Сивуля, Ігровець, Висока

Таня Троянь, бренд-амбасадор Salewa в Україні, керівниця в TroyanTrekking

Сивуля, Ігровець і Висока – найвищі вершини масиву Ґорґани, розташовані в центральній його частині. Тут все класично ґорґанське – вузькі хребти з стрімкими схилами і кам’яними розсипами. В самісіньких долинах – з буковими лісами, вище – з смерековими та з заростями альпійки ледь не до самих верхівок. І з лісовими стежками між килимами моху.

Карпатські локації: Сивуля, Ігровець, Висока

Карта для проходження маршруту: Центральні Ґоргани (ламінована) | Центральні Ґоргани

На вершині Сивулі перехоплює подих, одночасно, від контрасту з долиною, де тече Бистриця Солотвинська, і від стрімких ґорґанських вершин з інших сторін.

Сивуля, Ігровець, Висока

На Ігровці – дивуєшся простору і масивності самої вершини, на відміну від всіх типово вузьких і компактних ґорґанських вершин. А хребет Тавпіширка зовсім не схожий на інші  – рівний,  з мінімальними коливаннями висоти і з дорогою серед моря альпійської сосни. І при тому тут постійно є краєвиди – на Довбушанку і Сивулі. В цьому регіоні багато маркованих туристичних стежок, що дає велику варіативність побудови маршрутів.

Сивуля, Ігровець, Висока

Головні вершини

Сивуля Велика (1836 м) і Сивуля Мала (1818 м) – найвищі вершини масиву Ґорґани, розташовані зовсім поруч.

Ігровець (1804 м) – третя за висотою вершина Ґорґан. Масивна гора з широкою плоскою вершиною.

Сивуля, Ігровець, Висока

Висока (1803 м) – компактна вершина поруч з Ігровцем, вершина хребта Матагів. Сюди веде красива стрімка стежка з полонини Середня.

Середня (1638 м) розташована збоку від хребта Матагів.

Тавпиш (1450 м), Подини (1499 м) та ще кілька безіменних вершин приблизно тієї ж висоти – вершини хребта Тавпіширка.

Сивуля, Ігровець, Висока

Цікаві місця

Урвище Пекло

Урвище Пекло – стрімке урвище висотою близько 100 м з кам’яними осипищами. Розташоване біля полонини Рущина між хребтами Сивулі і Тавпіширка.

Сивуля, Ігровець, Висока

Високогірний дендрарій розташований біля полонини Яворчик на схилах Тавпіширки на висотах 900-1300 м. Дендрарій був створений в 1963 році і за роки його існування тут було висаджено понад 400 видів дерев і чагарників. Насправді дуже приємне місце для відпочинку і прогулянки. Тут немає огорож і плати за вхід. На території дендрарію ростуть різноманітні дерева, зокрема модрини, кедрова сосна, різні види ялин. Можна прогулятися до маленького озера, яке перетворюється в верхове болото. На стежках зустрічаються таблички з написами видів рослин. А на самій полонині Яворчик розташовані зручні альтанки, мангал з накриттям, оглядова вежа і тут відкривається прекрасний краєвид на хребет Чорні Полонини.

Також тут є смітник. Але! Ні в якому разі не залишайте своє сміття в ньому і забирайте з собою, бо його не вивозять, а складають під гіллям поруч в лісі.

Сивуля, Ігровець, Висока

Залишки укріплень з Першої світової війни трапляються багато де в Карпатах, але в Центральних Ґорґанах їх, напевно, найбільше. 

Йдучи по маршруту на верхівках ви обов’язково натрапите на залишки бліндажів і окопів з ґорґанського каміння, вимощені сходинки чи колючий дріт. Найбільші залишки укріплень – на г.Ріг (як спускатися з Ігровця в Стару Гуту по чорному маршруту, на хребті між Великою Сивулею і Лопушною. Також є біля вершини Ігровця зі сторони Високої, на схилах гори Середня (як іти з пол.Середня). уважний знайде їх і на Тавпіширці.

Сивуля, Ігровець, Висока

Перевал Легіонів (стара назва – Великі Роґодзи). В часи Першої світової війни тут відбувалися бої, в 1914 році за лічені дні було побудовано дорогу через перевал (залишки бруківки на ній можна побачити і зараз). А у 1931 році встановлено пам’ятний хрест загиблим польським легіонерам (16-20 річні хлопці), які стримали наступ російських військ. За перевалом через три кілометри по Дорозі Легіонерів розташоване кладовище польських легіонерів.

Водоспад Салатручіль – невеликий водоспад на річці Салатрук, який можна відвідати по дорозі на/з Сивулі (по червоному маршруті). Водоспад має висоту 6 м і впадає до невеликого озера.

Сивуля, Ігровець, Висока

Малий Кузьминецький водоспад розташований всього за 2 км від центру села Стара Гута. Має невелику висоту (4 м) і падає зі скелі в компактному затишному каньйоні. Красивий, але завдяки розташування біля дороги і легкому доступу тут буває дуже людно і навколо багато сміття.

Сивуля, Ігровець, Висока

Місця ночівель, вода

Джерела води є на місцях для ночівлі, їх стан описаний нижче. Джерела також трапляються на маршрутах, здебільшого на траверсах і в долинах річок. Позначені на паперовій мапі.

Полонина Рущина – велика полонина, популярна серед туристів. З надійним струмком – витоками р.Бистриці Солотвинської. Також поруч є ще  один струмок – в лісі на траверсі Сивулі. Проте в літній час на Рущині бувають крадіжки, тому необхідно пильнувати власні речі – все цінне ховати в середину намету і не залишати нічого поза тамбуром. 

Перевал Боревка з невеликою полониною. Зручні місця для наметів в лісі біля Сивулі, а струмок – за 300 м на стежці, що веде до Сивулі.

Тут багато оленей, які грізно ричать в період гону, лякаючи не готових до цього мандрівників (якось цілу ніч олень ходив і ричав навколо нашого табору на Боревці, а за тиждень до того одна група ввечері зібрала речі і втекла, думаючи що це ведмідь). Якщо збираєтесь йти сюди восени – будьте готові, а краще послухайте на ютубі як звучить гон оленя. (:

Полонина Середня – полонина між Середньою і Високою з красивим видом на ці вершини. Джерело води знаходиться на 200 м нижче полонини по маршруту, що веде в Стару Гуту. Це джерело чисте, але дуже маленьке у вигляді ямки, що повільно наповнюється.

Сивуля, Ігровець, Висока

Полонина Плайок – полонина розташована посередині маршруту з Старої Гути до Ігровця (чорне маркування). Тут відкривається вид на Сивулі і є місця для наметів. Але джерело-криничка, яке позначене на мапах станом на вересень, 2020 було замулене і непридатне для пиття чи навіть фільтрування. Тому краще на нього не розраховуйте, якщо йдете цим маршрутом.

Сивуля, Ігровець, Висока

Притулок на хр.Матагів розташований біля маршруту Осмолода – Висока. Це невеликий будинок з однією основною кімнатою, спальними місцями і пічкою. Його відремонтували “Карпатські Стежки”, а нині доглядають небайдужі волонтери. Користуючись притулком пам’ятайте правила поведінки в гірських хатинах і поважайте роботу людей, які доглядають за ними. Трішки нижче притулку є джерело-криничка. проте воно не завжди чисте, воду краще фільтрувати і кип’ятити.

Полонина Тавпиш знаходиться одразу перед виходом на хребет Тавпіширка зі сторони Сивулі. Джерело – в нижній частині полонини біля вівчарської колиби.

Сивуля, Ігровець, Висока

На перевалі Легіонів є полонина і джерело води. Джерело позначене на OSM-мапах біля Дендрарію може бути пересохлим.

Варіанти виходу (та спуску) на хребет:

Осмолода – Різарня – г.Подина – пер.Боревка (від Різарні жовте макрування). Відстань:  14 км. Різниця висоти: 610 м.

Осмолода – Різарня – під. г.Боревка (від ур.Яла чорне маркування). Відстань:  14 км. Різниця висоти: 700 м.

Осмолода – хр.Матагів – г.Висока (червоне маркування). Відстань: 10,5 км. Різниця висоти: 1070 м. 

Сивуля, Ігровець, Висока

Стара Гута – р.Бистриця Солотвинська – р.Лопушна – пер.Боревка (зелене маркування). Відстань: 12 км. Різниця висоти: 800 м.

Стара Гута – р.Бистриця Солотвинська – пол.Рущина (жовте маркування). Відстань: 16 км. Різниця висоти: 760 м.

Стара Гута – р.Кузьминець Великий – пол.Середня (синє маркування). Відстань: 10 км. Різниця висоти: 800 м.

Стара Гута – пол.Плаєк – г.Ігровець (чорне маркування). Відстань: 11 км. Різниця висоти: 1140 м.

Сивуля, Ігровець, Висока

Максимець – траверс Короткану – пол.Рущина (зелене маркування до траверсу Короткану, потім – червноне). Відстань: 15 км. Різниця висоти: 780 м.

Бистриця – р.Салатрук – пол.Боярин – пол.Рущина ( червоне маркування). Відстань: 16 км. Різниця висоти: 710 м.

Бистриця – Дендрарій (зелене маркування). Відстань: 5 км. Різниця висоти: 410 м.

Бистриця – пер.Легіонів ( жовте маркування). Відстань: 11 км. Різниця висоти: 370 м.

Сивуля, Ігровець, Висока

Приклади маршрутів:

Осмолода – хр.Матагів – г.Висока – г.Ігровець – пер.Боревка – г.Сивуля Велика – г.Сивуля Мала – пол.Рущина – ур.Пекло – траверс Короткану – пол.Боярин – вдсп.Салатручіль – Бистриця.

Довжина маршруту: 41 км. Тривалість 3 дні. Класичний маршрут, що охоплює найвищі ґорґанські вершини і є частиною Східно-Карпатського туристичного шляху (червоне маркування). Місця для ночівель -перевал Боревка і полонина Рущина. У випадку негоди влітку масив Сивуль можна пройти траверсом з південно-західного боку – це прекрасна стежка, яка ще була прорізана волонтерами минулого літа. Також замість спуску в Бистрицю, на траверсі Короткану можна звернути на маршрут до Максимця (зелене маркування).

Сивуля, Ігровець, Висока

Бистриця – вдсп.Салатручіль – пол.Боярин – пол.Рущина – г.Сивуля Мала – г.Сивуля Велика – пол.Рущина – ур.Пекло – пол.Тавпиш – хр.Тавпіширка – Дендрарій – Бистриця.

Довжина маршруту: 40 км. Тривалість 3 дні.

Маршрут зі стартом і фінішем в одній точці, що поєднує Сивулі і хребет Тавпіширку. Зручно заночувати першу ніч на Рущині і зранку другого дня піднятися на Сивулі  (та пам’ятайте про крадіжки на Рущині і якщо вирішите сходити без рюкзаків – залишайте з речами когось з групи), а щоб після Великої Сивулі не підніматися знову на Малу – скористайтеся стежкою-траверсом Малої Сивулі.

Частина маршруту від Пекла до Дендрарію виснажлива, хоч маршрут там коливається на невеликих висотах, та все ж має багато стрімких підйомів і спусків. Другу ніч зручно заночувати на хребті над полониною Тавпиш. 

Стара Гута – р.Кузьминець Великий – пол.Середня – г.Середня – г.Висока – г.Ігровець – пол.Плайок – Кузьминецький вдсп. – Стара Гута.

Довжина маршруту: 27 км. Тривалість 2 дні. Маршрут зі стартом/фінішем в одній точці та ночівлею на полонині Середня. В перший вечір або зранку другого дня варто піднятися на гору Середня. Загалом легкий і дуже насичений краєвидами маршрут.

Стара Гута – р.Бистриця Солотвинська – пол.Рущина – г.Сивуля Мала – г.Сивуля Велика – пер.Боревка – г.Ігровець – г.Висока – пол.Середня – р.Кузьминець Великий – Стара Гута.

Довжина маршруту: 54 км. Тривалість 3 дні. Маршрут зі стартом і фінішем в одній точці, що охоплює найвищі вершини Ґорґан. З ночівлями на пол.Рущина і пер.Боревка.

Сивуля, Ігровець, Висока

Відстані між головними вершинами і деякими стоянками:

пол.Середня – г.Середня – 1,1 км. 

пол.Середня – г.Висока – 2,5 км.

г.Висока – г.Ігровець – 1,4 км.

г.Ігровець – пер.Боревка – 3,5 км.

пер.Боревка – г.В.Сивуля – 6 км.

г.В.Сивуля – г.М.Сивуля – 1 км.

г.М.Сивуля – пол.Рущина – 1,6 км.

г.В. Сивуля – пол.Рущина – 2 км (з траверсом М.Сивулі).

пол.Рущина – пол.Тавпиш – 5 км.

пол.Тавпиш – хр.Тавпіширка (вершина 1464 м по середині хребта) – 3 км.

хр.Тавпіширка (вершина 1464 м) – Дендрарій – 4,7 км

хр.Тавпіширка (вершина 1464 м) – пер.Легіонів – 3 км.

Сивуля, Ігровець, Висока

Логістика. Як дістатися?

До Осмолоди. Автобусом з автостанції №1(біля залізничного вокзалу) в Івано-Франківську до Калуша, і автобусом з Калуша до Осмолоди ( по даному маршруту є тільки 3 рейси на день).

Автомобілем – з Калуша через Брошнів-Осаду, Пернегінське до Осмолоди, але від Брошнева дорога дуже погана, розбита. Приміром автобус з Калуша їде близько 2 годин, на власному авто виходить не надто скоріше.

До Бистриці, Максимця можна доїхати автобусами з Івано-Франківська з пересадкою в Надвірній. До Надвірної можна доїхати, сівши на будь-який автобус (на автостанції №1 в Івано-Франківську), що рухається в напрямку Яремче. Але потрібно враховувати, що потрібно буде перейти з автостанції №1 (де ви вийдете) до автостанції №2 в центрі Бистриці.

Якщо ви вирішите їхати на власному авто – також через Надвірну, але враховуйте, що після неї дорога така ж погана як і до Осмолоди.

Сивуля, Ігровець, Висока

До Старої Гути є прямий автобус з автостанції №3 в Івано-Франківську.  Автомобілем потрібно їхати через Богородчани і Солотвин. Практично до самої Старої Гути не погана дорога.

Зимова Сивуля

Відрізки Ігровець – пер.Боревка та Сивуля Мала – пол.Рущина є лавинонебезпечними і складними для орієнтування за умов поганої видимості.  Підйом з пол.Середньої на Високу також є лавинонебензпечним, тому для виходу на Високу взимку оберіть маршрут з Осмолоди по хребту Матагів – де вище зони лісу рухатися потрібно просто по гребеню. Перехід Ігровець – Висока – дуже вузький і знову ж при поганій видимості є загроза на нього не потрапити. Також рухаючись по хребтах варто враховувати, що з північно-східного боку хребтів утворюються снігові карнизи.

Сивуля, Ігровець, Висока

Проходження хребта Сивулі та Ігровця – Високої взимку за поганої погоди є потенційно небезпечним. Перш ніж планувати зимовий похід сюди – обов’язково сходіть спочатку влітку, щоб розуміти всі локальні нюанси рельєфу. Користуйтеся повноцінним навігатором. В негоду і відсутність видимості краще утримайтеся від виходу на хребти. Не забудьте зареєструватися в рятувальників і серйозно підготуйтеся до ночівель в наметі, адже тут їх не уникнути.

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *