Енді та Хайді Брюн, пара щасливих пенсіонерів зі Швейцарії, дають інтерв’ю на фоні свого фургончика для подорожей. На перший погляд здається, що це власники якоїсь шоколадної крамнички чи сироварні. Такий романтичний антураж чіпляється до них більше, ніж думка про те, що вони створили всесвітньо відомий бренд якісного аутдор спорядження, який об’єднує і туристів початківців і гіків-легкоходів.

Це історія про Exped. Бренд, що взяв за принципи якість та мінімалізм, від самого початку втілював ідеї сталого розвитку та створив цілу низку інноваційних продуктів, які стали популярними не тільки в альпійських країнах Європи, але й в Британії, Скандинавії, Сполучених Штатах, Австралії та Україні.

(команда Exped десь на спільній прогулянці в горах)

Канада, недалеко від Полярного кола.

 

Все почалось з подорожі на Північ Канади. Там майбутні засновники Exped Енді та Хайді провели дев’ять місяців серед безлюдних лісів та озер недалеко біля полярного кола поруч з ведмедями. Вони власноруч збудували будиночок з дерева та змурували піч з глини, яку дістали зі дна озера. Більшу частину їжі вони брали від навколишньої природи, збирали або впольовували. 

 

Саме у цій пригоді викристалізувались ті цінності Енді та Хайді, на яких вони в майбутньому будуть засновувати власний бренд та покладуть в основу кожного товару. Максимальний досвід від пережитого на природі з мінімальними засобами. Звучить дуже круто. Бо це саме те, що відрізняє Exped від інших брендів. Ми не робитимемо все підряд заради кількості, але ми створимо те, у чому відчуваємо справжню необхідність. 

(Енді, Хайді та той самий будиночок)

“Ми не хочемо бути великими, ми хочемо залишатися гнучкими, інноваційними та індивідуальними” – кажуть засновники. Якщо поглянути на продукти від Exped, то ви не знайдете великого асортименту. Намети, спальники, килимки та подушки, рюкзаки, гамаки та гермомішки – компанія концентрується на спорядженні. 

 

Однак саме килимки цієї невеликої швейцарської компанії входять в різні рейтинги кращого спорядження від різних видань і стоять поряд з Therm-A-Rest та Sea to Summit. А намети вже ось 20 років подорожують різними експедиціями в екстремальних умовах і, завдяки своїм конструкціям, надійним матеріалам та якісним комплектуючим склали конкуренцію лідерам галузі. 

 

Як посеред Альп зробити світовий бренд.

 

Енді та Хайді повернулись у Цюрих та стали місцевими дилерами Lowe Alpine – культового американського бренду, а пізніше і ще кількох брендів. В кінці 80-х та на початку 90-х аутдор бренди переживали технологічний прорив. Велика кількість інновацій, нові матеріали, сміливі конструкторські рішення штовхали їх робити складніші, обтяжені незвичними фішками речі чи надавати їм додаткових функцій.

 

У якийсь момент Енді та Хайді зрозуміли, що їм не дуже подобається те, що вони продають. Це суперечило їхньому гаслу про те, що “менше – означає більше”. Тому в 1997 році вони створюють власне виробництво спорядження, яке позбавлене всього непотрібного та того, що не впливає на якість користування та комфорт. Лише мінімум простих функцій та інструментів, які добре працюють. Не потрібні додаткові елементи, які лише збільшують вагу, але не додають цінності чи користі.

(Енді та Хайді проєктують намет)

Відтоді вони створили безліч інноваційних продуктів, отримали багато нагород за унікальний дизайн і, що найголовніше, розробили власний впізнаваний стиль. Та головне, їм вдалось вийти за рамки локальних умовностей та стати брендом універсального технологічного спорядження, що буде актуальним і у подорожі черед Pacific Crest Trail, і в експедиції Гренландією, і серед карпатських полонин. 

 

Яскравим прикладом будуть намети. Ви навряд чи продасте багато наметів посеред Альп. Все-таки, якщо ми уявимо себе десь в Кортіні, Церматі, Інсбруку чи Шамоні, то наш маршрут пролягатиме від одного гірського притулку до іншого. Намет там не поставиш, а відповідно, у килимку та спальнику теж потреби немає. Та саме всесезонний вітростійкий намет став першим виробом компанії Exped, вирішив цю проблему. І всі 27 років намет Orion, що постійно вдосконалюється є прикладом чудового балансу між інноваційними матеріалами та продуманою конструкцією. 

(намети Exped Mira)

З часом з’явилося кілька досить нетипових прикладів експедиційних наметів, універсальних трисезонних та найбільш популярний станом на сьогодні ультралегкий самостійностоячий намет Mira з хабовою конструкцією. Всі ці намети легко собі уявити десь у Патагонії чи Гімалаях. Власне, як і килимки, які є особливо популярними в Сполучених Штатах. Настільки, що довелось створити окрему компанію Exped USA, аби масштабно зайти на місцевий ринок. Тож зараз Exped продає понад 70% своєї продукції поза німецькомовними альпоцентричними країнами. 

 

Leave no trace

 

Після дев’яти місяців у канадській тайзі  Енді та Хайді, перед тим як їх забрав літак на водних лижах, розібрали свій будиночок і не залишили жодних слідів свого перебування. Бути у рівновазі з природою не пусті слова для Exped. У захисті довкілля та відстоюванні принципів сталого розвитку компанія пішла далі, ніж просто співпраця з сертифікаційними організаціями, такими як Oeko-tex чи Bluesign та багатьма схожими.

(спеціальна машина для пошуку проколів у килимках)

Exped організували власну майстерню, де відновлюють пошкоджені речі та повертають їх власникам або у повторний продаж, навіть якщо це економічно не вигідно самій компанії. Тож компанія всіляко спонукає своїх клієнтів продовжувати користуватись їх речима, а не купувати нові речі. Продукція Exped має п’ятирічну гарантію, а накопичений досвід майстерні стає гарним підґрунтям для удосконалення та поліпшення зносостійкості своїх товарів. Деякі матеріали, такі як пух після використання в одному виробі та очищення, можуть бути використані повторно.

 

П`ять речей, за які ми любимо Exped

 

Намет Mira III HL трисезонний намет з хабовою конструкцією, що має надзвичайно низьку вагу, всього 1,7 кілограма у максимальній комплектації – це значно менше ніж у його прямих конкурентів. Зовнішній тент виготовлений з нейлону ріпстоп, що має як силіконізацію, так і поліуретанове покриття для захисту від промокання. Така подвійна обробка дозволяє використовувати легшу тканину без втрати міцності та водонепроникності. Намет найкраще підійде тим, хто любить ходити горами швидко та з комфортом, хто хоче з легким рюкзаком подолати багато кілометрів та побачити якнайбільше. До того ж, хабова конструкція та велика кількість штормових відтяжок дозволять встановити намет в найбільш мальовничих місцях. 

(Намет  Mira III HL)

 

Надувний килимок Ultra 3R ідеально збалансований для використання з ранньої весни по пізню осінь. Серія Ultra є найбільш популярною серед килимків Exped та легко обходить своїх конкурентів по співвідношенню ваги, термоізоляції та комфорту. Та, що не менш важливо, шумності коли ви на ньому рухаєтесь. Він надзвичайно компактний та може використовуватись як у походах в стилі fast & light, так і у веломандрівках.

(Надувний килимок Ultra 3R)

 

 

Надувний килимок Dura 8R M розрахований на температуру до – 40 градусів та має надзвичайно щільний зносостійкий матеріал. Цей килимок спеціально розроблений для експедицій в екстремальних умовах, тому він найкраще підійде для довгих зимових походів Карпатами чи високогірних сходжень в Гімалаях або Андах. Великою його перевагою є те, що килимок цілком спокійно можна використовувати на різних поверхнях без додаткової підкладки чи ще одного пінного килимка.

(Надувний килимок Dura 8R M)

 

Рюкзак Lightning 45. Виявилось, що для того, аби туристичний рюкзак був зручним та гарно сидів на спині не потрібно якихось надзвичайних космічних технологій та побудови підвісної системи складності рівня боліда формули 1. Всього лиш потрібно зробити гарний пояс з м’якого щільного матеріалу, який би зручно на вас сидів та добре розподіляв вагу. Надзвичайно мінімалістичний, як на сьогодні, проте дуже продуманий та комфортний рюкзак. З універсальними стропами, куди за потреби можна припасувати будь-що, від трекінгових палок до вітрівки чи мокрого тенту. Підходить для походів різної складності, особливо якщо блукати кущами, адже зовнішня тканина тут надзвичайно міцна.

(Рюкзак Lightning 45)

Спальник Ultra 10° можна використовувати як лайнер в основний спальник для додаткового утеплення, як спальник для холодних туристичних притулків, або як основний спальник для літа там, де температура не опускається нижче 10 градусів. Його перевага у простоті, легкості (260 грамів) та компактності (менше літрової пляшки в стиснутому стані). Мішок виготовлено з надзвичайно якісних матеріалів: зовнішня тканина тут Pertex Quantum, а всередині гусячий пух пружністю 850+ fill power.

(Спальник Ultra 10°)


Що ще можна додати?


Ця коротка історія про бренд Exped демонструє нам, те що одягаємо на плечі, що стелимо в наметі – не просто ще одна модна та дорога бірка, а цінності і візія, котрі відзеркалюються у спорядженні та їхніх власниках. І так можна було б сказати про кожен бренд, але все ж таки Exped має свої фішки та особливості. Вони наче японський садівник, що знайшов своє ремесло і роками тільки те й робить, що відточує свою майстерність, аби колись досягти досконалості. 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *