Теплий сон в зимовій мандрівці. Поради експертів

РедакціяАвтор | Зима, Туризм

Кожен день захопливої мандрівки має три основні моменти, які роблять його вдалим:

  • правильний графік руху,
  • повноцінне харчування
  • та достатньо часу на сон.

Саме останнього має бути стільки, щоб організм міг оговтатись та відновитись від навантажень. Тому особисто я люблю зимові походи, бо темної пори для відпочинку там предостатньо:)

Отож, поговоримо про спальники, як основу комфортного та теплого сну. Відкинемо, поки що, всі попередні вимоги до спимішків типу: температурні режими, довжина, кокон чи ковдра, пух чи синтетика – беремо за умову, що ти вже все більш-менш правильно обрав(-ла), але в дуже прохолодні ночі зігрітись все ж не зовсім вдається. Таке може трапитись у випадку:
– різкої не планованої зміни погоди (температура, вологість, вітер),
– ночівлі на різних висотах в довготривалій мандрівці,
– надзвичайної ситуації: замочені речі, зміна маршруту тощо,
– і, що, можливо, основне, не вірно продумані умови сну.


Із власного досвіду спробую пояснити, як правильно приготуватися до сну та бути тепленьким ввечері, міцно спати вночі, а вранці бути готовим до нових навантажень та сходжень. То ж, що одягнути, як влягтись і, коли перевертатись з боку на бік (жартую:), щоб тепло поспати під час мандрівки

1. Спальник. Швидше простір в ньому – його не повинно бути ані забагато, ані замало. Врахуй, що спочатку тобі потрібного нагріти його, а вже потім він зігріватиме тебе. Але слід пам’ятати, що рухи не повинні бути сильно обмеженими.

unnamed (2)
2. Килимок. В ідеалі має відповідати характеристикам сезону походу і бути не меншим від розмірів спальника.

3. Одяг. За умов, що це не тропічне літо, вартує мати окремий комплект одягу для сну, який завжди є сухим. В міжсезоння та взимку одягаю тонку шерстяну термобілизну, теплі шерстяні шкарпетки та легку флісову шапочку або шерстяну мультифункціональну пов’язку. Всі ці речі не перетискають кровообіг, не впливати на рух, а шкарпетки можуть бути на 1 розмір більшими та в’язаними бабцею.

4. Повноцінна вечеря. Не бійтесь зайвих калорій – це також додаткове тепло, тому солодкий чай на ніч не лише заспокоїть, а додатковий енергетичний батончик не буде зайвим.
unnamed (1)
5. Додатковий одяг. Ці речі тримай біля себе або використай відразу. Зручно, наприклад, обгорнути ноги фліскою всередині спальника, а курточку, яку використовуєш в таборі, накинути зовні. Нюанс – бажано не перестаратись тільки влягаючись, краще утеплитись вже згодом. Також можна одягнути додаткові штани-кофту-шкарпетки, але не забути, що це не повинно сильно заважати та бути тісним.

6. Додаткові хитрощі:). А ось тут просто необмежене поле для фантазії, головне не перестаратися. Опишу лайфхаки, якими користувався інколи сам.
– додатковий літній спальник або флісовий тонкий плед – додатковий утеплюючий шар плюс повітря між ним та основним спальником додають суттєво в теплі. Як варіант брати один на двох.
– спарювання спальників – спірний, але цікавий момент. Тепліше однозначно, але при з’єднуванні коконів питання ніг та їх розміщення все ж залишається. Також тут також важлива парність, бо без нагальної потреби навіть дівчата не практикують такий метод зігріву. Підходить парам, але це вже інша історія:)
– пляшки з теплою водою – розкіш в деяких походах, але, якщо вже є, то найкраще розмістити поміж ніг (поблизу стегнової артерії – працює, перевірено), або відразу біля холодних стоп.
– хімічні одно або багато разові, каталітичні грілки – помічна та корисна штука і, головне, проста у використанні.


Описані вище рекомендації не є вичерпними чи 100% правильними до використання – це практичні висновки із власних зимових походів. На щастя сучасне виробництво дає змогу правильно підібрати потрібне спорядження згідно вимог та власних потреб. Бажано дотриматись принципу – не взяти зайвого і не забути необхідного – тоді ваші мандрівки будуть чудовими не зважаючи на жодні погодні примхи:)

Ромко Задорожний

Last modified: 22.02.2018