Сандалі Lizard Hex H2O
Сандалі Lizard Hex H2O

Як відомо, добре підібране трекінгове взуття дорівнює збереженим нервам. Кому ж хочеться весь похід думати про мозолі й натерту п’ятку? Правильне взуття –  це не обов’язково важкі трекінгові черевики. Враховуючи загальні тенденції облегшення похідного реманенту, багато мандрівників переходять на більш легкі й комфортні види – кросівки та сандалі. Останні можуть використовуватись не тільки в якості змінного, але і як основний варіант. Головне, у правильному місці й у правильний час. Саме туристичним сандалям, їх видам та особливостями і буде присвячена ця стаття.

Трекінгові сандалі: як вибрати?

Аутдорний словник

Універсальність. Ви зможете використовувати цей тип взуття у теплу пору практично всюди: у місті, для подорожей потягом, автомобілем чи літаком, для відпочинку на пляжі, сплавів річкою й гірських походів (в якості основного чи змінного взуття).

Зручність. В порівнянні з трекінговими черевиками та, навіть, кросівками, сандалі переважно будуть більш зручними для ваших ніг. Вони є легшими, їх можна швидше взути й зняти. А переходити річку вбрід у сандалях одне задоволення.

Краща вентиляція. Навіть у легких кросівках з сітчастого матеріалу та в тонкій шкарпетці наша нога пітніє під час інтенсивного руху. Сандалі мають велику перевагу в цьому плані, адже вони є максимально вентильованими.

Вартість. Найкращі моделі сандалів відомих виробників, типу Lizard, Teva чи Source, вартують менше посередніх кросівок й трекінгових черевиків. Звісно, мова не йде про рівноцінну заміну, але при купівлі взуття для легких походів чи подорожей у теплі країни, ви зможете зекономити, віддавши перевагу цьому типу взуття.

Чим різняться?

Призначення. Узагальнюючи, можна виділити кілька типів сандалів за призначенням: для піших походів, водних видів спорту, міста й подорожей. Детальніше про те, що саме їх відрізняє, розповім у наступних пунктах

Конструктивні особливості. Під цим складним терміном мається на увазі, як саме виготовлено сандалі та як вони виглядають. Сандалі можуть бути відкритого типу (без захисту носка), як наприклад, модель Lizard Super Hike чи закритого (із захистом носка). Другий варіант конструкції використовується переважно у потужних трекінгових сандалях. Такі моделі добре захищають ногу від ударів об каміння. Їх недоліком є більша вага. До переваг першого типу можна віднести малу вагу й кращу вентильованість. Водночас, їх рідше можна використовувати для походів кам’янистими стежками, чи з важким рюкзаком.

Верх сандалів може бути суцільним (запаяним у підошву), або ж пришитим. Міцнішим (надійнішим) вважається перший варіант, адже при такій конструкції менше шансів, що верх сандалів в один момент «помандрує» окремо від підошви. Однак, тут знову ж варто брати до уваги де саме використовуватимуться сандалі. Пляжний відпочинок чи міські прогулянки не потребують «надміцної» (а значить дорожчої) конструкції.

Матеріали  можуть використовуватись як природні (шкіра, нубук, замша) так і синтетичні. Натуральні матеріали можуть мати перевагу у міцності, тому часто використовуються у більш потужних моделях. М’яка шкіра, замша чи нубук також, зазвичай, є більш приємні тактильно, тому використовуються з внутрішнього боку строп, або для устілок.

Серед переваг синтетичних матеріалів (переважно різного роду поліестер) їх менша вартість, часом кращі «дихаючі» властивості, а також сумісність із вологими умовами. Такі сандалі швидше сохнуть після контакту з водою, на відміну від шкіряних, які дуже довго утримують у собі воду, а також можуть втрачати привабливий зовнішній вигляд при частих намоканнях.

Підошва. Мабуть, найважливіший елемент сандалів. Зазвичай, її роблять кількох шаровою.
До прикладу, підошва популярних сандалів Source Classic тришарова, складається з різних типів гуми, кожен з яких відіграє різну функцію: захисну (більш жорстка, зносостійка гума нижнього шару), амортизуючу (середній шар, більш «повітряна» гума), чи відповідаючу за комфортну посадку ноги (верхній шар із спеціального м’якого матеріалу з антибактеріальним просоченням).

Деякі моделі сандалів, як от Teva Hurricane XLT мають товсту, рельєфну підошву, що добре зчеплює із різними типами поверхонь в походах, добре гасить удари об кам’яні розсипи й коріння дерев. Інші виробники, як от Lizard, використовують низькопрофільну підошву (до прикладу в моделі Super Hike), яка забезпечує краще «відчуття» поверхні, а також зручне облягання стопи завдяки ледь піднятому периметру.

Міські сандалі, по типу Source Urban, мають тонку одно- або двошарову підошву, переважно із піни. Завдяки таким матеріалам, кінцева вага пари стає значно легшою, а це – чи не ключова вимога для міських моделей.

Основні «гравці»

Сьогодні на outdoor-ринку України найбільш популярними є чотири виробники: американські Keen й Teva, ізраїльский Source та італійський Lizard.

Lizard – італійський бренд взуття, що в основу свого підходу закладає технологічність й бережливе ставлення до природи. Серед асортименту сандалі для міста, походів та водних видів спорту. Особливістю цього виробника є використання низькопрофільних підошв і замінників натуральних матеріалів (приклад –матеріал happy cow suite, штучна замша). Вироби Lizard не тільки з вигляду, але і якістю виготовлення вирізняються з поміж інших присутніх на ринку. З моделей цього виробника я б виділив – Super Hike (чол, жін) для пляжів та як варіант легкого та змінного взуття для відпочинку після переходів, варто звернути увагу на Rollup.

Особливістю сандалів Keen є їхній «бампер», а також потужна підошва, що є власною розробкою Keen.

Teva – виробник, що найбільш широко представлений в Україні. Асоціюються із якістю, зручністю й потужністю. Трекінгові моделі, типу Hurricane XLT, легендарна модель, адже деякі з них служать так довго, що цілком можуть дістатись у спадок майбутнім поколінням.

Source Gobi
Source Gobi

Ізраїльський бренд Source також має велику армію прихильників серед туристів усього світу. В основі кожної моделі Source ідеальний баланс практичності, зручності й надійності. Розробники настільки вірять (і не безпідставно!) у свій продукт, що на деякі моделі надають дворічну гарантію, а це, погодьтесь, доволі рідкісне явище, як для взуття.

Окремо виділю Source Gobi ця модель стала візиткою компанії, вона має жорстку підошву та підійде для довших переходів з наплічником. За зносостійкістю може по праву вважатися однією з найкращих на ринку.

Також “фішкою” виробника є мітка на підошві. Якщо при використанні ви стираєте її виробник замінює пару на нову, однак відразу скажу, що для подібного результату, напевне доведеться цілеспрямовано знищувати свої сандалі (не раджу цього робити, оскільки, цілеспрямоване знищення це точно не гарантійний випадок) . “Хитрість” полягає в тому, що підошви цього бренду зроблені таким чином, щоб служити якомога довше і ця мітка радше про впевненість Source у довговічності своїх моделей.

Найпопулярніші моделями є Classic, Gobi, Stream та Urban.

Як обрати?

Як і при покупці іншого спорядження, головним моментом при виборі сандалів є правильно визначена потреба. Перед походом у магазин обдумайте, де та як часто ви збираєтесь використовувати їх. Після цього сформуйте список індивідуальних побажань: закритий чи відкритий тип, матеріал натуральний чи синтетичний, підошва м’яка, чи жорстка й рельєфна. Слід врахувати й дрібниці: наявність антибактеріального просочення у підошві, міцність швів, зручність липучки або фастексів, наявність мішечка для транспортування та багато інших деталей, що можуть не впливати на якість, але впливають на зручність виробу.

Як доглядати?

Довговічність сандалів напряму залежить від вашого догляду за ними. Бережливий підхід не потребує багато часу чи ресурсів. Візьміть собі за звичку чистити й просушувати сандалі після кожної подорожі. Чищення можна здійснювати спеціалізованою щіточкою для взуття, чи будь-якою побутовою з не дуже жорстким ворсом. Особливу увагу варто приділяти устілці, яка забруднюється через інтенсивне пітніння стопи. Для цього добре використовувати спеціальний засіб, як наприклад, Nikwax Sandal Wash. Якщо сандалі із нубуку або замші, то добре підійдуть щітки із м’якої гуми (силікону), розраховані для цих матеріалів. Шкіряні моделі можна обробляти спеціалізованими засобами для догляду, в тому числі водовідштовхувальними засобами, які допоможуть продовжити їх життя та зберегти первинний вигляд.

Чистячи сандалі регулярно, ви запобігаєте накопичуванню застарілого бруду, який значно важче повністю вичистити у домашніх умовах. Дезодоранти для взуття, такі як Toko Eco Shoe Fresh, допоможуть запобігти утворенню бактерій, й усунути неприємний запах.

 

 

2 Коментарі
  1. В моїх Teva Hurricane лямки просто вирвались із підошви після цього я в них не вірю. Перейшов на Source і не нарадуюсь.

    1. Юрій Шушкевич

      Я придбав собі Sourse Gobi після того, як побачив, як клієнт прийшов в десятилітніх та купив такі ж. При цьому його стара пара прекрасно себе почувала, просто вже добре сліди використання було видно. У мене вони 4 сезон вже служать і вже встигли на 2500 м побувати, тому теж можу рекомендувати

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *