Традиційно щороку підбиваємо підсумки на Gorgany Pro. Давайте разом подивимося на рік, що минув та подивимося, що ж цікавого з’явилося на ресурсі за цей час, і звісно ж визначимо ті, статті, які були найбільш цікаві читачам цього року.
Дайджест 2021: які статті найбільше читали?
Як розвивався ресурс в 2021 році? Якщо говорити про те, чим запам’ятався цей рік, це однозначно, нові горизонти, які відкривали люди, які не бояться ставити перед собою амбітних цілей. Так, якщо до цього в розділі “альпінізм” найвищою точкою на якій побували наші автори була – Аконкагуа, то цього року маємо статті про 4 з 14 найвищих вершин світу (К2, Еверест, Брод-пік, Лхоцзе).
Ще однією темою, яка безперечно стала лейтмотивом цього року, є довгі трекінгові маршрути. Як в Україні проєкт 770 км за 50 днів від команди GRA, так і за межами нашої держави – проєкт “Арка Карпат” 2300 км, який цього року першими з українців пройшли Богдан Ославський та Артур Сачковський. Також в цьому розділі дописав третю і заключну частину Великого Гімалайського Шляху (GHT) Віталій Дячук.
Маємо поповнення у категоріях: “вело”, “скелелазіння”, і традиційно, у трекінгу. З несподіваних тем, які з’явилися цього року на ресурсі, я б відмітив дуже теплу історію – про сплав на саморобному плоті по Дністру та доволі неочевидний, однак цікавий для тих хто дуже любить море – мандрівка узбережжям Чорного моря в листопаді.
Дуже тішить, що цього року маємо статті у категорії “відповідальний туризм”, це і екомандрівки від команди GRA, і очищення Вільшанського водосховища від проєкту Chysto.de, і розчищення туристичного шляху “Старий кордон” від команди патреону “ПроПоходи”. Сподіваємося, що наступного року зможемо написати про нові ініціативи у цьому напрямку, адже з кожним роком ця тема є дедалі більш актуальною для українських Карпат.
До розділу “аутдор змагання” додався неофіційний чемпіонат світу з трейлраннігу – Ultra-Trail du Mont-Blanc (UTMB) та одні з найскладніших велозмагань в Україні – “TransUkraїne”.
Чимало зусиль було прикладено для того, щоб розібратися з тим, що таке аутдор і які бренди з’явилися завдяки йому та доклали зусиль для того, щоб культура аутдору набула поширення. І нарешті, цього року ми почали представляти тематичні мандрівні проекти, як наприклад, “Хащі” чи “Old Khata Project”.
Якщо ж говорити мовою цифр – аудиторія Gorgany Pro цього року виросла на 82 %. Також ми перетнули позначку у мільйон прочитань статей за рік, і якщо зібрати всіх наших читачів разом, то вийде непоганий обласний центр. А це означає, що аутдор поволі перестає бути вузькопрофільною темою і набуває дедалі більшої популярності серед українців. Наші автори подорожують, досліджують та випробовують себе у різних активностях, і ми вдячні за те, що вони діляться зі спільнотою своїми знаннями надихаючи читачів на нові відкриття, і в світі навколо, і що не менш важливо, в собі.
Що ж, а тепер до того як виглядає десятка найбільш читаних статей цього року:
10. Літні походи: топ-10 аксесуарів, які варто прихопити з собою
Що цікавого: ця стаття випередила матеріал про бренд Turbat всього на 13 читачів, і здавалося б в чому її магія? Тут все просто, часто саме очевидні речі є більш затребуваними, адже новачків більше і їм необхідні доступні матеріали про речі, які можуть зробити мандрівки більш комфортними.
4089 читачів (на момент написання цієї статті 23.12.2021 р.)
9. Гідратація: як відновити водний баланс?
Що цікавого: на девятій сходинці опинилася комплексна стаття від Олександра Скорохода про те, що таке гідратація та як боротися зі зневодненням організму. Ця стаття, в першу чергу, дуже актуальна для всіх хто бігає трейлові маршрути, а влітку коли температура піднімається вище + 30 градусів Цельсія, то й взагалі для всіх без виключення людей, які планують будь-яку активність на відкритому просторі. Тепловий удар інколи ближче ніж ви б могли б уявити, втім тим, хто знає матчастину, ця проблема не страшна.
4247 читачів
8. Карпатські хребти: Запрутські Горгани
Що цікавого: якщо минулого року в кінцеву десятку потрапило чимало статей з категорії “карпатські хребти”, цього разу маємо тільки одну статтю тут – Запрутські Горгани, здавалося б не найвищий хребет, але улюблений багатьома мандрівниками за легку логістику та гарний краєвид на Чорногірський хребет.
4281 читачів
7. Фліс: як вибрати?
Що цікавого: цим питанням починають цікавитися, як тільки стає прохолодно і треба терміново утеплятися. Якщо ви ще не знаєте, яка компанія створила маленьку революцію у сфері аутдор розробкою “штучної вовни” та які типи флісів існують варто зазирнути за цим лінком.
4371 читачів
6. Зимові походи: як готуватися та одягатися?
Що цікавого: і хоч, цей текст зайняв шосту сходинку за перечитуванням цього року, на мою думку, це один з найкращих тематичних матеріалів на ресурсі. Досвідчений мандрівник та фотограф Роман Михайлюк розклав зимові гори на атоми, а потім склав їх знову. Тут є все, і еволюція підходу до підбору спорядження, і досвід потрапляння в дуже критичні ситуації, і розуміння яких погодніх умов та типів поверхні варто уникати.
4991 читачів
5. Літній похід у Карпати: що найчастіше забувають?
Що цікавого: якщо ви не забували взяти у похід чогось важливого, то чи взагалі ви там були? Ця стаття побудована на опитуванні у групах мандрівників, і як виявилося абсолютна більшість має подібний досвід, а дехто ще й навички викручування з ситуації коли треба з чогось підручного виготовити дуги для намета.
6913 читачів
4. Великі трекінгові маршрути: проект “100 Вершин”
Що цікавого: як вже було написано зверху, однією з головних тем цього року стали довгі трекінгові маршрути. Якщо ви чули про Лікійську стежку або ж Шлях Святого Якова, ви вже маєте базове уявлення про те, що це таке. Насправді ця тема є значно ширшою, і цього року перед проходженням власного проекту довгого маршруту від команди GRA – “100 Вершин”, Андрій Дуда розповів про цей та інші трекінгові маршрути, які потребують тривалого часу для проходження.
8049 читачів
3. Карпатські локації: Петрос
Що цікавого: а тепер переходимо до трійки лідерів. Петрос – одна з найвищих українських вершин, може бути складною для підйому і в міжсезоння, і взимку. Про неї та її околиці зробила детальну розвідку Таня Троянь, якщо бували там, або тільки плануєте побувати, ця інформація буде не зайвою.
8974 читачів
2. Кемпінги в Україні (оновлюється)
Що цікавого: тема кемпінгу щороку набуває все більшої популярності серед читачів. І це природньо, адже це найоптимальніший вид відпочинку з родиною. У цьому матеріалі шукаємо найкращі місця для кемпінгу, які мають гарну репутацію. Ця стаття є інтерактивною і написаною разом з читачами ресурсу, які давали рекомендації своїх улюблених місці для відпочинку.
9792 читачів
1. Карпатські локації: Говерла
Що цікавого: я б здивувався, якби перше місце за переглядами отримала інша стаття. Тут маємо поєднання двох важливих складових і найвища вершина українських Карпат – Говерла, і прекрасний текст та фото від Тані Троянь, впевнений, що, навіть, досвідчені мандрівники знайдуть для себе в цьому тексті чимало цікавих деталей про місця поблизу Говерли. Ну звісно, і традиційна піца від редактора за найбільш читаний матеріал року відправляється до Тані вже вдруге поспіль, мої вітання!
10 658 читачів
Потрібно ще мотивації та натхнення для власних подорожей та проєктів?
- Юрій Футало про сплав на Legoboat Дністром
- Іван Бандрівський про сходження на Матерхорн (Матергорн) маршрутом через північну стіну
- Таня Троянь про Стежку святого Павла
- Каріна Тумаєва про скелелазіння в Австрії
- Зоряна Савчишин про соло автостоп в Грузії
- Ігор Волочій про велоподорож Туреччиною
- Андрій Жеромський про веломандрівку через Україну
- Ліна Тю про каучсерфінг подорож в Туреччину
- Беатріса Дуднік про свій досвід 50тиденного походу Карпатами
Таким був цей рік на Gorgany Pro, бажаю всім в 2022 році так подорожувати та ставити цілі, щоб було потім чим поділитися зі спільнотою мандрівників нашого он-лайн журналу.
Мандруйте сміливо!