Мабуть, більшість з нас хоч раз стикалася з магічним словом Vibram, коли тільки починали знайомитися із туристичним взуттям. Про те, як він став одним із найвідоміших аутдорних брендів світу та про його історію поговоримо в цій статті.

Vibram: надійність перевірена десятиліттями

31 липня 1954 року близько 18 години за місцевим часом італійці Ліно Лачеделлі (Lino Lacedelli) та Ахіл Компаньйоні (Achille Compagnoni) ступили на вершину К2 – другої за висотою (8611 м) та найбільш небезпечної  і смертоносної  гори світу. Вони стали першими, кому вдалось це зробити. За спинами у них були спорожнілі кисневі балони, на тілі теплі пухові комбінезони, а на ногах – висотні черевики з підошвою Vibram.

Всьому передував досвід

Сьогодні компанія Vibram є однією з найбільш впізнаваних у світі outdoor, а підошва із жовтим восьмикутником – логотипом виробника, стала загальновизнаним символом надійності та довговічності.
Створенню найкращого продукту, як це зазвичай буває, передувала ідея. У даному випадку – ідея створити універсальну підошву для альпіністів, яка б добре чіплялась та утримувала на будь-якому типі поверхні: траві, мокрому ґрунті, сніжнику чи скелях. Самій ж ідеї передував досвід.

Засновник компанії Вітале Брамані (Vitale Bramani) був членом італійського гірського клубу й відомим гірським гідом. У 1935 році Вітале очолював групу альпіністів, що мали на меті сходження на кілька вершин в Італійських Альпах.  Під час сходження на пік Расіка (3305 м) команду раптово накрив сильний та затяжний снігопад. Наслідком такого розвитку подій стала смерть шести учасників групи, які не змогли спуститись із гори через обмороження.

Однією з причин цієї трагедії була недосконалість тогочасного альпіністського взуття. Основні черевики учасників були дуже важкими, з жорсткою, підбитою шевськими цвяхами, підошвою. Для подолання технічно складних ділянок використовувалось легке взуття з тонкою підошвою із кількашарового фетру. Вони давали можливість добре відчувати рельєф, проте були геть не стійкими до вологи. Мокрим таке взуття швидко обмерзало, фактично позбавляючи альпініста стійкості на поверхні та обморожуючи ноги.

Напролом

Трагедія на піку Расіка змусила задуматись Брамані над власним виробництвом підошв, які б відповідали усім необхідним вимогам альпіністів: були тонкими, гнучкими, зносостійкими, захищали від вологи й холоду та добре тримали на скельному рельєфі.

У 1937 році Вітале Брамані запатентував свій винахід – підошву Carrarmato, що з італійської перекладається як «напролом». Цьому передували більш ніж рік підбору складу гуми, малюнку протектора та пошук можливостей втілити свій задум у промислових масштабах. З останнім Брамані допомогла компанія Pirelli, що вже тоді була відомим виробником автомобільних шин (добре знайома футбольним вболівальникам, оскільки її логотип вже багато років прикрашає футболки міланського «Інтера»). В якості назви компанії винахідник вибрав скорочення від свого імені й прізвища (Vitale Bramani) – Vibram.

К2 – маленький крок для людини, великий крок для Vibram

Підошва Carrarmato швидко здобула визнання в Італії, а згодом і у всій Європі. Цьому посприяла, в першу чергу, унікальність винаходу Брамані, а також той факт, що вже тоді Італія була осередком взуттєвої індустрії. Vibram почала співпрацю із Zamberlan, згодом La Sportiva, Dolomite. Саме у співпраці з останніми було сконструйовано висотні черевики для вже згадуваного першопроходу К2 у 1954 році. Ця експедиція стала справжнім проривом, як для альпінізму загалом, так і для розвитку компанії зокрема.

В чому ж полягає унікальність підошви Vibram? Ось кілька фактів, що якісно вирізняють її від підошв інших виробників:

1. Елементи протектора не обмежують гнучкості підошви;
2. Компаунд з гуми є зносостійким та має дуже тривалий термін «життя». Зазвичай, першим зношується верх черевика, водночас, підошва продовжує мати працездатний стан;
3. Відмінно зчіплює стопу з вологими і сухими поверхнями (однак слід звернути увагу, що різні компаунди мають різні властивості, і сама присутність надпису “Vibram” не гарантує ідеального щеплення з усіма поверхнями);
4. Відсутність зачепів посередині підошви дозволяє нозі природно згинатися;
підошва добре підтримує антиковзкі властивості  як в спеку, так і в холод;
5. Елементи протектора напрямлені у всіх напрямках, що забезпечує відмінне зчеплення, а також дає можливість самоочищення від снігу й бруду.

Жовтий восьмикутник

У 1969 році було відкрито проривний, як для того часу, гумовий сплав для скелелазного взуття marca oro, з особливою фактурою гуми, яка забезпечувала відмінне зчеплення із рельєфом. Відомий нам золотистий логотип спочатку використовувався для маркування лише скелелазної лінійки взуття, проте, велика популярність цього продукту підштовхнула Vibram зробити золотистий багатокутник своїм основним логотипом.

Унікальні технології й продукти Vibram

Усі розробки та інновації Vibram тісно пов’язані із практичним досвідом. Компанія співпрацює із багатьма провідними альпіністами й спортсменами, які тестують взуття й підошви Vibram у різноманітних умовах й видах активностей. Також появі нових і проривних продуктів сприяє відкрита у Мілані дослідна лабораторія «Creative Lab» – місце, присвячене вивченню креативних концепцій.

Саме з діяльністю цього дослідного центру пов’язана поява унікального продукту – Vibram FiveFingers.
Ці «рукавички для ніг» з’явились на світ у 2004 році. Як і все нове та незвичне, спочатку їх сприйняли неоднозначно. Однак, новий продукт мав не лише крутий вигляд, але й такий ж функціонал. FiveFingers є легкими, гнучкими та водночас дуже зносостійкими. Іншими словами, їх можна розглядати як повноцінне взуття для заняття фітнесом, бігу, прогулянок містом чи горами, водних видів спорту чи водіння автомобіля. За 15 років популярність FiveFingers стала настільки великою, що виробник розширив лінійку на цілих 5 підвидів.

Сильно вплинув на динаміку розвитку Vibram вихід на ринки США, Китаю та Японії. Відмінність outdoor-культури цих країн від європейської породила виникнення ряду унікальних продуктів, зокрема взуття Furoshiki.
У 2015 році японський дизайнер Масая Хасімото, натхненна давньою японською  традицією загортати речі в «банні килимки» furoshiki , створила для Vibram унікальну колекцію взуття. Воно стало доволі популярним серед локального населення, тому згодом лінійка поповнилась навіть зимовою, утепленою версією.

Популярні підошви від Vibram

У 2013 році Vibram випустив новий компаунд  Megagrip, що дуже швидко затьмарив багато минулих розробок. Основні характеристики підошв системи Megagrip відповідають всім необхідним якостям надійного туристичного взуття:

– мають відмінне зчеплення з вологими й сухими поверхнями;
– поєднують в собі оптимальний баланс стабільності і гнучкості;
– є міцними й довговічними.

Vibram
Vibram

Підошви Vibram Megagrip використовуються для трекінгу й мультиспорту та, навіть, альпінізму. Більша контактна площа протектора додає стабільності кроку і зберігає функцію самоочищення. Незважаючи на збільшення площі і числа елементів протектора, підошва не стала важчою. Це стало можливим завдяки новому пористому й більш в’язкому гумовому сплаву. Прикладом, використання цього компаунду є  Zamberlan Intrepid RR.

Ще однією гордістю Vibram є технологія Arctic Grip – велика лінійка підошов для холодної і вологої погоди. Технологія Arctic Grip, представлена Vibram в 2016 році, значно покращує «контактні» властивості підошви зимового взуття. Хороше зчеплення з льодом досягається завдяки малюнку підошви, яка має плоскі й шорсткі контактні поверхні . При ходьбі вони продавлюють тонку водяну плівку, а завдяки своїй м’якості і водночас шорсткій фактурі, немов приклеюються до льоду. Підошви Vibram Arctic Grip можна впізнати завдяки характерним блакитним (рідше жовтим) вкрапленням на контактних елементах, а також індикатору, який змінює колір залежно від температури поверхні під ногами.

Vibram
Vibram
Vibram

Також Vibram часто випускає спеціальні підошви для світових брендів, так, як наприклад, Vibram MTN Trainer EVO призначена для серії Salewa MTN Trainer. Ці компаунди добре почуватимуть себе на камянистих поверхнях та віа-ферратах.

Для бігових кросівок виробник знайшов рішення у вигляді надлегкої лінійки підошв Litebase.

Як довго живе підошва Vibram?

Довговічність будь-якого виробу варіюється від людини до людини, залежно від того, як часто ви використовуєте річ та в яких умовах. Підошви Vibram по праву вважаються довговічними, адже в більшості випадків «переживають»  взуття, у якому вони використовуються. Із відгуків користувачів ми довідались про випадки 15-річного безперервного використання взуття на підошві Vibram. Але чи є це межею достеменно невідомо.

Vibram сьогодні

В наш час Vibram є справжнім гігантом outdoor-виробництва. Щорічно компанія випускає близько 40 мільйонів пар підошв більше 150 видів. Серед них і досі є перша модель, винайдена самим Вітале Брамані – Carrarmato, а також нові популярні моделі, типу Mulaz.

Італійський виробник має налагоджену співпрацю із більш ніж 120 брендами по всьому світі. Це й гіганти з виробництва туристичного взуття, як от:  Zamberlan, Salewa, La Sportiva, Asolo чи Scarpa, так і компанії із світу «високої» моди.

Окрім підошв, Vibram займається й виготовленням взуття й аксесуарів для різних активностей: велоспорту, бігу, мотокросу, гірськолижного спорту та мотогонок. А разом з фешн-дизайнерами Vibram створює унікальні колекції модного взуття й жіночі сумочки еліт-класу.

Окремо хочеться виділити політику компанії у сфері захисту навколишнього середовища. Вже зараз певні лінійки підошв й взуття створюються з перероблених матеріалів, зокрема автомобільних шин, а у майбутньому виробник планує втілити в життя концепт безвідходного виробництва.

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *