського виробника Turbat Kuk 700)

Ви скажете: “Чекай, а як же пух? Він ж мокне?” Чи не краще взимку все ж синтетику? Хоч взимку існує проблема конденсату в наметі, який неодмінно потрапить на ваш спальник, навіть більше ніж влітку, та маю для вас три аргументи за пух. 

  1. Майже всі спальники зараз мають спеціально оброблений водовідштовхувальною емульсією пух. Це значно нівелює ризик, що наповнювач змокне і втратить об’єм, навіть якщо ви зібрались у багатоденний похід, тиждень чи більше. 
  2. Якісні виробники використовують у зимових спальниках щільну тканину, що має водовідштовхувальну обробку DWR (durable water repellent), що в більшості випадків навіть не дозволяє волозі потрапити всередину мішка. А деякі, переважно експедиційні, версії спальників мають ще водонепроникну зовнішню тканину.
  3. І наостанок скажу, що взимку у вас набагато менше шансів намочити спальний мішок.

(спальник з обробленим пухом та DWR важко намочити взимку)

Не забудьте про кишеню всередині

 

На перший погляд, незначний конструктивний елемент, яким можна знехтувати влітку, має велике значення у зимовому поході. Телефон, павербанк та інші електричні девайси варто тримати в теплі, аби вони не розрядились, і кишеня всередині спальника – найкраще для цього місце. Ви можете скласти ці речі в мішечок, покласти у спальник, але так вони будуть мігрувати по всьому мішку і заважатимуть вам спати.

 

Також дуже рекомендую під час сну тримати всередині спального мішка флягу з водою, аби потім не топити лід щоб попити, та газовий балон – це пришвидшить ранкове приготування їжі та зменшить витрати газу.  

(внутрішня кишеня на липучці у спальнику Turbat Vogen Winter)

Якою має бути температура комфорту зимового спальника?

 

Я прихильник того, щоб мати невеликий запас по комфортній температурі для спального мішка. Ми завжди можемо відкрити капюшон, чи навіть трохи привідкрити блискавку. А от якщо температура на вулиці буде значно меншою, за ту, на яку розрахований наш спальник – доведеться мерзнути. Як показує досвід, температура ліміту комфорту – 18 °C і нижче буде достатньою для зимових Карпат. 

 

Добре, а що означає, власне, ця температура? Всі серйозні виробники спальних мішків тестують їх за спеціальним стандартизованим тестом EN13537 у лабораторіях, та визначають діапазон з трьох температур. Температура комфорту базується на відчуттях середньостатистичної жінки, яка має комфортний нічний сон. Це найважливіше число у цій шкалі, оскільки воно насправді відображає температуру, для якої призначений спальний мішок. Тому саме на нього орієнтуємось при виборі спальника. 

(Ось так проходить тест спальників: мідний манекен, одягнений білизну та шкарпетки, оснащений 20 чутливими до температури датчиками, лежить всередині повністю закритого мішка. У кімнаті з контрольованою температурою алгоритмічні моделі обчислюють тепловтрати)

Температура ліміту комфорту означає, що звичайна людина згорнулася калачиком у своєму мішку, не тримтить та може так спати не прокидаючись від холоду. Це нижня межа, при якій ваш сон буде відносно комфортним.

 

Температура екстриму. Тут тест EN13537 говорить про те, що слід очікувати сильного відчуття холоду. Можливе переохолодження, і спати в мішку варто лише в екстрених випадках. Не купуйте спальний мішок орієнтуючись на температуру екстриму.

(так типово виглядає температурний рейтинг спальнику на прикладі Big Agnes Torchlight)

Підсумки: який зимовий спальник мені обрати?

 

Якщо шукаєте оптимальний синтетичний зимовий спальник, придивіться до Nordisk Oscar -20° Mummy. Він важить 2 кілограми з компресійним мішком на зріст до 190 сантиметрів, і як для такої температури, а також багатьох зручних фішок – це дуже непоганий показник. Всередині є блискавка для ніг, додаткова бічна блискавка, щоб зручно було в ньому сидіти, чудова зручна регуляція капюшону.

(додаткові блискавки для рук та ніг у спальнику Nordisk Oscar -20° Mummy)

Якщо ж вам потрібен найлегший та найкомпактніший зимовий спальник – то гарним рішенням буде Sea to Summit Spark SpIV. При температурі ліміту комфорту -15°С він важить всього 880 грамів, а всередині в ньому 620 грамів гідрофобного гусячого пуху пружністю 850+ fill power.

(в компресійному мішку спальник Sea to Summit Spark SpIV займає приблизно два літри об’єму)

Коли спальник потребує додаткового захисту, наприклад, якщо ви ночуєте у надміру вологих умовах, чи хочете, щоб зовнішня тканина була міцнішою, ніж ультралегкі аналоги, гарний вибір Sea to Summit Alpine ApII. Без втрати легкості (всього 1340 грамів на граничну температуру комфорту  -20°С) цей спальний мішок має міцну зовнішню тканину Nano Shell щільністю 20 деньє з спеціальним водовідтовхувальним поліуритановим покриттям. 

(один з найбільш захищених спальних мішків для екстремальних умов Sea to Summit Alpine ApII)

У зимовому поході хоч і холодно, та все ж є кілька переваг. Ви не потрапите по коліно в болото там де розбита дорога та не змокнете до нитки під дощем. А прокидатись морозним ранком серед яскравої білої безодні краще в правильному та теплому зимовому спальнику.

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *