Коли обираємо собі шкарпетки на кожен день, то зазвичай орієнтуємось на їх товщину та матеріал, з якого вони виготовлені. Очевидно, що чим товщими будуть ваші шкарпетки і чим більше в них буде вовни, тим тепліше буде вашим ногам в них. З трекінговими шкарпетками все не так просто. Зовсім не обов’язково, що синтетичні шкарпетки годяться лише для теплої пори року, а вовна лише для зими. Товщина шкарпеток також не визначає сезонність їх носіння. Давайте розбиратись чим взагалі особливі трекінгові шкарпетки, навіщо вони нам, на що впливає їх склад і як їх потрібно обирати.

 

Чим особливі та навіщо потрібні трекінгові шкарпетки

 

Різниця між звичайними бавовняними шкарпетками та трекінговими у поході може означати дуже різний досвід, від гарної безтурботної пригоди, до жахливих натертостей, що не дозволять пройти запланований маршрут. Головна мета трекінгових шкарпеток зберегти ваші ноги від натертостей та мозолів. Зазвичай мозолі трапляються через те, що у нас мокрі ноги. Гарні шкарпетки добре відводять вологу від поверхні шкіри і захищають найбільш чутливі зони, стопу, кінчики пальців та п’ятку від постійного тертя.

 

Щоб добре виконувати свої функції трекінгові шкарпетки роблять із суміші різних матеріалів, кожен з яких має певні властивості, що визначають чи буде шкарпетка добре сохнути, швидко відводити вологу, зберігати ваше тепло, щільно сидіти на нозі. Крім того, на відміну від звичайних шкарпеток, що складаються з однорідного матеріалу, трекінгові шкарпетки мають свою конструкцію, з ущільненнями та вентиляційними вставками, компресійними зонами та зонами захисту. 

Конструкція та склад

 

Трекінгові шкарпетки враховують анатомічні особливості стопи тому мають посилення в тих зонах, де найбільше тертя – на п’ятці та ахілловому сухожиллі, підошві та навпроти пальців. В місці склепіння стопи та зверху напроти язичка взуття як правило знаходиться тканина з менш щільним плетінням для кращої вентиляції. Посередині стопи та іноді в місці підйому знаходяться компресійні вставки, що фіксують шкарпетку на нозі.

 

Верхня частина шкарпетки виконує захисну функцію. Тому висота шкарпетки завжди має бути більшою ніж ваше взуття, щоб комірець не натер шкіру. До того ж в поході завжди актуально мати захист від подряпин гілочками та камінням. 

Трекінгові шкарпетки найчастіше зроблені з комбінації різних матеріалів: поліаміду, поліестеру, поліпропілену, вовни, еластану. Поліамід складає основу більшості моделей шкарпеток, це найміцніший серед інших матеріал, що робить шкарпетку зносостійкою. Багато моїх трекінгових шкарпеток носились роками, навіть попри те, що я використовував їх не лише в походах, а і на щодень у місті. Поліестер дещо менш зносостійкий, однак має текстуру приємнішу до шкіри. Поліпропілен найбільш гідрофобний матеріал. Чим більше його у складі, тим швидше сохнутимуть ваші шкарпетки. Еластан забезпечує гарне прилягання шкарпетки до ноги, щоб вона не ковзала та не утворювала складок, а також певний рівень компресії. Шкарпетки з вовною добре зберігають тепло, навіть якщо ви намочите ноги, а також утворюють менше неприємного запаху. 

(деякі синтетичні волокна, наприклад Coolmax добре відводять вологу, деякі, такі як Primaloft, добре зберігають тепло)

Не існує чіткого розділення на те, в яких випадках краще обирати повністю синтетичні шкарпетки, чи з вовною у складі. Знайдеться багато поціновувачів вовни навіть у тонких літніх шкарпетках. З іншого боку є теплі зимові шкарпетки без вовни, які чудово зберігають тепло. Аргументи прихильників вовни зводяться до того, що такі шкарпетки тактильно приємніші, набирають значно менше неприємного запаху та навіть у вологому стані все ще приємні до тіла. Прихильники синтетики наголошують на значно більшій зносостійкості та швидкому висиханню. 

 

Та загальний консенсус полягає в тому, що баланс між вовною та синтетикою визначає чи будуть шкарпетки краще відводити вологу, чи зігрівати ноги. Це також означає, що для активного руху краще мати менший відсоток вовни, якщо ж ви обираєте шкарпетки для простих прогулянок та спокійного відпочинку на природі, то більша частка вовни точно не завадить.

(шкарпетки Lasting WSM, що мають у складі 85% вовни, найкраще підійдуть для тих, хто проводить багато часу в xолодних умовах та мало рухається)

 

Як обрати шкарпетки під потребу

 

Окрім складу шкарпеток, їх конструкції та висоти важливим параметром вибору є товщина. Умовно всі шкарпетки можна поділити на тонкі, середні та товсті. Якщо склад шкарпеток визначає рівень їх термоізоляції, то від товщини залежить на яку дистанцію, складність рельєфу та тип взуття вони розраховані. Розгляньмо кілька простих прикладів. 

 

Ви збираєтесь у короткий літній похід простим маршрутом. Для цього обрали досить м’які кросівки. У цьому випадку вам буде достатньо тонких синтетичних трекінгових шкарпеток. Якщо ж це тижневий похід по технічно складному рельєфу, з розсипами каміння, різкими перепадами висот і для такого походу ви обрали жорсткі кросівки для підходів, то з ними краще вдягати шкарпетки середньої товщини, повністю синтетичні. Такі шкарпетки також підійдуть коли ви плануєте піти в похід у черевиках в теплу пору року.

(шкарпетки Dynafit Ultra Cushion найкраще підійдуть для технічних дистанцій)

Середньої товщини шкарпетки з вовною добре підійдуть для походів у міжсезоння та не надто морозну зиму. Товсті шкарпетки це вже історія про пригоди у сильні морози або якщо ви не плануєте активно рухатись. Враховуйте також, що товщина шкарпеток має добре співвідноситись з розміром вашого взуття. Якщо, наприклад, ваші черевики не дозволяють комфортно вдягати товсті шкарпетки і починають тиснути ногу, то, крім того, що з’являться натертості стиснута нога буде більше мерзнути. В такому випадку краще обрати трохи тонші шкарпетки.

(шкарпетки з великим вмістом вовни Ortovox All Mountain Mid найкраще підійдуть для будь-яких пригод в горах у холодну погоду)

 

Висновки

 

Різні виробники шкарпеток мають свою розмірну сітку. Як правило це діапазон кількох розмірів. Якщо розмір вашої ноги десь посередині, то посадка точно буде зручною. Якщо ж ви потрапляєте точно між розмірами і вагаєтесь який з них обрати, ми радимо не ризикувати майбутнім комфортом і звернутись до іншого виробника з іншою розмірною сіткою. Адже навіть такі маленькі дрібниці можуть вплинути на наш досвід у подорожі.

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *