Олександр Скороход

Олександр Скороход, бренд амбасадор Dynafit в Україні

Трейлраннінг – популярний сьогодні вид спорту, що передбачає біг на природі: доріжками парків, лісовими стежками, гірськими схилами і, навіть, піщаними дюнами. Довжина трейлових дистанцій може значно варіювати – від декількох до сотень кілометрів (ультратрейли). І для того, щоб бігати по такому покриттю безпечно та ефективно – потрібне спеціальне бігове взуття. Однак, навіть серед кросівок для трейлів, які пропонують різні виробники, існує чимало різновидів, призначених для тих чи інших покриттів та різної тривалості бігу. Як же не загубитися у цьому багатоманітті? На що звертати увагу в першу чергу і якими принципами керуватися при виборі трейлових кросівок?  Давайте розбиратися.

Як обрати трейлові кросівки: короткий гід

Чим особливі трейлові кросівки?

Кросівки для трейлового бігу – досить сильно відрізняються від звичайних бігових кросівок. І це помітно навіть неозброєним оком: більш масивні, з агресивним протектором, захисними накладками на носочку і часто з боків, вони можуть видаватися занадто великими та, навіть, громіздкими. Втім, всі ці, а насправді, багато інших апгрейдів кросівок для бігу пересічною місцевістю зроблено не даремно.

трейлові кросівки, трейловий біг

Трейлові кросівки насамперед створено, аби забезпечити хороше зчеплення з найрізноманітнішими типами поверхонь, по яких проходять трейлові маршрути: від слизького коріння та глинозему до скелястих ділянок чи снігу. Крім того, їхня задача зменшити ударне навантаження під час бігу різними поверхнями, а також стабілізувати стопу аби мінімізувати ризики виникнення травм. Звісно, можна пробігти трейл грунтовими доріжками парку чи лісу за хорошої погоди і у звичайних шосейних кросівках. Але це швидше вийняток. Тож якщо ви плануєте бігти трейл в горах, де мінлива поверхня доповнюється примхливою погодою, – ліпше одразу біжіть до магазина, де можна придбати надійні трейлові кросівки.

Ціна на більшість трейлових кросівок дещо вища за шоссейні моделі. Але на безпеці – краще не економити. Крім того, тільки в пристосованих до бігу пересічною місцевістю кросівках, ви зможете в повній мірі насолодитися самим бігом та довколишніми краєвидами.

Є кілька загальних особливостей, на які варто звертати увагу при виборі трейлових кросівок у магазині спортивного взуття чи онлайн. Знання про них дозволить уникнути придбання моделі, не пристосованої до жорстких трейлових реалій.

Кросівки для трейлу мають:

  • більш агресивний та чіпкий протектор, що забезпечує хороше зчеплення на різних типах покриття;
  • посилену передню частину для захисту пальців;
  • жорсткий задник для щільного обхвату п’яти;
  • міцний матеріал верху з дрібноячеїстої сітки часто з різними захистними накладками;
  • вшитий язичок: спеціальні перетинки між язичком і основою кросівка для захисту від потрапляння води, піску, камінчиків та ін.

трейлові кросівки, трейловий біг

Також, трейлові кросівки можуть мати:

  • кишеньку для шнурків, яка дозволяє заховати шнурки аби ті не чіплялися за траву, гілки і не  і розв’язувалися під час бігу;
  • систему швидкого шнурування: за допомогою спеціального замочка шнурки затягуються та фіксуються, їх зав’язувати не потрібно;
  • мембрану: кросівки для бігу взимку.

Втім і серед трейлових кросівок – існує велике розмаїття моделей, які досить сильно відрізняються одна від одної. Як же обрати підходящу саме для вас пару?

трейлові кросівки, трейловий біг

Як обирати трейлові кросівки

Те, що кросівки загалом підходять для трейлу, ще не означає, що вони підійдуть саме вам і для ваших потреб. Навіть, якщо це модель, яку використовують професійні трейлраннери. Адже у нас не тільки різні ноги та загальна фізична форма, а й місця, де будемо тренуватися та дистанції, які плануємо долати. Власне, підбираючи собі пару трейлових кросівок слід враховувати кілька важливих критеріїв.

  1. Основна поверхня для бігу
  2. Довжина дистанції
  3. Особливості будови стопи
  4. Техніка бігу
  5. Фізична форма

Поверхня для бігу

Для початку слід зорієнтуватися, де саме ви будете бігати трейли, переважно на яких поверхнях. Адже для різного покриття потрібна різна ступінь агресивності протектора і різний рівень амортизації. Одна справа бігати переважно сухими стежками парку, а зовсім інша – кам’янистими схилами в горах чи багнистими дорогами.

Грунтові дороги і сухі стежки

В такому випадку підійде універсальний протектор, який також впорається з невеликими ділянками багнистого покриття. У таких кросівках склад гуми зазвичай більш твердий, менше стирається і такі кросівки – відмінний варіант для тренувань в місті, якщо трейлові ділянки в парку чергуватимуться з асфальтовими доріжками (Dynafit Trailbreaker Еvo, Salewa MS Lite Train K, Hoka One One M Clifton 6).

трейлові кросівки, трейловий біг
Salewa MS Lite Train K

М’який грунт і багнюка

Тут потрібні моделі з агресивним протектором, з достатньо широко розташованими виступами аби бруд швидко відставав (Dynafit Feline SL, Dynafit Speed MTN, Salewa MS Ultra Train 2). Ці виступи різні виробники роблять різної форми (трикутні, овальні, стріло-подібні) для кращого зчеплення на підйомах та спусках.

трейлові кросівки, трейловий біг
Dynafit Feline SL

Скелясті ділянки, кам’янисті стежки

Для бігу по таких поверхнях використовують кросівки з м’якшою гумою, а для захисту від каміння вбудовують спеціальні пластини із гуми посиленої міцності (наприклад Anti-Rock Heel Cup у Salewa MS Ultra Train 2 чи Carbon Shield у Dynafit Alpine Pro) або ж збільшена товщина самої підошви (Hoka One One Speedgoat 4). Деякі типи гуми тримають тільки на сухих каменях, тоді як інші забезпечують гарне зчеплення і на мокрих.

Сніг

Для пробіжок взимку по засипаних снігом поверхнях підійдуть будь-які трейлові кросівки. Єдине що потрібно враховувати – температуру, щоб достатньо утеплювати ноги, якщо занадто холодно. Також для бігу взимку гарно підійжуть трейлові кросівки з мембраною Gore-Tex. Вони утеплюють ноги і бігти в них значно комфортніше (Dynafit Speed MTN GTX, Dynafit Ultra 100 GTX).

А от на слизькій поверхні взимку не допоможе жоден найагресивніший протектор. Тут потрібні тільки металеві шипи або ж спеціальні накладки з металевими шипами.

Загалом, неглибокий протектор з плоскими зачепами підходить для жорсткого грунту, стежок в парку, кам’янистих доріг. Глибокий протектор з великою відстанню між шипами – для піску, бруду, мокрого ґрунту з травою, болотистої місцевості. Кросівки з протектором середньої глибини і великою кількістю шипів підходять для дистанцій з мінливим покриттям, їх можна охарактеризувати як «універсали».

Дуже важливо правильно підібрати протектор під покриття дистанції – це безпосередньо впливає на ефективність пересування рельєфом, а ще може вберегти від багатьох прикрих падінь чи травм.

трейлові кросівки, трейловий біг

Довжина дистанції

Чим довша дистанція трейлового забігу, тим більше амортизації потребуватимуть ваші ноги. Це особливо відчувається на ультратрейлах і багатоденних перегонах. Якщо 10-20 км трейли ще можна бігти в мінімалістичний кросівках, то на дистанціях 40 і більше кілометрів це може стати фатальною помилкою.

Для відносно коротких дистанцій і швидкісних тренувань підійдуть легкі трейлові кросівки з невеликою товщиною підошви, мінімальним дропом, не перевантажені амортизуючими технологіями (Dynafit Trailbreaker Еvo, Dynafit Alpine, Dynafit Alpine DNA). У них втрачається менше енергії при поштовху і можна більш ефективно використовувати силу ніг і швидше просуватися вперед. Головне – адекватно оцінювати свої сили, щоб не потрапити в ситуацію, коли бігти ще далеко, а ви й кроку ступити не можете через перенапруження і біль в ногах.

ля трейлових марафонів та ультрагонок потрібні моделі з пружною амортизацією (Dynafit Ultra 100, Hoka One One Speedgoat 4, Hoka One One M Clifton 6, Dynafit Alpine Pro). Матеріали підошви в них не тільки гасять ударну навантаження, але і повертають частину енергії в поштовх. На тривалих тренуваннях теж не варто нехтувати кросівками з хорошою амортизацією – прикро буде пропускати змагання через перевантаження під час підготовки до них.

Dynafit Alpine Pro: від степів Казахстану до гір Португалії

Особливості стопи

Стопа людини – унікальний витвір еволюції, який дозволяє нам ефективно амортизувати ударне навантаження під час ходи чи пробіжок різними поверхнями.

Стопа складається із з’єднання з 26 різних за формою і будовою кісток, 20 суглобів, які, завдяки наявності м’язів, сухожиль і зв’язок, мають 24 ступені рухливості, що забезпечують гнучкість та еластичність стопи, а також амортизацію.

Якщо ви вже визначилися зі своїми біговими цілями і знаєте, на якому покритті будете бігати і які дистанції, настав час врахувати ще один вкрай важливий параметр, який стосується безпосередньо ваших ніг, – пронацію.

Пронація – це рух (завалювання) внутрішньої частини стопи всередину під час ходи та бігу для ефективної амортизації ударного навантаження. Завдяки пронації наші суглоби та органи отримують менше струсів та ударного навантаження під час бігу по різних поверхнях.

Нормальною вважається пронація  при якій стопа завалюється всередину не більше ніж на 15 градусів, і навантаження на ноги розподіляється рівномірно. Якщо ж завалювання стопи всередину чи назовні (супінація) більше цього значення – у багатьох випадках потрібна корекція за допомогою спеціального взуття чи устілок.

Більшість спортивних брендів нині випускають кросівки з нейтральною пронацією, через те, що при серійному виробництві складно домогтися ідеальної посадки і необхідної індивідуальної підтримки. Тому при плоскостопості, надлишковій пронаціі або супінації, – найкраще використовувати індивідуальні ортопедичні устілки, які підтримують склепіння стопи в потрібному положенні та рівномірно розподіляють навантаження під час бігу.

трейлові кросівки, трейловий біг

Техніка бігу

Залежно від техніки постановки стопи (п’ятка, середня частина, передня частина стопи) важливо враховувати також такий параметр як дроп. Дроп (з англ./укр. перепад) – це перепад висоти в кросівку від п’яти до носка. П’ята в кросівках для бігу завжди вища за носок (деякі моделі призначені для barefoot running – мають «0» перепад висоти). Чим більший дроп – тим більш плавний перекат з п’яти на носок.

Якщо ви бігаєте переважно з опорою на серединю чи передню частину стопи, то вам можна використовувати менший перепад висоти з носка до п’яти. Якщо ж в основному навантажуєте п’яту, варто використовувати моделі з великим дропом у 8–10 міліметрів (Dynafit Alpine Pro). Професійні атлети, як правило, бігають у кросівках, що мають дроп 4 міліметри і менше. Довгі роки тренувань дозволяють достатньо укріпити м’язи ніг та зв’язки, аби вони могли ефективно компенсувати ударне навантаження навіть за мінімальної амортизаційної підтримки самого взуття.

Варто зазначити, що мінімальний дроп не завжди означає погану амортизацію. Зараз виробники кросівок з мінімальним дропом, наприклад, Hoka One One, часто роблять їх на високій підошві з хорошим поглинанням ударного навантаження. Так, Hoka One One Speedgoat 4, Hoka One One Evo Mafate 2 мають дроп всього 4мм, Hoka One One Torrent 2, Hoka One One M Clifton 6 – 5мм.

Рівень підготовки

Технічно бігти по бездоріжжю значно складніше, ніж по асфальту. На гірських марафонах і ультратрейлах потрібно пам’ятати, що на тлі втоми ваша техніка бігу також буде ставати менш ефективною. Тому вибирайте кросівки під свій рівень підготовки. Не варто брати кросівки на тонкій підошві з мінімальною амортизацією, що призначені тільки для коротких дистанцій і досвідчених бігунів у яких добре розвинуті м’язи-стабілізатори.

Вибирайте кросівки з поліпшеною амортизацією, щоб знизити навантаження на опорно-руховий апарат.

Для змагань і тренувань можна використовувати одну й ту саму пару кросівок, але потрібно врахувати, що таке взуття швидко зноситься.

Як правильно підібрати розмір кросівок

Колодка і верх трейлових кросівок повинні відповідати формі стопи і бути зручними для звичної вам техніки бігу. Тому краще першу пару ваших трейлових кросівок приміряти безпосередньо в магазині не соромлячись пробігтися в них хоча б кілька метрів, пострибати, одним словом, робити те, що доведеться робити і під час трейлу. Приміряйте кросівки ретельно, адже навіть якщо у вас вже були кросівки конкретного виробника, у різних моделей навіть в рамках однієї серії, але різних років випуску може бути трохи відмінна ширина колодки.

На що варто звернути особливу увагу:

  • Залежно від  дистанцій, які плануєте бігати – вибирайте взуття з запасом на половину розміру або ж, навіть, на розмір більше реального. Це потрібно для того, щоб кросівки не тиснули під час тривалих забігів на спеці і на висоті, коли ноги можуть набрякати. Найкращий варіант – мати кілька пар кросівок, які відрізняються на пів розміру. Під час довгих ультратрейлів кросівки меншого розміру можна вдягнути одразу, а більшого залишити у «забросці» на контрольному пункті. На ультратрейлах довших за 80 і км забезпечується така можливість.
  • Колодка кросівка має щільно охоплювати стопу та фіксувати п’ятку, щоб нога не «гуляла» під час бігу по нерівній поверхні. Втім, кросівки не повинні надміру тиснути, бо на дистанції це призведе до натирання, а пальці повинні мати вільний простір, який вбереже вас від втрати нігтів.
  • Приміряти кросівки для трейлу краще в тих самих шкарпетках, в яких ви плануєте бігти. Це особливо важливо, якщо ви обираєте взуття для бігу взимку. Якщо бігаєте з індивідуальними ортопедичними устілками, то обов’язково поставте устілки в кросівки під час примірки.
  • Верх і манжета кросівок не повинні обмежувати рух в гомілковостопному суглобі. Якщо відчуваєте дискомфорт, швидше за все ця пара не підходить для вашого підйому стопи.
  • Зверніть увагу на місця згину кросівка в передній частині, а також на задню частину близько ахіллового сухожилля – найчастіше взуття натирає в цих місцях.
  • Перевірте, наскільки зручна система шнурівки: чи зможете ви на дистанції швидко відрегулювати затяжку або зробити це в рукавичках.
  • Ніколи не вибирайте кросівки виключно по дизайну і ціні. Якщо вони ідеально поєднуються з футболкою і рюкзаком, але незручні при ходьбі або бігу – шукайте іншу, зручнішу, модель.
  • Заздалегідь вибирайте трейлове взуття, щоб у вас була можливість протестувати його на тренуваннях в різних погодних умовах і на різних швидкостях. Тоді під час гонки ви будете знати, як кросівки поводяться на різному рельєфі, а крім того остаточно зорієнтуєтеся наскільки вам в них зручно бігати.

Найкращі трейлові кросівки – не ті, які використовують професійні атлети, а ті – які підходять для ваших тренувальних і змагальних цілей, а також поточного рівня підготовки. Тож вибирайте кросівки з розумом! І нехай зручне та надійне взуття даруватиме вам легкість та неймовірні емоції від бігу на природі!

трейлові кросівки, трейловий біг

 

4 Коментарі
  1. Дякую за статтю, дійсно розписав по поличках!
    Якраз знаходжуся в пошуці нового трейлового взуття.
    У мене є ще один фактор вибору – жорсткість кросівка. Не люблю жорстке взуття, тому постійно шукаю щось м’яке, навіть в угоду захисту. Наразі мої кросівки – Saucony Mad River TR. Міряв також Nike Kieger 7. З точки зору м’якості, вони супер. Але не знаю чи ок в них буде бігти 40+ і що що, а захист в них відчувається дуже слабко. Це я до чого. Бігаю вже більше року, уважно вивчаю мануали по кросівкам, але своїх ідеальних пока не знайшов. Це дійсно складніше, аніж для шосе підібрати щось.

    1. Дякую за відгук! Так, для трейлу, а особливо ультратрейлу знайти свої “ідеальні” кросівки не так просто, бо рельєф, погодні умови та й тривалість бігу (довжина дистанції) відіграватимуть роль. Часто доводиться брати кілька пар з собою на різні випадки і вже безпосередньо перед змаганнями обирати потрібну:)
      Щодо м’якості, – можете ще розглянути опцію з індивідуальною ортопедичною устілкою. Користуюся подібною вже кілька років, як для шоссе, так і для трейлів – навіть найжорсткіші моделі при цьому сприймаються значно м’якішими.

      1. Підкажіть пліз, а де замовляєте інливідуальні бігові ортопедичні устілки?

        1. Загалом для замовлення таких устілок – в ідеальному випадку треба звернутися до лікаря-ортопеда. Фахівець призначить необхідні діагностичні обстеження, огляне стопи, на основі зібраних даних підбере оптимальне рішення.
          В той же час, зараз є компанії, які спеціалізуються на виготовленні таких індивідуальних устілок для бігу на основі сканування стопи спеціальним приладом (вони часто бувають на експо і виготовлення таких устілок зі спеціальної заготовки займає до 10 хв). В кінці літа зробив собі такі устілки у FootBalance (Київ), зараз використовую, враження позитивні:)

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *