Прихід весни для багатьох це час оновити або придбати свій перший намет. Якщо на довгому-довгому карантині ви зрозуміли наскільки потребуєте поїздки на природу, то можливо саме ця інформація буде корисною, адже сьогодні ми будемо говорити про нову серію наметів від Turbat – Borzhava, і хтозна, можливо саме один з них ідеально підійде для ваших мандрівок.
Turbat Borzhava: оптимальне рішення для ентузіастів
Український ринок наметів для аутдору помітно зріс за ці роки. Масовість в свою чергу означає, що виробникам слід шукати найкращі рішення у співвідношенні ціна|якість, щоб задовільнити якомога більшу кількість користувачів. Втім розробники Turbat вирішили піти дещо іншим шляхом. Для того, щоб не йти на компроміс з якістю, і не робити максимально дешевий намет (як наприклад, Lima від поляків з Fjord Nansen) свою базову серію вони націлили не на абсолютних початківців, яким достатньо важкого намету, який би не протікав для стаціонарного табору, кемпінгу або фестивалю, а на тих хто часто ходить в гори і потребує більш універсального рішення, яке можна носити на собі не перевантажуючи при цьому рюкзак. Так з’явилася серія Runa, яку чимало з вас могли зустрічати на привалах та полонинах десь на карпатських просторах. Цього року на заміну їй прийшла нова серія – Borzhava. В ній розробники вирішили поекспериментувати та додали деталі, які ще не зустрічалися в попередніх наметах від Turbat.
Матеріали та вага
До серії входять намети Borzhava 2|Borzhava 2 Alu та Borzhava 3|Borzhava 3 Alu. Версії, як видно з назв, різняться місткістю та дугами (алюмінієві та файбергласові). Це традиційний поділ для більшості виробників, тому не загострюватиму на ньому увагу, скажу лише, що мені видаються більш очевидним вибором саме алюмінієві версії, оскільки, якщо порівняти за вагою три намети: вже згаданий супербюджетник – Fjord Nansen Lima – 3200 г, Turbat Borzhava 2 – 2600 г, Turbat Borzhava 2 Alu – 2270 г. Різниця між першим та останнім у 930 г, а це більше ніж 25 % ваги – доволі суттєвий аргумент – за, особливо, якщо намет вам необхідний для далеких переходів або набору висоти у мандрівках. Вагою Borzhava 2 Alu впритул наближається до наметів старшої серії Shanta|Shanta Pro, однак поступається їм комфортом. Все таки два входи та два тамбури для тих хто проводить в наметі багато часу є важливим бонусом. Це, звичайно, якщо ви розглядаєте 2-місну версію, бо Borzhava 3 таки має 2 входи, що робить її дуже конкурентною серед інших наметів за параметрами ціна-якість.
Borzhava 3 Alu має масу 3 кг, файбергласова версія – 3,28 кг, що для наметів цієї категорії цілком непогано.
Матеріал дна та тенту – це вже знайомий багатьом за попередніми серіями – поліестр з щільністю 68 D, він дає змогу зекономити трохи ваги в порівнянні з більш щільним поліестром бюджетних виробників, водночас достатньо зносостійкий та витривалий. Рівень просочення лишився таким же як і в Runa – 3000 мм – верх та 5000 мм – низ.
Деталі
Вхід зміщено з центральної зони в бокову, це не стандартно, однак дуже зручно, якщо ви захочете сидіти та прямо з намету спостерігати захід або схід сонця. Колір намету робить його впізнаваним на будь-якому кемпінгу або скупченні наметів, поєднання і сміливе, однак, водночас, цілком консервативне й не надмірно яскраве.
Варто відмітити, що асиметрична конструкція дуг в двійці, дозволила додати більше внутрішнього простору. Це пояснюється тим, що Borzhava 2 має ширину 135 см в голові та 110 см в ногах, таким чином розробники зробили все, щоб прибрати незаповнені зони та максимально полегшити намет, довжина – 215 см. В Borzhava 3 – більш класичне співідношення 215 см х 180 см. Висота – 2йки – 110 см, висота 3йки – 118 см. Ширина тамбурів в обох випадках – 80 см.
Враховуючи той момент, що двійки асиметричні, для зручності тут є різнокольорове маркування, що пришвидшує встановлення намету. Фастекси слід з’єднувати із стропами одного кольору.
Вітрозахист, у вигляді більш щільної тканини передбачений тільки у зоні над головою, решта простору зайнято сіткою, для того, щоб забезпечити максимальну вентиляцію. Кишень в цьому наметі справді багато, самі користувачі вирішать чим їх навантажувати, я ж зверну увагу лише на одну з них. Відмову від верхньої полички розробники пояснили частим її провисанням під вагою всього, чим зазвичай, запаковують її користувачі. Однак, щоб не лишати мандрівників можливості підсвітити собі внутрішній простір намету, зверху є спеціальна сітчаста кишеня для ліхтарика або мобільного телефону з будильником.
Ну і нарешті, те що найбільше оцінив особисто я – всі намети комплектуються чохлами типу “буріто”, в які можна швидко і без проблем спакувати тент, дуги та кілки. Після безлічі дірок в пробитих при пакуванні десятків різних наметів та незабутніх утрамбовувань виявляється, що це можна робити швидко і безболісно, якщо, звісно, виробник турбується про такі моменти.
Висновки
Я б радив цей намет людям, які часто ходять в гори, однак не мають потреби в більш дорогих наметах. Також такі намети часто використовують, як другі, власники дорожчих ультралегких наметів для завдань на які шкода брати основний, наприклад для фестивалів, де є більша вірогідність випадкових пошкоджень через велику кількість не завжди тверезих сусідів. Окремо виділю Borzhava 3 Alu, це як на мене один з найкращих наметів для молодих сімей з маленькою дитиною, адже має і достатньо простору, і два входи, і вагу лише 3 кг, що дуже достойний показник серед цієї категорії.
Намети серії Borzhava непоганий вибір як свого першого намету, адже вони прості, компактні та легкі, а з часом в ході своїх пригод кожен мандрівник вирішить для себе чи потребує додаткового комфорту та більш професійного спорядження.