Via Ferrata. Це словосполучення дедалі частіше вживають  люди, які люблять проводити вільний час на відкритому повітрі. Сьогодні розповім про такі маршрути та, що слід знати, якщо Ви запланували подібну мандрівку.

Via Ferrata: інструкція з проходження

Via Ferrata – дослівно ця назва перекладається з латинської мови як: “дорога з заліза”. Це вид маршрутів для здійснення сходжень в горах та на скелях. Це система металевих тросів, ланцюгів, сходинок та інших елементів змонтованих від початку і до кінця маршруту. Троси та ланцюги надійно закріплені до скелі кожних кілька метрів (на пологих поміжках рідше, на крутих частіше), їх використовують для страхування. В місцях де важко пересуватися природнім рельєфом вмонтовують допоміжні елементи. Ними можуть бути скоби, які одночасно служать і ручками, і сходинками, просто сходинки або металеві кілки вбиті в скелю для ніг, перила для рук або навіть драбини закріпленні на вертикальних проміжках. Також для різноманіття на фератах часто монтують перешкоди у вигляді підвісних мостів, колод та драбин, що дозволяє зробити проходження маршруту важчим, більш яскравим та видовищним.

Відповідно віа ферати поділяються за складністю в залежності від найскладнішої на маршруті перешкоди. Позначають складність маршруту латинськими літерами: A,B,C,D,E та F. Маршрути сладності A є найлегшими і далі складність зростає аж до найважчих маршрутів F. Для зручності часто класифікують таким же позначенням окремі ділянки маршруту. Також маршрути мають такі важливі характеристики як протяжність та перепад висоти, що дозволяє розраховувати свої сили. Наприклад довгий маршрут складності B може забрати більше сил, ніж короткий маршрут складності D.

Віа ферати набувають популярності, через те що їх проходження потребує не так багато спорядження та навиків, як скелелазіння чи альпінізм, а сам процес приносить незабутні враження. Від людини, яка проходить такий маршрут потрібна лише відповідна фізична форма та мінімальний набір спорядження, про який поговоримо далі.

Базовий комплект:

Каска. Більшість маршрутів знаходяться в горах, де каміння може падати просто з неба. Голову потрібно захищати від каміння та від можливих пошкодженнь при падінні.

Обв’язка (система). Пошита з ремнів, кріпиться на поясі та ногах людини і використовується для затримання людини при падінні.

Вуса страховки з муфтованими карабінами та амортизатором ривка, які привязуються до системи та використовуються для кріплення до металевих тросів на маршруті.

Про вуса страховки хочу розповісти детальніше, але спочатку коротко про принципи пересування маршрутом.

Людина одягнута в базовий комплект підходить до старту, причіпляє обидва вуса страховки карабінами до троса і починає рух. Підійшовши до місця закріплення троса потрібно по одному перечепити карабіни страховки на наступний відрізок, таким чином завжди залишатися пристрахованим до троса.

На що потрібно зважати? Під час руху карабіни мають бути замуфтовані, і при кожному перечіпанні потрібно повторювати процедуру розмуфтовування і замуфтовування, що забирає багато часу та трохи зусиль. Тому для зручності для ферат використовують карабіни з автомуфтою, які розкривають при натисканні одразу з обох сторін і закриваються самі при відпусканні. Також є варіанти карабінів з експрес муфтою, але вони мають більше можливостей відкритися при падінні людини. Також потрібно врахувати той факт, що карабіни постійно труться об металеві троси і при інтенсивному використанні можуть сильно протиратися. Можна використовувати стальні карабіни, але вони досить важкі. Найзручніший варіант для інтенсивного використання це карабіни з легких сплавів зі сталевою вставкою в місці тертя об трос.

Ідемо далі. Що відбудеться при падінні людини на маршруті? Через те, що людина пристрахована до троса, вона буде летіти вниз і набирати швидкість аж доки карабіни страховки не впруться в місце закріплення троса. Удари тіла об рельєф будуть трохи гасити швидкість та травмувати тіло, але повірте мені на слово, краще летіти швидше, але без ударів. Що відбудеться в момент впирання карабінів в точку кріплення троса. Тіло встигне набрати певну енегрію, яку потрібно якось поглинути, щоб зупинити тіло. Для цьго на вусах страховки присутній амортизатор (він же абсорбер) який поглинає енергію. Розкажу як він працює після маленької ремарки.

Фактор ривка. Це словосполучення чули всі альпіністи та скелелази, але більшість так і не знають що це таке, знають лише, що чим менше це число, тим краще. Так от, це відношення глибини падіння до довжини мотузки який використовується для затримання. Якщо привязати до системи один метр мотузки, а інший кінець причепити до надійної точки, наприклад, до гаку, вилізти над ним на всю довжину шнурівки і зірватися. Доведеться пролетіти один метр до гака і ще стільки ж нижче гака, в сумі глибина падіння два метра. Довжина шнурка що затримує падіння всього один метр. Ділимо два на один і отримаємо фактор – 2. Це дуже великий фактор.

При такому падінні тіло відчує дуже велике навантаження. Якщо скелелаз проліз двадцять метрів з проміжними точками, а потім ще виліз над останньою точкою на два метри і зірвався, то пролетить він два метри до точки, два метри нижче неї і тоді його затримає шнурок довжиною двадцять два метра. В такому випадку фактор ривка буде рівний приблизно 0,2. Таке падіння буде набагато м’якішим, ніж в попередньому разі. Фактор ривка більший ніж 1,5 вважається небезпечним.

Наступна ситуація. Людина на віа фераті пролізла чотири метри вище точки закріплення троса, зірвалася і полетіла вниз. Яким буде фактор ривка, при умові що довжина страховки один метр? Фактор буде П’ЯТЬ!!! А це дууууже небезпечно. Якщо не використовувати амортизатор, то швидше всього страховка розірветься.

Як працює амортизатор? Є два основних типа амортизаторів. Перший тип – нейлонова стропа прошита нитками таким чином, що при затримані падіння нитки поступово розриваються, тим самим поглинаючи енегрію падіння. В кінцевому результаті тіло досить мягко повисає на стропі. Такі амортизатори є одноразовими, точніше розраховані лише на одне падіння. Після спрацювання амортизатора продовження руху маршрутом є небезпечним. Такі амортизатори не спрацьовують при статичному навантажені до 150 кг. Тобто на них можна акуратно зависати для відпочинку на маршруті. Такий амортизатор зручно пакується в спеціальний мішечок, який не заважає рухатися.

Інший тип амортизаторів це комбінація металевої деталі та спеціальний чином вплетеної в неї мотузки. Щось подібне на спусковий пристрій який дууууже туго протравлює мотузку, таким чином поглинає енергію. На кінці мотузки контрольний вузол, який впирається в сам амортизатор при повному затримані. Займає він трохи більше місця, ніж попередний тип, але має свої переваги. Амортизатор із мотузкою багаторазовий. Після спрацювання шнурок можна просунути в зворотньому напрямку та далі користуватися. Також не спрацьовує при статичному навантаженні.

Самі вуса страховки можуть бути виконані у вигляді мотузки, стропи чи стропи з резинкою, яка вкорочує довжину вуса для зручності користування. Також для зручності у вусах може бути присутній вертлюг, то така штука яка не дає вусам заплутуватися при перечіпані.

Крім базового комплекту для віа ферат рекомендую мати зручні рукавички без пальців, так як часто доводиться триматися за трос. Також рекомендую мати маленький третій вус страховки, для зупинок на відпочинок чи для того щоб робити фото, також він допоможе на складних проміжках.

Вибирайте відповідний одяг та взуття, в горах погода мінлива, вас можуть чекати сюрпризи. Також в горах небезпечне сонце, мажте лице кремом, закривайте одягом лікті та коліна. Обов’язково взуття з закритими пальцями, навіть, не думайте про сандалі.

На маршруті можуть бути корки перед важчими місцями, будьте готові до цього, беріть з собою воду та перекус.
Не забувайте про дистанцію на маршруті, на вертикальних ділянках зберігайте завжди один вільний проміжок між людьми, щоб той хто вище не  на голову тому хто нижче.
Як бачите проходження віа ферат містить в собі фактор небезпеки, тому необхідно відповідально поставитися до підготовки. Бережіть своє життя та здоров’я, і гарних емоцій при проходженні!

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *