трекінгові шкарпетки, термошкарпетки

Про важливість правильного взуття в поході знає кожен мандрівник. Важливо, щоб воно було міцним й зручним. Важливим елементом одягу для пригод просто неба є також і постійні супутники взуття – термошкарпетки. Про їх різновиди, характеристики та поради з вибору розповідаємо у цій статті.

Трекінгові шкарпетки (термошкарпетки): як вибрати?

Під час походу, сходжень, бігу чи катання на лижах, наші ноги піддаються дуже значному й різноманітному навантаженню. Постійні спуски й підйоми, удари носком черевика об каміння й коріння, вкупі з цілком природнім пітнінням стоп, створюють загрозу отримання купи мозолів, натирань, перегрівання чи переохолодження ніг. Правильно підібрані термошкарпетки якраз і покликані підвищити комфорт й мінімізувати ризик отримання травм і ран.

Для яких активностей підходять

Почнімо з того, що поширена в Україні назва “термошкарпетки” не до кінця розкриває суть цього виробу. Як і у випадку з термобілизною, більш доречно буде вживати назву функціональні шкарпетки або трекінгові шкарпетки. Адже, в одному випадку ноги в черевику дійсно потрібно зігрівати, тоді як в іншому навпаки – охолоджувати, якомога швидше відводячи зайву вологу. Шкарпетки для трейлового бігу виготовляють із тонких синтетичних матеріалів, а моделі для зимового трекінгу є доволі товстими та, зачасту, пошиті з вовни овець мериносів.

Функціональні шкарпетки застосовуються, фактично, в усіх аутдор-активностях: трекінгу, хайкінгу, альпінізмі, льодолазінні, трейлранінгу, фрірайді. Однак, їх товщина, висота крою, композит матеріалу й інші характеристики можуть значно відрізнятись.

Матеріали

Функціональні шкарпетки рідко виготовляються з однієї тканини, а радше із суміші тканин, що створює правильний баланс комфорту, тепла, довговічності та швидкого висихання. Найпоширенішими матеріалами в цій сфері є вовна, шовк, поліестер, нейлон, спандекс, синтетичні утеплювачі, бамбукове волокно. 

Вовна

Найпопулярніший матеріал для трекінгових шкарпеток. Вовна добре регулює температуру і забезпечує хорошу амортизацію. Ще одним плюсом є те, що вовна від природи є протимікробним матеріалом, тому вона, як правило, зберігає запахи менше, ніж синтетичні тканини. У наші дні більшість шкарпеток виготовляються з мериносової вовни, яка, по суті, не викликає подразнень, навіть, у людей з чутливою шкірою, у порівнянні зі старими типами шкарпеток із звичайної овечої шерсті. В більшості моделей так званих вовняних шкарпеток використовують суміші вовни та синтетичних матеріалів для кращої міцності та швидшого висихання. Співвідношення між натуральним й синтетичним матеріалом може значно різнитись, залежно від призначення моделі.

трекінгові шкарпетки, вівці мериноси

Поліестер

Синтетичний матеріал, який добре ізолює, відводить вологу і швидко сохне. Найчастіше зустрічається у шкарпетках для літніх походів, бігу, трейлового бігу, катання на лижах. Іноді його змішують з вовною чи нейлоном, щоб створити оптимальне поєднання тепла, комфорту, довговічності та швидкого висихання.

Нейлон

Ще один синтетичний матеріал, який час від часу використовується як основний. Він додає тканині довговічності і пришвидшує час висихання шкарпеток.  До цього типу волокон належить поліамід, одна з найзносостійкіших сполук, з яких часто робиться “каркас” функціональних шкарпеток. Моделі з великим вмістом нейлону у тканині найкраще підходять для високоінтенсивних активностей (трейловий біг, хайкінг).

Шовк

Натуральний матеріал, зручний і легкий, але не такий міцний, як інші варіанти. Іноді його використовують як підкладку з внутрішнього боку шкарпеток для надійного відведення вологи. 

Спандекс (лайкра, еластан)

Часто функціональні шкарпетки мають хоча б невеликий відсоток спандексу (також відомий як лайкра та еластан). Цей еластичний матеріал допомагає шкарпеткам утримувати форму, не кошлатитись, покращує облягання.

Синтетичні утеплювачі

Часто для зимових активностей або для використання у холодних умовах виробники застосовують пустотілі волокна синтетичних утеплювачів. Як приклад, можна розглянути моделі: Lasting SСI з Thermolite, або  Dynafit Skitouring PRL з Primaloft. 

трекінгові шкарпетки
Lasting SCI

Висота шкарпеток

Функціональні шкарпетки бувають різної висоти: від дуже коротких, яких навіть не видно над взуттям, до дуже високих, майже по коліно.
Все доволі просто й логічно у випадку лижних шкарпеток – вони по замовчуванню є високими, на рівні лижних черевиків. Щоб правильно вибрати шкарпетки для походів необхідної висоти, подивіться на своє взуття. Чим вищі ваші черевики або кросівки, тим вищі шкарпетки для них потрібні. Так ви зможете вберегти вашу шкіру від натирання безпосередньо взуттям. За висотою шкарпетки можна об’єднати в чотири умовні групи: низькі, середньої висоти, високі, до колін.

Короткі. Ці шкарпетки забезпечують належний захист в поєднанні з кросівками: хайкінговими чи біговими. 

Середнього крою. Зазвичай такі шкарпетки покривають кісточку гомілкостопа, тож забезпечують серйозніший захист. Вони добре компонуються із високими кросівками чи черевиками низької й середньої висоти.

Високі. Це класична висота для трекінгових шкарпеток. Такі шкарпетки, як правило, мають крій на кілька сантиметрів вище щиколотки, аби захистити від натирання черевиками з високими манжетами. Їх можна використовувати і з кросівками чи низькими черевиками, якщо ви носите шорти, а не повноцінні штани. В цьому випадку шкарпетки захищатимуть від подряпин об траву, каміння чи гілки, а також від пилу й бруду.

До колін. Менш поширений, однак потрібний у певних ситуаціях варіант крою. Високі шкарпетки захищають від натирання високими альпіністськими черевиками, а також додаткового зігрівають гомілки, що не буде зайвим в зимових походах чи сходженнях.  До цієї ж категорії належать і лижні шкарпетки, їх призначення не тільки зігрівати, відводити зайву вологу, але і частково амортизувати і помірно компресувати, щоб тримати м’язи у тонусі.

трекінгові шкарпетки, термошкарпетки
Dynafit FT Graphic Socks

Товщина шкарпетки

Товщина шкарпетки залежить від виду активності, сезону й очікуваної погоди. Наявність  у вашому “арсеналі” різних за товщиною шкарпеток завжди буде доречною.

Тонкі. Ці надлегкі шкарпетки призначені для використання в спекотну погоду.  Добре дихають, відводять вологу, однак розраховувати на них в холодну пору не варто. Мають легке зональне потовщення у ключових місцях, таких як п’ятка й носок. Підходять для бігу, легких прогулянок на природі, використання у місті. Приклад: Lasting WLS, Dynafit Alpine Short, Lasting TCA.

трекінгові шкарпетки, термошкарпетки
Salewa Ultra Trainer

Середньої товщини. Такі шкарпетки забезпечують хорошу амортизацію в зоні п’ятки й носка, по рівню теплоізоляції добре підходять для гірських походів літом і у міжсезоння. Зазвичай, мають зональне потовщення в особливо вразливих (п’ятка, носок) місцях. Приклад: Lasting WHI.

Термошкарпетки середньої товщини Lasting WHI

Товсті. Найтепліші та найбільш м’які шкарпетки. Створені для тривалих походів, важкого рельєфу місцевості й низьких температур. Ідеально підходять для альпінізму або походів в холодну пору року. Прикладом таких моделей можуть бути: Lasting WSM, X-Socks Ski PrecisionSalewa Expedition.

Lasting WSM
Товсті термошкарпетки Lasting WSM

Гібриди

В категорії кастомізованих моделей варто згадати про Skinners, це шкарпетки з потовщеною підошвою, які підійдуть для відпочинку після важкого трекінгового дня в таборі або ж для прогулянки по гальці на морському узбережжі, яка, як відомо, не завжди приємна на дотик. Можна їх використовувати, навіть, для купання, якщо є ризик порізатися об мушлі, які часто трапляються дні водойм.

трекінгові шкарпетки
Skinners

Існує також така категорія, як мембранні шкарпетки, однак для трекінгу я б їх не радив. Мембрана при активному русі буде додатковим шаром, який буде заважати відводити внутрішню вологу, що призводитиме до спарювання зсередини. Тому призначення таких шкарпеток більше для людей, які довго та статично знаходяться у вологих умовах, як наприклад, рибалки, тощо.

Бленди

Зазвичай, виробники використовують кілька компонентів, для того, щоб надати різних властивостей своїм шкарпеткам, так наприклад, модель WHI від чеського бренду Lasting, має в своєму складі – 70 % вовни меріно (натуральний матеріал), 10 % сілтексу (синтетика, для пришвидшення виведення вологи), 15 % поліамід (синтетика, для посилення зносостійкості), 5 % лайкра (синтетика, для кращої еластичності). Тобто коли ми говоримо про вовняні шкарпетки, мається на увазі, що в їхньому складі, зазвичай, від 70 до 85 % вовни. Все інше, як видно з попереднього опису – додаткові матеріали, щоб зробити кінцеву модель максимально практичною та з корисними властивостями кожного конкретного матеріалу, який в ній використовується. Такий же принцип виробники застосовують і у синтетичних шкарпетках компонуючи кілька матеріалів під призначення кожної конкретної моделі.

Загалом, щоб зрозуміти на скільки складні бувають функціональні шкарпетки слід подивитися на їхній склад. Часто виробники перетворють їх на полігон для випробовувань нових технологій, так наприклад, у моделях Dynafit можна побачити невеликий вміст карбонового волокна, Х-bionic використовує чимало запатентовних собою матеріалів у своїх X-Socks, а у моделі Salewa Expedition використовуються запатентовані Resistex® Bioceramic та Resistex® Cooper, які на незначний відсоток складаються з кераміки та міді, відповідно. І це тільки маленька частина технологій, які застосовують у здавалося б такому простому виробі як термошкарпетки.

термошкарпетки
Salewa Expedition

Зонування

Ще одним фактором, який впливає на кінцеві властивості моделі є зонування та плетіння.  Зазвичай, у функціональних шкарпетках, посилюють зони найбільше схильні до стирання на стопі та п’ятці, також часто можна зустріти моделі для активного руху, які мають компресійні звуження, які забезпечують краще облягання ноги, менше натирання, посилюють тонус і найчастіше використовуються для тренувань та змагань. Прикладом таких моделей можуть бути: Dynafit Ultra Cushion або Compressport Mid Compression Socks Run.

До зонування також можна віднести поділ на ліву та праву шкарпетку в багатьох моделях відомих брендів. Фокусування на цьому аспекті дозволяє отримати краще кінцеве прилягання до стопи, і зменшити натирання.

Слід відмітити, ще один важливий момент, один і той самий матеріал може набувати різних властивостей з залежності від в’язки, суцільна та щільна це не теж саме, що з мікроканалами для кращої циркуляції повітря. Тому зонування – це цілий напрям еволюції функціональних шкарпеток.

Провідними брендами у цій категорії є Х-Bionic, Darntough, Lorpen, Compresport, Dynafit, Salewa, Smartwool, Lasting, тощо.

термошкарпетки

Технології

Швидке виведення вологи (охолодження)

Деякі шкарпетки виготовляються з волокон, сконструйованих таким чином, щоб забезпечити покращену циркуляцію повітря й відведення вологи. Ці добре вентильовані шкарпетки ідеально підходять для літа та високоінтенсивних активностей: трейлового бігу, хайкінгу, мультигонок. Існують різні версії таких матеріалів, залежно від виробника (IsoCool, Coolmax, тощо).

Плоскі шви

Технологія плоских швів підвищує комфорт, запобігає появі мозолів і натирань.

Антибактеріальне просочення або використання невеликого відсотку волокна з вмістом срібла

Використовується для усунення неприємного запаху, що виникає в шкарпетках внаслідок життєдіяльності бактерій. Більш актуальне для шкарпеток із синтетичних матеріалів, які використовують для бігу, хайкінгу, катання на лижах.

Як вибрати свій розмір

Правильно підібрані шкарпетки забезпечують належний рівень комфорту ногам. Якщо шкарпетки занадто великі, вони можуть сповзати і “морщитись”, натираючи ноги й спричиняючи утворення мозолів. Занадто малі, в свою чергу, швидше зношуватимуться, гірше захищатимуть проблемні зони п’ятки, щиколотки й носка. Коли приміряєте шкарпетки, шукайте щільну, але не надто щільну посадку. Шкарпетка правильно прилягає, коли п’яткова чаша знаходиться в рівень із п’яткою ноги. Якщо ви маєте граничний розмір ноги, наприклад, 41 при виборі між розміром М (38-41) та L (42-45) краще звернути увагу на більший розмір. 

термошкарпетки

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *