Оточені гостроверхими скелястими вершинами акуратні двоповерхові будиночки, що тягнуться вздовж бурхливої річки. Парапланери, які немов гіганські екзотичні птахи з барвистими крилами, погойдуються на висхідних потоках повітря. Величний та сліпуче-білосніжний Монблан, що незворушно височить над долиною… Шамоні – це справді унікальне на південному сході Франції, «Мекка» любителів аутдору, а ще – місце старту одного з найбільш масових та популярних трейлових ультрамарафонів – UTMB.
Ultra-Trail du Mont-Blanc (UTMB): сто миль навколо найвищой точки Західної Європи
UTMB (Ultra-Trail du Mont-Blanc) – це 170-кілометровий ультрамарафон у Альпах навколо гори Монблан (4810 м), найвищої точки Західної Європи, маршрут якого пролягає через три країни: Францію, Італію та Швейцарію. Його трек практично повністю повторює популярний туристичний маршрут Tour du Mont Blanc, подолання якого, в середньому, займає 7-9 днів.
UTMB величають “The World Summit of Trail Running”, неофіційним чемпіонатом світу з трейлраннінгу, адже це один з наймасовіших трейлів на який з’їжджається еліта з усіх куточків світу. Чому цей трейл такий популярний? Як він з’явився? І як у ньому взяти участь?
Як з’явився UTMB і чим він є сьогодні?
Ідея проведення індивідуальних змагань з бігу відомим туристичним маршрутом Tour du Mont Blanc і створення UTMB належить Катрін та Мішелю Полеті. Вперше UTMB було проведено у 2003 році, тоді його повна дистанція складала 153,3 км та 8000 м вертикального набору. Втім, учасники мали можливість пробігти або весь маршрут або ж фінішувати у Курмайорі (Італія) чи Шампе (Швейцарія). Тож з 722 бігунів, які вийшли на старт – тільки 67 здолали повну дистанцію. Але популярність зростала і поступово з’являлися старти-супутники з меншими дистанціями, а для відбору на участь стали проводити лотерею та ввели кваліфікаційні бали.
Сьгодні UTMB – це цілий фестиваль бігу, який проходить щороку, а довжина основної дистанції становить приблизно 170 км з сумарним набором висоти близько 10 000м і часовим лімітом на проходження дистанції 46, 5 годин. Еліта трейлранінгу долає ці 100 миль навколо Монблану приблизно за 20 годин, “звичайні смертні” трейлранери – в середньому за 30-45 годин, не дарма UTMB вважається одним з найскладніших ультрамарафонів світу.
Разом з основним – стартом є ще 6 забігів різної довжини та складності:
YCC (Youth Chamonix Courmayeur): забіг для “наймолодших” – 14-21 рік, пролог до інших дистанцій, 15 км, 1000 м набору.
MCC (“de Martigny-Combe à Chamonix”): забіг з пріоритетом для волонтерів та місцевих жителів – 40 км, 2300 м набору. Часовий ліміт – 10 годин.
OCC (Orsières-Champex-Chamonix): «ознайомчий старт UTMB», проводиться з 2014 року, дистанція складає 55 км і 3500 м набору. Ліміт часу на проходження дистанції: 14,5 годин.
CCC (Courmayer-Champex-Chamonix): «молодша сестра UTMB», проводиться з 2006 року, дистанція довжиною 101 км з набором 6100 м та лімітом часу 26,5 годин.
TDS (Traces des Ducs de Savoie): одна з найтехнічніших дистанцій, проводиться з 2009 року, у 2019 році її довжина складала близько 140 км та 9000 м набору, ліміт часу на подолання дистанції – 44 години.
PTL (Petite Trotte à Lèon): виключно командна гонка (2-3 особи), маршрут якої змінюється щороку, з мінімальною кількістю пунктів підтримки та навігацією по GPS. У 2018 році загальна дистанція складала 290 км і 26,500 м набору. Офіційних переможців немає. Часовий ліміт 151:30 годин.
Як потрапити на старти UTMB?
Система реєстрації на старти UTMB, на перший погляд, може видатися надто складною. Однак, насправді, за роки існування змагань, організатори зробили, все можливе, аби з одного боку забезпечити безпеку учасникам (шляхом допуску лише тих, хто вже має потрібний досвід), а з іншого боку, аби кожному охочому дати можливість виграти слот на участь в гонках, незважаючи на велику популярність гонок фестивалю.
В першу чергу, будь-який бігун, який хоче взяти участь у одній з 4-ох основних дистанцій UTMB (CCC, TDS, OCC чи UTMB) повинен мати необхідні кваліфікаційні бали. Їх можна отримати фінішувавши у котромусь із забігів, які включено до переліку кваліфікаційних на UTMB (перевірити чи входить певний забіг до кваліфікаційного можна за посиланням).
Кваліфікаційні бали
Тільки бігуни, які фінішували на змаганнях, включених до переліку кваліфікаційних для UTMB між 1 січня 2019 року та 31 грудня 2021 року, можуть зареєструватися на забіги, які проходитимуть у 2022 році. При цьому, на різні забіги UTMB потрібно набрати певну кількість балів, яка залежить від складності та довжини дистанції. Зокрема:
UTMB: 10 балів, набраних між 01.01.2019 та 31.12.2021 (максимум у 2 гонках);
CCC: 6 балів, набраних між 01.01.2019 та 31.12.2021 (максимум у 2 гонках);
TDS: 8 балів, набраних між 01.01.2019 та 31.12.2021 (максимум у 2 гонках);
OCC: 4 бали, набрані між 01.01.2019 та 31.12.2021 (максимум у 2 гонках).
Лотерея
Втім, бігуни, які набрали необхідні кваліфікаційні бали, не потрапляють на старти UTMB автоматично (за винятком, якщо вони є елітними спортсменами і мають високий міжнародний рейтинг ITRA або ж входять до ТОП-3 з кращим рейтингом ITRA своєї країни). Для потрапляння на старти фестивалю охочим ще потрібно пройти лотерею. Якщо пощастить – Ви зможете взяти участь у змаганнях, а як ні – спробувати удачу наступного року (причому Ваші шанси здобути слот – ніяк не покращуються).
Running Stones
Також з 2021 року з’явилася можливість отримати слот на котрийсь зі стартів UTMB без лотереї, набравши певну кількість так званих running stones за фінішування на стартах серії UTMB або ж UTWT (до кінця 2021 року). Власне, система заснована на отриманні running stones, – для фінішерів певних гонок, спеціально відібраних UTMB. Як тільки учасник набирає необхідну кількість «камінців», він отримує слот на одну з гонок UTMB, без лотереї. Зокрема. для проходження реєстрації на гонки UTMB без лотереї потрібно набрати наступну кількість running stones:
- UTMB® – 18 Running Stones
- TDS® – 15 Running Stones
- CCC® – 15 Running Stones
- OCC – 12 Running Stones
Наприклад, фінішувавши на гонці Omman by UTMB 170 km чи Gaoligong by UTMB 160 км – ви отримаєте 18 running stones, а от фініш на Cappadocia Ultra Trail 120 км (старт серії UTWT) – дасть тільки 5 «камінців».
Якщо кількість набраних running stones для прямого доступу до реєстрації менша за потрібну, – їх можна обміняти: кожен running stone на додатковий квиток на лотереї, що збільшує шанси на виграш слота. При цьому, running stones «не згорають» доти, доки їх не буде використано на реєстрацію на той чи інший старт UTMB.
Цього року тільки 15 українців брали участь у різних змаганнях фестивалю UTMB. Мені також пощастило потрапити на 100 кілометровий забіг CCC UTMB, участь у якому мав би взяти ще минулого року, але тоді через пандемію UTMB не проводили.
Мій шлях до ССС UTMB
Якщо Вашою ціллю є пробігти повну дистанцію UTMB (171k, +10 000m), то є два основних шляхи. Перший: одразу (за рік) назбирати потрібні для повної дистанції бали (або камінці) для участі в лотереї на UTMB. Теоретично таке можливо, якщо протягом року Ви пробіжите:
- дві 100-кілометрових гонки (з орієтовним набором висоти 4-5 тис.м.) та отримаєте за них по 5 ITRA балів (у сумі маємо 10 ITRA балів);
- один стомильник (160 км) та один 50 мильник (80 км) за які отримаєте 6 і 4 ITRA бали (у сумі також маємо 10 ITRA балів).
Однак тут є чимало неочевидних «підводних каменів». Насправді, без попереднього досвіду ультратрейлів на коротші дистанції (50-60 км), годі й сподіватися, що Вас допустять навіть до участі у 50-мильнику, не кажучи про гонки 100 км чи 100 миль. Так організатори роблять з огляду на безпеку учасників. Адже біг у горах кардинально відрізняється від шосейного.
Відповідно, Вам точно буде потрібно спершу спробувати себе у «коротших» ультрамарафонах. І не факт, що Ваш організм з першого разу гарно адаптується до мінливих умов навіть 60-кілометрового ультратрейлу, тут все залежатиме від попереднього бігового досвіду, теперішньої форми та наявного ресурсу часу для тренувань.
Крім того, є ще один момент, на якому наголошують організатори UTMB: не варто бігти повну дистанцію як свій перший стомильник (варіант коли Ви для лотереї пробігаєте дві 100-кілометрових гонки), бо маршрут 100-мильної дистанції UTMB досить технічний та складний.
Другий шлях: поступово збирати бали ITRA, підвищуючи свій рівень «кваліфікації» спершу на коротших ультрамарафонах, далі бігаючи 50-мильники, 100-кілометрові гонки, а потім – стомильники. Таким чином, за кілька років залежно від Вашої форми, часового ресурсу Ви набираєте необхідні бали ITRA, відпрацьовуєте систему харчування-гідратації і т.д. Крім того, маючи навіть менше балів аніж потрібно для участі в самому UTMB, Ви можете з наявними балами ITRA спробувати свої сили на коротших дистанціях: ОСС, ССС чи TDS.
Перевагою першого шляху є хіба що швидкість. Втім, правду кажучи, вірогідність виграти у лотерею з першого разу не надто висока , а крім того прискорена підготовка до 100-кілометрових ультратрейлів часто уповільнюється через травми. Перевагами другого шляху буде більш плавне входження у світ ультратрейлу, можливість для організму краще адаптуватися до специфіки навантажень під час таких змагань, а також шанс провести «розвідку» принаймні частини маршруту UTMB, пробігши котрусь із гонок-супутників. Із недоліків такого підходу – необхідність запастися терпінням. Однак, цей шлях не такий вже й довгий, як здається, зважаючи на те, що зазвичай на UTMB потрапляють з 2-ої чи 3-ої спроби в лотереї.
Вперше ідея пробігти UTMB прийшла мені ще у 2015 році. Однак, я вирішив не поспішати: пробіг 10 марафонів, спробував трейли та гірські марафони, і пробіг свою першу ультра в горах у 2017 році.
Марафон і… ще трішки? А що як пробігти УЛЬТРА?
В той рік, я прочитав біговий звіт Оксани Рябової про 100 кілометрову гонку CCC UTMB, маршрут якої практично повністю повторює останні 100 кілометрів основної дистанції. Вирішив спершу назбирати ITRA бали та пробігти CCC UTMB. У 2018 пробігши ще кілька ультрамарафонів в т.ч. 50-мильник, я вже мав необхідну кількість балів для ССС.
“Bojko Trail”: 50-ти мильник українськими Бескидами
Однак з першого разу лотерею не вдалося пройти, тож у 2019 році продовжив відточувати навики трейлраннінга та збирати кваліфікаційні бали ITRA. Лотерея 2019 року була успішною – я отримав слот на ССС UTMB-2020. Але ж хто знав, що у 2020 році практично всі великі та масові змагання повідміняють через COVID-19? Мою реєстрацію перенесли на 2021 рік. І хоча епідеміологічна ситуація навесні була досить напруженою по всьому світі, потім почалося поліпшення. У одному з листів організатори, посилаючись на домовленості з урядом, запевнили, що у 2021 році фестиваль UTMB відбудеться. Втім, оскільки ще лишалося питання транзиту через кордони країн ЄС, які на той час були відкриті тільки для осіб з певних країн на певних умовах (перехворів COVID-19, маєш довідку про повну вакцинацію чи негативний ПЛР-тест), організатори знову пропонували охочим безкоштовно перенести свою реєстрацію на 2022 рік. Я вирішив ризикнути і не переносити свою реєстрацію. Адже в разі фінішу, я набирав заповітні 10 білів ITRA й міг у 2022 році пробувати виграти слот у лотерею. Першу дозу вакцини ковішілд отримав у кінці квітня, другу – в липні і, на щастя, влітку дозволили в’їзд до Франції повністю вакцинованим українцям. Ось так в кінці серпня 2021 року, через 5 років з моменту, як пробіг свій перший ультратрейл, я опинився у Шамоні!
Докладно свої враження та безпосередню підготовку до цього змагання – описав у себе на блозі.
А відчути атмосферу цьогорічного фестивалю Ultra-Trail du Mont-Blanc, насолодитися краєвидами можна переглянувши відео найкращих моментів гонки: