Іван Носик, Gorgany

Ніж – це найпростіший, але й найнадійніший та водночас небезпечний інструмент, який для багатьох став щоденним аксесуаром. Щоправда, і від свого власника ніж потребує деяких навичок.

Похідний ніж: як вибрати?

Ніж – один з найстаріших інструментів, який пройшов тривалий процес еволюції з загостреного каменя до найкращих зразків зі сталі. За тисячі років людство ще не придумало чим можна замінити звичайний, сталевий ніж. Такий інструмент буде корисний на полюванні, риболовлі, або під час туристичного походу. 

Ми ще не згадали за певне відчуття безпеки та можливості самозахисту. Не всякий злочинець або грабіжник нападе на рішучу людину, озброєну невеликим міським ножем. Хоча для самозахисту однозначно потрібні навички, які можна здобути на спеціальних заняттях, адже ніж – це лише інструмент, який потрібно вміти використовувати в залежності від ситуації.

Як же підібрати якісний та функціональний ніж і при цьому не порушувати закону? Про це стаття.

Види ножів

Прийнято вважати, що любителі діляться на два протиборчі табори. Це прихильники складних ножів і фанати клинків з фіксованим руків’ям. Який краще? Немає конкретної відповіді. Для кожного завдання є свій інструмент.

Олівці в офісі зручніше гострити складним ножем, він і місця менше займає, а ось в поході, якщо треба викопати яму під вогнище, загострити палицю, порізати мотузку, то краще брати ніж з фіксованим клинком. Він буде міцніший, йому не загрожує так званий “люфт” з часом, тобто менше рухомих елементів-менше елементів, які можуть зламатися. Такі ножі рекомендую купляти з чохлом, який буде додавати функціональності. Перевага складних ножів-компактність та безпека, хоча це теж відносно.

Отож, ми вибрали, якого типу ніж потрібен, а що далі? 

Матеріал

Те, з чого зроблений ніж – важлива складова його вартості та довговічності. Ціна сильно залежить від металу і способу обробки. Існують також ножі, які більше про мистецтво чим про функціональне застосування – з дамаської сталі, або багато разів перековані чи ручної роботи, чи скажімо, ножі з вставками з дорогоцінних матеріалів. Однак коли ми говоримо про найважливіший елемент у будь-якому ножі, це без сумніву про сталь з якої він зроблений.

Марки сталі

Хімічний склад матеріалу визначає його характеристики, при цьому більшість ножів проходять додаткову термічну обробку – загартування. Хороше загартування відрізняється від поганого тим, що після нього сталь не кришиться і не гнеться. Це означає, що матеріал стає в міру твердим, пружним і гнучким.

Я зібрав основні марки та їх характеристики. Зазвичай, марка вказана на самому лезі.

  1. 65Г – ресорно-пружинна, марганцева сталь. Користується величезною популярністю в нашій країні при виробництві ножів і холодної зброї. Реконструктори і ковалі, які роблять шаблі, мечі і шашки, віддають перевагу саме цій марці. Сталь відрізняється чудовим співвідношенням ціни і якості.
  2. Сталі груп 420 – 440 це бюджетна криця з помірним вмістом вуглецю. Як правило, непогано ріжуть і стійкі до корозії. Такі ножі зустрічаються майже у всіх великих брендів.
  3. 5Cr15MoV – “хромиста” сталь з Китаю, досить тверда і стійка до окислення. За головними характеристиками нагадує 420HC.
  4. 65Х13 – стійка до корозії, з середньою кількістю вуглецю сталь. Не дуже добре тримає заточку, але легко гостриться, цілком підходить для туристичних цілей.
  5. AUS – 8 – японська, вуглецева нержавіюча сталь зі значною кількістю хрому. Добре зарекомендувала себе для ножів “про всяк випадок”.
  6. 8Cr13MoV, а також 8Cr14MoV і сталь 9Cr15 – дуже розповсюджені, недорогі матеріали з Китаю. За характеристиками поступаються японській AUS – 8.
  7. “Екологічно чисті «медичні» сталі шведського виробництва (12C27; 13C26; 14C28N). Відомі тим, що добре піддаються термічній обробці і мають мінімальну кількість шкідливих домішок.
  8. Сталі 154CM і ATS – 34 – якісні, тверді нержавіючі, дуже стійкі до окислення.
  9. VG – 10 – інструментальна вуглецева, стійка до корозії сталь з Японії. Спершу з неї робили садовий інструмент, але потім вона перейшла в ножову індустрію. Славиться тим, що добре тримає заточку.
  10. D2 – тверда і стійка до руйнування інструментальна сталь.
  11. Сталі виробництва США S30V і S35V. Створені за допомогою порошкової металургії, застосовуються при виробництві дорогих, брендових ножів. 
похідний ніж
Mora Companion Black

Критерії якості сталі

Твердість

Це – здатність металу протистояти деформації і навантаженням під впливом зовнішніх чинників. Від твердості сталі залежить тривалість утримання ріжучої кромки леза. Найтвердіша сталь містить високий відсоток вуглецю і різних добавок. Досягається ця характеристика на шкоду міцності, тому найтвердіша сталь для ножа може навіть тріскати під дією серйозних навантажень. Багато виробників у каталогах вказують твердість клинка. Зазвичай, у всьому світі цей показник вимірюється в одиницях Роквелла і позначається HRc («Hardness»). Для ножів цей показник вимірюється в межах від 40 до 60 одиниць. Хорошим для невеликих кишенькових ножів вважається проміжок від 52 до 58 одиниць. Для ножа з твердістю 60 і більше HRc слід поставитися уважно. Це – або продукт найвищих технологій за відповідною ціною, або просто обман покупця.

Міцність

Цей показник вказує на стійкість до відколів або тріщин під час важких навантажень. Від міцності залежить також властивість сталі гнутися, але не ламатися. Як правило, найміцніша сталь для ножа не володіє необхідним значенням твердості.

Зносостійкість

Якісна сталь для ножа має здатність протистояти зносу (стиранню) під час експлуатації. Часто зносостійкістю «жертвують» на користь інших, більш важливих властивостей клинка.

Корозійна стійкість

Цей показник демонструє здатність сталі переносити зовнішній вплив різних середовищ: води, кислоти, крові та інших речовин, без руйнування структури матеріалу, тобто не іржавіти. Висока стійкість до корозії, як правило, досягається на шкоду іншим властивостям ножа. Наприклад, чим більша стійкість ножа до корозії, тим, зазвичай, нижча його твердість. Важливо враховувати цей параметр у випадках, коли ви хочете купити мисливський ніж, адже він часто використовується у вологому середовищі. Здатність тримати гостроту. Дана властивість показує, наскільки довго ніж не потребуватиме повторного заточування.

Вуглецева сталь (Carbon)

Вуглецева сталь використовується для позначення сталі з вуглецем як основного легуючого елемента. У вуглецевій сталі властивості, в основному, визначаються кількістю вуглецю, який він має. Для цього сплаву кількість інших легуючих елементів, таких як хром, марганець, кобальт, вольфрам, не визначено.

Нержавіюча сталь (Inox)

Нержавіюча сталь відрізняється від інших сталевих сплавів тим, що не піддається корозії та іржі. Крім цього, він має й інші основні властивості сталі, про що говорилося вище. Нержавіюча сталь відрізняється від вуглецевої сталі завдяки кількості присутнього хрому. Він містить мінімум 10,5% до 11% хрому по масі. Таким чином він утворює інертний шар оксиду хрому. Це причина некорозійної здатності нержавіючої сталі. Тому нержавіюча сталь використовується для багатьох цілей, наприклад, у будівлях, пам’ятниках, автомобілях, машинах тощо.

Вуглецева сталь проти нержавіючої сталі

Вуглецева сталь може кородувати, тоді як нержавіюча сталь захищена від корозії, тому якщо ви маєте ніж з такої сталі, він потребуватиме більш дбайливого догляду. Дуже бажано витирати такі ножі після кожного використання. Нержавіюча сталь відрізняється від вуглецевої сталі завдяки кількості присутнього хрому, тому такі ножі є більш невибагливими для догляду.

Матеріал руків’я 

Тут все простіше, адже важливий комфорт та довговічність, що можуть забезпечити різні матеріали. Основні матеріали, які використовуються при виготовленні ножів це дерево, поліпропілен, резина (переважно зовнішнє покриття і це суміш) іноді і сталь, титан, еластрон та аж до кераміки, а також інші матеріали. Часто це маркетингові ходи, різні візерунки, анатомічні форми, вставки. Тут важливо те, як “сидить” ніж в руці, наскільки вам приємно. В дешевих відповідно менш якісні матеріали, які можуть деформуватися, втратити зовнішній вигляд. 

похідний ніж
Ніж Victorinox Handyman

Догляд за ножем

Отож, коли ми уже обрали свій ідеальний ніж, він, як і всі інструменти потребують догляду, на щастя, не вибагливого. Є важливі речі, які варто памятати, а саме:

  • Завжди протирайте ніж. Особливо після кислотних впливів (лимон, яблуко);
  • Розкладні ножі старайтеся не замочувати, оскільки в них використовується мастило та механізми, які можуть бути пошкоджені;
  • Перевіряйте, чи всі болтики закручені. Час від часу можна проводити процес “перезатягування”;
  • Ніж має межу навантаження. НЕ намагайтеся маленьким ножем “зрубати дерево”. Він неодмінно перетвориться на мотлох;
  • Використовуйте ніж тільки тоді, коли він потрібен. Зайве застосування може бути небезпечним, особливо, коли ви ним “просто бавитесь”;
  • Заточувати ножі тільки на спеціальних приладах та відповідними каменями. В іншому випадку існує ризик пошкодити лезо. В такому випадку ефективність ножа втрачається. 

Параметри приналежності до класу холодної зброї

Багато хто остерігається купляти ножі серйозніші кишенькового складника, тому що не хочуть притягнути увагу правоохоронних органів. Інші сміливо ходять по вулицях з ножами, розміром з мачете. Як дізнатися, що можна, а що ні?

Проблема в тому, що в Україні немає чіткого закону про холодну зброю. Усі питання регулює “Методика криміналістичного дослідження холодної зброї та конструктивно схожих з нею виробів”, яка є швидше рекомендацією для експертів. Вони керуються також і іншою літературою, проводять різні випробування та тести. “Методика” дає орієнтири технічних характеристик, згідно з якими експерт вирішує, зброя у вас або ні.

Сюди входять такі параметри:

  • товщина металу;
  • довжина клинка;
  • наявність травмобезпечного упору (гарди);
  • твердість матеріалу.

Згідно з “Методикою”, якщо хоч би один параметр не відповідає цим ознакам, то ніж не вважається холодною зброєю.  Єдиною гарантією відсутності подібних проблем є укладення експертизи МВС про неприналежність до холодної зброї. 

Ще додам, що особисто для мене ніж – доволі особиста річ, і я не даю ним комусь користуватися. Мова йде про мій кишеньковий щоденний ножик. Для таких цілей в мене завжди в рюкзаку знаходиться ще один, якого не шкода, інструмент. Ну і звісно, мультитул з ножем теж завжди є, але це також окрема тема.

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *