Чи доводилось вам коли-небудь відчувати переляк у горах? Можливо, ви бачили недалеко від себе гірського хижака, або посеред ночі прокинулись від неймовірного звуку громовиці прямо над вами, чи раптово посеред лісу закінчувалась маркована стежка і ви не знали, куди йти далі. Впевнений, що такі відчуття знайомі багатьом, проте ще більше містичності додають місця, де, власне, народжується містика. 

Урвище Пекло – містична окраса Українських Карпат

Одним з таких місць є урвище Пекло, яке розташоване на полонині Рущина, що біля Малої Сивулі.  Місце із загадковою назвою та неймовірно захоплюючим краєвидом, яке милує око і створює особливу атмосферу. Побувавши там, ви обов’язково це відчуєте! Але про все по-порядку.

Найпростіше до урвища піднятись із села Бистриця, Надвірнянського району, Івано-Франківської області. Для початку потрібно добратись до Івано-Франківська або м. Надвірна, а потім пересісти на автобус до Бистриці, звідки починається підйом по червоному маршруту до самого Пекла. Відстань від центру села складає близько 15 км, а в часовому відтинку близько 5 годин ходьби. Дорога здебільшого полога, хоча з декількома крутими ділянками, пролягає в основному через ліс. З цікавих місць на маршруті – водоспад на річці Салатрук та полонина Боярин, де зазвичай влітку живуть пастухи.

Спускатись назад можна через хребет Тавпиширка і перевал Легіонів до села Бистриця, або продовжувати маршрут через Малу і Велику Сивулі до Осмолоди.

Двічі вдалось побувати тут посеред літа, тому вважаю цей період найоптимальнішим для мандрівки. Хоча наявність критих місць для ночівлі та відносна простота маршруту сприяють і зимовим дводенним мандрам. З хороших місць для ночівлі можна відзначити полонину Рущину, а саме місце витоку Бистриці Солотвинської, а також невеликий клаптик у лісі ліворуч від урвища. В обох випадках ділянки достатньо рівні, а недалеко є вода.

Різкий, майже стометровий обрив, запаморочливий вигляд на десятки кілометрів, кам`яниста вершина Малої Сивулі та надзвичайна тиша і спокій навколо створюють незабутню атмосферу.  Доводилось спостерігати тут неймовірний захід сонця, густий ранковий туман, який закрив усе навколо, сміливих та грайливих гірських кіз, які застигли прямо на крутому схилі.

Коли б ти сюди не прийшов, урвище щоразу інше, проте завжди має свій особливий характер. Воно манить та захоплює і, водночас, дещо лякає та змушує бути обережним. Сюди хочеться приходити знову і знову, щоб щоразу відчувати цю незабутню атмосферу.

Тож збирайте наплічник і переконайтесь в цьому самі. Мандруйте сміливо, адже “сміливі завжди мають щастя”!

3 Коментарі
  1. Здається, урвище Пекло знаходиться не на Сивулі, а на Рущині.

    1. Юрій Шушкевич

      Все вірно на Рущині, між хребтами Сивуля і Тавпиширка.

      1. В червні 2019 я йшов з Осмолоди ,поки дійшов до Рущини на мені не було живого місця від укусів гнусу,я такого нашестя взагалі не пригадую,сховатись посто не було як!!!! Далі вже було не так їх багато,відходив дома близько 2 тижнів,так що беріть з собою,хто туди піде,різні там спреї ,тому.що різні роки-різні нашестя мошок,їхні укуси сходять дуже довго !!! Удачі всім)))

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *