Про вибір кросівок ми писали в першій частині великого матеріалу про спорядження для бігу

 

Виходячи на пробіжку ми часто беремо з собою різні необхідні речі, від ключів і гаманця до телефону та фляги з водою. Брязкіт металу та плескання води можуть заважати, але ще гірше, коли важкі речі ритмічно рухаються в кишенях. Не важливо чи ми вийшли з дому на коротку пробіжку, чи біжимо довгий трейл, адже існують рішення, як уникнути таких проблем. У цій статті ми розкажемо в яких ємностях досвідчені бігуни беруть з собою воду та як організовують речі на собі, щоб це було зручно та не заважало.

У чому переносити воду: фляги, гідратори, стаканчики

 

Якщо ви виходите на досить довгі пробіжки, коли потрібно втамовувати спрагу під час бігу, або ви фінішуєте у місці, де немає можливості випити води, то вам краще взяти воду з собою. На довгі дистанції, змагання чи тренування, що тривають від години та більше вам окрім води також знадобляться електролітичні напої. В біговому світі існує безліч ємностей, які дозволять зручно тримати при собі воду. І зараз ми розкажемо, які з них підійдуть саме під ваші потреби. 

 

Фляги

 

Почнемо з фляг. Їх різноманіття робить їх універсальними та майже незамінними на будь-яких дистанціях, чи то пробіжка в парку, чи марафон. Різна форма та об’єм дозволяють покрасти флягу в поясний ремінь, поясну сумку чи жилет для бігу і найзручнішим чином розподілити вагу на собі. 

Найперше, вам потрібно визначитись чи мати жорстку флягу, чи м’яку. У жорстких фляг багато переваг. Часто їх легше наповнювати, коли справа доходить до струмочків з невеликим нахилом у горах. Вони міцні та не проб’ються коли біжите попри чагарники. Нарешті, їх завжди зручно класти назад у кишеню, чого не скажеш про м’які напівпорожні фляги. 

 

Все більш популярними серед бігунів стають м’які фляги різного об’єму. Вони легші, добре приймають форму коли розміщені на біговому поясі. З них зручніше пити, адже можна просто втягувати воду, а не закидувати голову назад. Часто м’які фляги мають поїлки з трубками. Розміщені на грудних кишенях жилета такі фляги вимагають мінімуму зусиль та рухів, щоб випити води. 

(м’яка фляга з трубкою розміщена у кишені бігового рюкзака Osprey)

М’які фляги на відміну від жорстких мають великий асортимент об’єму, як правило це розміри від 250 до 600 мілілітрів. Вибір правильного об’єму важливий з двох причин. Маленькі та середні об’єми зручно розміщати в різних кишенях, щоб добре розподілити вагу та уникнути ритмічних коливань під час бігу. По-друге, в різні фляги ви можете налити різні рідини, наприклад, в одній ви тримаєте воду, в іншій електролітичний напій. Найбільшу популярність мають дві півлітрові фляги, що розміщені на грудях. Часто одна таблетка електролітів розрахована саме на півлітровий об’єм води. 

 

Гідратори

 

Гідратори, або як ще їх називають, питні системи мають більший об’єм від фляги та розміщуються на спині в біговому жилеті чи рюкзаку. Трубка з поїлкою йде від гідратора та закріплюється на грудній стяжці для зручності. Великий об’єм гідратора є як його перевагою, так і недоліком. Гідратори бувають зазвичай розміром від одного до трьох літрів і така маса води на спині може впливати на відчуття під час бігу. З іншого боку, на деяких дистанціях, якщо вони довгі та не має можливості поповнити запаси води, без гідратора не обійтись. 

(гідратор Osprey закріплений на біговому жилеті)

При виборі гідратора важливо звертати увагу на кілька деталей, що роблять його зручним у використанні. Різні виробники пропонують різний формфактор свого гідратора. Тому деякі з них можуть не підійти конкретно під ваш рюкзак чи жилет. Враховуйте товщину гідратора у наповненому стані, за це відповідає перегородка всередині, яка не дає гідратору прийняти надто випуклу форму. Добре, коли така перегородка присутня. 

 

Врахуйте також те, як виконаний вхід гідратора. Важливо, щоб через вхід було зручно не лише наливати воду, але й чистити внутрішній об’єм та залишати його відкритим для висихання. В більшості випадків верхній вхід на фіксаторі-слайдері є зручнішим, ніж круглий на боковій стороні з кришкою, що закручується. Хоча про це все ще сперечаються на різних форумах. 

(різні способи відкриття та форми гідраторів)

Ще одним важливим елементом є поїлка на кінці шланга гідратора. Важливо щоб через неї можна було пити воду простим затисканням силіконового кільця зубами. Але водночас, щоб поїлка могла блокуватись, коли ви транспортуєте гідратор та на неї можна було розмістити ковпачок для захисту від пилу.

 

Скажемо також про недоліки гідраторів, на які варто зважати. Щоб заново наповнити пустий гідратор на дистанції, вам потрібно буде зупинитись, зняти рюкзак або жилет та дістати звідти сам гідратор. Хоч це не має особливого значення під час тренувань, та може бути критичним під час змагань. Під час бігу вам буде важко оцінити наскільки багато води ви вже випили, та скільки залишилось. Це важливо коли потрібно рівномірно розподілити вживання води на довгій дистанції. 

(якщо набираєте воду з джерела можна скористатись флягою з інтегрованим фільторм)

Ще один неприємний сюрприз, який вас може очікувати під час бігу, це вода, що швидко нагрілась між вашою спиною та рюкзаком. Певною мірою від цього рятують гідратори з термоізоляцією на стінках. Гідратори займають досить унікальну нішу в біговому спорядженні, якщо на коротких та середніх дистанціях, а також там, де воду можна періодично поповнювати, найкраще використовувати різні фляги, то незамінними гідратори стануть на довших дистанціях без можливості поповнення води.

(Гідратор Hydrapak з термоізоляційним покриттям всередині)

Стакани

 

Маленький дуже легкий стаканчик, зроблений зазвичай з силікону чи термопластичного поліуретану, почав з’являтись в екіпіруванні бігунів тоді, коли організатори деяких змагань почали відмовлятись від пластикових та паперових стаканчиків на станціях гідратації. Та виявився досить зручним у використанні. Такі стаканчики мають кільце для фіксації на плечових лямках жилета, не займають місця в кишені чи на поясі та їх можна швидко використати біля різних джерел та фонтанчиків.

(стаканчик від Hydrapak)

У що покласти воду та речі під час бігу

 

Речі, які берете з собою на пробіжку краще розміщувати так, щоб вони щільно прилягали до тіла та були зафіксовані. Саме тому бігові пояси, сумки, жилети та рюкзаки мають свою специфіку – їх ергономіка розрахована таким чином, щоб розмістити ваші фляги, телефони, гаманці, банани та гелі в різних місцях навколо тулуба. Таким чином, щоб центр маси не зміщався, не виникало маятникових рухів предметів і ви відчували мінімум дискомфорту в русі. 

 

Тримач для фляги на руку

 

Найпростіший спосіб організувати свої речі на короткій пробіжці, це взяти з собою спеціальний тримач для фляги, що вдягається на кисть. Часто такі тримачі мають невеличку кишеньку, в яку можна покласти ключі, картки чи трохи готівки. Однак такі кишені не завжди зроблені з еластичного матеріалу, тому це не врятує від брязкоту, якщо ви все ж побігли з ключами. 

 

Біговий пояс

 

У більшості випадків для тренувань та забігів на короткі та середні дистанції, або на довші з можливістю поповнювати запас води постійно найкраще підійде біговий пояс. Він має дуже просту і водночас зручну конструкцію. Це складена удвоє еластична тканина, закрита знизу, що кільцем одягається на тулуб. Зверху пояс має вільний доступ всередину між двома шарами тканини та прошитий точково щоб зберігати цілісність. 

 

Таким чином ви можете покласти всередину пояса багато різних речей. У мене виходило без будь-яких труднощів переносити в поясі дві півлітрові фляги, їх краще розміщувати на максимальному віддаленні одна від одної, гаманець, телефон та ключі. Еластична тканина не дає жодному предмету бовтатись, лише перед тим потрібно добре підібрати розмір, щоб пояс не сидів занадто вільно та з іншого боку, щоб не надто тиснув.

(біговий пояс від Compressport)

 

Бігові пояси часто мають також спеціальні кріплення для трекінгових палиць, щоб переносити їх у складеному стані. А іноді також кріплення для табличок з номером на змагання. 

 

Бігові поясні сумки

 

Такі сумки вже мають свій постійний об’єм, який може складати від 1,5 до 8 літрів зазвичай. Окрім основного відділення, що розміщується як правило на попереку, на бокових ременях можуть бути додаткові еластичні кишені. Перевагою таких поясних сумок є те, що туди можна класти великі об’ємні речі, наприклад банан чи вітрівку. В деякі сумки навіть може бути інтегрований гідратор. Також, на відміну від бігового поясу основне відділення сумки закривається на блискавку, що може бути для когось перевагою. 

(Поясна сумка від Osprey з додатковими кишеніями та спеціальним місцем під фляги)

Бігати, однак, з такими сумками, якщо вони наповнені важкими речима, не дуже зручно. Під час руху вони можуть підстрибувати та заважати. Найкраще поясна сумка покаже себе у коротких швидкісних хайках та на велосипеді. Разом з тим, через велику кількість різних елементів, таких як додаткові кишені та кріплення такі сумки можуть бути універсальними та використовуватись у різних повсякденних сценаріях.

 

Жилет

 

Біговий жилет розроблено спеціально для забігів на довгі дистанції. Його важко використати у будь-яких інших ситуаціях, однак якщо ви бігаєте на результат, то це буде найбільш ергономічне рішення. Основна перевага бігового жилета це те, що на ньому можна дуже зручно розмістити велику кількість речей, включаючи кілька фляг з рідиною, вітрівку, снеки та гідратор. Разом з тим, всі ці речі будуть щільно прилягати до вашого тіла.

(біговий жилет від Dynafit)

Гарний розробник жилета продумав у якій кишеньці буде розміщатись фляга з водою, де будуть лежати гелі та перекуси. До всіх цих речей у вас буде швидкий та зручний доступ. На спині у жилета найчастіше також є невелике відділення, де може розміститись гідратор, й, найчастіше, вітрівка з аптечкою та термоковдрою – необхідними речима на різних трейлових змаганнях. 

 

Також часто вітрівку можна кріпити зовні. Існують кілька положень для фіксації трекінгових палиць. Жилет, який добре на вас сидить буде правильно розподіляти вагу та об’єм по всьому вашому тулубу при тому не створюючи дискомфорту, а кілька точок з’єднання плечових лямок між собою добре фіксують всю конструкцію на вашому тілі. Важливо приміряти жилет перед тим, як купляти, оскільки різні жилети сідають по-різному. 

(біговий жилет від Compressport)

Біговий рюкзак

 

Біговий жилет є, власне, еволюцією рюкзака, що позбавлений його недоліків. Основний об’єм жилета розміщений трохи вище, в районі грудної клітини. Рюкзак же має пояс, він змішає центр маси нижче, а об’єм концентрує лише ззаду в основному відділенні. Та бувають випадки, коли без рюкзака не обійтись. Це, як правило, забіги на довгі та дуже довгі дистанції без зупинок на поповнення харчування у складних умовах. 

 

В біговий рюкзак ви можете скласти речі для аварійної стоянки, такі як бівачний мішок, газовий пальник з балоном, пуховку з мембраною. Саме тому, окрім забігів у екстремальних умовах, наприклад в погану погоду в горах, такі рюкзаки використовуються для спідхайкінгу. Основна перевага бігових рюкзаків це їх об’єм, що може сягати 12-15 літрів. Однак велика вага, сконцентрована ззаду на спині може заважати бігати. 

Висновки

 

Більшість потреб бігунів на різні дистанції можна закрити біговим поясом та жилетом. Однак існують специфічні ситуації, в яких наручний тримач для фляги, поясна сумка або рюкзак виявляться більш підходящими. Обираючи собі спорядження для бігу, балансуйте речі, які ви плануєте взяти з собою, та об’єми, в які ви ці речі покладете. А також намагайтесь розміщати речі так, аби вони були ближче до тіла, та прилягали з різних сторін.

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *