Трек до до базового табору Евересту

Олександр Бондаренко

Трек до базового табору Евересту

Від редакції: нещодавно в нас з’явилася стаття про трекінг до базового табору Евересту через Гокіо, і ось маємо нову статтю про особливості класичного маршруту, тому якщо ви плануєте подорож у цей регіон є можливість порівняти обидва маршрути. 

Чому для подорожі обраний саме цей регіон: Років 10 тому я захопився горами. Ця хвороба розвивалася стандартно, як у всіх: спочатку одноденки, згодом триваліші походи влітку, потім зимові Карпати, Кавказ, Альпи. Подальший вектор зрозумілий – Гімалаї. Гімалаї охоплюють територію кількох країн Південної Азії, але найпростіше з точки зору логістики і повноти вражень мандрувати в Непалі. 8 з 14 восьмитисячників знаходяться тут. Тут же знаходиться і дах світу – Еверест. Як казав класик “Непал, так Непал”. Попри мандрівки я читав багато книжок про альпінізм, мандри в Гімалаях і окрім бажання просто подивитися на найвищі гори світу, хотілося зануритися в культурний контекст. Навесні повіяв сильний вітер з Півночі і мені вдалося переконати свого колєгу їхати саме зараз, або ніколи.

Формат подорожі: Трек до базового табору Евереста (далі EBC) вважається одним з найпопулярніших в світі і більшість його ходить записуючись до комерційних груп. Або ж людина прилітає в Непал, бере собі місцевого гіда, портера (людину, яка носитиме ваші речі) і з маленьким рюкзачком пересуває своє тіло в тому напрямку, в якому її поведуть. Але це не наш стиль). Ми з Володею склали детальний маршрут походу, перечитали тону інформації про те як і куди добиратися, як брати квитки, де ночувати, бо планували йти без гідів і портерів. Точніше в нас було 2 гіда, 2 портера, 2 трекера, 2 вершини і 3 базових табори, як ми жартували. Магія цифр.

Нитка маршруту:

Є 2 основних варіанти проходження маршруту в районі Евереста – класичний, яким ми йшли і кільцевий, через 3 перевали і Гокіо. Наш маршрут виглядав так: Катманду-Рамечхап-переліт в Луклу-Пакдінг-Намче Базар (2 ночі, акліматизаційний вихід в Кумчжунг-Кхунде)-Тенгбоче – Пангбоче (2 ночі, похід до базового табору Ама Даблам) – Дінгбоче (2 ночі – радіалка до базового табору Айленд піка)-Лобуче-Горак Шеп- сходження на г.Кала Патар (ночівля в Горак Шепі) – базовий табір Евереста – Дінгбоче (2 ночі – сходження на г.Чукунг Рі) – Намче Базар – Лукла – переліт в Рамечхап – Катманду, 14 днів і близько 200 км.

Логістика

Трек до до базового табору Евересту

Ми летіли авіакомпанією Fly Dubai Київ-Катманду з пересадкою в Дубаї 14 годин. Отже змогли походити нічним Дубаєм і поспати на березі Перської затоки. Вартість 650 доларів в два кінці. Якщо ви виберете маршрут до базового табору Евереста, знайте: для того,  щоб йти цей трек, потрібні квитки на ще один літак: Катманду – Лукла, а їх неможливо було знайти. Два місяці ми шукали – на сайтах компаній, які літають в Непалі, на сайтах компаній, що продають квитки – все глухо. На початку вересня я дізнався, що в Катманду ремонтують аеропорт і рейси перенесено в Рамечхап, тож довелося брати квитки Рамечхап – Лукла з включеним у вартість добиранням до Рамечхапу. Вартість 330 доларів в 2 кінці. Є ще варіант з Катманду їхати кудись автобусом, а потім ще 5 днів добиратися до Лукли, але нам він не підійшов.

Дозволи

Для трекінгу EBC вам потрібно придбати 2 дозволи: один коштує 2000 рупій (20 доларів), а інший 3000 рупій (30 доларів). Обидва дозволи можна купити на маршруті – перший прямо в Луклі, а другий перед входом в парк Сагарматха в Монджо. 

Сезони

Трек до до базового табору Евересту

Є 2 основних сезони, коли туристи їздять на EBC – весна (квітень-травень) і осінь (жовтень-листопад). Весною тепліше, але більше опадів, осіннй менше опадів, але холодніше – choose your destiny! Ми вибрали осінь, бо я хотів фотографувати. Можна їхати і влітку (але там на 4 місяці включають воду з неба), а взимку дуже холодно.

Ночівлі та бронювання

Трек до до базового табору Евересту

EBC дуже комфортний трекінг – ти не несеш намет та їжу, адже ночуєш в спеціальних будиночках – лоджіях. Кімната в лоджіях – це 2 ліжка, лампочка, а якщо пощастить, то тумбочка і вішачки прибиті на стіні. Їжу ти замовляєш собі в лоджії. Ввечері всі збираються в загальній кімнаті і тусуються – це єдине тепле місце в усьому приміщенні. Посеред загальної кімнати стоїть буржуйка, яка дає тепло. Гарячий душ, зарядка телефонів та інші послуги в лоджіях платні, але можна торгуватися, і якщо ви гарно ведете перемовини, за щось таки не платити. Лоджії коштують в середньому 500 рупій за ніч (5 доларів), але якщо ви не їсте в них, а самі готуєте – 2000 рупій. А якщо замовляєте дуже багато їжі, то можна домовитися, що не будете платити за проживання. Все гнучко. Лоджії бронювати не треба – просто приходите і домовляєтеся. Це дуже весело.  

Їжа

Місцеві намагаються готувати європейські страви – всілякі піци, спагетті і т.д., але, на мій смак, в них то не виходить. Тому замовляйте місцеві страви. Найпопулярніші це далбат (рис з сочевим супом, м’ясом і якимось листям), момо (місцеві вареники), стейки з яка (на любителя). В лоджіях чай дорогий, тому ми брали інтегровану систему, пакетики з чаєм і на день походу робили собі чай самостійно. В лоджіях ми замовляли гарячу воду і знову ж таки робили свій чай. Також ми з України брали снікерси на перекус, посеред дня – це було хороше рішення.

Вода

Взагалі в Гімалаях з водою цікава річ – тут у воді зі струмка є всілякі бактерії, тому просто пити воду не рекомендується, воду потрібно фільтрувати і знезаражувати. Є кілька варіантів: фільтрувати воду спеціальною лампою, фільтром і знезаражувати спеціальними таблетками. Спочатку ми думали над купівлею фільтра чи таблеток, але пізніше вирішили не морочити собі голову і просто купляти воду. Якщо в Катманду пляшку води можна купити за 20 Rs (20 центів), то на висоті вартість води може доходити до 300  Rs (3 долара). 

Висота

Трек до до базового табору Евересту

EBC це не простий трекінг – дуже високо. Плюс постійно потрібно скидувати і набирати висоту. Рекомендую 3-4 місяці побігати перед треком. Також важлива правильна акліматизація – тому в багатьох місцях ми стояли 2 ночі і робили радіалки. Пам’ятайте про “акліматизаційну пилку” – ходи вище-ночуй нижче. Загалом адаптація до висоти в нас зайняла близько тижня – саме тоді в мене вимкнулася головна біль і я почав по справжньому кайфувати від походу. І не робіть виснажливих маршів – як ми при радіалці з Дінгбоче до базового табору Айленд-піка. За день ми набрали 700 метрів висоти і пройшли 24 км. В Карпатах це ок, але на таких висотах (Дінгбоче знаходиться на висоті 4300 м, а базовий табір Айленд-піка – майже 5100 м) – то на добре. Взагалі набирати більше 500 метрів за день – це дурість.

Базові табори

Трек до до базового табору Евересту

Базовий табір, це місце, звідкіля альпіністи починають сходження на вершину. Вище базового табору, на маршруті, є проміжні табори і штурмовий. Сам базовий табір Евереста це точка, яка нічого не значить, просто пункт призначення. Але до неї всі йдуть, щоб поставити галочку. Для того, щоб маршрут був цікавіший ми вирішили не обмежуватися самим тільки базовим табором Евереста, а сходити ще в дві точки – базовий табір Ама Даблам – найкрасивішої вершини світу за версією шерпів, і базовий табір Айленд-піка. По-перше це красиво. А по-друге це дозволяє краще акліматизуватися. Якщо в базових таборах Ама Даблам і Айленд-піка є намети і люди зараз роблять сходження на ці вершини, то базовий табір Евереста був порожнім – цього сезону, через погану погоду всі експедиції згорнули. Тож ми змогли погуляти по табору, поміж брилами льодовика Кхумбу і жоден офіцер базового табору нас не зупиняв.

Сходження

Трек до до базового табору Евересту

В Європі немає п’ятитисячників. А на EBC п’ятитисячники височіють ледь не над кожним селом. Деякі з них цілком ходибельні на своїх двох без спорядження і навичок скелелазання. Традиційно всі ходять на гору Кала Патар (5650 м) – з неї відкривається чудовий вид на Еверест. Туди йдуть з останнього прихистку цивілізації – з Горак Шепу. Сходження займає близько двох годин. Є кілька варіантів сходження: вихід вдосвіта, щоб застати схід сонця, але, оскільки Еверест знаходиться на схід від Кала Патар, то одразу після сходу ця сторона буде засвічена. Інший варіант – сходження після обіду, щоб застати захід сонця. Цей варіант спочатку планували і ми, адже побачити могутні Гімалайські вершини залиті помаранчевим світлом означає зірвати джекпот. Але хмари, які почали все закривати змусили нас йти в обід і це було правильне рішення. Дивіться по ситуації. 

Ще одна вершина, на яку ми сходили – це Чукунг Рі, знаходиться понад селом Чукунг. Висота 5551 м. Лайфхаки по цій горі: 1. краще виходити не з Дінгбоче, а з самого Чукунга. 2. Ми підіймалися вгору правим краєм і це була помилка: потрібно було лізти по «живих» каменях понад урвищем. А падати там є куди. Потрібно підійматися з лівого боку гребеня – там значно пологіше і не потрібно лазити. 

З Чукунг Рі відкривається просто неймовірний краєвид – це важко описати.

Що робити в Катманду

Трек до до базового табору Евересту

В Катманду туристи живуть в районі Тамель – це своєрідна резервація для приїжджих. Ми жили в Atlantic Hotel, вартість кімнати 25 доларів за ніч. В Катманду обов’язково відвідайте площу Дурбархрам Сваямбунатх, Пашупатінатх, Боднатх та поїдьте в Бактапур – місто-музей під відкритим небом.

Що привезти з Непалу?

З Непалу привезіть своїм коханим і друзям співаючі чаші,  непальський чай, непальські вироби з вовни яка – шапочки, рукавиці, шкарпетки, статуетки Будди чи Вішну.

Трек до до базового табору Евересту

Спорядження

Взуття

Трекінгові черевики

Трекінгові кросівки

Одяг

Мультифункціональна пов’язка

Тепла шапка –  продаються в Катманду по 1-2 дол (не знадобилася)

Флісові рукавиці

Короткі рукавиці

Пуховка, обов’язково з капюшоном

Мембранна куртка с вентиляцією

Мембранні штани

Легкі трекінгові штани

Шорти

Фліска

Термокостюм для сну

Набір активної термобілизни – для руху 

Футболки – 2-3 штуки

Трекінгові шкарпетки – 5 пар

Шерстяні шкарпетки – 1 пара

Змінна спідня білизна 5 пар

Плавки

Пончо

Спорядження

Аптечка

Спальник. Температура комфорта -5°C для чоловіків (спальник ми жодного разу не використали – в лоджіях є ковдри. Хоча в Горак Шепі все ж було холоднувато спати, але не витягувати ж спальник в останню ніч на високогір’ї!)

Легкий треккінговий рюкзак на 30-40 л

Окуляри (фактор захисту 4) в жорсткому чохлі

Рушник

Термос на 0,5-0,7 л

Інтегрована система MSR 

Ліхтарик+батарейки

Трекінгові палки

Особиста аптечка

Крем від сонця з захистом не менше 50 одиниць

Гігієнічна губна помада

Крем для рук

Запас вологих серветок

Туалетний папір

Документи, гроші – в гермопакеті

Ремнабір, нитки, голки

Фотоаппарат, телефон

GPS

Снікерси, горіхи.

Павербанки

Іграшки для дітей

Щось із одягу можна докупити в Катманду, якщо ви не взяли все необхідне з собою.

 

Бюджет

Перельоти Київ-Катманду-Київ + Рамечхап-Лукла-Рамечхап – близько 1000 доларів.

Непальська віза – 50 доларів.

Загальні витрати в Непалі – 600 доларів.

Всього 1650 доларів.

Враження

Непал повністю перезагрузив мене, дав змогу зовсім під іншим кутом подивитися на звичайні речі. Те, що я очікував там побачити виявилося зовсім іншим, але, аж ніяк не поганим. Непал – країна, в яку не варто їхати без контексту – тому почитайте літературу перед поїздкою. 

Висновок

Треба їхати. Щастя є! Вйо до горбів!

Трек до до базового табору Евересту

Ще про цю поїздку тут:

Детальний щоденник подорожі в Непал

Facebook

Telegram

Канал на Youtube з фільмом про Непал

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *