Оскільки вже 4 зими поспіль ми з донькою живемо взимку в Анталії, то це наша найближча “гірська” локація від дому – всього 16 км.
Анталія: скелі та кемпінг
Нитка маршруту та дати: короткочасні регулярні виїзди в період з січня по квітень. Анталія-Акдамлар-Гейкбайири.
Формат подорожі: сімейні кемпінгові мандрівки від моря у гори.
Зважаючи на те, що загалом в Анталії я прожила вже рік і їздила в сусідні гори безліч разів у різних форматах часопроведення і добирання, опишу інформацію більше як локальна мешканка.
Добирання
Зараз добратись з України в Анталію не проблема в будь-яку пору року. Зазвичай перельоти у відоме місто-курорт не для пакетного відпочинку купуються з пересадкою в Стамбулі або Анкарі. По приземленню ви потрапляєте в один єдиний аеропорт Анталії, з якого є декілька варіантів добирання в райське Гейікбайири.
- Замовити трансфер з кемпінгу, в якому збираєтесь зупинитись. Орієнтовно це коштуватиме 40-50 євро.
- Таксі з аеропорту по лічильнику вийде приблизно 140-160 лір.
- Автобус/трамвай – автобус+автостоп. Для цієї схеми добирання вам потрібно купити і поповнити в автоматі в аеропорту Antalya Kart – місцева картка на проїзд в громадському транспорті. Коштує 5 лір + покласти на неї гроші. Існує також одноіменна аплікація на телефон, яка досить коректно працює.Далі їдете або трамваєм (менш зручно) або 600 автобусом до автобусної станції (otogar) і там пересідаєте на TK51 в Акдамлар (Akdamlar) і їдете до кінцевої. Або ж їдете 600 автобусом і на зупинці 10337 пересідаєте на той самий ТК51. Це зекономить вам 20 хвилин. Вам лишається 6 км автостопом. Місцеві вже натреновані на назвах кемпінгів і зазвичай залюбки підвозять. Я неодноразово так їздила з дитиною. Добирання за цією схемою вийде приблизно 8 лір/особа.
- Оренда машини з аеропорту, на якій ви власне і доберетесь самостійно. Зазвичай доїхати туди не є складно, якщо немає сильного дощу чи туману.
Проживання
Тут є також декілька різних варіантів. Опишу найбільш популярні.
- Оренда намету з усім необхідним в одному з кемпінгів. Ціни 3-5 євро + плата за місце. Також збирається плата за чистку прокатного спорядження.
- Місце в кемпінгу під власний намет. Коштуватиме 3-7 євро в залежності від сезону. В ціну входить користування душем, кухнею.
- Будиночок в кемпінгу. Якщо ви їдете з дітьми, які вже повзають, то раджу звернути увагу на варіанти опалення. Якщо це пічка-буржуйка, то вона може бути доволі небезпечна для маленьких жвавих мандрівників. Також такі пічки встановлені у їдальнях у всіх кемпінгах. Тому варто бути обережними і створити безпечний простір хоча б у власному будиночку, вибравши його з електричним опаленням. Вартість приблизно 20-60 євро за бунгало в залежності від кемпінгу і умов. Зверніть увагу, що також доветься доплатити 3-5 євро за прибирання.
- Оренда машини і оренда квартири в Анталії в районі Хурма-Ліман. Відстань до скелелазного району буде приблизно 10 км. Але при наявності не одної дитини і мандрівки в зимовий період цей варіант зручний. Ціна на оренду квартири на 2-4 особи виходить така сама як і оренда бунгало в кемпінгу. Натомість ви отримаєте більше простору, можливість прати речі не доплачуючи за це.
Загалом, жоден з кемпінгів не облаштований для дітей. Тут ви не побачите дитячих унітазів і мийок на рівні дитячих рук. Немає огороджених дитячих майданчиків, немає людини, якій можна здати дітей в дитячу кімнату. Дитячої кімнати теж нема. Але в кафе є дитячі крісла. Також там знайдете книжки, олівці, настільні ігри.
А ще, я впевнена, ви знайдете приязне ставлення, навіть якщо ваші діти пообдирають всі апельсини з дерев і зберуть пару букетів квітів на території кемпів. Також є велика ймовірність, що окрім вас з дітьми там буде не одна сім’я, з якими можна згуртуватись.
На мій погляд, найзручнішим для проживання з дітьми є josito camp. Там найбільша площа для гуляння, найменше заростів колючого гранату, мало місць з яких можна впасти і щось собі зробити.На території висять гамаки , розтягнуті між пальмами і інжирами. Майже завжди є натянуті слеклайни. Вважаю, що відсутність дитячих розваг розвиває дитячу фантазію і перетворює бруд і палки на магію.
Харчування
В кемпінгах є обладнанні кухні для самостійного приготування і зберігання своїх продуктів, а також змога повноцінно харчуватись в кафе. Таке харчування буде обходитись в 3-5 євро за порцію.
В суботу-неділю в Акдамларі працює овочевий базар і безліч традиційних кафе, які печуть гьозлеме (gozleme) – такі великі млинці з різноманітними начинками. Це варто спробувати саме в цьому місці! В нас взагалі прижилась назва gozleme-land для цього села.
Поряд з кемпінгами в пішій доступності є Alabalik Restorant, який спеціалізується на стравах з риби на мангалі. Користується великою популярністтю серед клаймберів.
Окрім цього по маршруту автобусу ТК51 по Акдамлару розкидані супермаркети, в яких можна купити необхідний мінімум продуктів, засоби гігієни.
Загалом там важко вмерти з голоду, бо в скелелазний сезон (жовтень-травень) можна прямо в кемпінгу знайти на дереві гранати, апельсини, кероб, інжир, мушмулу і шовковицю.
А прогулюючись околицями можна знайти розмарин і лаврове листя для ароматної печеної картоплі.
Мобільний зв’язок та інтернет
В Туреччині мобільний зв’язок для іноземців без місцевої реєстрації суттєво дорожчий ніж для місцевих. Цього разу турецький водафон і в мене і в друзів працював погано. Часто пропадав інтернет в певних районах міста, або ж і взагалі мережа. Стали невигідні тарифи.
Тому, якщо ваша подорож триватиме 1-2 тижні, то варто розглянути пропозиції роумінгу свого мобільного оператора.
WiFi доступний у всіх кемпінгах. Цілком пристойний навіть для роботи.
Скелелазіння і маршрути є детально описані, в кожному кемпінгу можна взяти покористуватись путівником. Великий плюс цього району, що можна тренуватись навіть в погану погоду в затишних гротах, захищених від вітру.
Якщо вам потрібна допомога або компанія, то її можна пошукати в групі Climbing Partner Antalya у фейсбуці.
При плануванні мандрівки, зверніть увагу чи не потрапляє вона на дати Turkish Highline Carnival, який зазвичай відбувається в другій половині лютого – перша половина березня. Подія, безумовно, цікава, але всі кемпінги будуть забиті. Тому про весь побут треба подбати заздалегідь. Також не всі сімейні мандрівки вписуються в атмосферу цього фестивалю, бо вечорами може бути доволі шумно.
Проте, якщо ваші дати накладаються з фестивальними, це чудова нагода спробувати щось нове! А також пити ранкову каву в міжнародному товаристві і спостерігати як різномовні діти знаходять спільну мову і змушують місцевих котів качатись в гамаку.
У відпочинковий від скелелазіння день можна не лише лежати в гамаку з книжкою, а й оглянути цікаві околиці. Бо сам скельний регіон розташований на Лікійській стежці. В прогулянковій доступності від кемпів є розвалини античного міста Требена (Trebenna Antik Kenti Kalıntıları на мапі). Місце з гарними краєвидами, не популярне серед туристів.
А при наявності достатньо теплого одягу і міцного вестибулярного апарату можна відвідати гірсько-лижний курорт Саклікент.
Спорядження
Окрім спорядження для скелелазіння, незамінними будуть сонячні окуляри. Ми з донькою прихильниці окулярів Julbo. Вони ідеально справляються з яскравим турецьким сонцем.
Брали по декілька пар шкарпеток Lasting merino різної товщини. Ними було зручно регулювати комфортну тепературу під неутеплені кросівки Salomon в нас обидвох.
Для дитини також брала термобілизну з шерсті меріноса.
Обидвоє мали бафи Wind x-treme Merino Wool.
В прохолодну вітряну погоду виручали куртки alpine pro і тонкі пуховки.
Також помічним було термогорнятко primus. Хоч каву чи чай не проблема випити в кемпінгу, але робити це в печерці у скелях значно приємніше!
Навіть взимку необхідно мати з собою надійний крем від сонця.
Хочу звернути увагу, що відкриті сандалі вам скоріш за все не знадобляться. Лише для пересування по бунгало. Місцевий грунт дуже кам’янистий і підходи до маршрутів не лишають шансів для сандалів.
Також варто подбати за одяг, в якому буде зручно на скелях і який захистить вас і дітей від колючих чагарників на стежках.